Dnes je čtvrtek 21. srpna 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
st 20. srpna 20:55

Utržená krajnice na silnici I/19 u Spáleného Poříčí

Pod nákladním autem se utrhla krajnice silnice I/19 u Spáleného Poříčí. Komplikace budou trvat až do čtvrtečního dopoledne. Přechodně může být silnice uzavřená.
st 20. srpna 19:11

Roční kvóta pro smog byla v Plzni překročená

V Plzni už v srpnu znečištění ovzduší překročilo počet dnů, kdy může být pokořen limit polétavého prachu. Od října se přitom bude dýchat podle průměrných měření ještě hůř...
st 20. srpna 15:54

Muže spícího na stole v baru obral zloděj! Přišel si na 62 tisíc

Policie hledá zloděje, který okradl spícího hosta v jednom z plzeňských podniků. Zloděje zachytily kamery v baru...
st 20. srpna 12:34

Vstupenky na pohárová utkání Talentu M.A.T. jdou do prodeje

V prodeji jsou vstupenky na zápasy 1. kola Poháru EHF házenkářů Talentu M.A.T. proti Bolzanu. K mání jsou na Lokomotivě i v obchodu M.A.T., je možné koupit jednotlivé lístky i vstupenky na oba zápasy najednou.
st 20. srpna 11:34

Soud rozhoduje o vazbě pro muže obviněného kvůli poleptání dívky

Soud v Plzni začal dopoledne řešit uvalení vazby na muže, který čelí obvinění z pokusu o vraždu dívky. Mladou ženu měl polít kyselinou vloni v Lobzích u jejího vozu. Zjišťujeme podrobnosti.
QAP Doporučuje
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Na jaký filmový hit zajít do kina?

Program kin od 21. do 27. srpna
Přinášíme nový program kin v regionu od 21. srpna. Je libo nové Želvy Ninja, akční Postradatelné nabité hvězdnými herci nebo českou pohádku Tři bratři?

Kam za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 18. do 24. srpna
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 18. do neděle 24. srpna a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Dům historie Přešticka láká na výstavu historických kočárků

Dům historie Přešticka láká na výstavu historických kočárků
Ty nejkrásnější kočárky, kolébky a výbavičky z období let 1860 - 1960 můžete vidět až do 7. září v Domu historie Přešticka na jižním Plzeňsku.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 14. do 20. srpna
Máme pro Vás programy kin od čtvrtka 14. do středy 20. srpna. Zajděte na premiéru české pohádky Tři bratři od režiséra Jana Svěráka...

Přinášíme tipy na výlety na prázdniny!

Tipy na prázdninové výlety, koupání i adrenalin!
Nevíte, co s volnými dny o prázdninách? Podívejte se na tipy, kam vyrazit za zábavou, na cyklovyjížďky nebo jen tak do přírody...