Dnes je úterý 30. září 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
út 30. září 15:28

U Chotíkova na Plzeňsku došlo k vážné nehodě, silnice I/20 na Karlovy Vary je uzavřená!

Z místa jsou hlášené tři zraněné osoby, osobní automobil skončil na střeše. Další podrobnosti zjišťujeme.
út 30. září 15:01

Vybrané parkovací zóny v Plzni podraží

Od zítřka se v Plzni některé parkovací zóny F změní na zóny B, tedy druhé nejdražší. Parkovací automaty se musely přeprogramovat a řidiči by si měli dobře přečíst dodatkové tabulky.
út 30. září 13:59

Obří požár v Liticích nemá viníka! Policie i hasiči případ požáru ve firmě varia plus odložili

Po několika měsících je ukončeno vyšetřování ničivého požáru, který v červnu zachvátil areál firmy Varia Plus v Liticích v Plzni. Policie případ odložila a stejně tak hasiči. Na vině byla zářivka.
út 30. září 12:57

Z Lobezského parku v Plzni by se měla stát relaxační zóna

Pokud vše klapne, první etapa velké revitalizace by mohla odstartovat už letos v prosinci. V první fázi vzniknou na lobezských loukách čtyři tůně, následovat by měla přestavba parku do podoby ze 30. let minulého století.
út 30. září 10:51

Slavnostní otevření mostu na Jateční v Plzni! Předcházet mu budou prohlídky pro veřejnost

Přesně za týden se slavnostně otevře zbrusu nový most na Jateční v Plzni. Řidiči už po něm jezdí, protože posutpně byla komunikace i most dáván do předčasného užívání. Už v pondělí se uskuteční kometnované prohlídky.
QAP Doporučuje
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
VÁŠ DOMOVNÍK

VÁŠ DOMOVNÍK

Výhodný pronájem vaší nemovitosti
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 29. září do 5. října
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 29. září do neděle 5. října a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Festival PARKing Day oživí městskou ulici

Festival PARKing Day oživí městskou ulici
Ve středu 1. října se v centru města bude konat již třetí ročník jednodenního festivalu PARKing Day. Festival poběží od dopoledních hodin a zakončen bude premiérovou projekcí filmu Gottland v bývalém kině Elektra.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 25. září do 1. října
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 25. září do 1. října. Zajděte na premiéru amerického thrilleru Equalizer s Denzelem Washingtonem...

Tip na výlet: Z Františkových Lázní až do Ameriky

Tip na výlet: Z Františkových Lázní až do Ameriky
Lesopark Amerika, který leží jihozápadně od Františkových Lázní, láká na romantickou procházku, vyjížďku lodí i výběh se zvířaty.

Tip na výlet: Rozhledna svatá Markéta u Dlažova

Tip na výlet: Rozhledna svatá Markéta u Dlažova
Další z tipů na výlet vás zavede na vrchol rohledny sv. Markéty nedaleko obce Dlažov. Obodivujete krásy české krajiny z výšky, prohlédněte si fotografie!