Dnes je pondělí 22. září 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
ne 21. září 20:45

Mladá Boleslav zažila v Plzni debakl, indiáni vybojovali cenné body - FOTKY

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
ne 21. září 17:45

Baník viděl červenou, Viktoria upevnila svůj post lídra tabulky - FOTKY

FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 2:0 (1:0)
ne 21. září 17:06

Kostýmy z Popelky zdobí plzeňskou Olympii - FOTKY

Prostory centra Olympia Plzeň zaplnily kostýmy a rekvizity ze snad nejoblíbenější pohádky – Tři oříšky pro Popelku.
ne 21. září 9:51

Stovky Plzeňanek a Plzeňanů projedou městem na kolech

Stovky Plzeňanek a Plzeňanů projedou městem na kolech a upozorní na nedostačující podmínky pro městskou cyklistiku. Nakonec jim zahraje Lakuna. Chystá se Velká plzeňská podzimní cyklojízda.
ne 21. září 7:56

Regionem projely desítky nablýskaných veteránů - FOTKY

Podívaná pro všechny milovníky krásných aut i historie byla v sobotu 20. září ve Stříbře na Tachovsku. Veteran car club pozval všechny nadšence a milovníky nablýskaných veteránů na další spanilou jízdu.
QAP Doporučuje
VÁŠ DOMOVNÍK

VÁŠ DOMOVNÍK

Výhodný pronájem vaší nemovitosti
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Noc vědců zve na vědecké show, soutěže i workshopy

Noc vědců zve na vědecké show, soutěže i workshopy
Ani v Plzni nebude chybět Noc vědců, která se uskuteční na desítkách míst po celé republice. V pátek 26. září vypukne její program od 17:00 hodin v budovách SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 22. do 28. září
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 22. do neděle 28. září a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Dámská jízda v Cinestaru láká na předpremiéru nového filmu Alice Nellis

Dámská jízda v Cinestaru láká na předpremiéru nového filmu Alice Nellis
Další dámská jízda v černickém multikině Cinestar láká tentokrát v úterý 23. září na předpremiéru nového snímku Allice Nellis Andělé všedního dne.

Václavské trhy lákají na rukodělné výrobky i burčák

Václavské trhy lákají na rukodělné výrobky i burčák - FOTKY
V centru města odstartovaly tradiční trhy. Ty až do 24. září nabídnou nejen rukodělné výrobky, lahodný burčák a rozmanité pochutiny, ale také bohatý hudební program v čele s vystoupením kapely Kroky Michala Davida.

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 20. a 21. září
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o víkendu 20. a 21. září a vyražte se bavit.