Dnes je čtvrtek 24. července 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
čt 24. července 12:31

V ulici sady 5. května v Plzni probíhají dnes práce na vodovodním potrubí

Pracuje se od parkovacího domu Rychtářka po hotel Mariott. Práce probíhají na chodníku, stroje ale zasahují zčásti i do vozovky
čt 24. července 8:46

V Plzeňském Prazdroji proběhl zahajovací večer turnaje Sberbank Golf Masters, FOTKY

V Plzeňském Prazdroji proběhl oficiální zahajovací večer trunaje Sberbank Golf Masters Ladies European Tour, který startuje v Golf Parku Plzeň v Dýšině. Do Plzně se tak sjela ženská golfová elita...
čt 24. července 7:06

U Horní Břízy se řeší hromadná nehoda

Hromadná nehoda komplikuje provoz u Horní Břízy na Plzeňsku. Na silnici směrem na Třemošnou se srazila tři auta - dvě osobní a kamion. Na místě je policie.
čt 24. července 7:05

Meteorologové vydali novou týdenní předpověď! O víkendu dorazí opět bouřky

Nová týdenní předpověď sice slibuje na víkend poměrně vysoké teploty, ale horko budou doprovázet bouřky a velká oblačnost. V příštím týdnu mraky postupně ubydou, ale také se mírně ochladí.
QAP Doporučuje
VÁŠ DOMOVNÍK

VÁŠ DOMOVNÍK

Výhodný pronájem vaší nemovitosti
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 26. a 27. července
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o víkendu 26. a 27. července a vyražte se bavit. Léto je v plném proudu...

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 24. do 30. července
Máme pro Vás programy kin od čtvrtka 24. do středy 30. července. Zajděte na premiéru amerického dobrodružného filmu Herkules...

Živý Yetti se chystá na výstavu ŠANGRI-LA

Živý Yetti se chystá na výstavu ŠANGRI-LA
V úterý 29. července potkají návštěvníci výstavy ŠANGRI-LA v Západočeském muzeu v Plzni Yettiho. Výstava je veřejnosti přístupná od 23. května do února příštího roku.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 21. do 27. července
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 21. do neděle 27. července a načerpejte inspiraci kde se budete dobře bavit...

Západočeské muzeum představí Malé známé i neznámé tváře

Západočeské muzeum představí Malé známé i neznámé tváře
Od pátku 25. července bude veřejnosti přístupná nová výstava Západočeského muzea, která byla připravena k příležitosti 200. výročí narození malíře miniatur Jana Zachariáše Quasta.