Dnes je úterý 2. září 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
po 1. září 19:59

Osobní automobil boural v Přemyslově ulici

Provoz tramvají omezila nehoda osobního automobilu v Plzni. Ten v důsledku události skončil na tramvajových kolejích a zkomplikoval provoz MHD. Průjezd se zvýšenou opatrností.
po 1. září 19:30

Smetanovy sady zdobí nová výstava - FOTKY

Výstava zachycující zrod Nového divadla v Jízdecké ulici zdobí Smetanovy sady. Unikátní fotografie si zde můžete prohlédnout až do konce září.
po 1. září 19:25

Na D5 bouraly dva nákladní automobily

K dopravní nehodě dvou nákladních automobilů došlo na D5 u Exitu 62 nedaleko Rokycan. Neprůjezdná zpevněná krajnice, nehoda bez zranění.
po 1. září 18:10

V Borském parku v Plzni proběhlo "První zvonění", FOTKY!

Letos se jednalo už o jubilejní 10. ročník této oblíbené akce. Nechyběly atrakce pro děti, ukázky sportů ani oblíbení zpěváci!
po 1. září 12:45

Na křižovatce U Práce v Plzni se srazila tramvaj s osobním autem

Na rušné křižovatce Klatovské a Americké třídy v Plzni došlo k nehodě tramvaje s osobním autem. Při nehodě mělo dojít ke zranění. Podrobnosti zjišťujeme.
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Balada o Radoušovi rozezní Radyni

Balada o Radoušovi rozezní Radyni
Koncertní muzikálek Balada o Radoušovi je připraven ve čtvrtek 4. září na zřícenině hradu Radyně u Starého Plzence. Akce začíná úderem osmé hodiny večerní.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 1. do 7. září
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 1. do neděle 7. září a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 28. srpna do 3. září
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 28. srpna do 3. září. Zajděte na premiéru pátého pokračování Let's dance: All in...

Tip na výlet: Z Františkových Lázní až do Ameriky

Tip na výlet: Z Františkových Lázní až do Ameriky
Lesopark Amerika, který leží jihozápadně od Františkových Lázní, láká na romantickou procházku, vyjížďku lodí i výběh se zvířaty.

Tip na výlet: Rozhledna svatá Markéta u Dlažova

Tip na výlet: Rozhledna svatá Markéta u Dlažova
Další z tipů na výlet vás zavede na vrchol rohledny sv. Markéty nedaleko obce Dlažov. Obodivujete krásy české krajiny z výšky, prohlédněte si fotografie!