Každý rok se v Holýšově na jižním Plzeňsku pořádá nadupaný rockový festival. Na Pekelný ostrov se sjíždí milovníci rockové hudby z celé České republiky.
Open air rockový festival Pekelný ostrov se odehrává na zelené louce, kolem které protéká řeka Radbuza. Tento přírodní ostrov U mlýna se nachází v blízkosti města Holýšov na jižním Plzeňsku. Festival se koná již devět let a získává stále více a více nových příznivců. Tento rok akce probíhá od čtvrtka 30. června do soboty 2. července.
Letošní ročník Pekelného ostrova začal ve čtvrtek 30. června zahajovací párty. Před vstupem do areálu se na pódiu vystřídalo několik rockových kapel. Párty rozjížděl MASH Tribute, poté je vystřídala kapela Zvlášný škola a na závěr večera to pořádně rozbalil oblíbený Kabát revival WEST.
Čtvrteční zahajovcí párty byla skvělou předzvěstí na následující dny festivalu. Fanoušci se mají opravdu na co těšit. Na dvou podiích se vystřídá mnoho oblíbených tuzemských rockových skupin. V pátek vystoupí například Debustrol, Walda Gang, Vypsaná fixa, Škwor, ale také Dymytry a E!E. V sobotu čeká na fanoušky parádní zážitek v podobě koncertu Jaroslava Uhlíře, který na rockových festivalech rád vystupuje a vždy předvede parádní show. Návštěvníci se také mohou těšit na Olympic, Alkehol, Harlej a nebo Rybičky 48.
foto Milan Janoch
V neděli 22. května rozezněly známé melodie sál v Měšťanské besedě v Plzni. Světoznámá mezzosopranistka swingovala za doprovodu Melody Makers.
Magdalena Kožená je operní pěvkyně, která je známá po celém světě. V roce 1995 se při Mozartově hudební soutěži v Salcburku stala absolutní vítězkou. Svůj um přededla například v Praříži, ale i v newyorské Metropolitní opeře.
V neděli 22. května však Magdalena Kožená na chvilku opustila svět klasické hudby a spojila se se známým králem českého swingu Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Diváci si mohli vychutnat proslulé hity Cole Portera. Večerem se linuly melodie jako Night And Day či Love For Sale.
foto Měšťanská beseda
Vystoupení kapel Trautenberk, Krucipüsk, Kurtizány z 25. Avenue a Hi-Fly se odehrály rámci akce Plzeňské pálení čarodějnic. Akce proběhla 30. dubna v Plzni za Plazou. Podívejte se na fotky!
Pálení čarodějnic je spojené s Filipojakubskou nocí, tedy 30. dubnem. A v tuto noc ožil i prostor za Plazou.
Jako první se představila plzeňská kapela Hi-Fly. Po ní to už pěkně rozjela skupina Kurtizány z 25. Avenue a následně Krucipüsk. To už bylo pod podiem pěkně rušno.
Ovšem největší mejdan začal s vystoupením klatovské kapely Trautenberk. Ta je známá svou energickou show okořeněnou svéráznými kostýmy a neutuchající energií. Fanoušci si čarodějnice pod Plazou pěkně užili.
foto: Martin Hanáček
Unikátní koncert dvou orchestrů proběhne v Západočeském muzeu v Plzni ve středu 27. dubna. Představí se zde i Petr Vrobel, jeden z nejlepších hráčů na mandolínu u nás.
Koncert se bude konat 27. dubna od 18 hodin v budově Západočeského muzea v Plzni. Jde o koncert mandolínového orchestru Dobrman se smyčcovým orchestrem L´estro arco.
"Je to vlastně pokračování hraní mandolínoveho souboru po 50 letech, kdy zde byly v Plzni dva mandolínové soubory," vysvětluje Petr Vrobel, který je jedním z nejlepších hráčů na mandolínu u nás a patří mezi dva jediné učitele tohoto nástroje v Čechách.
"Zahrajeme směs klasických, irských, rockových melodií a vlastních melodií, se smyčcovým orchestrem L´estro arco zahraji s Johankou Štanglovou koncert pro mandolínu a orchestr A dur," dodává Petr Vrobel podrobnosti.
Vstup na tento výjimečný koncert je dobrovolný.
O Petru Vrobelovi a mandolínovém světě jsme psali již dříve. Přečtěte si také článek O světě mandolíny i úspěchu tří mandolínistek s virtuózem Petrem Vroblem
Hudební ceny Žebřík oslavily v pátek 1. dubna jubilejních třicet let, a to v prostorách plzeňského DEPO2015. Nejvíce cen si odnesli Marek Ztracený, Mig 21, Ewa Farna, Lenny, Micha Prokop a Marpo.
Na pátečním vyhlášení nejvíce bodoval Marek Ztracený, který si získal prvenství mezi zpěváky a akcemi a uspěl i v kategorii Skladba roku. Marpo zvítězil s písní Bad Man v kategoriích skladba a videoklip.
Titul Skupina roku 2021 si odnesla kapela Mig 21, Zpěvačkou roku se stala Ewa Farna a za nejlepší album fanoušci označili desku Dýchej, kterou po zemřelém Davidu Stypkovi dokončila jeho skupina Bandjeez.
Objevem roku jsou Bert & Friends a nejlepším filmem byl vyhlášen Zátopek. Mezi dalšími oceněnými jsou Michal Prokop, Lenny, Tata Bojs, Monkey Business, Kateřina Marie Tichá, Midi Lidi, Annabelle, Annet X či festivaly Rock for People Hope a Hudba na vinicích. Cenu pro Miro Žbirku in memoriam převzala jeho žena Kateřina.
Speciální ocenění magazínu iREPORT, který je organizátorem projektu, převzali členové Pražského výběru, kteří během večera odehráli největší hity své kariéry. Dalšími koncertními účinkujícími byli Xavier Baumaxa, Mig 21 a Donnie Darko. Návštěvníci si poté mohli užít after party s hvězdami Žebříku.
Šestihodinovou show moderovali Marek Taclík a Žofie Dařbujánová, rozdáno bylo celkem 29 sošek z dílny sochaře Václava Česáka. O výsledcích mohli fanoušci rozhodnout na stránkách anketazebrik.cz.
Výsledky – domácí část
SKUPINA
1. Mig 21
2. Tata Bojs
3. Monkey Business
ALBUM
1. Dýchej – David Stypka a Bandjeez
2. Džus noci – Mig 21
3. Umami – Ewa Farna
SKLADBA
1. Bad Man - Marpo
2. Moje milá – Marek Ztracený
3. Lithium - Lenny
VIDEOKLIP
1. Bad Man - Marpo
2. Má vlast – Michal Prokop
3. Láska není švédský stůl – Midi Lidi
ZPĚVÁK
1. Marek Ztracený
2. Michal Prokop
3. David Stypka
ZPĚVAČKA
1. Ewa Farna
2. Lenny
3. Kateřina Marie Tichá
OBJEV
1. Bert & Friends
2. Annabelle
3. Annet X
AKCE
1. Marek Ztracený – Tour de léto
2. Rock for People Hope
3. Hrady CZ
FILM
1. Zátopek
2. Prvok, Šampon,Tečka a Karel
3. Gump, pes který naučil lidi žít
Speciální cena magazínu iREPORT: Pražský výběr
Cena in memoriam: Miro Žbirka
foto: Martin Hanáček
Na Apríla, tedy v pátek 1. dubna, se v plzeňském DEPO2015 budou vyhlašovat vítězové jubilejního 30. ročníku Hudebních cen Žebřík. Během slavnostního večera vystoupí Mig 21 či Pražský výběr.
Nejlepší osobnosti na základě dvouměsíčního hlasování v kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Skupina, Objev, Album, Skladba, Videoklip, Akce a Film za rok 2021 obdrží originální sošky z dílny tradičního tvůrce cen, renomovaného sochaře Václava Česáka.
Mezi nominovanými, kterým šanci na úspěch přineslo dvouměsíční hlasování fanoušků, je řada zvučných jmen. Mezi ně patří Ewa Farna, Lenny, Marek Ztracený, Michal Prokop, Marpo, Lucie, Mig 21, Monkey Business, Tata Bojs a mnozí další. Na nominační listině figuruje i jméno loni zesnulého zpěváka Davida Stypky.
„Věřím, že páteční večer, který bude po delší době jednou z prvních velkých akcí svého druhu, odstartuje návrat kultury k normálu, a že i v této neklidné době přinese hudebním fanouškům trochu radosti a kvalitní zábavy. Bohatou historii Žebříku pořádně oslavíme a připomeneme hned několika způsoby, jak se na tak významné jubileum sluší a patří,“ dodává ředitel Hudebních cen Žebřík Jarda Hudec.
Ceremoniál doprovodí několik exkluzivních vystoupení. O originální úvod večera se postará mezinárodně uznávaný DJ Friky. Poprvé se na Žebříku představí osobitý písničkář Xavier Baumaxa, který se loni zaskvěl albem F!asco. Svou úspěšnou aktuální desku Džus noci a největší hity odprezentují Mig 21. Velký prostor dostane i legendární Pražský výběr, který na Žebříku absolvuje svůj první letošní koncert. Představí se také talentovaná formace Donnie Darko.
Po skončení koncertní části následuje v prostorách DEPA after party s hvězdami Žebříku.
Předprodej vstupenek za 590 Kč a VIP passů v ceně 990 Kč probíhá v síti Ticketlive a Plzeňská vstupenka. Kompletní nominace a další informace jsou zveřejněny na www.anketazebrik.cz. Novinky o akci najdete na Facebooku Anketa Žebřík nebo na facebookové události Žebřík 30 let.
Hlavním organizátorem je magazín iREPORT, předchůdce někdejšího časopisu Rock Report. Jeho redakce už v roce 1992 iniciovala hlasování, kterým by společně se svými čtenáři zhodnotila uplynulý rok a ty nejlepší hudebníky a jejich díla veřejně ocenila. Z ankety se rychle stala tradice, která žije nepřetržitě už tři desítky let.
foto: anketazebrik.cz
Šeříkovka vítala v sobotu večer Tomáše Kluse. Nemohli jste na koncert dorazit? Chcete vidět, jak si fanoušci popové písničky užili? Podívejte se do fotogalerie.
„Nesmírně se těším, až lidé uslyší album Cítím také z toho důvodu, že to je po třinácti letech mé hudební dráhy první popová deska, i když jsem celé ty roky součástí českého mainstreamu. Těším se taky, až písničky z nového alba budeme s Cílovou skupinou hrát na koncertech, protože je to i návrat ke kořenům, obohacený o nové koření,“ píše na svých stránkách Tomáš Klus.
Dle atmosféry se dá soudit, že fanoušci si koncert užili, protože Šeříkovka se otřásala v základech.
Foto: Hynek Sladký
Významný kulturní svátek Smetanovské dny každoročně v Plzni přináší různorodé umělecké zážitky. Letos se po dvou letech poznamenaných pandemií opět předvede v plné kráse.
Po loňském ročníku, kdy se odehrál pouze zahajovací koncert „Má vlast“ prázdnému sálu, se letošní 42. ročník Smetanovských dnů opět představí s tradičním bohatým programem. Součástí festivalu jsou koncerty, divadlo, výstavy i mezioborové sympozium.
„Smetanovské dny mají v Plzni velmi dlouhou tradici. Město v letošním roce přivítá řadů významných zahraničních i tuzemských umělců a v rámci programu si připomeneme nejen osobnost Bedřicha Smetany. Velkým lákadlem pro návštěvníky bude nejen zahajovací koncert Plzeňské filharmonie, ale také Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera s Kateřinou Kněžíkovou. Věřím, že díky bohatému programu festivalu, který se vrací po dvou letech v plné kráse, na něj zavítají nejen tradiční příznivci Plzeňské filharmonie, ale i mladí posluchači a milovníci klasické hudby,“ uvedla letošní ročník náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková.
42. ročník festivalu Smetanovské dny proběhne od 3. do 24. března a do dramaturgie programu se bude prolínat ústřední téma „Dílo a proměna myšlení v české společnosti 19. století“, k němuž se tradičně řadí osobnost Bedřicha Smetany a související odkazy.
Festival nabídne 21 akcí, z toho tři symfonické koncerty a tři pořady budou věnovány dětem. „Hned první koncert s německým sólistou Albertem Beikircherem, na kterém zazní Dvořákova Novosvětská, Verdiho síla osudu a málokdy slýchaný houslový koncert italského skladatele Ermanna Wolf-Ferrariho bude jedním z vrcholů festivalu. Moc se těším na komorní koncerty v Domě hudby, kde bude například vystupovat Štěpán Rak s představením nejen pro děti. Dále nás čeká Wihanovo kvarteto, klavírní recitál Igora Ardaševa, Smetanovo trio nebo Klavírní kvarteto Josefa Suka. Zážitkem bude určitě také vystoupení souborů Schola Gregoriana Pragensis a Moravia Brass Band v katedrále sv. Bartoloměje nebo netradiční vystoupení Slam poetry show v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Chybět nebudou ani hudebně literární pořady ‚Bedřich Smetana v dopisech‘ či beseda o knize historika Zdeňka Hazdry ‚Jak šli zdejším světem… Rodinné album‘,“ pozvala na program ředitelka festivalu Lenka Kavalová.
Součástí doprovodného programu bude také výstava v Západočeské galerii ve Výstavní síni „13“ nesoucí název „Dílo a proměna umělecké scény". Vernisáž proběhne 3. března od 18 hodin a výstava potrvá do 29. května. Tematická výstava si klade za cíl představit umělecká díla, která ve své době způsobila proměnu estetických i morálních kvalit domácí rakousko-česko-německé umělecké scény 19. století. K vidění budou díla, která na výstavách často rezonovala či se stala svým způsobem přelomovými.
Kompletní bohatý program festivalu najdete ZDE.
foto: QAP
Soubor opery DJKT ve spolupráci s Diecézí plzeňskou uvedl 5. listopadu v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky slavné Mozartovo Requiem. Přinášíme fotky!
Návštěvníci mají za sebou výjimečný zážitek, který ještě umocnilo kouzlo zrekonstruované katedrály.
Dílo je opředené legendou, která praví, že si skladbu u něj objednal anonymní muž. Mozart, který tušil, že se blíží jeho konec, si myslel, že Requiem píše ke svému vlastnímu úmrtí.
Onen tajemný muž, jak praví legenda, byl služebník hraběte Franze von Walsseg Stuppacha, který chtěl Requiem vydávat za své dílo, napsané k smrti vlastní manželky. Těžce nemocný Mozart ovšem dílo nestihl dokončit. Nedokončené skladby se ujal jeho žák Franz Xaver Süßmayr, který s nemocným Mozartem ostatně spolupracoval již na opeře La clemenza di Tito, komponované pro Prahu. Süßmayr dokomponoval části Sanctus a Agnus Dei a dokončil části smuteční mše, kterým již Mozart nestačil dát definitivní podobu.
Mozartův životopisec Němeček píše: „V den své smrti dal si donést partituru ke svému loži. Neříkal jsem to od začátku, že píši toto requiem pro sebe? Tak řekl a prohlížel si ještě jednou celek pozorně zvlhlýma očima. Byl to poslední pohled, plný bolesti a rozloučení s milovaným uměním – a tušení vlastní nesmrtelnosti.“
Mozart zemřel 5. prosince 1791, Requiem zaznělo, jak již bylo řečeno, dokončeno skladatelovým žákem Franzem Xaverem Süßmayerem, 10. prosince 1791 ve Vídni. Mozartovo Requiem je jedním z nejkrásnějších zhudebnění tohoto duchovního textu.
foto: Milan Svoboda
Plzeň 28. října ožije oslavami vzniku republiky. Bohatý program je připravený na více jak čtyřiceti místech po Plzni. Mimo jiné se budete moct svézt v historickém voze nebo se zúčastnit workshopů na Jiráskovo náměstí.
Tradičně se od roku 2006 v Plzni konají velkolepé oslavy vzniku republiky. Historické památky, muzea a další zajímavá místa se lidem otevřou 28. října za symbolických 28 korun nebo zdarma. Za 28 korun můžete například navštívit galerie, plzeňskou zoo, Techmánii, Planetárium, Radyni i rotundu ve Starém Plzenci nebo si jít zaplavat v bazénech na Slovanech i na Lochotíně.
Ve Staré synagoze v čase od 9 do 17 hodin budou tematické prohlídky každou hodinu. Přiblíží židovské tradice, zvyky i svátky.
Připraveny jsou prohlídky s průvodcem, sousedské procházky nebo tradiční festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Mimořádně tento den ožije workshopy pro děti, filmy a vzpomínkami na téma Minulost a budoucnost Jiráskova náměstí.
Součástí programu je také připravená stezka Z Hamburku na Petrohrad seznamující s historií této plzeňské čtvrti. Po celý den budou program doplňovat okružní jízdy zástupců historických vozů. Jezdit budou od 11:00 do 16:00. Další podrobnosti k jízdám se dozvíte ZDE.
Korandův sbor českobratrské církve evangelické se otevře také za symbolickou částku 28 korun od 11:00 a od 15:00. Můžete se těšit na komentované prohlídky s tématem historie i současnosti Korandova sboru.
Bohaté oslavy budou zakončeny ohňostrojem na náměstí Republiky, který je naplánován na 18:30 hodin.
„Plzeň v oslavách vzniku republiky nemá v České republice konkurenci,“ dodává s úsměvem primátor města Plzně Martin Baxa.
Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí oslav, je k dispozici na webových stránkách města www.plzen.eu.
foto: ilustrační
K poctě jedné z neslavnějších postav české divadelní scény – Jiřího Suchého – se odehraje dnes 21. října od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni koncert Jiří Suchý & Semafor & PF.
Plzeňská filharmonie pogratuluje Jiřímu Suchému k jeho devadesátinám koncertem. Ten se odehraje dnes 21. října od 19 hodin ve Velkém sále v Měšťanské besedě v Plzni. Společný koncert Divadla Semafor a Plzeňské filharmonie nese název Jiří Suchý & Semafor & PF. Zazní zde mimo jiné i nejznámější melodie Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra.
„Písničky Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra známe určitě všichni a tímto výjimečným koncertem jsme chtěli panu Suchému vzdát poctu za jeho přínos české kultuře a pogratulovat mu k hezkému životnímu jubileu. Koncert jsme zařadili do naší abonentní crossoverové řady, ve které se snažíme našim posluchačům přinášet každou sezónu neobvyklé hudební zážitky a já se osobně moc těším na písničky upravené pro spojení divadelního orchestru a Plzeňské filharmonie. Záštitu nad koncertem převzal primátor města Plzně Martin Baxa, který jménem města Plzně panu Suchému také pogratuluje," říká Mgr. Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie.
Diváci se mohou těšit na slavné skladby Včera neděle byla, Babeta, Zčervená, Tereza, Jó to jsem ještě žil, Klementajn a další. Jako sólisté vystoupí Markéta Procházková a Ivo Hrbáč, v druhé části večera zazpívá i sám Jiří Suchý a Jitka Molavcová. Hrát bude Orchestr divadla Semafor pod vedením Jiřího J. N. Svobody a Plzeňská filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Chuheie Iwasakiho. Na aranžmá skladeb se podíleli společně aranžér Marcel Kozánek a hudební skladatel Tomáš Ille.
Koncert se stejným programem se odehraje i o den později v Klatovech na Stálé divadelní scéně.
foto: ilustrační
Akce pro fajnšmekry a milovníky skvělé hudby. Na louce za lávkou Járy Cimrmana vystoupí kapely Mordor´s Gang, Geronimo, A.F.T. a Ponorka Band.
Kromě skvělé zábavy je připraveno také občerstvení. Návštěvníci minulého ročníku mohli ochutnat skvělé burgry a hotdogy, nechybělo ani pivo.
Multižánrový festival Benátská noc proběhne v sobotu 18. září od 15:30 hodin. "Za podpory a spolupráce s Magistrátem města Plzně a MO10 Plzeň Lhota proběhne již 4. ročník multižánrového festivalu Benátská Noc - zpátky do Lhoty. Přijďte se pobavit, dobře se najíst a dát si pár piv," uvedla pořadatelka festivalu Ilon Leichtová.
Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude věnován umělecké škole Muška.
Do Lhoty jezdí pravidelné autobusové spoje č. 26 z konečné na Borech. Jízdní řád najdete zde.
Podívejte se, jak probíhal minulý ročník.
Foto: Pixabay
Tři promenádní koncerty proběhnou pod záštitou prvního městského obvodu v parku U Bazénu. Jako první se ve středu 2. září představí skupina Batalion. Promenádní koncerty začínají vždy v 17 hodin.
Jako první se na Lochotíně 2. září představí plzeňská skupina Batalion, v jejímž repertoáru najdete známé hity české i světové rockové hudby. Uslyšíte třeba Chtěl jsem mít od skupiny Turbo, Proč zrovna ty od Olympic, Svařák od skupiny Harlej, V pekle sudy válej od Kabátů, ale třeba i Známku punku od Visacího zámku. Od zahraničních interpretů to pak bude třeba známá hitovka Highway to Hell od AC/DC nebo Amerika od Rammstein.
Hned další týden, a to ve čtvrtek 9. září, se návštěvníci mohou těšit na Milana Benedikta Karpíška z Chrástu, který zde vystoupí se svou kapelou E.F.S. (Experimentální folkové studio). Bude to mimochodem i malá připomínka slavných let festivalu Porta, neboť E.F.S. ji v roce 1985 vyhrálo. Těšit se můžete na Baladu o Adamovi a Evě, Bláznivej den, Ptačí symfonii a další skladby.
Sérii promenádních koncertů uzavře ve čtvrtek 23. září orchestr TREMOLO, který se zrodil v roce 2004 na Základní umělecké škole v Třemošné. Dva roky po svém vzniku orchestr vydal své první CD a nyní má na svém kontě již šest alb. Repertoár se opírá převážně o muzikálové a filmové melodie, na své si ale přijdou i milovníci swingové hudby. Za zmínku jistě stojí, že TREMOLO je držitelem řady ocenění. Jmenujme jedno z posledních, kterým je loňské vítězství v kategorii souborů a orchestrů věkového průměru od 17 do 20 let v Národní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concerto Bohemia. Skupina byla rovněž dvakrát oceněna uměleckou cenou Perla Plzeňského kraje.
„Hoďte starosti za hlavu a přijďte se pobavit. Z pestrého repertoáru si jistě vybere každý,“ zve veřejnost starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová. Promenádní koncerty začínají vždy v 17 hodin a jsou zdarma.
Foto: MO Plzeň 1
Spřízněné místní kapely pořádají již druhý ročník malých festivalových sobot na podporu muziky. Celkem se jedná o čtyři vybrané lokace – Žihle 28. 8., Hrádek u Rokycan 4. 9., Stod 11. 9. a Záluží 18. 9.
„Loni jsme festival založili jako restart setkávání s muzikou po kovidu jak na pódiu, tak v hledišti. Letos se opět rušily velké festivaly, a tak naše malá čtyřdílná série dostává šanci,“ říká Tomáš Mouřenec, frontman několika zúčastněných kapel a hlavní organizátor festivalové šňůry.
Rock Star(t) festivalu v Žihli v areálu Plivátko se v sobotu 28.8.2021 zúčastní kapely:
„Letošní ročník jsme se rozhodli jako obec nejen zaštítit, ale také výtěžek z dobrovolného vstupného zaslat obci Stebno, která byla postižena tornádem. Uděláme tak dvojí dobrý skutek – žihelští se po roce a půl covidu zase budou moci bavit a ještě pomohou zmírnit škody v poničené oblasti,“ říká starosta Žihle František Procházka.
Veškerá organizace festivalu proběhne podle platných vládních nařízení a s ohledem na bezpečnost diváků i účinkujících.
Areál bude otevřený od 12 hodin.
Foto: ilustrační
Zaplněné náměstí Republiky a známé hity z hollywoodských filmů v podání Plzeňské filharmonie a sólistky Andrey Holé. Tak vypadal koncert v rámci Festivalu na ulici.
Koncert v neděli 22. srpna proběhl pod taktovkou nového šéfdirigenta Plzeňské filharmonie Chuheie Iwasakiho. Podle organizátorů si koncert užilo na šest tisíc lidí. Po 40 letech se s Plzeňskou filharmonií na open air koncertu rozloučila houslistka Irena Buriancová.
Koncert se uskutečnil v rámci Festivalu na ulici, na který letos město Plzeň poskytlo finanční dotaci ve výši 1,5 milionu korun. „Plzeňská filharmonie je jednoznačně největší hudební těleso, které na Festivalu na ulici vystoupí,“ řekl pořadatel festivalu Lukáš Krásný.
Festival na ulici se v centru města koná až do 28. srpna.
foto: Milan Svoboda
Netradiční hudební zážitek na nádvoří pivovaru v Plzni... Tak to bude určitě středeční koncert Prague Cello Quartet. Klasika, slavné muzikálové melodie, jazzové i rockové hity.
Prague Cello Quartet vystoupí ve středu 18. sprna od 20.00 na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj v Plzni.
Prague Cello Quartet je soubor čtyř klasicky vzdělaných violoncellistů, kteří publiku nabízejí koncerty složené nejen ze skladeb starých mistrů, jak se přirozeně nabízí, ale také populární filmové melodie, nebo jazzové a rockových hity. Všechny v trošku jiné, originální úpravě, jejíž cílem je přiblížit klasickou hudbu posluchačům všech věkových kategorií a publikum nejen pobavit, ale také inspirovat.
"Na jejich koncertech nezní jen hudba, srší to tu vtipem, humornými scénkami i překvapivým zhudebněním známých i neznámých skladeb. Soubor vznikl v roce 2006, v současném složení hraje od roku 2012 a jeho členy tvoří absolventi pražské AMU Jan Zvěřina, Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč. Kromě stovek domácích a evropských koncertů absolvovali v roce 2016 turné po Japonsku, v červnu 2017 navštívili na měsíc Čínu," prozradil podrobnosti pořadatel koncertu Pavel Kozubek.
V Plzni zazní zejména populární muzikálové melodie. Uslyšíte ty nejznámější tóny třeba z Fantoma opery, Jesus Christ Superstar, Bídníků, nebo Moulin Rouge. Jejich vyznění bude v případě Plzně umocněno netradičním prostředím, tenhle žánr přece jen na Nádvoří Plzeňského Prazdroje neslyšíte každý den.
Vstupenky můžete koupit prostřednictvím sítí www.goout.cz, nebo přímo na místě v den koncertu.
foto: pořadatel
Již osmý ročník největšího západočeského festivalu taneční hudby Bolevák Music Festival se uskuteční tento pátek 6. a tuto sobotu 7. srpna na pláži Ostende u Velkého Boleveckého rybníka.
Těšit se můžete na to nejlepší z české i slovenské scény a hned na dva zahraniční hosty. V pátek na pláži Boleváku vystoupí holandský Zonderling, známý svým rádiovým hitem Crazy. Druhý den to na pláži rozjede Djka Lilly Palmer, která se svojí show nyní objíždí téměř celý svět.
Vstupenky na festival jsou vyprodané a budou k dostání pouze na místě 700 korun. Více info o festivalu najdete na webu www.bolevakfestival.cz.
Dle aktuálních nařízení vlády bude muset účastník kulturní akce splňovat jednu ze 3 podmínek a to:
Účastníci festivalu mohou mít buď vlastní test nebo se mohou nechat zdarma otestovat před vstupem.
Foto: JP Entertainment
Festival na ulici poprvé rozšiřuje žánry a zve na podium dosud největší hudební těleso. V programu nazvaném Hollywood s Plzeňskou filharmonií zazní nejslavnější filmové melodie. Vstup je zdarma.
Od 20. do 28. srpna ožijí plzeňské ulice hudbou díky multižánrovému Festivalu na ulici, jehož příprava je v plném proudu. Pořadatelům se podařilo dohodnout spolupráci s Plzeňskou filharmonií, která si na neděli 22. srpna připravila mimořádně atraktivní program, se kterým vyprodává na svých zahraničních zájezdech mnohatisícové haly v Německu nebo Rakousku. Pod názvem Hollywood s Plzeňskou filharmonií zazní od 20:00 hod. na plzeňském náměstí největší hollywoodské filmové hity jako Pán prstenů, Star Wars, Harry Potter, Frozen, Superman nebo Les Miserables.
„Máme velikou radost, že se toto vystoupení podařilo dohodnout. Plzeňská filharmonie je jednoznačně největší hudební těleso, které na Festivalu na ulici vystoupí. Mnohem důležitější je ale program založený na slavných filmových melodiích v podání symfonického orchestru. Ten třeba někteří návštěvníci uslyší poprvé – právě tato forma je přijatelná i pro lidi, kteří by na koncert klasické hudby jinak nepřišli“, říká Lukáš Krásný za pořadatelskou Agenturu Nashledanou a dodává: „Hollywood s Plzeňskou filharmonií považujeme za jeden z vrcholů celého festivalu. Já osobně se na něj moc těším a myslím, že by si tento nedělní večer neměl nikdo nechat ujít.“
Jako sólistka vystoupí s Plzeňskou filharmonií zpěvačka Andrea Holá. Ke spolupráci ji pozval osobně šéfdirigent Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki, pod jehož taktovkou celý koncert proběhne.
Před Plzeňskou filharmonií vystoupí na náměstí Republiky od 18:30 hod. Alena Kozáková a Petr Vrobel, Hollywood s Plzeňskou filharmonií pokračuje od 20:00 hod. Vstup na celý program je zdarma.
Z dalšího programu:
Na šesti hudebních scénách (náměstí Republiky, U Branky, Proluka, Zach´s Pub, Riversound stage a Anděl music bar) se představí jak nově vybrané kapely (např. Děda Mládek illegal Band či Znouzectnost), tak i prověření interpreti (Simona Anděl nebo třeba The Dozen Street). Fanoušci Porty se mohou těšit na vystoupení vítězů tohoto nejstaršího hudebního open festivalu u nás. Nebudou chybět Cop, Slávek Janoušek, Strašlivá Podívaná, Ultramarin, BlueGate nebo Vojta Kiďák Tomáško.
Součástí doprovodného programu budou opět výstavy, divadla, Market na ulici a bohatý výběr aktivit pro rodiny s dětmi.
Foto: Festival na ulici
Přibližně 1200 lidí si nenechalo ujít páteční koncert v Prazdroji, který stejně jako výstava ve Smetanových sadech připomenul slavná léta festivalu Porta v Plzni.
Na koncertě vystoupily skupiny COP, Žalman a spol. a Kamelot, diváky pozdravil a krásný zážitek popřál plzeňský primátor Martin Baxa.
Venkovní výstavu k festivalu Porta si mohou lidé ve Smetanových sadech prohlédnout do 2. září. V pátek 30. července se v prostoru U Branky odehraje poslední z doprovodných koncertů, v 18 hodin vystoupí E.F.S. – Experimentální folkové studio. Vstup je zdarma.
Připomenout plzeňskou éru legendárního festivalu trampské hudby, country a folku se rozhodlo město Plzeň ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem, na prázdninové měsíce připravilo venkovní výstavu ve Smetanových sadech, řadu koncertů U Branky a v areálu pivovaru. Panely k výstavě přichystali Pavel „Major“ Vorel, Petr Vrobel a Michal Jupp Konečný s využitím podkladů od široké sítě muzikantů, přátel a pamětníků.
Na letošní připomenutí Porty v Plzni naváže v roce 2022 Západočeské muzeum v Plzni výstavou v termínu od 18. března do 11. srpna 2022.
Foto: Plzen.eu
Kapela Divokej Bill se rozhodla navázat na svůj loňský úspěšný model „POV!RAŽENÍ 2020 tour“ a opět si pro své fanoušky připravila sérii menších koncertů – tentokrát pod názvem „MARATHON 2021“.
Kapela Divokej Bill vystoupí již tuto sobotu 24. července v Holýšově. Tento rok si pro své fanoušky připravili sérii menších koncertů obíhajících doslova celou republiku – pod názvem „MARATHON 2021“.
Celá tour má 36 zastávek rozvrstvených po celé České republice. Její součástí budou i vystoupení na některých menších verzích velkých festivalů. Chybět nebudou ani hosté, které kapela bude postupně představovat.
A proč letošní tour Divokýho Billa nese název „Marathon 2021“?
„Jako vždy, i teď má tenhle název naší tour víc významů. Za prvé ta situace s Covidem je prostě běh na dlouhou trať – takže Marathon. Za druhé – tour bude trvat od půlky června až do konce září a pěkně se při ní nalítáme“, říká zpěvák Štěpán Karbulka.
„No a za třetí – Marathon je jedna z našich nejnovějších pecek. Poprvé ji naživo mohli návštěvníci slyšet asi už v O2 Areně, ale my ji pořád zdokonalujeme a můžeme slíbit, že i letos ji divákům zahrajeme“, slibuje zpěvák a frontman kapely Vašek Bláha.
Vstupenky můžete ještě stále zakoupit v předprodeji zde.
Foto: ilustrační