Dnes je sobota 4. července 2015
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
so 4. července 18:15

V Přešticích se řeší hromadná nehoda

Třída 1. máje v Přešticích je uzavřená z důvodu hromadného střetu tří aut. Na místo vyjela policie, ZZS i HZS.
so 4. července 12:41

V Albánii zastřelili muže a ženu z Klatovska

V turistické oblasti na severu Albánie byli zavražděni dva čeští turisté. Podle informací od ministerstva zahraničí se jednalo o muže a ženu z Klatovska.
so 4. července 10:51

Region zasáhnou intenzivní bouřky

Po vlně veder dorazí podle očekávání už během víkendu silné bouřky, které budou pokračovat i v příštím týdnu.
QAP Doporučuje
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 4. a 5. července
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o letním víkendu 4. a 5. července a vyražte se bavit.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 2. do 8. července
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 2. do středy 8. července. Zajděte na premiéru americké komedie Méďa 2 s Markem Wahlbergem v hlavní roli...

Tip na procházku: Zřícenina hradu Litice

Tip na procházku: Zřícenina hradu Litice - FOTKY
Řadu cestovatelských atraktivit skýtá i blízké okolí Plzně. Jednou z nich je také zřícenina hradu Litice, která láká nejen na romantickou procházku, ale také krásný výhled.

Smetanovy sady ozdobila nová výstava věnovaná plzeňské architektuře - FOTKY

Smetanovy sady ozdobila nová výstava věnovaná plzeňské architektuře - FOTKY
Výstava "Plzeňská architektura v novém tisíciletí" ozdobila Smetanovy sady. K vidění je například Plzeňský vědecko technologický park, řadový dům ve Staniční ulici či úprava divadelních teras včetně památníku generála Pattona.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 29. června do 5. července
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 29. června do neděle 5. července a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...