Dnes je úterý 28. dubna 2015
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
út 28. dubna 11:22

SZPI opět kontrolovala provozovny v Plzni ! Zavřela bufet na Borech

Inspektoři v podniku našli otřesné hygienické podmínky. Na stěnách byla plíseň a hrozila kontaminace jídla.
út 28. dubna 10:38

Tomáš Vlasák se od května stává sportovním manažerem HC Škoda Plzeň

Klub HC Škoda Plzeň dnes oficiálně potvrdil změnu ve vedení. Od května se sportovním manažerem stává Tomáš Vlasák. Nabídku ze Slavie odmítl.
út 28. dubna 6:27

Nehody v regionu! Ve Stříbře srazilo auto chodce

Ve Stříbře u kruhového objezdu u autobusového nádraží došlo ke střetu auta a chodce. Na místo vyjely složky IZS. V Přešticích se srazilo nákladní a osobní auto, také tam došlo ke zranění. Něhoda je i v Plzni v Tylově ulici.
QAP Doporučuje
Triaelia - Váš řecký ostrov v Plzni

Triaelia - Váš řecký ostrov v Plzni

Vše co znáte z Kréty, máte na dosah.
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 27. dubna do 3. května
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 27. dubna do neděle 3. května a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Pivní fest přinese hudbu, soutěže i pěnivý mok, těšte se na 150 druhů čepovaných piv!

Pivní fest přinese hudbu, soutěže i pěnivý mok, těšte se na 150 druhů čepovaných piv!
Již podruhé se v areálu bývalého plzeňského domu kultury Inwest v Americké ulici uskuteční jedinečný festival dobrého piva a všeho, co ke kvalitnímu vychutnání zlatavého moku patří – Pivní fest.

Divadlo J. K. Tyla oznamuje: Dolly se vrací!

Divadlo J. K. Tyla oznamuje: Dolly se vrací!
Na scénu Velkého divadla se vrací muzikál Hello, Dolly! a to po 18 letech od prvního nastudování. Premiéra se uskuteční v neděli 26. dubna ve Velkém divadle.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 23. do 29. dubna
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 23. do středy 29. dubna. Zajděte na americké akční drama Noční běžec...

Plzeňské Finále láká na premiéry a předpremiéry

Plzeňské Finále láká na premiéry a předpremiéry
Festival Finále Plzeň tradičně uvádí zajímavá filmová díla v premiéře, předpremiéře či před distribucí do kin v České republice.