Dnes je čtvrtek 24. dubna 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
čt 24. dubna 18:47

V Plzni se schyluje k dalšímu referendu!

Zastupitelé města odsouhlasili novelu vyhlášky ohledně hazardu, která vrací na seznam povolených adres kasína v centru města. Zároveň ale vedení města rozhoduje, zda o "hazardu" budou rozhodovat obyvatelé v dalším refrendu!
čt 24. dubna 17:33

Košutecké jezírko se chlubí novými plážemi, chybí už jen "andělíček". FOTKY!

Uplynul přesně rok, co byla slavnostně odhalena soška "Andělíčka" v parku u Košuteckého jezírka. Po nájezdu vandalů andělíček u jezírka stále chybí...
čt 24. dubna 17:11

Přišla zpráva z Bruselu! Plzeň získala cenu Meliny Mercouri!

Pro společnost Plzeň 2015 tzn. 1,5 milionu Euro do rozpočtu EHMK
čt 24. dubna 14:05

V Domažlicích zasahoval pyrotechnik!

U náměstí v Domažlicích se našel podezřelý předmět. Na místě zasahoval pyrotechnik. Podle všeho šlo o atrapu výbušniny!
čt 24. dubna 13:39

Jas 39 Gripen proletěl nad Plasy!

Nad AK Plasy už dnes proletěl Jas 39 Gripen. Finišují přípravy na Den ve vzduchu a průlet si při generální zkoušce "střihla" i armáda. K vidění byl ještě před leteckou show dokonce i stíhací letoun. Přípravy vrcholí.
QAP Doporučuje
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 26. a 27. dubna
Mrkněte se na naše víkendové kulturní tipy. Nebuďte na doma a běžte se bavit...

Plzeňský Škodaland odstartoval sezónu naplno!

Plzeňský Škodaland láká sportovce, chystá se další novinka! FOTKY
Oblíbený areál u Borské přehrady už spustil všechny "atrakce". K dispozici jsou už všechna hřiště včetně volejbalového a minigolfu, otevřená už je také půjčovna lodiček!

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 24. do 30. dubna
Máme pro Vás programy kin od čtvrtka 24. do středy 30. dubna. Zajděte na premiéru romantického dramatu Nekonečná láska...

Pouť u svatého Jiří probíhá v Plzni na Doubravce

Pouť u svatého Jiří je tady! Desítky atrakcí lákají malé i velké, FOTKY!
V Plzni na Doubravce probíhá tradiční pouť. Desítky atrakcí lákají milovníky atrakcí všech generací a na známé louky opět proudí davy lidí. Pouť potrvá až do 27. dubna.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 21. do 27. dubna
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 21. do neděle 27. dubna a načerpejte inspiraci kde se budete dobře bavit...