Dnes je středa 16. dubna 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
st 16. dubna 19:42

V Blovicích funguje další Oranžový přechod

Další z řady Ornažových přechodů byl dnes uveden do provozu v Blovicích na Plzeňsku. Vytipované rizikové místo z pohledu dopravy se dočkalo bezpečnějšího nasvícení.
st 16. dubna 16:48

Oprava Malostranské přinesla kolony a čekání! FOTKY

Oprava Malostranské ulice v Plzni na Slovanech odstartovala na konci minulého týdne a řidiči už si musí při projíždění Doudlevci připravit pevné nervy. Kolony se tvoří i mimo dopravní špičku.
st 16. dubna 14:44

Tragický nálet z roku 1945 bude na Slovanech připomínat nový památník

Odhalení nového památníku tragických událostí v dubnu 1945 se chystá na Slovanech v Plzni. 18. dubna byla tehdy nešťastnou náhodou bombardována místo Škodovky právě obydlená čtvrť Slovany.
st 16. dubna 13:34

Z mostu na přivaděči na Klatovy skočil sebevrah!

Z mostu v Plzni na přivaděči na Klatovy dnes skočil muž. Na místě zemřel. Podrobnosti zjišťujeme.
st 16. dubna 13:30

Nehody v regionu!

V regionu se řeší několik nehod. V Plzni se bouralo na Domažlické u křižovatky s Tylovou ulicí, bouračka je také na hlavním tahu v Přimdě na Tachovsku, kde se srazila motorka s autem a nehoda je i na silnici I/27 u Čachrova na Klatovsku.
QAP Doporučuje
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 17. do 23. dubna
Máme pro Vás programy kin od čtvrtka 17. do středy 23. dubna. Zajděte na premiéru filmu 3 dny na zabití, kde se v hlavní roli představí Kevin Costner...

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 14. do 20. dubna
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 14. do neděle 20. dubna a načerpejte inspiraci kde se budete dobře bavit...

Konstantinolázeňsko láká na jarní výlet

Konstantinolázeňsko láká na jarní výlet
Oslavy jara na Konstantinolázeňsku je název akce určené pro širokou veřejnost, která se uskuteční 20. dubna. Připraven je bohatý program s řadou neradičních aktivit.

Na náměstí Republiky probíhají Velikonoční trhy

Plzeňské náměstí ožilo pestrobarevnými pomlázkami a malovanými vajíčky, Velikonoční trhy jsou tady!
Ve čtvrtek 10. dubna nalákaly do centra města řadu milovníků velikonočních tradic oblíbené Velikonoční trhy. Ty až do 21. dubna nabídnou pomlázky, malované kraslice, řemesla i tradiční dobroty.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 10. do 16. dubna
Máme pro Vás programy kin od čtvrtka 10. do středy 16. dubna. Zajděte na premiéru filmu Jiřího Mádla Pojedeme k moři...