Už v lednu začala Západočeská galerie vyjednávat prodloužení výjimečné výstravy Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. Výstava je kvůli koronaviru ale k vidění zatím jen online.
Výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh se prodlužuje do 6. června 2021. Jedná se o nejnáročnější projekt z odborného i finančního hlediska za posledních několik let. Samotná příprava výstavy trvala 7 let.
Náročnost si vyžádalo i prodloužení výstavy. To začali autoři vyjednávat s téměř 40 zapůjčiteli hned na začátku roku 2021, některá jednání skončila až v březnu. Na výstavě jsou díla nevyčíslitelné hodnoty, které se běžně nezapůjčují.
„Výstava je neopakovatelným kulturním a duchovním zážitkem, jelikož obsahuje umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty, která se běžně nezapůjčují. Jsem rád, že díky laskavosti zapůjčitelů jsme mohli výstavu prodloužit. Doufejme, že bude v dohledné době umožněn přístup veřejnosti do výstavních síní,“ říká Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni.
Výstava byla otevřena 27. listopadu 2020, bohužel jen na 19 dní dní. Západočeská galerie v Plzni se ale rozhodla zprostředkovat výstavu divákům v online prostředí na webových stránkách a sociálních sítích galerie.
Jakmile dojde k uvolnění vládních opatření, budou se moci návštěvníci přenést do období raného středověku, kdy vznikal krásný sloh, a pohlédnout do očí mnoha madon, které jsou replikami Plzeňské madony – ať již přímo konkrétní sochy, nebo jejího typu. Díla z období krásného slohu kolem roku 1400 a z 15. století jsou zapůjčena z veřejných sbírek a od církve. Světový unikát má výstava v počtu madon na jednom místě, jejichž instalace v pravém křídle Masných krámů působí velice sugestivně.
Vyvrcholením celého projektu bude plánované zapůjčení originálu Plzeňské madony, která je po staletí nejuctívanějším uměleckým a kultovním dílem v Plzni. Vznikla k roku 1384 v prostředí pražské katedrální hutě Petra Parléře v úzkém provázání s náboženskou, politickou a kulturní situací závěru vlády Karla IV. a počátku vlády Václava IV.
„V závěru výstavy tak dostane odborná a široká kulturní veřejnost jedinečnou příležitost vidět zblízka originál Plzeňské madony, neboť po dokončení rekonstrukce interiéru katedrály sv. Bartoloměje se socha vrátí zpět do niky umístěné vysoko na hlavním oltáři kostela,“ dodává Petr Jindra, spoluautor výstavy.
foto: Západočeská galerie
Kašna Velbloud na plzeňském náměstí Republiky, v jejíž žulové nádobě na vodu se v loňském roce na jaře objevily velké praskliny, se do konce března dočká slíbené opravy.
„Trhliny v kamenné nádobě jsme zjistili loni na jaře. Po důkladném prozkoumání odborníci doporučili nainstalovat do ní olověnou vanu. V současné době byla provedena demontáž krytů, vnitřního vybavení nádoby a instalace mobilního oplocení k vymezení pracovního prostoru,“ uvedla Ilona Pelíšková ze Správy veřejného statku města Plzně, která má kašnu na starosti.
Provádějící firma začne s osazováním vany přibližně v týdnu od 8. do 12. března. Náklady na opravu jsou zhruba 350 tisíc korun včetně DPH.
Kašna Velbloud je jednou ze tří pozlacených kašen na plzeňském náměstí Republiky, jež byly spuštěny 29. července 2010. Další dvě nesou název Chrtice a Anděl. Autorem děl, jejichž tvary a názvy vycházejí z atributů městského znaku Plzně, je architekt Ondřeje Císler. V provozu jsou každoročně od 1. května do 1. listopadu. Na jaře jejich spuštění předchází kontrola a případné opravy. Loni se u kašny Velbloud objevily ve dně kamenné nádoby hluboké praskliny, kterými unikala voda na chodník a dostávala se do elektrických rozvodů. Bylo rozhodnuto o opravě formou vsazení olověné vany do kamenné nádoby.
Foto: QAP.cz
Západočeská galerie v Plzni zpřístupnila novou výstavu evropského formátu. V expozici Masných krámech jsou k vidění nejvzácnější středověká díla nacházející se na českém území.
Expozice v Masných krámech nazvaná Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh představuje nejvzácnější středověká díla nacházející se na českém území i díla ze zahraničí. Jedinečná výstava potrvá do 28. března 2021.
K nejvýznamnějším exponátům nové výstavy patří především patronka města Plzně, Plzeňská madona. Ta byla a je po staletí patrně nejuctívanějším uměleckým dílem v Plzni. O její popularitě svědčí, že již záhy po svém vzniku se stala inspirací pro varianty, repliky či devoční kopie, vytvářené od počátku 15. století. Kult se intenzivně rozvinul v baroku a pokračoval po celé 19. století až do čtyřicátých let 20. století a dnes je opět v obnovován.
„Titul výstavy Nad slunce krásnější vyjadřuje vysoké estetické kvality Madony plzeňské a vyzdvihuje její význam: hříchem neposkvrněná Matka Boží, královna nebes, byla od středověku charakterizována jako sole pulchriora – krásnější než slunce," přibližuje spoluautorka výstavy Michaela Ottová.
Mezi další nejvýznamnější exponáty, jejichž zapůjčení je zcela jedinečné, patří Madona svatovítská, Madona březnická, Svatovítský veraikon, Sv. Petr ze Slivice, Monstrance z Chebu a řada dalších děl, která v Plzni nikdy nebyla k vidění.
K expozici byla vydána také stejnojmennou publikaci sloužící jako odborný a současně široké veřejnosti srozumitelný průvodce výstavou. Bližší informace včetně doprovodného programu naleznete na stránkách Západočeské galerie zde.
FOTO: Západočeská galerie v Plzni
Ve výloze Galerie města Plzně je možné zhlédnout videoprojekci, která představuje sbírku výtvarného umění plzeňského regionu. Díky záznamu je možné sbírku vidět i na webu městské galerie.
Ve čtvrtek 3. prosince otevřou galerie, bude výstava spolu s výstavou Bilance 2020, kterou připravila Unie výtvarných umělců Plzeň ke svému 30. výročí, zpřístupněna zdarma veřejnosti.
„Naše město se už čtvrt století systematicky věnuje sbírání děl umělců spojených s plzeňským regionem. Původní záměr sice byl náležitě evidovat a uchovávat soubor uměleckých děl, které město tehdy vlastnilo, záhy si však Artotéka města Plzně dala další úkol – systematicky vyhledávat a nakupovat umělecká díla, jejichž tvůrci jsou spojeni s Plzní. Díky tomu tak vznikl unikátní soubor, jenž vlastně mapuje umělecký vývoj v plzeňském regionu. Artotéku pravidelně rozšiřujeme, například letos jsme zakoupili umělecká díla Heleny Vendové, Karla Syky, Jaroslava Šindeláře a Ladislava Fládra,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
Náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková, pod jejíž záštitou se výstava 25 let Artotéky města Plzně koná, připomněla, že v současné době artotéka zahrnuje 237 výtvarných děl v celkové hodnotě téměř 4,58 milionu korun. „Na výstavě, která je v Galerii města Plzně připravená, je k vidění jen část naší artotéky – představuje reprezentativní výběr, vždyť v městské kolekci jsou zastoupeni nejvýznamnější umělci plzeňské oblasti, jako například Jiří Patera, Miroslav Tázler, představitelé plzeňské malířské školy sedmdesátých a osmdesátých let minulého století neboli Paterův kroužek a další,“ upozornila Eliška Bartáková a dodala, že díla zastoupená v Artotéce města Plzně jsou často k vidění v magistrátních budovách.
„Nejen na dobu, kdy musejí být galerie zavřené, jsme připravili zhruba dvanáctiminutovou videoprojekci, která je k vidění za výlohou Galerie města Plzně na náměstí Republiky a také na jejím webu www.galerie-plzen.cz. Divák se tak dozví, jaká díla jsou v naší artotéce zastoupena a jména jejich autorů,“ informovala vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně Květuše Sokolová.
Ředitelka Galerie města Plzně Zuzana Motlová upozornila, že současně s výstavou
25 Artotéky města Plzně připravila Unie výtvarných umělců Plzeň (UVUP) výstavu, která má připomenout, že tato organizace vznikla před 30 lety. „Mázhauz i podzemí naší městské galerie společně se sousedním prostorem Galerie Jiřího Trnky, kterou spravuje UVUP, patří právě unijní členské výstavě s názvem Bilance 2020,“ podotkla Zuzana Motlová.
Výstavy 25 Artotéky města Plzně a Bilance 2020 původně měly v prostorech Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky trvat od listopadu letošního roku do konce ledna roku příštího. Organizátoři uvažují, že budou prodlouženy, aby si je lidé mohli po otevření galerií prohlédnout. Vstup na tyto výstavy bude pro veřejnost zdarma.
Foto: Magistrár města Plzně
Pátý ročník plzeňské přehlídky designu Plzeň Design Week měl původně odstartovat v pondělí 30. 11. v DEPO2015. S ohledem na aktuální situaci se ale akce v plánovaném termínu neuskuteční.
Celý program složený z přednášek, workshopů a výstav, tak i připravovaná prodejní přehlídka, která se v čase adventu měla stát designovou alternativou plzeňských vánočních trhů, jsou přesunuty na jaro, konkrétně na 6.–11. dubna 2021. I tak se organizátoři rozhodli Plzeň Design Week v roce 2020 celý neodpískat!
#podpormeceskydesign:
Plzeň design online trh a vzdělávací kurzy pro designéry
Navzdory nepříznivé situaci dali pořadatelé Plzeň Design Weeku dohromady program, který má v současné nelehké době pomoci těm, o které jde především – tvůrcům a designérům. "Rok 2020 je ve znamení rušení trhů a dalších hromadných akcí, na nichž byli majitelé malých značek zvyklí potkávat své zákazníky. Plzeň Design Week je jednou z takových akcí, a proto vidíme zblízka obtížnou situaci, kterou majitelé značek aktuálně prožívají. Rozhodli jsme se tedy pomoci zviditelnit originální české značky a zkusit přilákat více zákazníků do jejich e-shopů prostřednictvím kampaně #podpormeceskydesign." říká Soňa Rychlíková, hlavní produkční akce Plzeň Design Week.
Kampaň má za úkol pomoci českým designérům se zviditelněním a prodejem jejich výrobků. Na stránkách www.plzendesign.cz proto vzniklo online tržiště, kde si zájemci mohou prohlédnout nabízené designové kousky a seznámit se s prací jednotlivých designérů. Všechny značky jsou zároveň formou příspěvků postupně představovány na nově založené facebookové stránce Plzeň Design online trh. Cílem tohoto projektu je vytvořit co největší nabídku zajímavých českých značek, které by se mohly veřejnosti prezentovat. Proto je na www.plzendesign.cz stále otevřen Open Call pro další zájemce z řad designérů, kteří by měli chuť své produkty na online trhu nabídnout. Přihlášení i zveřejnění značek probíhá bezplatně.
Národní cena za studentský design a výstava Nový (z)boží!
Dalším bodem, který zůstává na programu zimní části Plzeň Desig Weeku, je již tradiční vyhlášení vítězů Národní ceny za studentský design a s ním spojená výstava oceněných prací. Tato mezinárodní soutěž pro studenty designu, kterou každoročně vyhlašuje spolek Design Cabinet CZ ve spolupráci se Sutnar ̶ Nadací Radoslava a Elaine Sutnarových a DEPO2015, slaví letos už 30 let! Letošní ročník byl zaměřený na vizuální komunikaci a přihlásilo se do něj téměř 150 studentů uměleckých škol z Čech i ze zahraničí. Ceremoniál slavnostního vyhlášení proběhne v pátek 4. 12. od 15.00 a poprvé v historii bude přenášen online ze studia streampoint. z DEPO2015. Diváci ho budou moci sledovat na Vimeo a na facebookových stránkách Studentský design a Plzeň Design. Hned po zveřejnění vítězů bude otevřena také výstava všech oceněných prací s názvem Nový (z)boží!. I tu si zájemci budou moci projít z pohodlí svého domova. Výstava totiž bude díky novým technologiím nasnímána a převedena do virtuální prohlídky. S mladými nadějemi českého designu se tak diváci budou moci seznámit prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu na www.studentskydesign.cz. Výstava bude nainstalována i fyzicky a v případě rozvolnění vládních opatření ji bude možné od 30.11 do 6. 12. navštívit v DEPO2015.
Foto: DEPO2015
Ve středu 7. října proběhla v Plzni Noc literatury, která přilákala desítky lidí do plzeňských zákoutí. Posluchači mohli zažít přednes např. Tomáše Hanáka nebo Václava Marhoula.
Ve středu 7. října proběhla Noc literatury. Šlo o akci organizovanou Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Akce se koná už od roku 2006 v různých městech po celé České republice a má potenciál se v dalších ročnících rozrůstat po celé Evropě.
Od 18 do 23 hodin jsme mohli zavítat do Staré synagogy, Masných krámů, divadelních dílen DJKT nebo také na půdu samotné Studijní a vědecké knihovny. Obecně se jednalo o běžně nepřístupná místa, ale o to autentičtější atmosféru čtení mělo.
Kvůli koronavirové situaci byla ale akce značně omezena. Na jednom místě mohlo sedět pouze deset posluchačů v rouškách a samozřejmě se značnými rozestupy. To ale neodradilo návštěvníky, jelikož během deseti půlhodinových čtení byla většina míst zaplněna.
Přednesu se letos ujali členové divadla Sklep - Tomáš Hanák, Václav Marhoul, Lenka Vychodilová, Jana Hanáková, Lenka Andelová, David Noll a Marta Marinová. Byla předčítána díla od současných evropsých spisovatelů, mezi které patří např. Vanda Rosenbergová nebo Kate Atkinsonová.
Posluchači také mohli svou účastní soutěžit o drobné ceny a 5 vylosovaných získalo dárky od partnerů Noci literatury.
Fotky:Milan Říský
Současná pravidla dovolují uspořádat Víkend otevřených ateliérů o víkendu 26. - 27. září. Je to největší umělecká akce roku, která propaguje místní umělce a přináší umění mezi lidi.
Program této akce je opravdu pestrý a netradiční. Tvoříte si ho totiž sami. Podívejte se na zastávky, na jejich zaměření a naplánujte si vlastní trasu. Při putování můžete tvořit na zeleně označených místech, sbírat razítka do mapy a prostřednictvím aplikace třeba také pomáhat pohybem. Pokud není uvedeno jinak, bude mít každá zastávka otevřeno v SO i NE od 14:00 do 20:00 hod.
Návštěvníci akce neplatí nikde vstupné, umělci přihlášením získávají propagaci zdarma. Výtvarníci bez ateliéru vystaví svá díla v improvizovaných prostorách. K akci se hlásí umělci renomovaní i začínající napříč věkovým spektrem i obory.
Mapu si můžete vytisknout zde.
Nově se můžete v rámci Ateliérů svézt zdarma uměleckou tramvají, která bude projíždět celou Plzní a naleznete v ní infocentrum a některé workshopy. Pro dospělé návštěvníky bude zároveň nově připraveno putování po vinné stezce ART&WINE, kdy označená stanoviště kromě workshopů a výstav nabízí příležitost zkombinovat zážitek z umění i s ochutnávkou vína.
V sobotu od 20:30 hod. je v plánu ART PARTY - setkání umělců a veřejnosti u sklenky v PAPÍRNĚ.
Akce se koná za finanční podpory statutárního města Plzně, Plzeňského kraje a Nadace 700 let města Plzně.
Do ateliérů bude možný vstup pouze se zakrytými ústy a nosem.
Foto:Milan Svoboda
V nově otevřeném Muzeu panenek vás osobně provede majitelka Jiřina Havlová a seznámí vás s historií a vývojem české panenky. Představí také panenky, které získaly ocenění i v zámoří.
Společně se přenesete zpátky v čase a poznáte panenky, se kterými si hrály ještě vaše babičky. Zjistíte, jak se takové panenky opravují. Paní Havlová kromě toho, že je majitelka Muzea panenek, je i restaurátorkou panenek. Panenky opravuje, protože věří, že připomínka dětství je v životě každého z nás velmi důležitá. Muzeum najdete v Plzni v Purkyňově ulici 29, otevřeno je po telefonické dohodě (kontakt níže v článku).
Domluvit si můžete i kurzy restaurování či tvorbu textilních panenek. Děti se mohou obléknout do kostýmu a udělat si krásné fotografie s panenkami, které znázorňují pohádkové bytosti. Některé panenky je možné i zakoupit.
Jak se paní Jiřina Havlová k panenkám dostala?
Sbírala je už jako malá holka a po své babičce měla od roku 1995 dva historické skvosty made in Czechoslovakia. "V roce 2006 jsem se rozhodla zkusit dát svůj poklad na ukázku dalším lidem a zjistila jsem krásný sdílený zájem. Proto jsem se začala zajímat o tyto nádherné skvosty a zjistila jsem, že v tom nejsem sama a mohu tak dát štěstí a radosti i jiným," říká majitelka muzea Jiřina Havlová, která panenky sbírala už od útlého věku.
"Stala jsem se jedním z největších distributorů, měla jsem přes 1000 sběratelů, kterým jsem panenku podarovala nebo vyměnila. Cosi mne napadlo. Když už je to takový úspěch, pojďme a využijme sociálních sítí a dejme dohromady podobné nadšence. Je nás tu už necelých 3500, vzájemně si pomáháme, vytváříme něco, kam se každý rád vrací, kde najde informace, přátelství. Nikdo nebude sám, vždy tu bude ta krásná panenkovská myšlenka. Díky níž jsme vytvořili encyklopedii „Česká panenka - historie a vývoj“ , která byla jedinečná svého druhu a s úspěchem bezmála vyprodána, nyní je k dispozici pouze na výstavách," říká Havlová.
V Plzni v Purkyňovce je k vidění několik modelů. Panenky z období našich babiček i maminek. Je zde na 200 kousků. Muzeum se stále mění, v různých obdobích tak můžete vidět něco nového.
Přijďte si odpočinout v tomto shonu a podívejte se na krásnou a unikátní výstavu světových panenek.
Otevřeno je út-ne 10:00-17:00 vždy po telefonické domluvě na telefoním čísle 739 334 835.
Muzeum panenek můžete sledovat na:
Instagramu: #dollsforhapnies
Galerie města Plzně zve všechny milovníky umění na novou výstavu, která propojuje malířské a sochařské umění. Od 17. září tak můžete navštívit výsledek práce čtyř autorů střední generace.
Galerie města Plzně je zaměřená na výstavy současného a moderního umění. Zaměřuje se především na tvorbu českých a zahraničních autorů, kteří představují návštěvníkovi aktuální tendence současného umění. Ve snaze přiblížit toto umění širší veřejnosti zároveň galerie zajišťuje doprovodné a lektorské programy k výstavám. Pořádá komentované prohlídky, výtvarné dílny, umělecký příměstský tábor a další akce.
Tři vyhraněné malířské pozice – Davida Hanvalda, Marka Meduna a Evžena Šimery - se v lecčems odlišují, ovšem nikoliv natolik, aby nebylo možné je společně vystavit. Naopak jejich přístup k umění se vzájemně doplňuje.
„Každá výstavní expozice reaguje na výstavní prostor a nejinak tomu je i v plzeňském nadzemí a podzemí, kde se komplementárně doplňují a prolínají malířské a plastické výkony, které se dotýkají lehkým i náročným pohledem smyslu aktuální vizuální umělecké tvorby. Dotýkají se však také zjitřených strun našeho vědomí, pohnou nás k větší či menší reakci, a nenechají nás samotné ve světě, kde jsou volné chvíle nejvzácnějším zbožím,“ říká kurátor výstavy Martin Dostál.
Titul výstavy, Estetické úvahy ve volných chvílích, parafrázuje název filmu režiséra Petra Weigla, který se jmenuje Poetické úvahy ve volných chvílích. Tento hraný film je postaven pouze na obrazech, interakcích a pohledech herců, na atmosféře a na hudbě. Obejde se zcela bez dialogů. I vizuální umění by mělo mít schopnost vyzařovat emoce a atmosféru samo o sobě, vyprávět estetickými zobrazivými prostředky příběhy, které se nedají převádět do pouhých slov.
Výstavu je možné v Galerii města Plzně navštívit až do 15. listopadu tohoto roku.
Fotky: Galerie města Plzně
V sobotu 5. září plzeňské Litice ožily. Ve zdejším hradním areálu se konaly slavnosti s bohatým programem. Akci přálo počasí, návštěvnost byla výborná, stejně jako atmosféra.
Akce s názvem Litická hradní slavnost se konala v hradním areálu Plzni-Liticích v sobotu 5. září od 14 hodin. Na návstěvníky čekala spousta zábavy, živá hudba, taneční a šermířská vystoupení a sportovní atrakce pro děti. Pro dospělé bylo přichystáno několik druhů výběrových vín a výborného piva. Zároveň probíhala i soutěž o nejlepší moučník, do které se mohl každý zapojit.
Místostarosta Litic Michal Hausner byl s akcí i návštěvností spokojen. "Akce přilákala ještě více návštěvníků než v loňském roce. Bylo i krásné počasí. Děkuji všem, kteří pomohli akci uspořádat. Nejvíce několika dobrovolníkům a klukům od nás od hasičů, se kterými strávíme mnoho času nejen přípravou akce, ale také následným úklidem," uvedl místostarosta Michal Hausner.
foto: fcb Michal Hausner
Celkem 26 fotografií Milana Janocha věnující se šumavské přírodě, Praze nebo hře se světlem je k vidění v Plzni. Na vernisáži byla více než stovka hostů. Podívejte se na fotky z vernisáže.
Vernisáž fotografií Milana Janocha, jehož reportážní fotky můžete vidět už dlouho i na QAPu, se uskutečnila v pondělí 31. srpna v galerii Thambos v Plzni na Doubravce. Vernisáž doprovázel i doprovodný program, celou akci moderoval Petr Jančařík.
„Já mám obecně velmi rád vernisáže, protože přicházejí lidé, kteří mají rádi kumšt a kumšt dělají. A dnes se mi to líbilo moc, protože jsem poznal Milana Janocha, který má výborné a opravdu nádherné fotografie. On totiž nefotí to, co my vidíme, ale to, co vidí on a my bychom to bez něj neviděli,“ řekl Petr Jančařík.
Jak sám Milan Janoch prozradil, nápad na výstavu vznikl už před více než rokem. „Celá ta myšlenka vznikla už před rokem a půl. Výstava potrvá minimálně po celé září, ale už teď se uvažuje o jejím prodloužení do října,“ prozrazuje Milan Janoch, který začal intenzivně fotit před šesti lety.
„To jsem si koupil svoji první zrcadlovku na točení videí. Postupně jsem ale objevil větší kouzlo ve fotografii než videu,“ říká Milan Janoch, který jako přeštický rodák a občan pozval na vernisáž i lidi z Přeštic.
Spokojená na vernisáži byla i výtvarnice Marie Vechová, která provozuje soukromou galerii Thambos v Plzni na Doubravce. „Thambos, to znamená krása, jednota a jedinečnost, což tady dnes bylo vše vidět. Byl tu tanec, zpěv, socha i fotografie. Mám velikou radost, že se tady umění daří a že i Plzeň-Doubravka může mít galerii,“ prozradila Marie Vechová.
A kdy můžete výstavu navštívit? Galerie Thambos v Plzni v Mohylové ulici je otevřena ve středu od 10 do 14 hodin, ve čtvrtek od 14 do 18 hodin a v pátek od 10 do 14 hodin.
foto: QAP.CZ
Staré fotografie, dokumenty, citace, to vše je souhrnná výstava ve Stříbře. V prostoru tamní bývalé hasičárny na náměstí vznikla výstavní síň, která je otevřená po tři dny v týdnu. Téma synagogy je v nabídce do 20. září.
Symboly emancipace a synagogy 19. století v českých zemích, to je výstava fotografií a dokumentů ve stříbrské bývalé hasičárně, která tam potrvá až do 20. září.
Je otevřená vždy tři dny v týdnu, a to vždy ve středu od 10 do 12 hodin a pak také o víkendech od 14 do 16 hodin.
"Je to tu vše pěkně zdokumentované podle míst. Je to výstava, kterou nelze projít za pár minut. Lidé chodí a začtou se, je tu mnoho informací. Věřím, že sem ještě mnoho zájemců přijde," uvedla k výstavě Marie Zezulová z muzea ve Stříbře.
Foto: Martina Sihelská
Další z výstav ve sklepení Chotěšovského domu věnuje Západočeské muzeum v Plzni tradičním ozdobám lidových oděvů. Zamířit sem můžeme už v tomto týdnu.
Výstava nazvaná Vyšívané s láskou proběhne v Národpisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky 13 v Plzni od 9. července do 1. listopadu letošního roku.
"Další z cyklu komorních panelových výstav, instalovaných ve sklepení Chotěšovského domu Národopisného muzea Plzeňska, bude věnována tradičnímu ornamentu lidového oděvu Plzně a širšího Plzeňska. Základem výstavy se stanou historické dokumentační fotografie pořizované v prvních desetiletích 20. století z podnětu sběratelky lidového textilu paní Marie Lábkové. Na těchto více než sto let starých fotografiích upoutá návštěvníka hloubka a plasticita lidové výšivky, její kvalita, stejně tak jako kvalita a pestrost samotných předloh. Nedílnou součástí výstavy se však stanou také elektronické reprodukce výšivek lidového textilu, pořízené v roce 2020 moderními digitalizačními technologiemi. Návštěvník tak bude moci porovnat výsledky práce muzejních pracovníků z počátků 20. a 21. století,“ představuje novou výstavu mluvčí muzea Romana Němečková.
Návštěvníci se seznámí s vyšívanými ornamenty na součástech lidových krojů jako jsou plzeňské "holubičky", plzeňské, plaské nebo chotěšovské pleny, vínky a další textilie z bohaté sbírky lidového textilu Západočeského muzea v Plzni.
Ve dnech 1., 8. a 31. října výstavu doplní grafické dílny. Návštěvníci si při nich mohou vytvořit technikou linorytu svůj vlastní lidový ornament. Dílny budou určeny rodičům s dětmi, školním třídám a dalším zájemcům od 12 let.
FOTO: ZČM
Jak to chodí v plzeňských mateřských školách, ukazuje nová výstava, která byla instalována v centru Plzně. Výstava se jmenuje Naše mateřinky a koná se až do července.
Výstavu Naše mateřinky najdete u chrámu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni nedaleko radnice, mateřské školy jsou prezentovány na deseti venkovních panelech.
Fotografie a texty přibližují život ve 40 mateřských školách v Plzni. Výstava ukazuje, jak vypadá péče o dětí ve věku od tří do šesti let a seznamuje i s příběhy jednotlivých školek.
„V Plzni byla zřízena opatrovna neboli ústav pro dítky školou ještě nepovinné v roce 1835, tedy už před 185 lety,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa a dodal: „Dnes naše město zřizuje 40 samostatných mateřských škol, v nichž se pod vedením 432 pedagogů a asistentů vzdělává téměř pět tisíc dětí.“
Ve školkách v Plzni vaří celkem 110 kuchařek a o chod mateřských škol se stará 112 provozních zaměstnanců. Zřizovateli školek jsou jednotlivé městské obvody.
Výstava se koná od pondělí 8. června a trvá do letošního 3. července.
foto: Magistrát města Plzně
Západočeši mohou až do konce března nominovat své favority na ocenění Umělecká cena města Plzně. I letos bude prestižní cena vyhlášena v pěti kategoriích.
Do úterý 31. března může veřejnost posílat své nominace na Uměleckou cenu města Plzně za rok 2019. Nominujte své favority!
Umělecká cena města Plzně bude udělována za významnou uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin, které obohatily kulturní dění a rozvoj města Plzně a přispívají k posílení dobrého jména statutárního města Plzně. Cena může být udělena jednotlivci i kolektivu, fyzické či právnické osobě. Cena města může být udělena jednotlivci i in memoriam.
Umělecká cena je vyhlášena v 5 kategoriích:
"Návrhy na udělení Umělecké ceny města Plzně mohou předkládat fyzické i právnické osoby. Každá osoba může podat pouze jeden návrh na ocenění v dané kategorii. Nominace na cenu musí být podána písemnou či elektronickou formou," uvádí DJKT.
Nominace se podávají osobně nebo poštou do 31. března na adresu:
Odbor kultury Magistrátu města Plzně
Kopeckého sady 11
306 32 Plzeň
Nebo prostřednictvím elektronických formulářů zde.
FOTO: ilustrační
Laureátkou Plzeňského Orfea 2019 se stala hráčka na příčnou flétnu Laura Kopřivová z plzeňské konzervatoře. Cenu obdržela na plese Nadace 700 let města Plzně v Měšťanské besedě.
Pošestnácté přijala Nadace 700 let města Plzně nominace na laureáty hudební ceny Plzeňský Orfeus a to za rok 2019. Jedinou laureátkou se letos Laura Kopřivová, která si ocenění převzala z rukou primátora Plzně Martina Baxy a předsedkyně správní rady nadace Hany Švábové.
Na ocenění Plzeňský Orfeus 2019 nominovala Konzervatoř v Plzni kromě vítězky ještě Michala Švece v oboru operní zpěv a houslistu Eduarda Kollerta. Mladí umělci měli za rok 2019 jedinečné výsledky, které prezentovaly vynikající jméno plzeňského hudebního školství doma i v zahraničí. Již samotná nominace na Orfea svědčí o tom, že studenti jsou výjimeční.
Cena Plzeňský Orfeus je od roku 2004 udělována mladým hudebníkům, studentům plzeňských škol, kteří dosáhli věku 15 let a významnou měrou propagují a reprezentují město Plzeň nejen v České republice, ale i v zahraničí v oblasti vážné hudby. "Cenu lze dělit až mezi 3 laureáty. Od roku 2004 získala u odborné veřejnosti značnou prestiž, město Plzeň je jediným městem v ČR, které podobnou cenu uděluje. Laureáti získávají skleněnou skulpturu s dílny skláren Rückl a finanční ohodnocení," říká Alena Kozáková z Nadace 700 let města Plzně.
Mladší Plzeňský Orfeus junior je určen studentům do 15 let. "Na cenu Plzeňský Orfeus junior nebyl nikdo nominován," dodává Alena Kozáková.
FOTO: Nadace 700 let města Plzně
Plzeň má pro letošní rok připraveno půl milionu korun na podporu menších kulturních projektů. Město tak oživí hudba, tanec, divadlo, výtvarné umění, literatura a další aktivity.
Plzeň podpoří půl milionem korun menší kulturní a umělecké projekty realizované na území města a v blízkém okolí.
Takzvané Mikrogranty jsou určeny na projekty, které během roku oživí kulturní dění v Plzni. Dotaci získá jen projekt, který je veřejně prezentován.
"Kulturní projekty podporuje město prostřednictvím dotačních systémů již více než 22 let. Jde nejčastěji o dotování širokého spektra kulturních aktivit zejména neziskových organizací, v některých případech zdánlivě menšinových kulturních a uměleckých akcí a činností," uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.
Průběžný dotační program nazvaný Mikrogranty na podporu kulturních a uměleckých projektů vyhlašuje Odbor kultury Magistrátu města Plzně od roku 2013. Dotace v maximální výši 20 tisíc korun se přiděluje v průběhu roku. Žádosti je možné podávat od 23. března. Termín uzávěrek odevzdání žádostí je 31. března, 30. dubna, 31. července a 1. září 2020. Zájemce o dotaci musí podat žádost před zahájením konání projektu.
FOTO: ilustrační
Pokud jste ještě letos neprovětrali sváteční oblek a šaty, máte nejlepší šanci! V kraji se chystá řada plesů a tanečních zábav. Přinášíme tipy, kam si můžete jít zaplesat!
Plesová sezona na Plzeňsku nabírá na obrátkách. Připravili jsme pro vás nabídku, kam můžete na taneční parket vyrazit!
Než si ze široké nabídky plesů vyberete, nezapomeňte, že trendem jsou hedvábí a romantické vzory.
Seznam aktuálních plesů:
Leden 2020
24. ledna:
16. reprezentační ples města Plzně (více jsme psali zde)
ples Fusion - Tachov
25. ledna:
Valentýnský ples - Parkhotel Plzeň
Salesiánský ples 2020 - Salesiánské středisko mládeže Plzeň Lobzy
Ples plzeňského volejbalu 2020
24. Staročeský bál Rokycany - restaurace Na Střelnici
Hasičský ples - Nepomuk
Disco Ples - KD Kaznějov
Hasičský ples Volduchy
20. reprezentační ples města Sušice
Ples Nýrsko - Dům dětí a mládeže
Sportovní ples v KD v Kolovči
Jetenovický ples - Horažďovice
Hasičský bál - Oprechtice, Zahořany
Hasičský ples SDH Újezd
31. ledna
Hasičský ples - Blovice
Divadelní bál aneb Život na zámku - Horažďovice
Únor 2020
1. února
XVII. reprezentační ples Plzeňského kraje - Parkhotel Plzeň (více zde)
Městský ples ve Stříbře
Chodský bál v sále KD Starý Klíčov
4. února
4. Společenský ples Města Mýta
XXVI. sportovní ples Radnice
7. února
II. Ples přátel ATELI - Sokolovna Bolevec
XXIII. Ples Škrobařů - Horažďovice
Ples sportovců - Horšovský Týn
Učitelský ples - Kladruby
8. února
12. reprezentační česko-německý ples 2020 - Plzeň
VI. reprezentační myslivecký ples (více zde)
Hasičský bál - Starý Klíčov
Hasičský bál - Zahořany
Hasičský bál - Prapořiště
Rybářský ples - Nýrsko
14. února
Ples Nadace 700 let města Plzně
15. února
Pekařský a cukrářský ples Klatovy 2020
Hasičský ples - Kout na Šumavě
Rockový bál v Chodově
Ples městyse Koloveč
21. února
Ples studia Fitdanceart 2020 - Parkhotel Plzeň
22. února
Hasičský bál - Sokolovna Bolevec Plzeň
Klatovský městský bál
28. února
Divadelní ples - Měšťanská beseda Plzeň
Ples KMP - Plzeň
29. února
Ples KMP - Plzeň
Reprezentační ples ZO Českého svazu zahrádkářů Tachov, Svaz žen a MKS Tachov
Březen 2020
7. března
X. country bál - Klatovy
XXII. chodský bál
ples PAF - Tachov
13. března
10. reprezentační ples Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy
14. března
29. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni
3. Plzeňský ples přátel vína
Duben 2020
4. dubna
Hokejový ples 2020 - Rokycany
FOTO: ilustrační