QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Hrozbu kybersvěta odhalí v Plzni nový projekt! Rodičům přiblíží problém kyberšikany

17.10.2019 12:57

LOL, ASL, CODE9 a další hesla se na sociálních sítích běžně používají. Co znamenají? V čem vězí hrozba kybersvěta? Jak poznat, že Vaše dítě zažívá kyberšikanu? V Plzni to přiblíží nový projekt...

1 (3)
1 (3)1 (1)1 (5)1 (4)1 (6)1 (7)1 (8)1 (9)1 (10)1 (11)

Vzhledem k nárůstu případů společensky škodlivých jednání v kyberprostoru, kterými jsou nejčastěji ohroženy děti a mladiství, připravil magistrátní odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení společně s neziskovou organizací Point14 a Týmem pro mládež Plzeň – město projekt Realita kybersvěta.

Jeho smyslem je zážitkovou a interaktivní formou zvýšit povědomí dospělých o závažnosti společensky škodlivých jednání spojených s kyberprostorem.

"Rodiče si bohužel často neuvědomují závažnost jednání svých dětí v kyberprostoru, které s sebou nese mnoho nástrah a nebezpečí. Je důležité přiblížit dospělým možné nástrahy, které moderní doba informačních technologií přináší. Porozuměním souvislostem, pocitům a důvodům konkrétního jednání dětí v prostředí sociálních sítí může rodič včas zasáhnout a předcházet tak tragickým událostem, které jsou s kyberšikanou a dalším společensky škodlivým jednáním spojeny,“ řekl radní pro oblast bezpečnosti města Plzně Martin Zrzavecký.

"Prostředí kybersvěta má dnes už svou vlastní terminologii, která se neustále vyvíjí. Proto jsme už v rámci propagace projektu připravili kampaň, která seznamuje širokou veřejnost s některými stěžejními tématy, jež souvisí především s kyberšikanou. Krátká videa, která město Plzeň sdílí na svém facebookovém (Plzeň – oficiální stránky města) a instagramovém (plzen.eu) profilu názorně vysvětlují nebezpečné jevy, se kterými se děti i dospělí mohou v kyberprostoru setkat,“ vysvětlil vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša.

Projekt bude zahrnovat celkem tři hlavní aktivity – sociálně preventivní výstavu, divadelní představení a edukativní interaktivní seminář, které na sebe budou vzájemně navazovat. "Divadelní představení divákům ukáže, jak si typická současná rodina dokáže, či nedokáže poradit s kyberšikanou jednoho ze svých členů. Následný seminář pak pomůže návštěvníkům toto téma vstřebat a zpracovat, prostor bude samozřejmě i na dotazy,“ upřesnila Andrea Gregorová z pořádajícího magistrátního odboru.

Vernisáž výstavy, která bude zahrnovat vedle zajímavých informací z oblasti kyberprostoru také ukázky vývoje výpočetní a komunikační techniky, proběhne ve čtvrtek 17. října 2019 v prostorách DEPO2015 a následně bude volně přístupná po dobu jednoho měsíce. Navazující projektové aktivity, divadelní představení společně s edukativním seminářem, které jsou určeny pro rodiče a děti od 15 let, budou probíhat každou neděli od 20. října do 10. listopadu 2019 vždy od 10–12 hod a od 15–17 hod. Kapacita je 30 míst, z tohoto důvodu doporučujeme rezervaci předem na mobilním čísle 602 214 951 nebo na email gregorova@plzen.eu. Vstup je zdarma.

"Projekt Realita kybersvěta se podařilo zrealizovat především díky podpoře Ministerstva vnitra České republiky v rámci Programu prevence kriminality na rok 2019 a my doufáme, že se díky němu alespoň v Plzni podaří naše děti v prostředí kybersvěta lépe ochránit,“ doplnil Aleš Průša.

Zdroj: Magistrát města Plzně

FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24