Dnes je pátek 27. března 2015
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
čt 26. března 16:18

Nehoda ve Starém Plzenci

U nehody osobního auta ve Starém Plzenci v ulici Štěnovická zasahují všechny složky IZS.
čt 26. března 12:02

Změna času se blíží! O víkendu budeme opět posunovat hodiny

K posunu o hodinu dopředu dojde v noci ze soboty na neděli. Pomyslné ručičky hodin se posunou ve dvě hodiny ráno o 60 minut. Vlakové dopravy v regionu se to nedotkne.
čt 26. března 11:04

Zimní sezóny na Špičáku je u konce!

Jjako průměrnou hodnotí končící zimní sezónu majitelé lyžařského areálu ne Špičáku na Šumavě. Nejlepší lyžování, podmínky a také výdělky přinesl únor.
QAP Doporučuje
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Kalikovský Mlýn Plzeň

Kalikovský Mlýn Plzeň

Přijďte si parádně zacvičit do krásného prostředí!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

Sněhové zpravodajství - Špičák
Počasímlha
Teplota0 °C
Sníh
výška / nový
firn
25 cm  /  0 cm
Sjezdovky / v provozu12  /  3
Vleky / v provozu7  /  2
Ski&bike Špičák
Špičák
Rozhledna Špičák

Více informací: lyzovani.spicak.cz

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 28. a 29. března
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o víkendu 28. a 29. března a vyražte se bavit.

Všechny dosud zrekonstruované Loosovy interiéry se od dubna otevírají veřejnosti

Všechny dosud zrekonstruované Loosovy interiéry se od dubna otevírají veřejnosti
Tři z více než desítky unikátních prací, které v Plzni vznikly na základě Loosova návrhu, je od dubna možné obdivovat každý čtvrtek, sobotu a neděli.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 26. března do 1. dubna
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 26. března do středy 1. dubna. Zajděte na premiéru dobrodružné animované komedie Konečně doma...

Dobřanské náměstí ožije Velikonočním jarmarkem

Dobřanské náměstí ožije Velikonočním jarmarkem
Poslední březnová sobota bude na Náměstí T. G. M. v Dobřanech patřit tradičnímu Velikonočnímu jarmarku. Velikonoční jarmark začne na dobřanském náměstí v sobotu 28. března ve 13 hodin.

V Techmanii si můžete vyzkoušet 3D tisk, vyrobit si přívěšek nebo jednoduchý prstýnek

V Techmanii si můžete vyzkoušet 3D tisk, vyrobit si přívěšek nebo jednoduchý prstýnek
Workshopy na 3D tiskárny jsou v nabídce Techmanie od března a už přilákaly jak rodiny s dětmi, tak i skupinku zaměstnanců Škodovky. Na programu jsou vždy sudý kalendářní týden a jsou vhodné pro návštěvníky od 11 let.