Dnes je pondělí 20. října 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
po 20. října 14:22

V Plzeňském kraji platí výstraha před silným větrem!

ČHMÚ vydal oficiální varování kvůli velmi silnému větru, který během zítřka zasáhne region. Oficiální výstraha platí od zítřejšího večera do středečního rána.
po 20. října 14:18

Auto srazilo mladíka na Domažlicku a ujelo! Policie hledá svědky

Policie na Domažlicku řeší nehodu, při které měl neznámý řidič srazit mladíka na silnici u Staňkova. Od nehody údajně ujel. Mladík byl ovšem totálně namol - nadýchal skoro dvě promile.
po 20. října 14:10

Hromadná nehoda na dálnici D5

Na 92. kilometru dálnice směrem na Prahu se srazila dvě osobní auta a jedno nákladní. Nehoda se obešla bez zranění. Omezení bude trvat několik hodin.
po 20. října 12:34

Toxi tým hlásí další zásah! Mladá dealerka kšeftovala s pervitinem

Speciální protidrogová skupina plzeňských detektivů má na svém kontě další úspěch. Dopadla teprve 23letou ženu, která v Plzni ve velkém rozjela kšefty s pervitinem.
po 20. října 12:04

Utkání FCVP a Sparty je vyprodané!

Jen zhruba půl hodiny běžel prodej lístků na utkání Viktorky se Spartou 1. listopadu. O skoro dva tisíce vstupenek se strhl velký boj a dom půl hodiny bylo vyprodáno.
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

V Plzni vystoupí černošský trumpetista Roy Hargrove

V Plzni vystoupí černošský trumpetista Roy Hargrove
Festival Jazz bez hranic přivítá v pondělí 20. října svou první hvězdu. V Domě hudby vystoupí vynikající černošský trumpetista Roy Hargrove.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 20. do 26. října
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 20. do neděle 26. října a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 16. do 22. října
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 16. do 22. října. Zajděte na premiéru amerického romantického filmu Co s láskou...

Mázhauz radnice zdobí nová výstava "Velká válka" - FOTKY

Mázhauz radnice zdobí nová výstava "Velká válka" - FOTKY
Od 11. října zdobí mázhauz plzeňské radnice nová výstava nesoucí název Velká válka. Ta zde bude k vidění až do posledního říjnového dne.

Tip na výlet: Unikátní most přes řeku mají v Radošově - FOTKY

Tip na výlet: Unikátní most přes řeku mají v Radošově - FOTKY
Lákají-li vás nejen hrady a zámky, ale i technické památky a máte-li procestován Plzeňský kraj křížem krážem, máme pro vás tip na výlet v kraji sousedním, Karlovarském kraji. Zde se v obci Radošov na úpatí Doupovských hor nachází unikátní dřevěný most.