Dnes je úterý 25. listopadu 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
po 24. listopadu 19:42

Nehoda na D5

Na 123. kilometru dálnice D5 ve směru na Rozvadov došlo k dopravní nehodě dvou vozidel. Po střetu dodávky a osobního automobilu došlo k úniku provozních kapalin, vozovka se uklízí. Nehoda se obešla bez zranění, na místě je policie a hasiči.
po 24. listopadu 14:46

Unikátní obchod nabízí pravé krétské zboží včetně olivového dřeva, FOTKY

Řecko doslova na dosah nabízí obchod v Bezručově ulici v Plzni, který založila dvojice skutečných milovníků řecké a především krétské kultury. Zboží vozí přímo z fascinující Kréty...
po 24. listopadu 13:06

Na silnici 190 na Domažlicku se řeší nehoda

Osobní auto narazilo do pevné překážky před Nicht Klubem v obci Spáleneček u České Kubice. Na místě mělo dojít ke zranění.
po 24. listopadu 10:07

Další výluky v Plzni! Změny se dotknou tramvají i autobusů

V tomto týdnu se musí cestující MHD v Plzni připravit na další komplikace. I když v centru už se tramvaje vrátily do svých původních tras, další výluky se chystají.
po 24. listopadu 9:06

Razie ve Stříbře slaví úspěch! Dealeři si drogami vydělali miliony! FOTKY

Policie odtajnila další podrobnosti k razii, která proběhla minulý týden ve Stříbře. Našly se peníze i zbraně a také drogy. Podle policie si dealeři ze Stříbra vydělali prodejem drog miliony.
QAP Doporučuje
VÁŠ DOMOVNÍK

VÁŠ DOMOVNÍK

Výhodný pronájem vaší nemovitosti
Kalikovský Mlýn Plzeň

Kalikovský Mlýn Plzeň

Přijďte si parádně zacvičit do krásného prostředí!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 24. do 30. listopadu
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 24. do neděle 30. listopadu a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 20. do 26. listopadu
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 20. do středy 26. listopadu. Zajděte na premiéru amerického akčního filmu Hunger Games: Síla vzdoru...

Smetanovy sady zdobí nová výstava - FOTKY

Smetanovy sady zdobí nová výstava - FOTKY
Až do 12. prosince budou před budovou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje k vidění fotografie připomínající události listopadu 1989.

Tip na výlet: Kurzova rozhledna na Čerchově - FOTKY

Tip na výlet: Kurzova rozhledna na Čerchově - FOTKY
Malebná podzimní příroda doslova láká na výšlap. Podívat se můžete například na Domažlicko, kde na vrcholu dominanty Čerchova naleznete Kurzovu rozhlednu.

V Techmanii odstartovala výstava modelů z Merkuru - FOTKY

V Techmanii odstartovala výstava modelů z Merkuru - FOTKY
Techmania Science Center v Plzni zve do ráje všech kluků. Od 10. listopadu do začátku ledna 2015 hostí výstavu modelů ze stavebnice Merkur.