Dnes je pátek 24. října 2014
čt 13. září 2012 15:10
Celý článek

V Koterově začala obnova památkové rezervace

Koterov 1

Představitelé druhého plzeňského obvodu, koterovských spolků a stavební společnosti Eurovia CS ve středu 12. září slavnostně zahájili obnovu koterovské historické návsi. Investice za 37,6 milionů korun zahrnuje výstavbu a rekonstrukci vodovodních sítí, nové úpravy povrchů, instalaci mobiliáře a také prostředky na podporu turistického ruchu. Jen stavební část vyjde na 31 milionů. Uskuteční se v podzimní a jarní fázi. Po dobu realizace budou v Koterově dopravní omezení.


„Koterovská náves je jednou z nejvýznamnějších památkových rezervací v Plzni. Dlouhé roky byla ale investičně zanedbaná. Rekonstrukce se totiž nemohla dělat bez vybudování kanalizace. Na tu však nebyly roky peníze. Získali jsme je až letos na jaře, kdy se obnova návsi dostala jako náhradní projekt k dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ vysvětluje důvody investice a termín realizace starosta obvodu Lumír Aschenbrenner. Dotace přesahuje 27,6 milionu korun. Zbytek investice doplatí město a obvod.

Nová kanalizace, silnice i chodníky....
Nově bude vybudována dešťová i splašková kanalizace a také vodovod včetně přípojek k jednotlivým statkům. Kompletně se zrekonstruuje veřejné osvětlení. S energetiky se podařilo dohodnout, že pod povrch schovají i elektrické vedení. Ve druhé etapě stavby dojde na kompletní rekonstrukci komunikací. „Hlavní silnice bude asfaltová. Parkovací plochy, rynek, příjezdové cesty k domům i chodníky budou dlážděné,“ říká vedoucí odboru majetku a investic slovanské radnice Václav Brousek.

Koterov 4

V Koterově bude i infocentrum
Investice se částečně dotkne i úprav zeleně, hlavně travnatých ploch. Vzrostlé stromy především kaštany zůstanou zachovány. Nainstalují se lavičky, přibude pítko, směrové tabule, rozcestníky a interaktivní informační tabule. Budou poukazovat na turistické zajímavosti v příměstské obci i okolí s důrazem na historii. Nové využití najde i kaplička. Bude sloužit jako infocentrum.


Práce začnou už za pár dní, doprava bude odkloněna
V první etapě prací bude náves neprůjezdná deset dní. Pak se opět otevře a bude se pracovat mimo komunikaci. Na podzim potrvají práce tak dlouho, dokud budou pro venkovní stavební činnost vhodné podmínky. Na zimu se práce zastaví a stavebníci se vrátí na jaře, kdy vše dokončí.

„Také na jaře, kdy se budou dělat povrchy, bude doprava z návsi na čas odkloněna. Vždy se ale budeme snažit, aby to bylo na co nejkratší dobu a aby to mělo na obyvatele obce co nejmenší dopad,“ říká za dodavatelskou společnost Eurovia CS ředitel závodu Plzeň Jan Muzika.

Do Koterova by mohli začít jezdit turisti...
Pro zvýšení turistického ruchu v souvislosti s obnovenou vesnickou památkovou rezervací bude Úřad městského obvodu Plzeň 2 spolupracovat s místními sdruženími, jako jsou dobrovolní hasiči, AK Letkov nebo TJ Sokol Koterov. „Už nyní připravujeme hlavně pro naše členy pěší výlety do okolí za zajímavostmi. Do budoucna budeme zvát i širší veřejnost a víc akce prezentovat. V plánu jsou také cyklovýlety a přímo na návsi zvažujeme dělat například vinobraní. Zrovna minulý týden jsme se domlouvali s jedním vinařem,“ říká starosta místního Sokola František Bartovský.
Radnice pak zvažuje různé jarmarky včetně malých farmářských či řemeslnických trhů. A oslovila také agenturu CzechTourism, aby náves zařadila mezi zajímavá místa pro návštěvy zahraničních turistů. Vzniknou také letáky, kterými se bude Koterov prezentovat v informačních centrech nebo na veletrzích cestovního ruchu.

MH
QAPovky - nejrychlejší zprávy
pá 24. října 10:54

Policie šetří smrt ženy na Klatovsku

V lese na Klatovsku se našlo tělo mrtvé ženy. Nález oznámil myslivec. Policie případ vyšetřuje.
pá 24. října 8:07

Meteorologové vydali novou týdenní předpověď do 31. října

Poslední říjnový týden by přece jen mohl ještě přinést slunečné počasí. Někde ale optimistické výhledy zkazí inverze. Během příštího týdne už by navíc teploty v noci měly být jen kolem nuly.
pá 24. října 7:31

Hokejisty HC Škoda Plzeň čeká těžký soupeř! Postaví se proti Litvínovu

Plzeňští hokejisté sev rámci 15. kola utkají s Litvínovem, kterému patří aktuálně druhé místo tabulky. Plzeň je na sedmém místě s 19 body. Utkání začíná na ledě soupeře v 17:30.
pá 24. října 7:23

Na 1.SPA zůstává Klabava v Nové Huti

Řeky v regionu se už uklidnily. Posledním místem, kde je ještě hladina nad normálem, je Nová Huť. Klabava tam je stále na 1.SPA.
pá 24. října 7:15

Nahoda na I/27 u Horní Břízy

Mezi Kaznějovem a Třemošnou na hlavním tahu I/27 u Horní Břízy se srazila tři osobní auta. Nehoda se obešla bez zranění, v místech ale platí omezení.
QAP Doporučuje
Le Decor

Le Decor

Studio Le Decor nabízí kadeřnictví, pedikúru, jediné collarium v Plzeňském kraji a další služby pro vaši krásu!
Počasí - Plzeňský kraj

Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí

BAV se- tipy kam vyrazit

Exotický večer a exotický koncert se chystá v rámci výstavy Šangri-la

Exotický večer a koncert se chystá v rámci výstavy Šangri-la
Součástí doprovodného programu k interaktivní výstavě Šangri-la je také exotický večer, který vás ve středu 29. října přenese do vzdálených zemí a nechá poznat eskymácké rituály.

Kam vyrazit o víkendu?

Tipy na víkend 25. a 26. října
Mrkněte se na kulturní a zábavný program o víkendu 25. a 26. října a vyražte se bavit.

Na jaký filmový trhák do kina?

Program kin od 23. do 29. října
Přinášíme nový program kin v regionu od čtvrtka 23. do středy 29. října. Zajděte na premiéru amerického akčního filmu John Wick, kde se v hlavních rolích představí Keanu Reeves...

Kam vyrazit v týdnu za kulturou?

Kulturní tipy na týden od 20. do 26. října
Mrkněte se na naše kulturní tipy od pondělí 20. do neděle 26. října a načerpejte inspiraci, kde se budete dobře bavit...

Mázhauz radnice zdobí nová výstava "Velká válka" - FOTKY

Mázhauz radnice zdobí nová výstava "Velká válka" - FOTKY
Od 11. října zdobí mázhauz plzeňské radnice nová výstava nesoucí název Velká válka. Ta zde bude k vidění až do posledního říjnového dne.