Dnes je sobota 2. srpna 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
pá 1. srpna 22:16

Viktoriány čeká první ligový zápas nové sezóny před domácími fandy!

V neděli večer přivítají Jablonec a už teď je jasné, že diváci dorazí ve velkém. Prodáno už bylo přes 9 tisíc lístků!
pá 1. srpna 17:51

V Křimické ulici havarovaly dva osobní automobily

K dopravní nehodě dvou osobních automobilů došlo v Křimické ulici v Plzni u zastávky u Apola. Z místa nehody je hlášeno lehké zranění, událostí je ovlivněna plynulost provozu. Průjezd místem události se zvýšenou opatrností.
pá 1. srpna 13:58

Startuje volný prodej vstupenek na EL

Od dnešního dopoledne jsou k mání vstupenky na odvetu FCVP - Petrolul Ploješť v předkole EL. Lískty jsou dnes v prodeji na pokladnách za severní tribunou,
pá 1. srpna 12:45

Nehoda kamionu s autem se řeší v ulici Na Roudné

Srážka kamionu s autem se odstraňuje v Plzni v ulici Na Roudné. Omezení má podle odhadů trva do cca 14:05. Nehoda se obešla bez zranění.
pá 1. srpna 12:10

Policisté pátrali po důchodci! Našli ho v bažině na Valše

Několik hodin trvalo pátrání po 82letém muži, kterého pohřešoval jeho syn. Policisté ho našli v bažině na Valše, kde uvízl.
QAP Doporučuje
VÁŠ DOMOVNÍK

VÁŠ DOMOVNÍK

Výhodný pronájem vaší nemovitosti
Český software s.r.o.

Český software s.r.o.

Tvorba www stránek
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Zámek Zelená Hora se otevírá veřejnosti již tento víkend

Zámek Zelená Hora se otevírá veřejnosti již tento víkend
Po tři srpnové víkendy se mimořádně otevře dominanta Nepomucka, která je veřejnosti známá především z filmu Černí baroni, Zelená Hora. Poprvé se její brány otevřou v sobotu 2. srpna.

Farmářské trhy tentokrát provoní levandule a česnek

Farmářské trhy tentokrát provoní levandule a česnek
Plzeňské farmářské trhy se vrací v sobotu 2. srpna na plzeňské náměstí Republiky. Zavoní zde levandule, maso, klobásy i česnek.

O freskách bude na Mouřenci přednášet profesor Jan Royt

O freskách bude na Mouřenci přednášet profesor Jan Royt
O vzácných freskách ze 14. století bude v sobotu 2. srpna od 14.00 hodin v kostele svatého Mořice na Mouřenci přednášet historik umění prof. Jan Royt.

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 2. a 3. srpna
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o víkendu 2. a 3. srpna a vyražte se bavit. Léto je v plném proudu...

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 31. července do 6. srpna
Máme pro Vás programy kin od čtvrtka 31. do středy 6. srpna. Zajděte na premiéru amerického sci-fi dobrodružného filmu Strážci galaxie...