Dnes je sobota 1. listopadu 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
pá 31. října 20:21

Expedice Vesmír zná pětici mladých kosmonautů, kteří poletí ke kometě - FOTKY

Pět mladých kosmonautů, kteří zažijí simulovaný let ke kometě, bylo vybráno v rámci Expedice Vesmír v plzeňské Techmanii. Prohlédněte si fotografie!
pá 31. října 19:52

Indiáni se Slavií na domácím ledě neuspěli - FOTKY

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
pá 31. října 17:42

Dvě stovky dárců přilákal Univerzitní upír

Přes dvě stovky studentů a pedagogů ze Západočeské univerzity darovalo krev v rámci sedmnáctého semestrníku akce Univerzitní upír. Téměř sedm desítek jich darovalo krev poprvé.
pá 31. října 15:08

V Plzni na Karlovarské pod Rondelem srazila tramvaj chodce

Místo je průjezdné jedním jízdním pruhem
pá 31. října 13:51

Zápas podzimu je tady! Do Plzně přijíždí Sparta

Souboj prvního s druhým, boj o podzimního vůdce i vyhrocené utkání z pohledu fanoušků. To všechno přinese utkání 13. kola Synot ligy. Do Plzně se chystá Sparta...
QAP Doporučuje
Kalikovský Mlýn Plzeň

Kalikovský Mlýn Plzeň

Přijďte si parádně zacvičit do krásného prostředí!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 1. a 2. listopadu
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o víkendu 1. a 2. listopadu a vyražte se bavit.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 30. října do 5. listopadu
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 30. října do středy 5. liistopadu. Zajděte na premiéru americké komedie Falešní poldové...

Pojďte se bát! Máme tipy na Halloweena

Halloween je tady! Přinášíme tipy na strašidelné party i akce
Od pátku budou další dny patřit také v našem regionu nejrůznějším halloweenským akcím připravených pro děti i dospělé. Nevíte, kam za zábavou? Přinášíme tipy...

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 27. října do 2. listopadu
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 27. října do neděle 2. listopadu a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Mázhauz radnice zdobí nová výstava "Velká válka" - FOTKY

Mázhauz radnice zdobí nová výstava "Velká válka" - FOTKY
Od 11. října zdobí mázhauz plzeňské radnice nová výstava nesoucí název Velká válka. Ta zde bude k vidění až do posledního říjnového dne.