V oblasti Černého a Čertova jezera se těží kůrovcové dříví a pro turisty je v místě omezen přístup. Zcela uzavřena je Rozvodská cesta, tři dny v týdnu jsou uzavřeny i další cesty.
Omezení na cestě k Černému a Čertovu jezeru platí až do 30. září! Cesty k jezerům jsou zcela uzavřeny od pondělí do středy.
"V místě se nachází šest harvestorů s vyvážecími soupravami, šest lesnických traktorů a na Rozvodské cestě lesní lanovka. Riziko střetnutí návštěvníka s technikou je tedy velké. Proto se hledal kompromis, jak zabránit kůrovci v šíření v lesních porostech mimo bezzásahovou zónu a zároveň umožnit návštěvníkům navštívit jejich oblíbenou oblast Černé a Čertovo jezero. Proto orgán státní správy lesů rozhodl o uzavření oblasti pouze částečně," uvádí vedení města Železná Ruda.
Zcela uzavřena je Rozvodská cesta (viz přiložená mapa – vyznačeno červeně), zbytek cest se uzavírá pouze na tři dny v týdnu od pondělí do středy, kdy se bude intenzivně těžit především v jejich okolí. Od čtvrtka do neděle stroje zasahují u porostů vzdálenějších od cest. Návštěvníci se tak mohou po cestách pohybovat (cesty v mapě značené oranžově). K Černému jezeru je možné se dostat bez jakýchkoliv opatření od Hamrů přes Bílou Strž.
Mění se i provoz výletního vláčku na Černé jezero. "Z důvodu částečného uzavření oblasti Černého a Čertova jezera bude změněn i jízdní řád vláčku na Černé jezero. Od nastávajícího týdne bude jezdit pouze od čtvrtka do neděle. Předem děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace," informuje Infocentrum Železná Ruda.
Černá věž dosahuje výšky 81 metrů. Z jejího ochozu je možné vidět vrcholy Šumavy. Víte, kolik vede na věž schodů? A co je zajímavého na zvonu? Čtěte v článku...
Černá věž je označována za dominantu Klatov. Byla postavena v roce 1557 a nachází se v centru města. Po zdolání 226 schodů, které jsou mnohdy úzké a zrádné, přečtení stovek vzkazů o lásce, se vám naskytne jedinečný pohled na celé Klatovsko.
Černá věž dosahuje výšky 81 metrů. Díky požárům získala věž načernalou barvu i své jméno. V prvním patře se nacházela mučírna. Na vrcholu věže bydlel věžný, který signalizoval požáry, hlídal okolí a ohlašoval čas troubením.
Zvon Bartoloměj Ondřej se nachází ve výšce 40 metrů nad zemí. Lidově se mu přezdívá Vondra. Zajímavostí je, že se jedná již o čtvrtou podobu zvonu, odlitý byl v roce 1759. Je to jeden z největších zvonů v České republice. Z neznámého důvodu má v plášti zvon díru. Zvoní jen při významných příležitostech.
Dalším zajímavým detailem na věži je orloj a hodiny. Ty zdobí dvoumetrová, pozlacená hodinová ručička. Orloj se nachází ve spodní části věže a navrhl jej Ferdinand Vaněk. Několik let orloj nefungoval, opravený byl v roce 2000.
Věž je v srpnu otevřena denně od 9 do 17 hodin. V září pak denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Polední přestávka od 12 do 13 hodin. Pokladna se nachází až v nejvyšším patře věže, na místě se dají pořídit i turistické známky a razítka. Vstupné dospělí 50 Kč, děti a důchodci 30 Kč, děti do 6 let zdarma.
Foto QAP
Od úterý 19. července je pro návštěvníky Centra stavitelského dědictví NTM Plasy otevřena nová expozice Středověké stavební stroje. Přijďte se podívat.
Na místě jsou prezentovány rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie.
Součástí této nové expozice NTM jsou tři unikátní repliky středověkých stavebních strojů, které zhotovil a experimentálně využíval tesařský mistr Petr Růžička. "Jedná se o klecový jeřáb vyrobený dle předlohy v bibli Václava IV., beranidlo zhotovené podle vyobrazení tzv. husitského anonyma a vrátek s vijákem podle vyobrazení v knize Domenica Fontany. Všechny tyto stroje jsou dominantou nové expozice, která je umístěna v monumentálním prostoru lednice ležáckých sklepů bývalého plaského pivovaru,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.
Do 30. října jsou v areálu Centra stavitelského dědictví NTM Plasy také vystaveny repliky korun Karla IV. a jsou také otevřeny dvě nové dočasné výstavy a to výstava Štukatérství a výstava nominací na Českou cenu za architekturu.
Foto: Národní technické muzeum
Hradlový most - Rechle u Modravy na Šumavě prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Již brzy bude most otevřený pro veřejnost. Podrobnosti naleznete v článku.
Rozsáhlá rekonstrukce Hradlového mostu u Modravy začala již 18. října 2021. Důvodem rekonstrukce mostu byl jeho havarijní stav. Od středy 20. července bude možné přes tento most přejít na druhý břeh řeky Vydry.
„Úplná rekonstrukce Hradlového mostu u Modravy je u konce. Celodřevěná mostní konstrukce, která je oproti původnímu mostu z modřínu, je hotová a úředníci z Městského úřadu v Sušici povolili jeho předčasné užívání,“ uvedl NP Šumava na svém Facebooku.
Národní park Šumava zve na obhlídku nového Hradlového mostu. „Krom toho, že je nový most opravdu krásný, modřínové dřevo také omamně voní. Tak se přijeďte podívat, dokud tohle kouzlo trvá.“
foto FB NP Šumava
Za Stonehenge nemusíte zrovna do Anglie. I v Plzeňském kraji takové místo máme, sice menší, ale zase je coby kamenem dohodil. A netradičně umístěných kamenů je zde opravdu hodně.
Pokud už máte dost přelidněných turistických míst, vydejte se na Domažlicko. Místo, kterému se říká Srbický Stonehenge najdete na Domažlicku, u silnice mezi obcemi Srbice a Těšovice nedaleko Kolovče. Kameny nejrůznějších velikostí jsou zde zasazeny do malebné krajiny.
Menhiry u Srbic nemají sice tak dlouho historii jako ty v Anglii. Navezli je sem lidé z okolních polí a postupně jsou začlenovány do krajiny. A především díky tomu, že sem neproudí davy turistů, je Stonhenge u Srbic výjimečné místo.
foto: Milan Janoch
Na šumavském hradu Kašperk se chystají oblíbené noční prohlídky. Vydejte se o prázdninách za nevšedními zážitky, netradiční formou poznáte dějiny Kašperku.
Noční prohlídky na Kašperku jsou velmi oblíbené. Konat se budou opět tento víkend od 14. do 16. července! Vstupné na prohlídku je 175 korun, za děti do 6 let zaplatíte 40 korun. Na prohlídku je nutná rezervace.
"Každý rok představujeme hravou formou představený nějaký méně známý příběh z dějin hradu Kašperku. Představte si je jako kostýmované prohlídky s prvky divadla – průvodce Vás provádí večerním Kašperkem, přičemž na řadě míst se před vámi odehrávají jednotlivé scénky příběhu. Tentokrát se vracíme zpět do 14. století, do doby Karla IV., soumarských koníků a vzrůstajícího obchodu po Zlaté stezce, kde se obchodovalo nejen se solí," zve vedení hradu.
Prohlídky začínají v 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30 a 23.00 hod. Nutná rezervace na info@kasperk.cz.
foto ilustrační: Milan Janoch
Pouze na jeden jediný den bude veřejnosti mimořádně přístupný zámek v Trpístech na Tachovsku. Otevře se po třech letech v rámci tradiční poutě, která se v obci koná.
Barokní zámek v Trpístech na Tachovsku bude zpřístupněn v sobotu 16. července. Otevřen bude v rámci každoroční Svatomarkétské pouti. Veřejnost bude moci zavítat do vnitřních prostor zámku i do anglického parku s vzácnými dřevinami. Prohlídky se budou konat mezi 10. a 16. hodinou, vstupné činí 200 korun.
Zámek je veřejnosti přístupný jen mimořádně a kvůli pandemii se neotevřel už tři roky. Pro návštěvníky je připraven velký prohlídkový okruh v kompletně zrestaurovaných zámeckých pokojích a sálech.
Návštěvníci o víkendu budou mít příležitost vidět jednorázově vystavené původní zařízení zámku a předměty osobní potřeby zapůjčené rodinou von Kubinczky - předválečnými majiteli zámku. V zámecké jídelně bude vystaveno i původní nádobí z 19. století nebo osobní toaletní souprava mladé šlechtičny.
Barokní zámek Trpísty z roku 1726 leží zhruba 8 km od města Stříbra. Objekt byl značně zdevastován, nyní je v soukromém vlastnictví.
Svatomartinská pouť v Trpístech nabídne dále pouťový fotbalový turnaj a kulturní program.
foto: Petr Janík - MAS Český Západ
Od 1. června do 31. října probíhá oblíbená turistická soutěž, v rámci které se účastníci podívají na zajímavá místa po Domažlicku a Tachovsku.
Letošní již 7. ročník turistické soutěže Domažlicko s mobilem v kapse pořádá Svazek Domažlicko. Tématem hry je Na kameni kámen a cílem je provést turisty po památkách a zajímavých místech po Domažlicku a Tachovsku. Zapojte se i vy!
K účasti potřebujete chytrý telefon s čtečkou QR kódů. Na významných místech na Domažlicku a Tachovsku jsou informační panely a cedule, na kterých naleznete potřebný QR kód. Pokud navštívíte alespoň 15 turisticky zajímavých míst ze seznamu památek, načtete jejich kód, získáváte odměnu. Kódy lze načíst i v případě, že nejste právě připojeni k internetu. Po návratu z putování do dosahu Wi-Fi vyhledejte v historii aplikace čtečky URL adresu a aktivujte ji.
Pokud splníte zadání a navštívíte alespoň 15 míst, obdržíte výherní email, který po předložení v jednom z infocenter obdržíte jedinečnou absolventskou turistickou vizitku. Zapojená infocentra jsou například v Poběžovicích, Klenčí pod Čerchovem, Holýšově, Kdyni, Domažlicích, Horšovském Týně nebo Bělé nad Radbuzou.
Jaká zajímavá místa na vás čekají?
Domažlice – kaple sv. Anny pod Vavřincem
Domažlice – kamenný křížek Jindřichova ulice
Bělá nad Radbuzou – barokní kamenný most přes řeku Radbuzu
Přírodní památka Mutěnínský lom
Holýšov – vrch Trný
Horšovský Týn Nabburg park
Srbice – srbické Stonehenge
Kdyně – tajemné balvany u Medvědí kaple
Koloveč – socha sv. Jana Nepomuckého
Chodov – křemenný val
Díly – pomník zničeného amerického džípu
Poběžovice – židovský hřbitov
Tachov - boží muka v Zámecké ulici
Světce – zřícenina zámku Světce
Kompletní seznam zapojených turistických míst naleznete zde.
foto ilustrační
Koupaliště v Rokycanech nabízí kromě klasické vodní plochy i brouzdaliště a vodní hřiště pro děti. Na koupališti si na své přijdou i knihomolové! Podrobnosti v článku.
Koupaliště v Rokycanech bylo slavnostně otevřeno už v roce 1934. Od té doby prošlo výraznou proměnou. Vybavení koupaliště je neustále doplňováno, nejnovější je vodní hřiště pro děti. Aktuálně je dokončeno i hřiště pro míčové sporty.
Kvalita vody je pravidelně kontrolována Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje. Od půlky května se v koupališti ani brouzdališti kvalita vody nezměnila. Poslední test proběhl 27. června s výsledkem - Voda vhodná ke koupání.
Vydali jste se na koupaliště, ale zapomněli jste si něco na čtení? Nevadí! Na rokycanském koupališti si můžete vypůjčit knihu. Naleznete zde detektivky, romány pro ženy, ale i knihy pro děti. I když nejste registrovaným čtenářem, knihu si na koupališti jednoduše vypůjčíte a poté ji vrátíte zpět. Knihy jsou pravidelně obměňovány.
Provozní doba koupaliště je v červenci a srpnu od pondělí do neděle v čase 9 až 20 hodin.
Vstupné je pro dospělé 80 korun, pro děti 6-15 let 60 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Po 15:30 je vstupné levnější. Dospělí zaplatí 60 korun a děti 50 korun.
foto ilustrační Koupaliště Rokycany
V Dobřanech na jižním Plzeňsku se nachází lesopark Martinská stěna. Nechte se inspirovat na výlet plný zábavy i ponaučení. Projděte bludištěm, zahrajte si na včelaře…
V roce 2010 prošlo místo kompletní rekonstrukcí a vznikl tak krásný lesopark ideální na výlety. Parkovat se dá v okolí celého areálu, například na parkovišti Kamínek, u kterého se nachází dětské hřiště. Do parku můžete také dojít po zelené turistické značce z Dobřan přes řeku Radbuzu po starém kamenném mostě a přes louku, kudy vede i cyklostezka. Park je jen pro pěší, ale u všech přístupových cest naleznete stojany na kola.
Za velkým dětským hřištěm se zbrusu novou skluzavkou (měří 24,6 metru a má zhruba 12 metrů převýšení) čeká jedna z informačních cedulí o parku. Naleznete zde mimo jiné mapu lesoparku s vyznačenými zajímavými body. Po celé dvoukilometrové trase se nachází celkem 14 informačních tabulí, kde se dozvíte zajímavosti o historii místa, Dobřan i přírodě, která se v parku nachází.
Cestičky parkem jsou z písku a lemované lavičkami. Tu a tam narazíte na zajímavosti v podobě krmítek, hmyzího domečku, ale také hadník, který by mohl sloužit jako útočiště pro hady a ještěrky.
Zajímavým místem je část parku, která je věnovaná včelám. Na informačních tabulích se dozvíte o včelách snad úplně vše a třešničkou na dortu je včelí úl, který je zhotoven tak, že je do něj možné ze všech stran nahlédnout. U informační tabule, kde naleznete bezpečnostní pravidla, které jsou v blízkosti úlu potřeba dodržovat, je schránka, ve které jsou sochvané tři speciální klobouky určené pro včelaře. Nasaďte si klobouk, otevřete stěnu úlu, sedněte si na špalek a staňte se na moment včelařem!
V centru lesoparku nalezete habrový labyrint, ve kterém si užijete mnoho zábavy. Nedaleko od tohoto místa se nachází další labyrint, tentokrát z kamenů, který je vybudovaný v blízkosti pískovcových stěn. Střed parku zdobí velké pískovcové srdce.
V restaurované kapličce, vysvěcené v symbolickém datu 10. 10. 2010, je možné zhlédnout malbu Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi. Cestou ke kapličce minete zvoničku a také Směnárnu malovaných kamínků. Pokud malujete a sbíráte kamínky, nezapomeňte si vzít nějaký na cestu.
V parku se nachází i několik pěkných vyhlídek. Jedna z vrcholu skal, druhá se nachází u velkého dřevěného kříže, který se nachází nedaleko kapličky.
foto QAP.CZ
Římskokatolický kostel sv. Mořice na Klatovsku chystá na letošní prázdniny zajímavý program. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zažít noční prohlídky kostela jen za svitu svíček!
Kostel sv. Mořice se nachází na kopci Mouřenec nad vesnicí Annín na Klatovsku. Jedná se o druhý nejstarší kostel v jihozápadních Čechách. Jeho historie sahá až do dob, kdy se na Šumavě těžilo zlato a vedly kolem významné obchodní cesty. Jako každé léto si v kostele ze 13. století přijde každý na své. Na návštěvníky čekají zajímavé prohlídky, vzdělávací akce, ale i koncerty různých žánrů.
Oblíbené komentované prohlídky kostela a kostnice se o prázdninách budou konat každé pondělí, středu, pátek a neděli od 16:30 a v sobotu od 11 hodin. Návštěvníkům kostel nabídne i noční prohlídky při svíčkách, a to například v neděli 3. července od 22 hodin.
Hudební program tohoto léta bude v kostele u Annína opravdu bohatý. V úterý 5. července zde vystoupí Žihelský sbor. Annínskou pouť zahájí 22. července Bára Basiková s klavírním doprovodem. Na konci července zahraje i oblíbená skupina Nezmaři. Zajímavým hudebním vystoupením bude varhanní koncert Jany Havlíčkové 7. srpna.
„Jeden z mouřeneckých prázdninových večerů bude tak trochu odlišný. Hostem našich pořadů byl každý rok šumavský pamětník, učitel, sportovec a dokumentarista Emil Kintzl. Letos v březnu zemřel, a tak na něj budeme na Mouřenci s jeho blízkými a přáteli a známými vzpomínat. A to v neděli 24. července od 18 hodin, kdy písničkář Miroslav Paleček přednese písně Jaroslava Ježka. Na svého kamaráda a kolegu z projektu Zmizelá Šumava vzpomene také Jan Fischer,“ zve na komponovaný večer Lukáš Milota, ze spolku Přátelé Mouřence, který v posledních letech o kostel nad Annínem spolu s německým podpůrným spolkem pečuje a otevírá ho veřejnosti.
Emila Kintzla připomene na skále u mostu v Anníně také nová pamětní deska, a to u křížku, který před 3 lety obnovil. Odhalená bude ke konci července.
Kostel na Mouřenci je zapojený do soutěže Prázdninová štafeta, která láká na zajímavá místa v Plzeňském kraji. O této prázdninové soutěži jsme psali zde.
foto spolek Přátelé Mouřence
Správa NP Šumava uzavře úsek turistické stezky, která vede k Paštím. Nahradí ji nově značená žlutá trasa. Odumírající smrky představují pro turisty velké riziko.
Odumírající smrky kolem zelené turistické stezky dosahují výšky přes 40 metrů. Tyto stromy jsou však ve fázi rozkladu a hrozí, že se v následujících letech začnou lámat. S tím je spojené riziko pro turisty, kteří by danou lokalitou procházeli. „V okolí zeleně značené turistické trasy od řeky Otavy vzhůru, která vede přírodní zónou národního parku, dochází k zásadní změně lesního porostu na ploše několika hektarů. Odumírají zde dospělé smrky, a pod nimi, doslova před očima rostou nové stromy,“ představuje dění na lokalitě u Paštěckého mostu náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel.
Správa NP Šumava odstraní cca 3000 suchých a nebezpečných stromů kolem turistických stezek ročně. Jsou však lokality, ve kterých by při pokácení nebezpečných stromů vzniklo mnoho velkých holin. Na řešeném úseku dlouhém 1,4 km je více než 700 suchých stromů. Proto vzniklou situaci Správa NP Šumava řeší uzavřením jednoho úseku původní turistické trasy. „Kácení tak velkého počtu vysokých souší v komplikovaném profilu turistické stezky, by znamenalo vytvořit holinu větší než tři hektary. Zásah by tak vedl k podstatné změně ekosystému a zničení přirozené obnovy. Trasu proto musíme pro veřejnost uzavřít,“ vysvětluje Jan Dvořák a dodává: „Po odeznění rizika bude cesta prořezána a opět zpřístupněna.“
Zákaz vstupu na část zelené turistické stezky bude vyznačen jak ze směru od Otavy, tak ze směru od Paští. Spolu se zákazem budou umístěny informace o nové trase, kterou již vyznačil Klub českých turistů.
„Nově k Paštím dojdete z města Rejštejn po modré turistické značce, takzvané Klostermannově cestě kolem Klášterského mlýna na Malý Radkov. Odtud pak dále po zelené turistické trase na Velký Babylon, kde navazuje nově proznačená žlutá turistická trasa až na Prostřední Paště a dále pak na Přední nebo Zadní Paště. Tyto lokality jsou přitom stále přístupné z Dobré Vody přes Malý Babylon a Stodůlky,“ dodal Jan Dvořák.
foto ilustrační, mapa Správa NP Šumava
Gotická tvrz bývala důležitým strážným bodem v době bavorských vpádů. Hrad Opálka prochází potřebnou rekonstrukcí a láká návštěvníky na bohatý program připravený na letní prázdniny.
Hrad Opálka najdete nedaleko Strážova na Klatovsku. Mnozí znají toto místo spíše pod názvem tvrz u Strážova. Historie tohoto kouzelného místa sahá až do konce 14. století. Původně gotickou tvrz tvořila hranolová obytná věž, kterou obíhala hradba. Tvrz byla několikrát rekonstruovaná, ale postupem času místo začalo chátrat. Nyní v rukou Marcely Radlingerové starý hrad ožívá a získává nový kabát.
Marcela Radlingerová starou tvrz koupila a rozhodla se tomuto místu vrátit život. Historie místa ji uchvátila natolik, že šla studovat archeologii. Zajímavostí je, že v rámci výzkumu tvrze se zjistio, že toto místo bylo opěrným a strážným bodem, které chránilo hranici a že tvrz splňuje parametry hradu. Díky tomu Národní památkový ústav změnil status tvrze na hrad.
Momentálně je Opálka rekonstruovaná. Tři roky čerpá hrad dotace, které jsou využívané zejména na opravu střechy. S rekonstrukcí ale pomáhají i dobrovolníci. Dvakrát do roka zve hrad na dobrovolnou akci, kde může přiložit ruku k dílu úplně každý. Tato událost se vždy těší velkému zájmu. Areál má rozlohu 4 hektarů. Kromě hradu je zde Kaple sv Anny, zbytky opevnění, trojlodní pivovarské sklepy, hospodářský dvůr s lihovarem a pivovarem. O práci tedy není nouze.
Na hradě se často konají kulturní akce. V budoucnu by mohlo být možné na hradě přespat nebo by se zde mohly děti učit dějepis hravým způsobem. Přijďte na jednu ze zajímavých akcí, které se na hradě budou konat. Prozkoumejte okolí hradu, bavte se kulturním programem a podpořte tak obnovu tohoto nádherného místa.
Na co se můžete o prázdninách těšit?
Rytířský průvod na koních
V pátek 22. července při loučích ze Strážova na hrad Opálka.
Středověké slavnosti
V sobotu 23. července hrad ožije! Těšit se můžete na jezdecký turnaj na kolbišti, hudební vystoupení, kejklíře, šermíře, ukázky výcviku koní, ohnivé show, hry pro děti i ponožkovou bitvu.
Mše svaté Anny
V neděli 24. července.
V průběhu prázdnin čeká hrad několik koncertů, například Kabát revival WEST, Lenka Filipová, Dan Bárta illustratosphere, Ondřej Lukeš, Gnomus nebo ILL Fish.
foto ilustrační FB Hrad Opálka
"Pro velký zájem prodlužujeme výletní jízdy historickým autobusem Škoda 706 RTO i na letní prázdniny," informují Plzeňské dopravní podniky. Z Plzně můžete vyrazit na Hracholusky nebo Kozel!
Historický autobusem se můžete vydat o prázdninách na Hracholuskou přehradu, kde budete mít v rámci jízdenky zajištěnou také plavbu parníkem až na konec přehrady a zpět. Nebo lze vyrazit na zámek Kozel nedaleko Šťáhlav. Autobus vás odveze pod zámecký park a vy budete mít cca tři hodiny na návštěvu zámku a parku.
PMDP tyto jízdy historickým auobusem pro velký zájem rozšířila i na některé neděle o prázdninách. Podrobnosti o termínech, cenách a odjezdech najdete na stránkách dopravních podniků zde.
Prodej vstupenek je možný pouze v předprodeji přes portál Plzeňské vstupenky nebo na Zákaznických centrech PMDP. Nákup u řidiče není možný.
foto: ilustrační
Zajet se vykoupat, pokochat se pestrými výhledy a poznat nová místa. Chtěli byste v létě zažít dobrodružství v sedle své motorky? Od nás máte určitě zelenou. Jen je dobré nepodcenit přípravu.
Letní dovolená se blíží a vy možná přemýšlíte nad tím, že ji strávíte se svou jednostopou kráskou. Není to špatný nápad. Vezměte ji klidně za hranice a třeba až k moři. Pokud si chcete užít samotnou jízdu, cesta se dá naplánovat pohodově.
Řekněme, že cílová rovinka vás čeká až na Istrii. Tam se ubytujete a odpočinete několik dní. To je lákavá představa. Ale nemusíte se upínat až na ni. Po trase vás může čekat mnoho dalších potěšení. Stačí chytře plánovat a smířit se s tím, že vám cesta k cíli nějaký čas zabere. Jak to myslíme? Zkuste se vyhnout tunelům a nekonečným dálnicím. Místo toho volte dráhu přes zajímavá místa. Pokud se držíme zmíněné Istrie, vyměňte třeba dálnici ve Slovinsku za průsmyk Vršić. Oči vám budou přecházet.
Zaměnit v Rakousku jízdu tunelem za kličky po horských vesnicích potěší nejen vaše oči, ale také ušetříte, protože se vyhnete poplatkům. Zároveň není nikde psáno, že cestu k moři musíte absolvovat na jeden zátah. Sami si pak poděkujete, že jste naplánovali nocleh po cestě. Můžete ho odbýt v kempu, nebo si dopřát pohodlí hotelu. Hlavně si nutně nesáhnete na dno svých sil, pojedete v klidu a na zbytek cesty budete odpočatí. Poznáte také daleko víc míst.
K moři projedete několika státy a míjet budete spoustu zajímavostí. Využijte toho a kochejte se. Klidně se zastavte, píchněte někam stroj a jděte objevovat. Budete projíždět Rakouskem? Vemte to kolem hradu Hochosterwitz a pořiďte parádní fotky. Pojedete přes Maďarsko? Vymezte si čas na návštěvu termálů. Cestou do Chorvatska budete míjet lázeňská města Sárvár nebo Mosonmagyaróvár. Přenocovat se pak nabízí u Balatonu. Možností, jak si okořenit jízdu, je zkrátka bezpočet.
V cílové destinaci toho bývá také mnoho k vidění. Máte motorku, tak jeďte objevovat. Opuštěné pláže, zastrčená městečka, přírodní zákoutí a cokoliv vás napadne. Skvělou jízdu si užijete po Jadranské magistrále, která se vine kolem pobřeží od Istrie až na hranici s Černou Horou. V Chorvatsku nelze vynechat ani návštěvu Plitvických jezer. Vlastním dopravním prostředkem se k nim dostanete snadno a užijete si i krásnou krajinu při cestě k nim.
Největší práce vás čeká ještě před nastartováním. Připravte si podrobný itinerář a k němu dopravní předpisy jednotlivých států, kterými máte v plánu projet. Platba za zbytečnou pokutu dokáže zážitek z road tripu pěkně zkazit. Myslete i na pojištění a pro všechny případy s sebou vemte cestovní nářadí. Zjistěte si také podmínky pro vstup do jednotlivých zemí nebo poplatky, které vás po cestě neminou.
Máme pro vás tip na výlet, který je pro tropické dny v Plzni naprosto ideální. Krásná procházka lesem, koupačka a zábava pro děti! Vydejte se na výlet s námi!
Horké letní dny lákají k vodě. Kdo ale nechce celý den trávit na pláži plzeňských rybníků a trochu protáhnout nohy ve stínu lesa, ocení stezku Spejbla a Hurvínka v Plzni na Košutce. Pět a půl kilometrů dlouhý okruh nabízí pro děti i dospělé zajímavé zastávky, dřevěné sochy oblíbené pohádkové dvojice a zábavné úkoly. Cestou se můžete zchladit v nejednom rybníku a momentálně v lese rostou sladké borůvky a lesní jahody!
Okruh Spejbla a Hurvínka začíná na hrázi Šídlovského rybníka, kde se nachází i první stanoviště zábavné stezky. Na první tabuli se dozvíte, že okruh má pět a půl kilometru, kudy přesně vede a že každé stanoviště má QR kód, který po načtení chytrým telefonem spustí zábavné vyprávění Spejbla a Hurvínka. Na pláži Šídlováku je praktická převlékací kabinka a toaleta. Koupačka na začátku trasy je ideálním osvěžením.
Od Šídlovského rybníka trasa pokračuje ke Kamennému rybníku. Cestou se nachází Kolomazná pec, která je vzácnou industriální památkou. Je to nejlépe zachovalá stavba tohoto typu v České republice (více o Sigmondově stezce a peci ZDE). Poté stezka vede k Pískovcové skále Pupek a rybníčku v Arboretu Sofronka. Během cesty čeká na “člobrdíčky“ i “dospělčata“ několik zábavných pohybových úkolů v podobě dřepování nebo házení šišek. Když budete mít štěstí, uvidíte u Arboreta pobíhat i daňky!
Z arboreta vede cesta ke Kamennému rybníku, kde se dá občerstvit a vykoupat. Odtud pak stezka pokračuje k rybníku Nováček, na kterém se většinou prohánějí modely motorových člunů. Stezka se pak stáčí zpět k prvnímu stanovišti, kde končí.
O slavnostním otevření stezky v loňském roce jsme psali zde.
foto QAP.CZ
Cesta k hraničnímu přechodu Modrý sloup Luzenským údolím může být zpřístupněna návštěvníkům, ale za určitých podmínek. Národní park Šumava bude například zadávat monitoring tetřeva hlušce apod.
Aby byla cesta k hraničnímu přechodu Modrý sloup Luzenským údolím legálně zpřístupněna návštěvníkům, musí se dodržet několik podmínek. To je ve stručnosti rozhodnutí odboru Státní správy Národního parku Šumava.
Legální zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup se řeší již dlouhou dobu. „Nebyla jiná šance, jak se ke zpřístupnění Modrého sloupu legálně dobrat. Proto jsem nechal zpracovat hodnocení EIA. Verdikt však zněl, že cesta k Modrému sloupu bude mít významný negativní vliv na tetřeva hlušce, proto není možné ji otevřít. Ovšem dále hodnotitelé uvedli, že pokud Správa NP Šumava navrhne dostatečná kompenzační opatření, která by nezhoršovala vývoj populace tetřeva na Šumavě, a tato opatření budou schválena, je možné o otevření cesty v omezeném režimu uvažovat,“ říká ředitel NP Šumavy Pavel Hubený.
Vedení Správy NP Šumava navrhlo několik kompenzačních opatření. To první je zvětšení klidového území o 3 381 ha v oblasti kolem Poledníku, které se ale nedotkne existence stávajících turistických cest a cyklotras. Dalšími opatřeními bylo mimo jiné zpřístupnění Luzenského údolí k Modrému sloupu pouze v době od 15. července do 15. listopadu a v denní dobu od 10 do 17 hodin bez možnosti vstupu se psy a jízdy na kolech.
Odbor státní správy NP Šumava stanovil podmínky, za kterých může být cesta otevřena a také kompenzační opatření spočívající v rozšíření klidového území ke zvýšení životního komfortu tetřeva hlušce, také rysa ostrovida nebo jeřábka lesního.
Jednou z těch nejzásadnějších podmínek je dostatečná velikost šumavské populace tetřeva hlušce a prokazatelné zachování nebo zlepšení velikosti jeho populace. Modrý sloup bude tedy možné zpřístupnit, pokud se potvrdí existence více než 735 jedinců tetřeva na území NP Šumava a Bavorský les.
„Tuto podmínku považuji za zcela logickou. To číslo 735 totiž vychází z posledního monitoringu tetřeva, který probíhal v letech 2016-2018. Tehdy bylo potvrzeno 605 jedinců s tím, že odchylka výpočtu modelu je 130 jedinců. I 735 jedinců tetřeva hlušce je tedy hodnotou maximálního odhadu současné populace. Pokud tedy další monitoring tetřeví populace prokáže tento počet, je jisté, že šumavská populace má pozitivní vývoj a bude možné zpřístupnit Modrý sloup,“ vysvětluje Pavel Hubený.
Monitoring tetřeva hlušce je už nyní naplánován na období nadcházející zimy 2022-2023 a výsledky by měly být známy v průběhu roku 2023. Další podmínkou zpřístupnění je vyhlášení klidových území pro ochranu tetřeva hlušce tak, jak jsou navrženy a projednávány už od roku 2019.
„To je podmínka, se kterou jsem osobně počítal. Projednávání klidových území a možnost zpřístupnění Modrého sloupu jsou totiž spojené nádoby. A protože už je znám výsledek stanovení kompenzačních opatření k Modrému sloupu, nic nebrání dokončit projednávání klidových území v Radě NP Šumava už letos na podzim,“ plánuje ředitel Hubený.
Návrh klidových území je k nahlédnutí zde.
V současné době běží patnáctidenní lhůta pro odvolání účastníků řízení ve věci zpřístupnění Modrého sloupu. „Samozřejmě je před námi ještě kousek cesty, ale tu její nejtěžší část máme za sebou,“ zakončuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
ilustrační foto QAP.cz
Autobus na nejvyšší vrchol Českého lesa Čerchov začne letos jezdit v sobotu 4. června. V provozu bude po celou letní sezónu. Přinášíme podrobnosti, místa a časy odjezdů.
Autobusová linka na Čerchov bude letos v provozu od června až do konce října. Poprvé vyjede autobus v sobotu 4. června, jezdit bude každý víkend, v sobotu i v neděli a dále o svátcích.
"Trasa linky 000423 se nemění a stále spojuje české území a dvě německá města, Furth im Wald a Waldmünchen přes Českou Kubici, Babylon, Domažlic nebo Klenčí pod Čerchovem. Z Capartic jezdí spoje na vrchol Čechov v 10:20, 11:30, 13:00, 15:15 a 16:40. Zpět do rozhledny dolů se vrací v 10:40, 12:35, 13:20, 15:50 a 17:20," informuje vedení města Domažlice.
Na lince platí ceník Arriva, jízdenka Turista Plzeňskem a Gästekarte VLC, ostatní jízdenky z tarifu IDPK není možné využít.
Jízdní řád najdete ZDE.
ilustrační foto
Znáte Plzeňské historické podzemí a chcete si ho prohlédnout netradičně? Už v tomto týdnu začínají speciální prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek.
Prohlídky se budou konat od 31. května do 5. června, vždy od 16 a 17 hodin. Speciální prohlídky vás zavedou i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
Plzeňské historické podzemí je s délkou 13 km jedním z největších komplexů podzemních prostor u nás. Přístupné je již více než 35 let, a to z původního právovárečného domu z 15. století, ve kterém dnes sídlí unikátní Pivovarské muzeum.
Podzemní prostory dříve sloužily k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů. Díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete během prohlídky do historie města a každodenního života středověkých obyvatel města Plzně a také se dozvíte, jak podzemí od 13. století vznikalo.
Na závěr můžete zážitek ze speciální prohlídky umocnit návštěvou Pivotéky v Pivovarském muzeu. Na výběr je téměř 140 druhů piv z více než 25 českých minipivovarů – od ležáků přes ALE, IPA, Stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech.
Zaniklé obce na Šumavě mají své kouzlo. Na místě kdysi velkých vesnic dnes najdeme už jen připomínky bývalé slávy těchto míst. Jednou ze zaniklých obcí je Zhůří zvané též Kepelské Zhůří podle blízké osady.
Stávala tu sklárna, kostel, poštovní úřad, četnická stanice i německá škola. Dnes je tu kaplička Nejsvětější trojice, která byla vybudována poblíž místa, kde se nacházel kostel. Obdivuhodný je také tzv. Kříž smíření, který byl slavnostně posvěcen v roce 2012.
Dominantou obce, jejíž historie se datuje do 17. století, býval dřevěný kostel Nejsvětější trojice, od roku 1809 zděný. V druhé polovině 18. století zde fungovala sklářská huť. O sto let později byla na Zhůří fara, škola, dvě hospody, mlýn s pilou, hamr a hladírna skla. I to se dozvíte z informační desky poblíž kapličky. "Po vzniku vojenského výcvikového prostoru Dobrá voda v roce 1952 byla celá, již vysídlená obec srovnána se zemí," píše se dále na tabuli.
Kaplička, která byla vybudována z iniciativy občanů dnes stojí přímo u cesty. Stejně jako dva metry vysoký kříž tzv. Kříž smíření, který je vytvořen z pásů ocele a kamennných kvádrů. Stojí zde také pomník 90. pěší americké divize ve Zhůří, poblíž něj je pak studánka. V okolí roste mnoho památných stromů a je tu nádherný pohled na šumavskou přírodu.
Vyrazit sem můžete na poklidnou procházku v každém ročním období. Lze projít například z rudské silnice až na Keply.
Blízko tohoto místa je další zajímavá zaniklá obec - Hůrka. Tam kdysi stávaly slavné sklárny, hotel, zámeček i mlýny. Více čtěte zde.
Kudy se na Zhůří vydat?
Z parkoviště Stará Huť po zelené značce (cca 2,5 km)
Z obce Keply po modré značce (cca 3,5 km)
Po žluté trase z rudské silnice (3 km)
Z parkoviště na Nové Hůrce po modré značce přes Slučí Tah a Slatinný potok (4,5 km)
foto: QAP.cz