Dnes je pátek 19. prosince 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
pá 19. prosince 10:26

Požár a únik plynu na Masarykově náměstí vyšetřuje policie!

Za únikem plynu je ukradené plynové potrubí v domě. Policie pátrá po pachateli. Hrozí mu až dva roky vězení. Podrobnosti připravujeme.
pá 19. prosince 10:22

Uzavřená silnice I/20 u Bezvěrova

Hlavní tah I/20 u Bezvěrova na severním Plzeňsku je uzavřený. Vyprošťuje se převrácený přívěs nákladního auta. Obešlo se to bez zranění. Policie provádí odklon dopravy. Uzavírka bude trvat do cca 13:00.
pá 19. prosince 9:28

Lyžařský areál Špičák přerušil provoz!

Kvůli špatným sněhovým podmínkám se zastavila rozjetá sezóna na Špičáku. Podrobnosti připravujeme.
pá 19. prosince 9:03

Falešných peněz v posledních měsících přibývá!

Policie hlásí větší výskyt padělků peněz od řijna. V prosinci záchyty padělků opět narostly a lidé by si tak měli dávat maximální pozor!
pá 19. prosince 8:03

Výměnu některých Plzeňských karet zaplatí město

Rada města schválila, že některým klientům dopravních podniků přece jen výměnu Plzeňské karty zaplatí. Čtěte podrobnosti!
QAP Doporučuje
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
VÁŠ DOMOVNÍK

VÁŠ DOMOVNÍK

Výhodný pronájem vaší nemovitosti
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

Sněhové zpravodajství - Špičák
Počasíoblačno
Teplota5 °C
Sníh
výška / nový
technický
15 cm  /  0 cm
Sjezdovky / v provozu12  /  0
Vleky / v provozu7  /  0
Železná Ruda - Špičák
Špičák
Špičák

Více informací: lyzovani.spicak.cz

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 20. a 21. prosince
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o zimním víkendu 20. a 21. prosince a vyražte se bavit.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 18. do 24. prosince
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 18. do středy 24. prosince. Zajděte na premiéru americké dobrodružné komedie Noc v muzeu: Tajemství hrobky...

Interaktivní sklářské muzeum mají v Rajsku na Klatovsku

Interaktivní sklářské muzeum mají v Rajsku na Klatovsku
Na Klatovsku se mohou pyšnit novým Interaktivních sklářským muzeem. To bude v Rajsku nedaleko Annína slavnostně otevřeno ve středu 17. prosince v 11.00 hodin.

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 15. do 21. prosince
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 15. do neděle 21. prosince a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Chystáte se na vánoční trhy do Bavorska? Zkuste Bamberk!

Chystáte se na vánoční trhy do Bavorska? Zkuste Bamberk!
Chystáte-li se užít si kouzelnou atmosféru bavorských vánočních trhů, vyzkoušejte město zvané Malé Benátky, Bamberk, který naleznete zhruba padesát kilometrů od Norimberka!