Dnes je sobota 31. ledna 2015
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
so 31. ledna 10:33

Dvaašedesátiletou ženu nalezli policisté mrtvou v potoce

Dvaašedesátiletá žena se v pátek 30. ledna nevrátila z procházky. Policisté našli její tělo v potoce, kde zemřela po pádu ze srázu.
so 31. ledna 10:18

Plzeňští basketbalisté doma porazili Brno - FOTKY

V pátek 30. ledna vyzvali plzeňští basketbalisté na domácí půdě soupeře z Brna, se kterým si poradili 90:62. Podívejte se na fotografie ze zápasu!
so 31. ledna 8:05

Vnitroblok Koterovská - Chvojkovy lomy se začne opravovat v létě, AKTUÁLNÍ FOTKY

Už v léte odstartují velké opravy na síldišti mezi Částkovou ulicí a bazénem na Slovanech v Plzni. V lokalitě dojde mimo jiné k úpravám chodníků i zeleně.
QAP Doporučuje
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

Sněhové zpravodajství - Špičák
Počasíoblačno
Teplota-5 °C
Sníh
výška / nový
prachový
60 cm  /  5 cm
Sjezdovky / v provozu12  /  12
Vleky / v provozu7  /  7
Ski&bike Špičák
Špičák
Rozhledna Špičák

Více informací: lyzovani.spicak.cz

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 31. ledna a 1. února
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o zimním víkendu 31. ledna a 1. února a vyražte se bavit.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 29. ledna do 4. února
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 29. ledna do středy 4. února. Zajděte na premiéru amerického filmu Mortdecai: Grandiozní případ v hlavní roli s Johnny Deppem...

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní program na týden od 26. ledna do 1. února
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 26. ledna do neděle 1. února a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 22. do 28. ledna
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 22. do středy 28. ledna. Zajděte na premiéru české komedie režiséra Zdeňka Trošky Babovřesky 3...

Techmania láká na kriminální zápletku! Zahrajte si na detektivy

Techmania láká na kriminální zápletku! Zahrajte si na detektivy
Vyzkoušet si postupy kriminalistů jako ze známých amerických seriálů mají teď šanci návštěvníci Techmania Science Centra. "Příbeh za lebkou" je skutečným detektivním oříškem!