Dnes je čtvrtek 30. července 2015
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
čt 30. července 13:59

Viadukt v Mohylové ulici na Doubravce je pro MHD otevřený

Autobusy MHD už dnes sjely z objížďky a opět na Doubravce projíždí i viaduktem v Mohylové ulici. V polovině srpna se ale ulice opět neprodyšně uzavře.
čt 30. července 13:04

Nová týdenní předpověď do čtvrtka 6. srpna

Se začátkem srpna by se opět do regionu mělo vrátit klasické letní počasí. Oteplí se už víkendu, počítat bychom ale měli i s přeháňkami.
čt 30. července 10:25

Dopravní nehoda u obce Trpísty

Dvě osobní auta se střetla u Trpíst na Tachovsku. Složky IZS jsou na místě.
QAP Doporučuje
Triaelia - Váš řecký ostrov v Plzni

Triaelia - Váš řecký ostrov v Plzni

Vše co znáte z Kréty, máte na dosah.
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Nová výstava ozdobila Smetanovy sady - FOTKY

Nová výstava ozdobila Smetanovy sady - FOTKY
Závěrem července ozdobila Smetanovy sady nová výstava s názvem "Jak se v Plzni hrálo a hraje", která zavede své návštěvníky do období plzeňského hudebního věhlasu.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 30. července do 5. srpna
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 30. července do středy 5. srpna. Zajděte na premiéru amerického akčního filmu Mission Impossible: Národ grázlů...

Putovní výstava k soutěži Stavba roku se přestěhovala na vlakové nádraží - FOTKY

Putovní výstava k soutěži Stavba roku se přestěhovala na vlakové nádraží - FOTKY
V prvním patře budovy hlavního vlakového nádraží v Plzni si mohou nyní lidé prohlédnout 39 staveb přihlášených do soutěže Stavba roku.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 27. července do 2. srpna
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 27. července do neděle 2. srpna a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Program kin od 23. do 29. července

Program kin od 23. do 29. července
Přinášíme aktuální programy kin v regionu. Nechybí ani oblíbená letní kina...