Zrekonstruované garáže v Pařížské ulici se staly sídlem Autocentra Pařížská, kde proběhlo poslední setkání plzeňského podnikatelského klubu Becher´Klub. Vše se točilo kolem aut, krásných dívek i jídla...
Celkem ve třech patrech bývalých garáží v Plzni v Pařížské ulici najdete Autocentrum Pařížská, které se věnuje hlavně tuningu, renovacícm automobilových interiérů a dalším službám. Aby se tu ale muži cítili dobře, najdou zde i Barber shop nebo kavárnu, která nabízí snídaně...
A tak se zde cítili dobře i členové podnikatelského klubu Becher´klubu, kteří sem zavítali v rámci dalšího společenského setkání. Kromě toho, že nahlédli do provozu firmy, vyzkoušeli si i některé automobilové dovednosti. A došlo i na módní přehlídku a raut.
Přinášíme fotky ze setkání.
FOTO: Becher´Klub
Nová prodejna láká na největší výběr látek, bytového textilu, potřeb pro šití i pletení. V prodejně Centrum látek v Plzni v CENTRUMU DOUBRAVKA si zaručeně vybere každý.
Vybírat můžete ze stovek druhů, barev a designů látek. K mání jsou oblíbené i barevné softshelly, froté, úplety, svetroviny, kožešiny apod. Seženete tu i celou řadu látek s barevnými dětskými motivy. Zkrátka to musíte vidět na vlastní oči. A pokud by přeci jen chyběla vybraná látka v nějakém odstínu, který si přejete, tak tak vám jí objednají a za pár dnů můžete šít.
A pokud nejste v šití, tak zdatní, zajistí vám rádi ušití z vybraných látek cokoliv, co si budete přát. Od trenýrek s gumou v reflexních barvách přes šaty až po kabáty a to vše v rámci nabízených krejčovských služeb. Zkušené krejčové v Centrumu látek vám ušijí zkrátka vše podle vašeho vkusu a požadavků.
Centrum látek nabízí i bytový textil, včetně ušití na míru do vašeho domova. Bytový designér přijede do vašeho bytu či domu, vše změří, navrhne barvy, vzory a doladí interiér k vaší spokojenosti. Záclony, závěsy, nejrůznější textilní dekorace – nic není problém.
Sortiment prodejny doplňují veškeré produkty galanterie, seženete tu také vše pro pletení i háčkování.
Centrum látek má prostornou prodejnu v přízemí obchodního domu CENTRUM DOUBRAVKA. Pokud přijdete autem, nemusíte si dělat starosti s parkováním. CENTRUM DOUBRAVKA disponuje podzemními garážemi a první hodina parkování je zdarma.
Kontakt: www.centrumlatek.cz
Stává se poměrně často, že kvůli chybám v životopisech nadějní kandidáti neprojdou sítem náborářů. Je škoda nechat si zabouchnout dveře k vysněné práci...
Stává se poměrně často, že kvůli chybám v životopisech nadějní kandidáti neprojdou sítem náborářů. Je škoda nechat si zabouchnout dveře k vysněné práci ještě dřív, než jste byli pozváni do prvního kola výběrového řízení. Přitom na napsání životopisu, který vás zaručeně dostane na osobní pohovor, není nic moc těžkého. Pro začátek si přečtěte náš článek, ve kterém jsme vybrali ty nejčastější chyby, kterých se lidé v profesních životopisech dopouštějí.
Nejčastější chyby v životopisech: Gramatika a pravopis
Chyby, ať už z nepozornosti, nebo z neznalosti, dokáží poškodit i sebelepší životopis. Nespoléhejte jen na červenou vlnovku, kterou vám vypomáhá textový editor. Mnoho chyb dokáže odhalit jen člověk. Pokud vám na kvalitě životopisu skutečně záleží, dejte ho přečíst ještě jednomu páru očí.
Divili byste se, ale mozek často nechává vlastní chyby bez povšimnutí. Pokud nemáte nikoho po ruce, zkuste si životopis přečíst nahlas. Pokud nelahodí uchu, pravděpodobně se nebude zamlouvat ani HR oddělení. Životopis by měl být nejen pravopisně správně, ale i vhodně a čtivě formulovaný.
Součástí toho je i užití vhodného jazyku. Zapomeňte na obecnou češtinu a klišé. Týmový hráč, samostatný, učenlivý, ochotný se učit novým věcem. To všechno už jsou jen vyprázdněné fráze, které nikomu nic neřeknou. Pokud chcete být přesvědčiví, musíte to napsat jinak.
Formální stránka: Nejčastější chyby
První dojem funguje i u životopisu. Pokud se zrovna nehlásíte na místo designéra nebo nepotřebujete dát na odiv své grafické dovednosti, držte se při zemi. Životopis není umělecké dílo. Zvolte sofistikovaný font jako Arial nebo Times New Roman a nepouštějte se do žádných velkých vizuálních experimentů.
Ujistěte se, že je životopis přehledný, dobře čitelný a ve formátu, který se dá otevřít z každého zařízení. Doporučujeme především PDF, další možné varianty jsou Word nebo doc. Nezapomeňte do životopisu přiložit také aktuální fotku. Zaměstnavatel by vás neměl posuzovat podle toho, jak vypadáte, ale určitě bude radši, když vás na osobním pohovoru hned pozná. Navíc je dokázáno, že kandidáti s fotkou v životopisu jsou pro personalisty lépe zapamatovatelní.
K tomu se samozřejmě váže i problematika toho, jakou fotku zvolit. Vše sice záleží na pozici a firemní kultuře dané společnosti, ale fotka musí být vždy reprezentativní. Smysl pro humor je sice plus, ale zrovna na fotce by se to rozhodně projevit nemělo. Vyberte obrázek, na kterém vám to sluší, usmíváte se a který je v dobré kvalitě.
Nezapomeňte vždy životopis přizpůsobit konkrétní pozici. Vaše první práce byla za kasou ve fast foodu? To se může hodit, pokud chcete místo, kde budete čelit velké míře stresu a denně komunikovat s lidmi. Jestliže se ucházíte o práci ve veganském, ekologickém start-upu, mohlo by vám to spíše uškodit. V tom případě doporučujeme vyzdvihnout spíš dobrovolničení v útulku pro psy a zkušenost z nadnárodního řetězce s nezdravým jídlem opomenout.
Obsahové chyby v životopisech
Jedničkou v chybách, týkajících se obsahu, jsou jednoznačně nepravdivé informace. Nesedící data a chyby v osobních údajích jsou nepříjemné, ale do očí bijící lži a přikreslování si skutečnosti neodpustitelné. Pokud si v životopisu vymýšlíte, budete mít při osobním pohovoru co dělat, abyste to vysvětlili.
Dalším problémem bývá soustředění se na povinnosti namísto pracovních úspěchů. V CV musíte na velmi malém prostoru zaujmout a prostý výčet pracovních pozic a činností, které jste měli na starosti, vám v tom příliš nepomůže. Namísto toho zkuste ke každé pozici napsat, jaké konkrétní cíle se vám podařilo naplnit nebo co jste se díky tomu naučili. Zmiňte úspěšné kampaně, inovace, zlepšení prodejů, zkrátka jak konkrétně jste předchozímu zaměstnavateli prospěli.
Mezery mezi zaměstnáními nechceme. Pokud jste rok strávili na pracovním úřadě, cestováním nebo na volné noze, je žádoucí to do životopisu napsat. Když místo zaměstnání zůstane jen prázdno, je to podezřelé. I čas, který jste strávili jinak než prací, mohl být klíčový pro váš rozvoj. Nebojte se to tedy do životopisu na rovinu napsat. Pokud tak neučiníte, stejně se vás na to pravděpodobně zeptají při osobní schůzce.
Nepřehánějte to s rozsahem
Životopis má být krátký průřez vaším životem, ne román. Pokud potencionálního zaměstnavatele nepřesvědčí první dvě strany, pravděpodobně ho nepřesvědčí ani následující čtyři. Buďte struční. Méně je někdy více. Určitě nezahrnujte nepodstatné a irelevantní informace jako fyzický vzhled, původ, rodinný stav, počet dětí, odkaz na osobní sociální sítě atd.
Jestli se chcete rozepsat o svých motivacích a o tom, proč jste ideálním kandidátem na tuto pozici, nechte si to do motivačního dopisu. Ten mimochodem můžete přiložit navzdory tomu, že ho zaměstnavatel v inzerátu výslovně nežádá. Minimálně díky tomu budete mít v očích personalisty malé plus.
U nás v Česku máme takový neduh v oblasti koníčků. Pokud rádi houbaříte, pracujete na zahradě nebo chodíte do kina, věřte, že personalistovi na tom nezáleží. Na úspěch vašeho životopisu to bude mít pramalý vliv. Proto si to klidně můžete nechat pro sebe. Uvádějte jen koníčky, které se vztahují k práci, nebo které vás vybavily schopnostmi a dovednostmi využitelnými v každodenním životě.
Pokud se všech výše zmíněných chyb vyvarujete, jste na nejlepší cestě k získání své vysněné práce!
foto: ilustrační Onlinestrategie
Tradiční akce, která připomíná výročí uvaření první várky piva v Plzni, Pilsner Fest přivítal návštěvníky v sobotu 5. října v areálu Plzeňského Prazdroje a na náměstí Republiky. Podívejte se na fotky!
Letošní Pilsner Fest připomněl už 177. výročí uvaření první várky věhlasného plzeňského ležáku, který inspiroval pivovary po celém světě. Letos festival nově otevřel své brány minipivovarům, které na počest plzeňského piva uvařily vlastní spodně kvašené ležáky.
Sládek Josef Groll uvařil první várku piva ze specifických českých surovin podle vlastní receptury v roce 1842. Vznikl tak zcela originální nápoj, který dal vzniknout nové kategorii piv jménem "Pils.“
Pilsner Fest se tradičně nese v duchu piva, zábavy a muziky. A nechyběl ani tradiční společný přípitek v symbolickém čase 18:42. Naražen byl speciální 177litrový dřevěný sud piva.
Veřejnosti byl přístupný i samotný pivovar. Kromě klasických prohlídek se hostům otevřel také speciální festivalový okruh zaměřený na historii vodárenské věže a proces výroby originálního ležáku. Součástí prohlídky byla i návštěva jinak nepřístupné bednárny korunovaná ochutnávkou nefiltrovaného piva čepovaného přímo z dubového sudu.
V rámci hudebního programu vystoupily kapely Post It, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Lake Malawi, Iné Kafe nebo Mydy Rabycad.
FOTO: QAP.CZ - Martin Hanáček
Již tento týden v Plzni vypukne největší marketingová konference svého druhu v západních Čechách. Dva dny plné workshopů, strhujících přednášek a obchodních příležitostí, tak to je Marketikon.
Ve čtvrtek 3. října v Plzni odstratuje již druhý ročník jedinečné marketingové konference zvané Marketikon. Konference nabídne nejrůznější workshopy, smysluplné diskuze, obchodní příležitosti, nezapomenutelné přednášky, kterých se nezhostí nikdo jiný než speakři, zastupující na Marketikonu největší "byznysová kápa".
A tématem letošního ročníku je...
"Letošní ročník se ponese ve znamení tématu Zisk a nezisk," prozradil jeden ze spoluzakladatelů Jan Potůček.
Minulý rok Marketikon nabídl zúčastněným přednášky a workshopy se zajímavými osobnostmi ze všech sfér bysnysu. Na koho se návštěvnící mohou těšit tento rok?
"Letošní rok bude opět velmi bohatý. Navštěvnící se mohou těšit na Viléma Fraňka, který působí jako marketingový ředitel internetové televize Mall TV. Zajímavé je, že pan Franěk započal svoji kariérní dráhu v Plzni, kde studoval na Lékařské fakultě v Plzni UK v Praze, zde se stal spoluzakladatelem univerzitního týmu Akademici Plzeň. Déle jsme velmi rádi, že přijede i Milan Formánek, který už dobrých 13 let pracuje v marketingu Red Bull Media House. Mezi speakerama máme i kapitána designového studia Court of Moravia Petra Pouchlého. Speakeři i vedoucí jednotlivých workshopů jsou z různorodých oblastí, takže si myslím, že každý návštěvník si najde to svoje," pronesl s úsměvem na tváři Jan Potůček.
Dále se můžete těšit na Adama Šilhana, který pracuje jako Google Partners trenér pro Automatizace. Pan Šilhan se snaží zůstat v kontaktu s klientskou prací - většinou pomáhá interním týmům. Z poslední doby jsou to například Kiwi, Student Agency, T-mobile.
Na konferenci se představí i Zdeněk Chocholáček, který je vedoucím turistického konceptu Bylinkový ráj ve společnosti SONNENTOR, která na jižní Moravě zpracovává byliny, čaje a koření z ekologického zemědělství a která se stala za posledních pár let lovebrandem.
Workshopů se ujme například Ondřej Rudolf z pražské agentury Blueberry, který odhalí kouzlo, jak fungovat jako výdělečný freelancer, nebo Jana Havlíčková, která si připravila praktický workshop na přístup k rozhodnutím a dodržování předsevzetí.
V neposlední řadě jeden z workshopů povede Jan Potůček, který se věnuje víc jak 10 let tvorbě webových stránek a hlavně je jeden ze spoluzakladatelů Marketikonu. Na workshopu vám odhalí tajemství, jak nastavit svou vlastní marketingovou strategii.
A proč zrovna Plzeň?
"Chceme bořit mýtus o tom, že všechny důležité akce se konají v Praze. V Plzni vidíme potenciál, a proto jsme si ji také vybrali pro konání naší konference. Marketikon se bude konat v prostorách areálu, kde se stejně jako v marketingu kříží kultura s byznysem, DEPO2015," uvedl Potůček.
"Víme, že v Plzni žije a působí spousta úspěšných podnikatelů a marketingových specialistů, kteří jsou nejen pro západní Čechy velkým přínosem a doufáme, že nejen pro ně, ale i pro celou širokou veřejnost bude tato konference též velkým přínosem," dodal na závěr Jan Potůček.
Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách Marketikonu, kde také naleznete podrobný program konference.
Prohlédněte si fotografie z minulého ročníku v přiloženém albu.
FOTO: MARKETIKON
Slavnosti svobody v příštím roce v Plzni budou opět bez jednoho z věrných válečných veteránů. Zemřel belgický veterán Michel Gilain. Přinášíme podrobnosti!
V pátek 20. září 2019 zemřel belgický veterán, příslušník 17. střeleckého praporu Michel Gilain. Ten byl tvořen 800 belgickými dobrovolníky, kteří na jaře 1945 pomáhali jako součást amerických jednotek vracet svobodu obyvatelům Plzně i dalších míst na západě Čech. Michel Gilain přijížděl do Plzně pravidelně na oslavy konce druhé světové války – Slavnosti svobody.
Ve válce byl v hodnosti desátníka a poté ho jmenovali seržantem. Dříve vstoupil jako dobrovolník do Tajné armády. Belgického odboje se účastnil od svých 16 let. Hlavním důvodem bylo zatčení jeho otce gestapem. Když belgická armáda začala formovat střelecké prapory dobrovolníků, přihlásil se, i když mu ještě nebylo 18 let. A protože na úřadě uspěl s prosbou o vystavení nového občanského průkazu, podle kterého se narodil o rok dříve, po týdnu mohl narukovat. Prapor byl připojen k V. sboru I. americké armády, ke třetí protitankové jednotce.
"Odešli jsme s americkými obrněnci. Nebylo to z naší vůle, že jsme se dostali k 3. americké armádě. Když jsme byli před Lipskem, generál Patton naplánoval, že zaútočí a pokusí se osvobodit Prahu dřív než Rusové. Požádal nejvyššího velitele Eisenhowera o posilu, chtěl protitankovou brigádu a nejblíže jsme byli my, takže se celá protitanková jednotka přesunula z Lipska do oblasti Chebu. Byli jsme nedaleko od Plzně, když jsme se dozvěděli, že je konec války. Třetí protitanková jednotka V. sboru se vrátila k 1. americké armádě, která odcestovala do Ameriky a potom do Japonska. Nás požádali, abychom zůstali v Německu, v okupačních zónách. Československo jsme opouštěli s pocitem, že mise nebyla úplně dokončena,“ vyprávěl Michel Gilain.
Po válce pracoval jako stavební projektový manažer. Pod jeho vedením vznikly například nemocnice, sklady nebo továrny po celé Evropě a severní Africe.
Zdroj: Magistrát města Plzně
Vesnicí Plzeňského kraje roku 2019 je Pačejov ležící na Klatovsku. V sobotu 17. srpna v Pačejově proběhlo vyhlášení této ankety. I další vesnice získaly ocenění. Přinášíme podrobnosti.
Pačejov ležící na Klatovsku je vítězem jubilejního 25. ročníku soutěže Vesnice roku 2019 pro Plzeňský kraj. Pačejov ji získal především za to, že je to živá obec s bohatým komunitním a společenským životem, ve které se velmi dobře daří čerpat dotace a rozvíjet se. Fungují tu místní spolky - hasiči, Junáci, soubory Švitorka a Šikbaby. Vyhlášení se uskutečnilo právě v Pačejově, kde si další ocenění odnesly i zástupci dalších obcí.
Kompletní výsledky:
Vítězové krajského kola soutěže Vesnice roku 2019 v Plzeňském kraji
Zlatá stuha – vítěz v Plzeňském kraji
Obec: Pačejov, okres Klatovy
Modrá stuha - za společenský život
Obec: Tlučná, okres Plzeň-sever
Bílá stuha - za činnost mládeže
Obec: Kařez, okres Rokycany
Zelená stuha - za péči o zeleň a životní prostředí
Obec: Staré Sedliště, okres Tachov
Komise ocenila především revitalizaci rybníka a soustavy tůní v části Nové Sedliště, příkladnou péči o památné stromy a citlivý přístup v péči o zeleň a životní prostředí.
Oranžová stuha - za spolupráci obce a zemědělského subjektu
Obec: Cekov, okres Rokycany
Obec spolupracuje se dvěma soukromými zemědělci, kteří jsou jedni z hlavních účastníků při veškeré dobrovolnické činnosti, zajišťují dovoz a odvoz, pomáhají svojí technikou při zemních a stavebních prací, obec s jejich pomocí realizuje výsadbu ovocných nebo listnatých stromů. Místní zemědělci darovali obci polovinu pozemků určených k výstavbě rodinných domů a obec pokryla prodejem těchto stavebních pozemků větší část výdajů na výstavbu infrastruktury.
Cena hejtmana Plzeňského kraje (obec obdržela od Plzeňského kraje šek na 60 000 Kč)
Obec: Příchovice, okres Plzeň-jih
Cena Rady Plzeňského kraje (obec obdržela od Plzeňského kraje šek na 40 000 Kč)
Obec Křenovy, okres Domažlice
Diplom za moderní knihovnické a informační služby (obec obdržela od Plzeňského kraje šek na 10 000 Kč)
Město: Kasejovice, okres Plzeň-jih
Diplom za vzorné vedení kroniky (obec obdržela od Plzeňského kraje šek na 10 000 Kč)
Obec: Ždírec, okres Plzeň-jih
Cena naděje pro živý venkov - za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích (obec obdržela od Plzeňského kraje šek na 10 000 Kč)
Obec: Všekary, okres Domažlice
Obec žije bohatým společenským a kulturním životem, přes nízký počet obyvatel se zde v průběhu roku koná řada společenských i sportovních akcí, do kterých se zapojuje většina vesnice. V obci nezapomínají ani na historii.
Fulínova cena – za kvalitní květinovou výzdobu (obec obdržela od Plzeňského kraje šek na 10 000 Kč)
Obec: Kostelec, okres Tachov
Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova
Kategorie A - obnova či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu
Obec: Kvášňovice, okres Klatovy, za obnovu sochy sv. Jana Nepomuckého
Stejná kvalita, ale jiná cena. A pozor kupodivu v Německu zaplatíte o 40 % méně. Spotřebitelský časopis dTest porovnal složení a ceny výrobků pro malé děti na českém a německém trhu.
V řetězcových drogeriích a supermarketech zakoupil dTest 32 výrobků značek, které se prodávají jak v Německu, tak i u nás. Šlo o dětské příkrmy, pleny, sušenky, obilné kaše, počáteční kojenecké mléko i ovocný čaj. Průzkum ukázal, že kvalita je téměř stejná, čeští zákazníci si ale výrazně připlatí. Redaktoři dTestu zjišťovali, zda se nějak liší údaje o složení výrobků, hmotnosti a výživových hodnotách. Na žádné významné rozdíly tentokrát nenarazili.
„Velká míra shody byla pravděpodobně dána i tím, že se v mnoha případech v České republice prodává zboží určené pro německý trh, jen je dodatečně označeno českou etiketou. Z naší zkušenosti se ukazuje, že potíže s rozdílným složením většinou vznikají, když zboží pro různé trhy pochází z různých továren,“ komentuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. A dodává: „Zarazil nás ovšem významný rozdíl v ceně. Ve všech námi sledovaných případech vyšlo zboží z Německa levněji. A to velmi výrazně, v průměru činil cenový rozdíl 43 %. Pokud bydlíte nedaleko hranic, případně byste chtěli pořídit větší nákup, měla by tedy cesta do německého obchodu smysl.“
Konkrétní rozdíly?
Sušenkové kaše Bebivita Milchbrei Keks. (V Německu 500g balení 65,20 Kč, u nás 600g 169 Kč. 100 g / 13 Kč Německo, 28,20 Kč Česko).
Hipp Bio ovocný čaj - v ČR o 89 % dražší než v Německu.
Krekry Bebivita Reiswaffeln Himbeere-Joghurt a příkrmy značky Hipp (Hippis Jablko-Hruška-Banán, Mango-Banane in Apfel a Zelenina a rýže s telecím masem) - v ČR o 50 % dražší než v Německu.
Plenky...
„Nemile nás překvapil také rozdíl v ceně jednorázových plenek. Zcela shodné balení se nám podařilo koupit jen v případě plenek dm Babylove Premium Windeln 4+, kde jedna plenka českého kupce vychází na 5 Kč, zatímco německého na 3,70 Kč, což je 35% rozdíl,“ říká Hana Hoffmannová.
V ČR stejný košík za 1710 Kč, v Německu 1369,- Kč
„V českých prodejnách jsme za nákupní košík zahrnující jednu kojeneckou výživu, dvojici ovocných čajů, dvě balení plen, dvě instantní kaše, čtvery sušenky a pětici příkrmů nechali 1710,90 Kč. V Německu nás totožný nákup vyšel na 53,59 eura, což při kurzu eura na konci června odpovídalo 1369,60 Kč,“ uvádí Hoffmannová.
Nejblíže si byly ceny české a německé kojenecké výživy Nestlé Beba, i když i zde vyšlo zboží v českém obchodě o 7 % dráž. Podobný cenový rozdíl (8%) dTest zaznamenal i u instantní kaše dm Babylove Bio Milchbrei Banane.
Na cenu malý vili mají rozdílné sazby daně z přidané hodnoty. V Německu je to u potravin 7 % a u plenek 19 %. V České republice se počáteční kojenecká výživa daní 10 %, ostatní dětské potraviny 15 % a plenky 21 %. „Pouze rozdílná daň ovšem zjištěné cenové rozdíly nevysvětluje,“ uzavírá Hoffmannová.
Přehled všech srovnávaných výrobků nejdete na https://www.dtest.cz/clanek-7464/ceny-a-kvalita-detskeho-zbozi-v-cr-a-srn?subscribe=953720.
foto: ilustrační
Tetování je tu s námi po dlouhé generace, respektive od samotného pravěku a nyní jeho popularita rapidně stoupá. Jakou může mít hodnotu pokérovaná kůže? To nám odhalí Masha, jeden z nejznámějších taterů v Plzni.
Kérka sem, kérka tam...
Nejčastěji se nechávají tetovat lidé ve věku 18-30 let. Ale Masha, plzeňský tatér, který se této profesi oficiálně věnuje již od roku 2004, nám prozadil, že i někteří 70letí tetování neříkají ne. Přičemž u Mashy si může udělat kérku každý, kdo překročil hranici 18 let a od 17 let pouze se souhlasem rodičů či zákonného zástupce.
Jaké motivy frčí...
"Dříve byli lidé více konzervativní a opatrnější, nešli tolik do barev a do velkých motivů, zato dneska se lidi toho nebojí. Dřív, když takhle vzpomínám, frčely čínské znaky, tribaly, pak zase šla třeba biomechanika, bioorganika a v dnešní době, bych řekl, jsou oblíbený akvarely, abstraktní věci a takový stylový věci a především lidi hodně ovlivňuje internet (peříčka, infinity osmička, hodiny, kompasy apod.)" vyjadřuje se k trendům Masha a dodává: "V 50. a 60. letech hlavně v zahraničí takoví ti frajeři tetovali ty oldschoolový mořský panny, kotvy, což se teď vrací s tou vlnou hipsterství."
A kde to nejvíc bolí? "Nejbolestivější místa jsou bezpochyby žebra, loketní i kolenní jamky, slabiny, nárt, břicho, určitá místa na zadku a tam, kde je kost," upozorňuje Masha. Naopak mezi ta nejméně bolestivá místa se řadí záda, rameno, horní část paže a stehno. Avšak nezbytné je zmínit, že každý ten práh bolesti má jiný. "Není to, že by víc ukňučené byly ženské. Přijde třeba chlap jako hora, kňučí mi tady celou dobu a od toho to prostě nečekáš a jsou naopak ženy, které drží jako by nic," vyjasňuje situaci Masha.
Lidé si často nechávají tetovat právě paže. Někteří tateři používají zklidňující krém, který “oblbne” kůži, která je poté znecitlivělá. Tomu se Masha snaží vyhýbat, a hlavně tvrdí, že bolest z první kérky si musí každý prožít, neboť je to určitý rituál. "Já tetuji tak dlouho, že mi už nic nepřijde divný," odpověděl Masha na otázku Co bylo to nejkurióznější místo, které kdy tetoval?
Nejčastější důvody, proč se lidé nechávají tetovat, jsou prosté. Buď se jim to prostě líbí, má to pro ně nějaký význam, a nebo chtějí být cool.
Správný tatér nikdy nekopčí něčí vytetované motivy
"Když mi lidé ukážou nějaké tetování, které má už někdo jiný a řeknou "Jo, tak tohle chci", tak se s nimi prostě nedomluvím a rozejdeme se. A stejný to je s návrhama. Myslím si, že seriozní tatér nikdy nevytetuje nárvh někoho jiného. To prostě není správný. Ovšem, že když si někdo přinese vlastní návrh, který nevypadá vůbec špatně a já se s tím ztotožním, nemám s tím vůbec problém," dodává Masha.
Tetování může zabrat pár minut nebo několik hodin. Náročnější návrhy se poté dělí do více sezení. "Nejdéle jsem tetoval osm hodin, a to na stehno," říká Masha.
A jak vypadá samotná realizace tetování? "Nejprve proběhne konzultace s klientem, pak se dohodneme na návrhu, následuje samotná příprava motivu, buď ho dělám na papír nebo na tabletu. Na samotném sezení připravím obtisk, vydezinfikuji zákazníkovi kůži, předkreslím motiv na kůži a pak už nezbývá nic jiného, než začít tetovat," vysvětluje Masha.
A co hojení? Délka je individuální, většinou se pohybuje kolem dvou týdnů. V období hojení se jedinec musí vyvarovat koupání, chození do sauny a přímému slunci.
Stará pokérováná kůže...?
Mnoho lidí argumentuje vyhýbání se tetování tím, že na staré kůži to pak vypadá děsivě. Masha říká: "No a co, až budu starej, tak budeme pokérovaní všichni a bude nám to jedno. Všichni budeme mít vrásky, jizvy a tetování."
Maluju a lituju. "Spousta lidí ke mně chodí na předělání kérky, protože si nechali vytetovat buď nějakou blbost, nebo protože šli k tatérovi, který třeba nebyl tak kvalitní, ale byl levný, a nebo prostě ty lidi potřebovali honem honem kérku, ale nepřemýšleli, jestli se jim styl toho daného tatéra líbí, což je ovšem špatně," uvádí Masha a pokračuje: "Já osobně nelituji žádné mé kérky. Moje tělo je taková kronika. Za každým tetovaním je nějaký příběh či to mám spojené s konkretním obdobím."
Předělání či odstranění tetování je nejen dražší než samotná kérka, ale je to i běh na dlouhou trať.
Rukáv třeba i za 40 tisíc, záda za mnohem víc...
"Lidé hodně řeší cenu, a ne kvalitu,” říká Masha a pokračuje: "Cena kérky se odvíjí od náročnosti provedení a originality, takže originál návrh od umělce má přidanou hodnotu.” Hodinová taxa se v Plzni pohybuje od 1000 Kč po 1500 Kč.
A jakou hodnotu má potetovaná kůže? "No tak když má někdo rukáv, může to být nějakých 20, ale i za 40 tisíc Kč. Záleží zde na náročnosti motivu, originalitě, a zda je to provedené u nás, či v zahraničí. Za záda může někdo dát dobrých 30 tisíc, nebo jsou ty částky mnohem vyšší. Troufám si říct, že dobře pokérovaný člověk má kůži o hodnotě auta."
A co radí tatér Masha závěrem?
"Přemýšlejte dvakrát co a hlavně u koho se necháte potetovat. Ale hlavně buďte originální a nekopčete ostatní. Pamatujte, je to investice na celý život, která se ve výsledku vyplatí. Když se to tak vezme, za kérku dáte cca 5 tisíc, kterou máte do smrti, podobně jako za telefon, který vám vydrží pár let," apeluje Masha.
Foto: Masha tattoo
Město Plzeň finišuje s rekonstrukcí datové sítě na pěti svých základních školách. Západočeská metropole se tak může chlubit nadstandardním technickým vybavení škol, které je jedinečné v celé v republice.
Desítky milionů korun investovala v uplynulých čtyřech letech Plzeň do modernizace technologického vybavení na svých základních školách. Peníze šly z rozpočtu města i z evropských dotací. V současnosti město dokončuje práce na pěti školských zařízeních – Masarykově ZŠ, Benešově ZŠ, Tyršově ZŠ, 22. ZŠ a 33. ZŠ.
Odborníci na základkách aktuálně pracují na vnitřní datové konektivitě, která je důležitá například pro funkčnost výukových programů. „Do technického vybavení na školách investujeme dlouhodobě. Jedinečné je například to, že všechny námi zřizované základní školy jsou napojeny na optickou síť. Ta zajišťuje rychlé připojení k internetu. Naši školáci tak mají nejlepší technické vybavení v republice. Snažíme se o to, aby moderní technologie smysluplně prostoupily do výuky a děti s nimi mohly bez problémů pracovat. A já jsem velice rád, že se tento cíl daří naplňovat,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.
Podle radní pro oblast školství Lucie Kantorové byla rekonstrukce datové sítě na celkem 26 městských základních školách rozdělena do čtyř let. „Letos v létě odstartovaly práce na posledních pěti institucích. Na konci prázdnin bude na všech školách fungovat nová datová síť kategorie 5E, která zajistí rychlé, kvalitní a bezpečné připojení do 1GB přenosové rychlosti,“ vysvětlila Lucie Kantorová.
Podle Bohuslava Horaise, ředitele úseku podpory uživatelů Správy informačních technologií města Plzně, musí odborníci vyřešit roztříštěnost datových sítí, která generuje závady a problémy, malou přenosovou kapacitu, ale třeba i problém s nedostatkem zásuvek. „Konkrétně v případě zásuvek instalujeme ‚vnitřní strojek‘ v kovovém provedení, a to proto, že vydrží i případné hrubší zacházení. Mění se také lišty, ve kterých vede kabeláž, případně se zasekávají rovnou do stěny, vše tak působí estetičtěji,“ vysvětlil Bohuslav Horais.
Životnost nově instalovaných technologií je minimálně 10 let, provedení je navíc naddimenzované tak, aby bylo dostačující i v případě dalších požadavků ze strany škol, které by mohly v průběhu let přijít. „Může jít o docházkové systémy, kamerové systémy, nové počítačové učebny, interaktivní vybavení, zásuvky na chodbách pro tiskové řešení atd., to všechno stávající řešení bez problému zvládne. Pokud se budeme bavit o tom, že jednou bude opět třeba síť obnovit, i tento proces už bude díky provedeným úpravám o dost jednodušší,“ doplnil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.
Rekonstrukci datové sítě zajišťuje školám městská příspěvková organizace Správa informačních technologií města Plzně. Takový postup je v rámci republiky výjimečný a poskytuje školám značný komfort. „Běžně musí školy získat peníze od města, nebo je hledat ve svém rozpočtu, připravit projektovou dokumentaci a celý projekt realizovat samy. V západočeské metropoli to funguje tak, že škola v podstatě jen sdělí své požadavky a pracovníci Správy informačních technologií zajistí vše potřebné, včetně toho, že fungují jako stavební dozor. To je rozhodně nadstandard, který často vyzdvihují odborníci napříč republikou,“ doplnil technický náměstek primátora Pavel Šindelář.
Náklady na obnovu datové sítě si letos vyžádají téměř 3,6 milionu korun bez DPH. V posledních čtyřech letech bylo do této oblasti investováno zhruba 30 milionů korun, přičemž část financí se podařilo čerpat z evropských dotací. Vše zatím běží podle plánu a práce na zbývajících základních školách by měly být dokončeny do 15. srpna.
FOTO: Magistrát města Plzně
Secesní kavárna Měšťanské besedy v Plzni získá nový vzhled. Prostory, které se upravují po více jak 15 letech, by měly být v nové podobě otevřené na podzim. Přinášíme fotky upravovaného prostoru.
Kromě kavárny Měšťanské besedy bude kompletně zmodernizované sociální zařízení v přízemí budovy, včetně elektroinstalace. Měšťanská beseda je od roku 1994 kulturní památkou, proto na úpravy jejích prostor dohlíží památkáři.
Na akci se podílí město Plzeň, které zaplatí za úpravy objektu 1,5 milionu korun, a provozovatel budovy Měšťanská beseda Plzeň s. r. o., který vynaloží 4,2 milionu korun na vnitřní vybavení a bar.
„V rámci oprav známé kavárny vyměníme podlahovou krytinu za velkoformátovou dlažbu s imitací terazzo a zrestaurujeme stávající zdobnou výzdobu interiéru. V přízemí budovy také zmodernizujeme sociální zařízení a opravíme elektroinstalaci,“ popsal rekonstrukci Petr Triner, ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně.
Provozovatel pak zajistí obměnu vnitřního vybavení a baru. Kapacita kavárny se po opravě zvýší. „I po rekonstrukci si nová kavárna Café Beseda zachová dobový styl, který bude doplněn o moderní technologie umožňující přípravu široké nabídky nápojů i pokrmů. Hlavním posláním kavárny bude nabízet hostům čerstvé produkty a služby v té nejvyšší kvalitě a přitom v tradičním prostředí. Základem obměny vnitřního vybavení kavárny bude nový bar s vitrínou, kde bude vystaven sortiment čerstvých sladkých dezertů i slaných pochutin, jako jsou open sendviče či zdravé i chutné saláty,“ vysvětlil Ivan Jáchim, jednatel společnosti Měšťanská beseda Plzeň.
„Budova Měšťanské besedy byla postavena v roce 1901 podle návrhu profesora architekta Aloise Čenského, který v Plzni působil na stavební průmyslové škole, později se stal děkanem Fakulty stavební na Českém vysokém učení technickém v Praze. Stavební parcela k vybudování kavárny tehdy vznikla ubouráním poloviny úřední budovy, tzv. Kamerálu, jehož zachovaná druhá polovina stojí vedle Měšťanské besedy dodnes. Od počátku byla v přízemí Měšťanské besedy umístěna honosná kavárna s výhledem do sadového okruhu města. Zatímco exteriér objektu pojal autor ještě v duchu doznívajícího romantického historismu, interiér kavárny navrhl již v nově nastupujícím tehdy moderním secesním stylu,“ přiblížil historii stavby primátor města Martin Baxa.
„Zajímavý je bohatě zdobený strop. Ten není dřevěný, jak by se mohlo na první pohled zdát, ve skutečnosti byl proveden ze sádry, která byla barevně pojednána tak, aby vznikla imitace vzácných druhů dřeva. V čele kavárny je umístěna dvojice obrazů od malíře Viktora Olivy s výjevy kavárenského života. Na tehdejší dobu byl pokrokový systém otevírání velkoplošných oken orientovaných do parku. Ta bylo totiž možné spustit převodovým mechanismem o patro níže do suterénu. V létě tak byl prostor kavárny volně propojen s okolní zelení okružních sadů. Prostor kavárny Měšťanské besedy patří k nejhodnotnějším a nejhezčím secesním interiérům v Plzni. Dobový ráz kavárny po celkové rekonstrukci zůstane zachován,“ popsal prostředí kavárny Karel Zoch, vedoucí magistrátního odboru památkové péče.
„Beseda je především kavárna. Proto bude velká pozornost věnovaná právě kávě. V souladu s aktuálním trendem bude kromě tradiční espresso směsi nabízet i výběrovou kávu z různých koutů světa a vedle špičkového pákového kávovaru budou baristé využívat i moderní způsoby přípravy kávy jako například batch brew (filtrovaná káva),“ uvedl za provozovatele kavárny Pavel Kadeřábek.
Návštěvníci si budou moci občerstvení vychutnat u nových stolečků na židlích nebo čalouněné lavici, ale také v pohodlných křesílkách. Mobiliář byl vybrán s ohledem na dobový ráz kavárny.
Původní vybavení secesní kavárny bude z větší části využito společností Plzeň 2015.
FOTO: Magistrát města Plzně
Od nového školního roku si budou děti z 32. MŠ v Resslově ulici v Plzni hrát v nové zahradě. Díky zeleni se v ní zlepší mikroklima a bude mít nádrž na zachycování dešťové vody!
Přeměnu dvorku investuje MO Plzeň 3 za podpory Nadačního fondu Zelený poklad. Celkové náklady jsou odhadované na 700 tisíc korun, nadační fond se podílel částkou 323 tisíc korun.
Nad vhodnou změnou stávající plochy, aby vyhovovala dětem k hraní, uvažovali zaměstnanci 32. MŠ společně se zahradní projektantkou Magdalenou Semtanovou už v roce 2017.
„Velká část dvorku byla tvořena pryžovými deskami, které byly jednak nevzhledné, místy už značně poškozené, a ve velkém horku vydávaly nepříjemný plastový zápach. Také herní prvky již dosluhují a je třeba je obnovit,“ informuje Helena Sládková, ředitelka 32. MŠ.
„V nové zahradě bude výrazně lepší mikroklima, a to především doplněním vhodné zeleně místo starého a nevhodného tartanu. Vzniknou zde herní koutky a nově vytvořený kopec, na kterém mohou děti například v zimě sáňkovat,“ přibližuje Petr Baloun, I. místostarosta MO Plzeň 3. „Zajímavostí a také novinkou je, že zde bude vybudována podzemní nádrž na zachycování dešťové vody, kterou pak bude zeleň v zahradě zalévána,“ doplnil.
Nevhodný tartanový povrch bude nahrazen zpevněnou plochou a únosným štěrkovým trávníkem odolávající vysoké zátěži a se schopností zachytávat dešťovou vodu. Písková plocha bude rozšířena a doplněna dřevěným rámem ve tvaru půlkruhu, uloženém ve štěrkovém loži. Přihrádky rámu pak budou vyplněny různým organickým materiálem, např. šiškami, kůrou, klacíky, odřezky dřeva, atd.
„Stávající kvalitní zeleň doplní nové stromy a keře. Dále zde budou vybudovány vyvýšené záhony, kde budou děti moci pěstovat rostlinky. Využitím dřevěných stojen pergoly může v rámci pískoviště vzniknout dětská herní kuchyňka doplněná o herní stolky v podobě akátových špalků různých průměrů. Samozřejmě nebudou chybět ani dvě dřevěné bedny na venkovní hračky,“ prozradil David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.
V zahradě bude i prostor s herními prvky, a to skluzavkou s dřevěnými schody z hranolů, tunelem a stupni z akátové kulatiny. Povrch je tvořen kačírkem a je oddělen od travnaté plochy terénní modelací. Zahrada by měla být otevřena v září letošního roku.
FOTO: Městský obvod Plzeň 3
Milovníci zahrad a obdivovatelé skalniček si přijdou začátkem září na své. Na Slovanech se chystá výstava s mnohaletou tradicí - výstava alpinek. Tentokrát na téma "Podzim v Alpinu".
Alpinum klub Plzeň chystá tradiční výstavu alpinek v zahradě gymnázia na Mikulášském náměstí. Výstava skalniček spojená s jejich prodejem odstartuje 10. září.
"Ač si to mnozí z nás ještě nechtějí připustit, více než polovina roku je již za námi, léto pomalu končí a blíží se podzim. Listí na stromech začne žloutnout, velká část květin již dávno odkvetla a zahrádkáři budou končit sklizeň na svých zahrádkách. Jsou ale rostliny, které mají vrchol vegetačního aspektu ještě stále před sebou," říká Karel Lumerding z Alpinum klubu Plzeň, který dodává, že právě takové rostliny představí členové Alpinum klubu Plzeň na své podzimní výstavě, která bude spojena i s prodejem.
Výstava bude probíhat od úterý 10. září do soboty 13. září, v době od 9 do 18 hodin ve výstavním areálu zahrady gymnázia na Mikulášském náměstí.
Prodej se uskuteční ještě v sobotu 14. září do 12 hodin. Tento den bude vstup zdarma, ale pouze do prodejního areálu.
"Upozorňujeme, že z organizačních důvodů je začátek i konec výstavy, oproti datům v alpínkářském kalendáři, posunut o jeden den zpět, tedy začátek místo 11. září na 10. září. Stejně tak i konec výstavy," dodává Karel Lumerding.
FOTO: Alpinum klub Plzeň
V loňském roce proběhla rekonstrukce Lobezského parku, která si letos vysloužila hlavní cenu v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje. Místo výrazně získalo na atraktivitě!
Odborná porota udělila titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018 Lobezskému parku v Plzni, založenému ve 30. letech minulého století.
Další ocenění v prestižní soutěži získala přístavba školní družiny v Plzni – Újezdě a modernizace železniční trati Plzeň – Rokycany. Podrobnosti jsme přinesli ve článku zde.
Lobezský park byl založen v letech 1934-1935 v místě bývalého pískovcového lomu. Romantické scenérie se skálou a vodními prvky od svého založení přitahovaly návštěvníky ke krátkodobé rekreaci. V posledních letech však rozrůstající se zeleň uzavřela cesty a odpočinková místa. "Dožívající a nevhodný mobiliář nelákal k jeho využití. Z těchto důvodů proběhla v roce 2018 celková rekonstrukce parku včetně prostoru kolem pomníku Stanka Vodičky. Autorem projektu je Ing. Tomáš Rákos. Základním zásahem byla regenerace porostů s důrazem na přírodní charakter prostředí," uvedla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně. Kompletní obnovou prošly cesty a zpevněné plochy. V parku jsou vyměněné a doplněné lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, vyhlídky a odpočívadla. Zcela nově se objevil program pro děti. Oblíbené jsou trampolíny a skluzavky. Starší občané využívají posilovací prvky. "Že celková úprava parku splnila svůj účel, potvrzuje výrazný nárůst návštěvnosti," potvrdila Hana Hrdličková.
Obnova Lobezského parku v Plzni získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018 v kategorii Veřejná prostranství. "Porota ocenila především kvalitní řešení enviromentální problematiky a následováníhodný přístup k zeleným a biologicky cenným příměstským strukturám. Vyzdvihla zajímavou, citlivou a vysoce kvalitní revitalizaci v historickém krajinném kontextu a to, že byly zachovány stěžejní přírodní prvky lesa a do nich integrovány nové kreativní programy," řekla Hana Hrdličková.
Celkové náklady na revitalizaci parku činily 16,5 mil Kč (včetně DPH). Z toho 2,5 mil Kč činí dotace z Operačního programu Životní prostředí.
FOTO: Správa veřejného statku Plzeň
Karel Gott v tomton týdnu oslaví již 80. narozeniny. K řadě gartulantů se připojilo i město Plzeń, kde se "Mistr" narodil 14. července 1939. Dostal speciální soudek s "plzeňským zlatem"!
Speciální sedmnáctilitrový dřevěný soudek naplněný dvanáctistupňovým plzeňským pivem společně s osobním gratulačním dopisem primátora Martina Baxy darovala Plzeň k významnému životnímu jubileu zpěvákovi Karlu Gottovi. Tento slavný plzeňský rodák si jej osobně převzal ve čtvrtek 11. července v Praze. Na přední straně soudku jsou vyryta slova: Plzeň mistrovi.
"Pan Karel Gott je díky svému neúnavnému úsilí a mimořádnému talentu jednou z nejvýraznějších osobností naší země. Jsme si toho vědomi, proto se v roce 2009 stal naším čestným občanem. Plzeň tímto oceněním projevila, jak si velmi váží jeho úspěchů. Svým dílem významně přispěl i k prestiži našeho města,“ uvedl primátor Martin Baxa.
Mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík a Český slavík se narodil v Plzni 14. července 1939. V západočeské metropoli žil s rodiči do roku 1945, poté se přestěhovali do Prahy. Karel Gott se vyučil elektromontérem. V 50. letech 20. století začal vystupovat jako amatérský zpěvák a účastnit se pěveckých soutěží. Začátkem 60. let začal studovat zpěv na pražské konzervatoři. Milníkem jeho kariéry byla nabídka na angažmá do divadla Semafor v roce 1962, o rok později získal svého prvního Zlatého slavíka.
Od roku 1965 se prodalo kolem 50 milionů nosičů jeho desek, což z Karla Gotta dělá nejúspěšnějšího českého interpreta. Vydal více než 290 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně, kromě "slavíků“ získal přes 120 televizních ocenění, osm zlatých desek, jednu diamantovou desku, opakovaně se umisťoval na prvních příčkách hitparád a prodeje desek. Nazpíval téměř 1000 písní. Čestným občanem svého rodného města Plzně se stal 2. listopadu 2009.
FOTO: archiv Karla Gotta, Město Plzeň
Celkem deset žen z Plzeňského kraje usiluje o prestižní titul Žena regionu. Hlasování v současné chvíli běží naplno. Máte svoji favoritku? Dejte jí hlas!
Celostátní nezisková soutěž Žena regionu vyhlásila jubilejní desátý ročník. O titul bojuje 140 žen z celé České republiky. Za každý kraj soutěží 10 mimořádných žen, které svůj volný čas obětují druhým. Pro svou favoritku můžete hlasovat na www.zenaregionu.cz, a to do 31. srpna.
"Soutěž vyzdvihuje poctivou a soustavnou práci žen, kterou okolí vnímá většinou jako samozřejmou. Mnohé ženy jsou svými postoji občansky odvážné nebo dosahují špičkových výkonů, a přitom zůstávají obyčejné a příjemné pro své bližší či širší okolí a své rodiny,“ uvedla místopředsedkyně Senátu PČR a patronka projektu Žena regionu Miluše Horská.
Projekt patří všem ženám, které svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Přitom všem ještě zvládají pečovat o svou rodinu a docházet do svého běžného zaměstnání. Nejedná se přitom o známé osobnosti, ale především o ženy, o jejichž nezištných aktivitách nemá veřejnost většinou ani tušení.
Možnost nominovat výjimečné ženy měla široká veřejnost do 14. června 2019. Za každý kraj je přihlášeno deset kandidátek. "Stejně jako loni je i letos omezen počet účastnic v krajských kolech na deset, které postoupily do soutěže o prvenství v rámci regionálních kol. Našim cílem je více se věnovat příběhům nominovaných žen a přitáhnout k nim pozornost médií, eventuálních sponzorů i veřejné samosprávy. Umístění jednotlivých soutěžících bude pak zveřejněno vždy v rámci slavnostního vyhlášení regionálního kola v daném kraji. Do té doby bude výsledné pořadí účastnic tajné,“ vysvětlila pravidla zakladatelka soutěže Žena regionu Denisa Kalivodová s tím, že absolutní vítězka pro celou Českou republiku, která získá od veřejnosti nejvyšší počet hlasů, bude vyhlášena v rámci slavnostního galavečera v Praze.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Žena regionu Plzeňského kraje se uskuteční 11. září ve 14:00 hodin na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Seznam nominovaných najdete na webu www.zenaregionu.cz, kde můžete také hlasovat.
Celostátní nezisková soutěž Žena regionu se tradičně koná pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské. Záštitu nad projektem převzala i Asociace krajů ČR. Záštitu soutěži poskytl také hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.
FOTO: ilustrační
Fakulta zdravotnických studií ZČU otevře v Chebu své dva obory - Fyzioterapie a Všeobecná sestra. Reaguje tak na nedostatek zdravotnického personálu v Karlovarském kraji. Obory se mají otevřít napřesrok.
Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni je připravena otevřít v akademickém roce 2020/2021 v Chebu bakalářské studium oborů Fyzioterapie a Všeobecná sestra v prezenční formě.
Informaci potvrdil rektor ZČU Miroslav Holeček a děkan Fakulty zdravotnických studií (FZS) Lukáš Štich na společném jednání s hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou. Univerzita bude žádat Národní akreditační úřad o navýšení počtu studentů pro svoji pobočku v Chebu.
Kromě fyzioterapeutů a sester chybějí v kraji také radiologové, i ti by mohli v budoucnu studovat přímo v regionu. Novým oborům by poskytla potřebné zázemí pro praxi Karlovarská krajská nemocnice. „S výsledkem našeho jednání jsem velmi spokojena a děkuji zástupcům Západočeské univerzity za jejich aktivitu. Do 15. července bychom od pana děkana měli dostat rozvahu, jaké bude zapotřebí materiální i personální vybavení pro působení Fakulty zdravotnických studií v Chebu, a na základě toho získáme i představu o potřebném finančním krytí. Ráda bych se domluvila s ministry školství a zdravotnictví, aby měl Karlovarský kraj možnost získat finance na zajištění této vysoké školy z programu Restart,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.
„Velký zájem Karlovarského kraje o rozšíření nabídky vysokoškolského studia v chebské části Západočeské univerzity, kde dlouhodobě působí naše Fakulta ekonomická, nás těší. Je to oboustranně prospěšná aktivita, která může v regionu zajistit tolik potřebné kvalifikované odborníky pro oblast zdravotnictví a v budoucnu třeba i pro další obory, a přispět tím k rozvoji Karlovarského kraje i univerzity,“ řekl rektor ZČU Miroslav Holeček.
Spolupráci s Karlovarským krajem vítá také Fakulta zdravotnických studií. „Vnímáme ji jako vstřícný krok vůči zájmu studentů a současně jako příspěvek k řešení situace na trhu práce, kdy je nedostatek zdravotnických pracovníků značným problémem. Jako součást akademické obce cítíme společenskou potřebu přispět k řešení tohoto problému,“ konstatoval děkan FZS Lukáš Štich.
Se ZČU by kraj mohl propojit i činnost nově založeného Institutu lázeňství a balneologie, který se má zabývat mimo jiné výzkumem účinků působení přírodních minerálních zdrojů a lázeňské léčby. „Institut by mohl využít odborné kapacity ZČU a navázat úzkou spolupráci s jednotlivými fakultami,“ dodala hejtmanka. Ta chce rovněž v nejbližší době přesvědčit ministra školství Roberta Plagu, aby se přijel podívat do Karlovarského kraje a posoudil, jak kvalitní prostředí budova ZČU Plzeň v Chebu může budoucím studentům nabídnout.
Rektor Miroslav Holeček potvrdil také trvající zájem Fakulty strojní spolupracovat se společností BMW Group, která bude pro plánované zkušební centrum na Sokolovsku potřebovat vysokoškolsky vzdělané specialisty v technických oborech. Hovořilo se i o tom, že by do Strategie regionálního rozvoje ČR, která kromě jiného zahrnuje působení univerzitních center, byly zahrnuty aktivity, které podpoří i plánované rozšíření pobočky v Chebu.
FOTO: ilustrační
Veřejné prostranství v ulici Karla Steinera v Zadních Skvrňanech řeší další dotazníkové šetření! Občané se tak mohou zapojit do plánování podoby prostřednictvím webových stránek města.
Obyvatelé Skvrňan se znovu mohou vyjádřit k revitalizaci vnitrobloku Karla Steinera. Dotazník je pokračováním již proběhlého setkání občanů se zástupci města.
V polovině května se pracovníci Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně vypravili za občany Skvrňan s dotazováním, jak by si přáli upravit centrální veřejné prostranství Zadních Skvrňan v ulici Karla Steinera. Občané dostali během společného setkání možnost, aby na mapě tohoto prostranství vyznačili místa, která jsou pro ně příjemná, kde se necítí dobře a také mohli označit, která místa by bylo potřeba změnit co nejdříve.
Pracovníci ÚKRMP přichystali také katalog možných variant řešení povrchů, zábavných prvků, mobiliáře pro odpočinek či různých typů vodních prvků.
„Lidé tak mohli na konkrétních příkladech vybrat, které řešení by jim nejvíce vyhovovalo. Zároveň také dostali prostor vyjádřit svá další přání a připomínky,“ uvádí Ing. arch. Jaroslav Holler, vedoucí úseku veřejného prostoru ÚKRMP. V závěru průzkumu byli obyvatelé seznámeni s návrhem revitalizace prostoru, který vychází z projektu regenerace sídliště Skvrňany. K tomuto návrhu bylo opět možné se vyjádřit.
„Setkání se účastnilo několik desítek místních, kteří ochotně sdělili své názory a požadavky k řešení veřejného prostoru v ulici Karla Steinera. Z jejich odpovědí jsme vytvořili seznam základních poznatků, které bychom dále rádi konzultovali s veřejností. Z tohoto důvodu jsme vytvořili online dotazník, který zájemci najdou na našich stránkách,“ dodává Ing. arch. Holler.
V dotazníku se mohou obyvatelé vyjádřit k tomu, jak by měl prostor po revitalizaci vypadat, a to do 30. června. Získané informace budou sloužit jako podklad pro zadání zpracování návrhu revitalizace, který bude opět konzultován s veřejností.
FOTO: Magistrát města Plzně
Plzeňané se mohou seznámit s historií svého města nově pomocí internetu! Archiv města spouští dva digitální projekty, elektronickou Encyklopedii Plzně a Digitální archiv.
U příležitosti 150. výročí své existence spustil Archiv města Plzně dva elektronické projekty – Encyklopedii Plzně (encyklopedie.plzen.eu) a Digitální archiv (digiarchiv.plzen.eu).
Cílem elektronické Encyklopedie Plzně je přiblížit zájemcům historii plzeňských ulic, ale také událostí, budov a osobností spjatých s městem. Vzorem plzeňské encyklopedii byla Internetová encyklopedie dějin Brna. Digitální archiv umožňuje přes dálkový přístup studium archivních fondů uložených v Archivu města Plzně, jim přiřazených archivních pomůcek a digitalizovaných archiválií.
„Občané Plzně se mohou seznámit s historií svého města v knižní podobě díky třísvazkovému vydání Dějiny města Plzně. Městský archiv se rozhodl přiblížit zájemcům historii i v nové unikátní formě městských encyklopedií, jejímž základním kamenem je mateřská Internetová encyklopedie dějin Brna. Digitální archiv pak umožní zájemcům studium listin, fotografií, rukopisů či kronik v elektronické podobě,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
„O elektronické encyklopedii Plzně jsme přemýšleli už několik let, ale její realizaci jsme museli odsunout kvůli projektu Dějiny města Plzně. Práce proto začaly až v polovině roku 2017. Inspirací a vzorem pro nás bylo Brno,“ vysvětlil městský archivář Adam Skála. Síť encyklopedií spojuje jednotný systém vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem, databáze hesel vytvářejí samostatné týmy odborníků v jednotlivých městech.
„Hlavním smyslem této encyklopedie je seznámit její návštěvníky s historií i současností města Plzně, a to formou hesel z rozličných oblastí. Encyklopedie nabízí přehled o osobnostech, událostech, ulicích, stavbách a obsahuje i dobové fotografie. Postupem času budou přibývat nejen další hesla, ale budeme doplňovat i ta stávající,“ doplnila Kateřina Fantová z Archivu města Plzně.
„Digitální archiv umožňuje dálkový přístup k digitalizovaným archiváliím uloženým v Archivu města Plzně. Z velkého množství fondů byly v první řadě vybrány jednak ty nejcennější a jednak ty nejpoužívanější. Projekt digitalizace začal na konci roku 2015 ve spolupráci s Českou/Slovenskou misií Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Digitalizáty jsou zpřístupněny prostřednictví programu Vademecum, který používá většina veřejných archivů v ČR. V digitalizaci našich fondů budeme pokračovat i v budoucnu,“ dodal městský archivář Adam Skála.
FOTO: Magistrát města Plzně
Do projektu PROSIT, který chce zlepšit propojení vzdělávání a potřeb trhu práce, se nově zapojila Čistá Plzeň. Děti plzeňských základních škol se tak podívají do další velké městské firmy.
PROSIT je projekt města Plzně, který spustilo v loňském roce. Zkratka značí slova Porozumění, Respekt, Osvěta, Spolupráce, Inkluze a Technologie. Projekt cílí na zvýšení zájmu dětí o technické obory.
Město na projekt získalo podporu ve výši 22 milionů korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
„Dlouhodobě vidíme klesající zájem žáků o technické obory, chceme jim proto umožnit dozvědět se přirozenou cestou o technických pozicích více a vzbudit o ně zájem. Investice do dětí patří mezi naše priority,“ vysvětluje primátor města Plzně Martin Baxa.
Projekt propojuje 15 plzeňských základních škol, čtyři velké městské firmy (PMDP, Vodárnu Plzeň, Plzeňskou Teplárenskou a Čistou Plzeň) a Centrum robotiky. Zapojené školy a Centrum robotiky byly vybaveny špičkovými technickými pomůckami a zapojené firmy zvou žáky do svých provozů. Městské společnosti tak dostávají možnost prezentovat svoji činnost části obyvatel a mohou se i představit jako perspektivní zaměstnavatelé.
„Rádi bychom, aby naše snaha představit žákům přirozenou cestou možné technické pozice a obory neskončila. Připravujeme proto výstupy z tohoto projektu, mezi nimiž bude mapa podpůrných opatření týkající se spolupracujících organizací na území města Plzně, pracovat také budeme například na sborníku nápadů do výuky s tipy na aplikace a zajímavé on-line zdroje,“ přiblížil technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář. Vzniknou i informační panely o spolupracujících firmách, stejně tak interaktivní materiály, díky kterým si žáci hravou formou zopakují učivo o regionu.
Na projektu PROSIT se podílí i městská společnost Čistá Plzeň, a to přednáškami přímo ve školách, a především exkurzemi v sídle společnosti.
„Čistá Plzeň sice nedisponuje špičkovými technologiemi, jako některé další firmy, které se do projektu zapojily, ale zase máme tu výhodu, že s naší technikou se děti setkávají dnes a denně. Snažíme se jim ukázat, jak vyspělá technika umožňuje povýšit obyčejnou lidskou dřinu na smysluplnou činnost, která se pro některé z žáků může stát i budoucím zaměstnáním. Také jim ukazujeme, jak městem dobře řízená posloupnost nakládání s odpady ústí právě ve využití špičkové ekologické technologie v chotíkovské spalovně komunálního odpadu. Propojujeme tak v očích dětí techniku s ohleduplností vůči životnímu prostředí,“ říká ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.
„Z našeho pohledu je projekt PROSIT velmi úspěšný,“ říká Radek Dolanský, ředitel plzeňské 1. ZŠ, kterou navštěvuje 940 dětí. „Chápeme ho převážně jako volnočasovou aktivitu dětí, kterou jsme zaměřili do školní družiny. Díky projektu jsme získali špičkové technické vybavení a velký zájem je i o exkurze. PROSIT nám dává šanci zprostředkovat dětem informace o nových profesích i o proměňování těch stávajících. Umožní jim to snazší posouzení toho, co je v životě čeká a jakou mají zvolit budoucí profesi.“
Stávající etapa projektu vrcholí, do konce června bude zrealizováno 115 exkurzí do všech 4 společností. Zbývajících 5 z celkového počtu 120 je naplánováno na září - listopad 2019.
FOTO: Magistrát města Plzně