Vzhledem ke zhoršující se hygienicko-epidemiologické situaci v souvislosti s nárůstem onemocnění covid je Klatovská nemocnice nucena upravit režim návštěv hospitalizovaných pacientů.
Nová omezení platí již od soboty 23. července.
Nově musí mít návštěvy ochranný prostředek dýchacích cest. "Návštěva je povinna po celou dobu pobytu v objektu nemocnice včetně samotné návštěvy používat ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor bez výdechového ventilu, jednorázová ústenka nebo nanorouška," uvedl mluvčí krajských nemocnic.
Krátí se také doba návštěv a počet lidí, kteří mohou s hospitalizovaným trávit čas u lůžka. "U jednoho pacienta mohou návštěvu vykonávat v jeden moment nejvýše dvě osoby starší 15 let, v délce maximálně 20 minut a na porodnici nejvýše jedna osoba starší 15 let v délce maximálně 15 minut," doplnil mluvčí.
Foto: FB Klatovská nemocnice
Druhá posilovací dávka bude dostupná pro všechny osoby nad 18 let. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje aplikace především osobám nad 60 let a mladším rizikovým pacientům.
Od 18. července bude možnost dostat druhou posilovací dávku na očkovacích místech bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů. U rizikových skupin je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Podmínkou je odstup minimálně 4 měsíce od předchozího očkování. “Chci, aby měli k očkování přístup všichni, kteří o něj mají zájem. Především pak silně doporučuji druhou posilovací dávku osobám starším 60 let a rizikovým osobám. Očkování je dobrovolné, proto děkuji všem, kteří jsou zodpovědní a zajdou si před podzimem na další dávku. Našim zdravotníkům, pacientům i celé společnosti to pomůže lépe zvládnout několik následujících měsíců,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Ministerstvo zdravotnictví apeluje na osobní zodpovědnost každého z nás a doporučuje nošení respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v hromadné dopravě a místech s velkou koncentrací osob.
Hygienické stanice a orgány ochrany veřejného zdraví vydávají doporučení pro zdravotnická a sociální zařízení, aby v rámci svých vnitřních předpisů v nutných případech využili možnost zavedení nošení roušek a respirátorů.
Foto: vlada.cz
Letní prázdniny patří k obdobím, kdy dárců krve ubývá vlivem dovolených a volna. Transfuzní oddělení FN Plzeň ale i nadále shání krev, pro dárce vybraných krevních skupin platí zkrácený interval mezi odběry.
Nyní platí zkrácený interval mezi odběry plné krve pro dárce krevních skupin 0-, A-, 0+. Pro muže na 8 týdnů, pro ženy na 12 týdnů. "Dárce zveme s ohledem na krevní skupiny, které jsou v dané době potřeba pro zásobování nemocnice, aby pokud možno nedocházelo k nedostatku v dané krevní skupině nebo naopak k nevyužitému nadbytku. (Červené krvinky mají trvanlivost 42 dny, krevní destičky 5 dnů a krevní plazma až 3 roky. Po uplynutí této doby již nelze transfuzní přípravky použít.) Žádáme proto o pochopení, že dárci s krevními skupinami Rh(D) negativními jsou zváni častěji. Zvaní dárců se skupinami Rh(D) pozitivními je méně časté, v některých případech je odběr i dočasně pozastaven z výše uvedeného důvodu," uvádí vedení oddělení.
Dnes je nejvíce potřeba krve: 0+, A+, 0-, A-, dále je potřeba krve AB+, AB-.
Foto: FN Plzeň
Záchyt pozitivně testovaných osob na onemocnění covid-19 sílí a někteří lidé přemýšlí o další dávce očkování. POZOR! Očkovací centrum v Plzni jede v režimu prázdninového provozu.
Opětovný nárůst je patrný ve většině zemí EU, souvisí s šířením nových subvariant Omikronu. Zdravotní dopad šíření nákazy v Česku je zatím mírný, nedochází k nárůstu počtu těžkých případů v nemocnicích.
Někteří lidé už proto opět začali nosit respirátory. "Šla jsem nakoupit potraviny v době oběda a bála jsem se, že tu bude moc lidí. Raději jsem si respirátor vzala. Pravidelně si také desinfikuji ruce. Až bude horko, vyměním respirátor za roušku," uvedla nám jedna z nakupujících v plzeňském obchodním centru.
Vláda zatím spoléhá na to, že lidé se poučili z minulého období a jsou rozumní. Na konec prázdnin se chystá velká kampaň, která má lidem připomenout, jaká dodržovat opatření a zda je pro ně potřebná další dávka vakcíny.
Očkovacího centrum v Plzni má během letních prázdnin upravenou provozní dobu.
Provozní doba Očkovacího centra a Centra pro cestovní medicínu (FN Bory, pavilon 61, 3. patro) v červenci a srpnu 2022:
Očkování proti onemocnění covid-19 a klíšťové encefalitidě:
Středa 7.00 – 12.00
Čtvrtek 7.00 – 12.00
Pátek 7.00 – 12.00 a 13.00 – 15.00
- v případě zájmu o objednání rodinných příslušníků volejte na tel. 377 401 145-6
Centrum pro cestovní medicínu:
Středa: 13.00 – 15.00
Čtvrtek: 13.00 – 15.00
- nutné telefonické objednání na tel. 377 401 143
Foto: FN Plzeň
Opětovný nárůst je patrný ve většině zemí EU, souvisí s šířením nových subvariant Omikronu. Zdravotní dopad šíření nákazy v Česku je zatím mírný, nedochází k nárůstu počtu těžkých případů v nemocnicích.
V České republice se zvyšuje pravděpodobnost rizikových kontaktů v populaci, a to i pro potenciálně zranitelné skupiny. „Ministerstvo zdravotnictví je v neustálém kontaktu s Národním institutem pro zvládání pandemie i Centrálním řídícím týmem, které se pravidelně scházejí. Ti celou situaci důkladně mapují na základě dostupných dat,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli nevnímá potřebu pro restrikce a stav pandemické pohotovosti. „Všechna naše doporučení jsou na bázi osobní odpovědnosti a apelu. Nejsme v situaci před dvěma lety, teď o viru víme více, jsme připraveni a naše systémy běží. Chceme se řídit fakty a statistikami z nemocnic," doplnil Pavlovic.
Aktuálně je denně prováděno průměrně 4 – 6 tisíc testů. Z toho více než 75 % tvoří testy indikované z klinických nebo epidemiologických důvodů.
Nejvíce nakažených je aktuálně v Praze a Středočeském kraje, následuje Plzeňský kraj.
Foto: Pixabay
Pitný režim je nutné dodržovat, obzvlášť v letních měsících. Kolik vody by lidské tělo mělo přijmout? Kolik tělo ztratí tekutiny za den? To a mnohem více, naleznete v článku.
Věděli jste, že 60 % těla tvoří voda? Ta se různými způsoby dostává z organismu pryč, a tak je potřeba tekutiny neustále doplňovat. Nedostatek tekutin může způsobit mnoho zdravotních problémů. Snižuje výkonnost, zhoršuje náladu, koncentraci, zvyšuje únavu a nedostatek tekutiny způsobuje i častější bolesti hlavy.
Optimální denní množství přijatých tekutin závisí na věku, tělesné hmotnosti, složení těla, pohybové aktivitě, teplotě, vlhkosti prostředí a pohlaví. Z tohoto důvodu není přesně stanoveno doporučené množství přijatých tekutin, které by pro každého z nás bylo bernou mincí. Odborníci doporučují 35 - 40 ml na jeden kilogram tělesné hmotnosti jako optimální množství pro denní příjem. Orientačně je to pro dospělého muže cca 3 litry vody, pro ženu 2,5 litru.
Věděli jste, že tělo může ztratit za den až 2,5 litru tekutin? Některé doplníme z potravin, něco si tělo dokáže vytvořit samo, ale většinu musíme doplňovat sami. Mnoho lidí přes den přijímá velmi málo tekutin a snaží se to dohnat večer. To ale není dobré pro ledviny, které díky tomu začnou více pracovat. Ve večerních hodinách by naopak ledviny měly pracovat méně, aby mohlo celé tělo ve spánku regenerovat a ne zpracovávat velké množství tekutiny. Z tohoto důvodu je důležité tekutiny přijímat v průběhu dne.
Nápoje s kofeinem a alkohol naopak podporuje vylučování vody z těla. Málo kdo si ale tyto nápoje odpustí. Nejvhodnější je hydratovat tělo čistou vodou a doplňovat ji i jinými tekutinami. Například slabě mineralizovanou vodou a neslazeným, slabším čajem, ovocnými a zeleninovými šťávami, které je pro lepší vstřebatelnost dobré ředit vodou.
5 tipů, jak zlepšit svůj pitný režim:
foto ilustrační Pixabay
Klíšťata jsou nevítaným bonusem, který si často doneseme z výletu. Jak je na tom s výskytem Plzeňský kraj? Jaká je první pomoc? Kolikrát může klíště zvětšit svůj objem?
Časté změny teplot a počasí nahrávají zvýšenému výskytu klíšťat. Nejlépe se jim daří v teplém a vlhkém prostředí, v listnatých a smíšených lesích, porostech křovin, na okraji vodních toků, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Hezké počasí láká k výletům a procházám a tak se s klíštětem potká snad každý z nás. Aktuálně v Plzeňském kraji platí vysoké riziko výskytu klíšťat.
Výskyt klíšťat se dá monitorovat. O aktivitě informuje pravidelně Český hydrometeorologický ústav. Ten na základě teploty, vlhkosti vzduchu a řadě matematických vztahů, právě mezi aktivitou klíšťat a počasím, dokáže výskyt předpovědět. Aktuálně, na téměř celém území Plzeňského kraje, platí 4. stupeň aktivity, tedy vysoké riziko. ČHMÚ uvádí doporučení: "Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat." Na Šumavě platí nejvyšší stupeň 5, mimořádné riziko.
Jak klíště vyndat? Na to existuje několik metod, babských rad. Obecně však platí, že je potřeba odstranit klíště celé. Prvním krokem by měla být desinfekce místa. Poté přichází na řadu pinzeta. Klíště je potřeba pomalým pohybem, vytočením, nebo vyvikláním vyndat. Ránu poté znovu vydesinfikovat. Místo si ještě pár dní kontrolujte.
Klíšťata jsou přenašeči mnoha nemocí a včasné vytažení snižuje riziko nákazy. První příznaky klíšťové encefalitidy se mohou objevit po 7 až 14 dnech. Zpočátku encefalitida připomíná lehké virové onemocnění, poté přijdou vysoké horečky a může dojít k poruchám nervového systému. Lymeská borelióza se vyznačuje velkou červenou skvrnou o průměru 3 až 5 centimetrů, někdy se též objeví zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Pokud se bude zarudnutí kolem rány zvětšovat, navštivte pro jistotu lékaře.
Podle dostupných informací bylo dle výzkumu jedné z laboratoří v letech 2006 - 2021 v Plzeňském kraji infikováno boreliózou až 10 %, encefalitidou kolem 2 %. Což je i celkový průměr na Českou republiku. Laboratoř dělala testy na více než 17 000 klíšťat, které lidé do laboratoře zasílali.
Jak se chránit před klíšťaty?
Zajímavosti na závěr:
foto ilustrační Pixabay
Potravinářská inspekce nařídila stažení doplňku stravy s 6x překročeným limitem pro rtuť. Ti, kteří mají uvedeným způsobem označenou potravinu doma, by ji neměli konzumovat.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci kontrol internetového prodeje zjistila nevyhovující potravinu – doplněk stravy a neprodlené zakázala prodej. Jedná se o balení sypkého prášku v plastovém sáčku, na kterém je uvedeno: DiatomPlus Potravinářská Křemelina – velikost balení 250 g, minimální trvanlivost do: 11/23. "Laboratorní analýza u odebraného vzorku potvrdila přítomnost těžkého kovu rtuť v množství 0,6 miligramů na kilogram (mg/kg), příslušný právní předpis však stanovuje limit pro přítomnost rtuti na 0,1 mg/kg. Provozovatel tím porušil povinnost stanovenou v nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 z důvodu překročení maximálního limitu pro kontaminující látku,"uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Inspektoři nevyhovující potravinu odebrali v e-shopu www.bioplaneta.org, jehož provozovatelem je subjekt: Martina Bartoníčková, se sídlem: Tymákov 276, 332 01 Tymákov.
S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Foto: SZPI
Rozhodujete se, jaký kroužek bude vhodný pro Vás či Vaše dítko? Nevybrali jste si z dosud nabízených aktivit? Ve středu a ve čtvrtek se můžete těšit na ukázky řady sportů v rámci akce zvané Svalmánie.
Spolek Volnočasových Aktivit Lhota (SVAL) pořádá ve středu 22. června a ve čtvrtek 23. června sportovně kulturní akci, kde všem zájemcům představí velké množství sportovních aktivit. Cílem je rozhýbat Lhotu a ukázat, co vše SVAL ve Lhotě připravuje. Jejich heslo zní: "Sportuj a bav se!".
Ve středu se můžete těšit na cvičení jako je jóga, jumping, bodyforming a intervalový trénink. "Tyto cvičení běží již od podzimu v Sokolovně a kdo nezná, může je přijít vyzkoušet a zacvičit si nebo se jen přijít podívat, jak vůbec jednotlivá cvičení probíhají v podání našich lektorů. Cvičení jsou orientovaná na dospělé, ale klidně mohou přijít i děti a zkusit si zamakat s dospělými, samozřejmě pro ně v upravené podobě. Je možné přijít klidně na všechny cvičení a zkusit tak svojí fyzičku," uvedl jeden z pořadatelů Jan Matas.
Středeční novinkou bude soutěž Svalovec Lhoty. "Chceme v několika disciplínách v kategorii muži a ženy najít svalovce (siláka) a udělit mu/jí titul Svalovec Lhoty. Bude to soutěž amatérských svalovců především ve výdržích a myslím, že více než s ostatními, tak budou soutěžící soupeřit především sami se sebou. Nechci být konkrétní ohledně disciplín, ale určitě se není čeho bát. Chceme udělat soutěž pro širokou veřejnost, aby se lidi zapotili a pobavili. Přihlášení bude až na místě, ale jestli se najde někdo, kdo má velký zájem se již registrovat na Svalovce, tak může na baru u Honzi Šlehofera v Sokolovně," dodal Matas.
Čtvrteční program bude patřit dětem. V aktivitách pro děti se budou objevovat prvky z našich dětských cvičení a to z Tanců a Tanečků, z všestranného cvičení Svalíček a Svalík a z Badmintonu. Po absolvování jednotlivých stanovišť bude na děti na konci čekat odměna.
Děti si opět budou moci vyzkoušet zahrát velké šachy nebo ukázat svoji kreativitu v tvůrčích dílničkách. Zábavný program pro nejmenší si připraví také Jablíčko. Vystoupí i malé tanečnice ze spolku a všichni si budou moci zatančit společně s nimi.
Jaký bude zlatý hřeb večera? Své triky ukáže Kašpar Klepal při své žonglérské show. "Kašpi umí žonglovat opravdu se vším, ať už to jsou kužele, kruhy, diabolo či klobouky. Nepůjde jen o samotné vystoupení, ale následovat bude i workshop, kde se určitě něco přiučíme," doplnil Matas.
Vstup na akci je zdarma.
Foto: ilustrační
Žáci 15. ZŠ v Plzni se zapojili do celorepublikové kampaně vyhlášené Státním zdravotním ústavem za podpory Ministerstva zdravotnictví. Podívejte se na vítězný projekt, který vytvořili!
Státní zdravotní ústav vyhlásil kreativní kampaň za podpory Světové zdravotnické organizace a Ministerstva zdravotnictví České republiky. Soutěž byla určena pro žáky prvního a druhého stupně základních škol a nesla název Naše planeta, naše zdraví. Kampaň byla vyhlášena pro celou Českou republiku a probíhala od 7. dubna do 7. června. Skvrňanská 15. ZŠ se jako jediná plzeňská škola dostala do finále a soutěž vyhrála.
Hlavní myšlenkou kampaně bylo, aby se děti zamyslely nad tabákovým průmyslem a kreativně ztvárnily, jaký má tento průmysl vliv na naši planetu a naše zdraví. Pod vedením učitelek Moniky Hubkové a Barbory Pustovojtové se do soutěže zapojili žáci 7. B z 15. základní školy v Plzni. „Naší myšlenkou bylo srovnat životní cyklus motýla a kuřáka, děti si to poté upravily po svém a vznikla tak vítězná kreativní práce. Moc se nám líbilo, jak děti téma nakonec pojaly a do soutěže se aktivně zapojily,“ řekla k projektu jedna z učitelek Barbora Pustovojtová.
Do kampaně se zapojilo celkem 39 škol z celé České republiky, celkem 1102 dětí. „Všechny zaslané práce byly zajímavé, originální a zaslouží si velkou pochvalu. Některá díla využijeme při tvorbě zdravotně výchovných materiálů," uvedla vedoucí Centra podpory zdraví Marie Nejedlá.
Vítězný projekt s názvem Podoba? nám popsala jedna ze zapojených žákyň Natálie Lampertová: „Naše práce zobrazovala motýlí kuklu, ze které vylezl motýl s modrými křídly, kterému bohužel jeho neposkvrněný život zamořují lidé s opravdu gigantickými cigaretami. Motýl vlezl do cigaretové krabičky, na které byl nápis: „Kouření může způsobit rozpad křídel“. Prozkoumal ji vícekrát a křídla se mu postupem času začala trhat a ničit, až nakonec jeho křídla byla ošklivá, prokouřená. Motýl zkoumal cigaretovou krabičku tak dlouho, až nakonec zemřel. Celý tento cyklus, kterým prošel motýl, představuje životní cyklus závislého kuřáka.“
Foto archiv 15.ZŠ Plzeň
V chodbách Fakultní nemocnice Plzeň je nyní možné potkat pejsky. Chlupatí kamarádi se speciálním výcvikem pomáhají s léčbou nemocných dětí.
Za malými pacienty na Dětskou kliniku FN Plzeň dochází speciální terapeuti. Psí kamarádi fenka zlatého retrievra Annie a fenka malamuta Bublina dochází v rámci canisterapie do nemocnice a tím pomáhají mladým pacientům. Pejskové mají speciální výcvik a děti si je mohou hladit, ale také vodit na vodítku, dávat jim úkoly, cvičit je různé triky. Chlupatí kamarádi tím pomohou nemocným dětem zlepšit náladu.
Od středy 8. června platí v areálech FN Plzeň standardní návštěvní hodiny, které se z důvodu covidových opatření museli omezit. Nemocnice doporučuje návštěvy ve všední dny od 15 do 17 hodin a o víkendu od 14 do 16 hodin.
Foto FN Plzeň
Nedokážeme si ho v organismu vyrobit, přesto ho k životu nezbytně potřebujeme. Vitamin C patří k nejsilnějším antioxidantům, posiluje imunitní systém, ovlivňuje činnost jednotlivých orgánů v těle.
Vitamin C podporuje vstřebávání železa v těle, stimuluje tvorbu bílých krvinek, činnost nervové soustavy, podporuje správný vývoj kostí, zubů, dásní, kůže i chrupavek. Pokud ho má organismus nedostatek, pocítíte to nejen na fungování svalů, ale i na zvyšující se únavě, či ztrátě pružnosti pokožky. A toho si všímají především ženy velice rychle. Únava, vyčerpanost, svalová únava trápí vysoké procento populace a většina z nás to přisuzuje stresu, nedostatku spánku a možnosti relaxovat. Ovšem může signalizovat i některé ze závažných onemocnění. A zjistit skutečný důvod, proč se necítíme dobře, pomůže praktický lékař. S podobnými obtížemi se v posledních letech stále častěji setkávají v ordinaci i praktičtí lékaři z Plzně. Nahromaděný stres a obavy z budoucnosti, prodělané onemocnění Covid-19 může mít na lidský organismus velmi negativní vliv. A právě „nadopování“ se céčkem může být jednou z cest, která tělo nabije.
S doporučenou denní dávkou musí poradit právě váš praktický lékař, který má dlouhodobě přehled o vašich diagnózách, chronických nemocích a aktuálních stavu, což pozná z běžného krevní testu při preventivní prohlídce, radí praktický lékař Plzeň. Běžná denní dávka u dospělého člověka se pohybuje mezi 80 a 100 miligramy, ovšem u některých jedinců výrazně stoupá. Například kuřáci by měli přijímat o 50 až 100 % vyšší denní dávku, aktivní sportovci, alkoholici, lidé po úrazech, operacích, jedinci užívající antibiotika, těhotné ženy a kojící maminky. Vzhledem k tomu, že vitamin C pomáhá udržovat v mezích hladinu cukru v krvi, praktici ho ordinují svým pacientům, kteří se léčí na cukrovku! Při akutních chorobách, především sezonních nachlazeních, infekcích vám praktický lékař či lékárník také doporučí dávky céčka zvýšit.
Zásadní je konzumace ovoce a zeleniny. Největší obsah céčka má rakytník (obsahuje ho 10x víc než pomeranč coby symbol vitaminu C), černý rybíz nebo třeba šípek, kvalitní zdroj jsou citrusy, kiwi, jahody, jablka, rajčata, paprika, brokolice, růžičková kapusta, květák, mrkev. Céčko získáváme i z jater, ledvinek, v malém množství ho obsahují i ryby.
Ideální je konzumovat ovoce a zeleninu v syrovém stavu, tepelnou úpravou se obsah vitaminu C výrazně snižuje. Stačí malý příklad: po 5 minutách vaření zmizí až 10 %! Když potřebujete úpravu, zvolte radši dušení či si zásoby ze zahrádky zamrazte pro zimní měsíce.
Kdo nemá rád zeleninu a ovoce, má naštěstí jinou možnost: potravinové doplňky v podobě šumivých tablet, žvýkacích bonbonů, kapslí. V populaci je oblíbený klasický Celaskon.
Pacienti si často stěžují na zvýšenou kazivost zubů bez zdánlivé příčiny, vyčerpání a únavu, žaludeční obtíže, svalové bolesti, deformace kloubů, špatné hojení ran a časté virózy. Ty způsobuje oslabená imunita. Podezření pak lékaři potvrdí krevní test. Doplňuje céčko zcela bez obav! Předávkování v podstatě nehrozí, tělo si vezme množství, které využije a vzhledem k tomu, že je vitamin C rozpustný ve vodě, zbytek se vyloučí močí. Maximálně si můžete podráždit žaludek či způsobit střevní obtíže.
*Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.
foto ilustrační freepik.com
V registru je tisíce dobrovolníků, ale každý se počítá. Statisticky je třeba 120 dárců na 1 zachráněný život. Co dalšího nám prozradila Klára Conková z Českého národního registru dárců? Najdete v článku!
Český národní registr dárců dřeně zprostředkoval 2000 transplantací. Ročně se do registru zapíše 10 tisíc dobrovolníků. Covidové období však srazilo dárce na polovinu. Jak proces darování probíhá a jak funguje databáze, nám prozradila Klára Conková z Českého národního registru dárců dřeně.
Český národní registr dárců dřeně sídlí v Plzni a má 60 poboček po celé republice. „Dobrovolník k nám přijde, vyplní dotazník, sestřička odebere 2 ml krve a je v databázi,“ vysvětluje Conková a dodává: „Dobrovolníci jsou stále potřeba, databázi je nutné neustále obnovovat. V 60 letech se totiž dárce vyřadí. Je to takový koloběh.“
Způsoby darování jsou dva. To, jak odběr proběhne, rozhoduje sám dárce. „Jeden z možných způsobů odběru je v narkóze, z kosti pánevní. Druhá, modernější metoda probíhá tak, že z jedné ruky odchází krev a přes separátor se vrací do druhé ruky. Tento proces trvá 3 až 4 hodiny,“ upřesňuje Conková.
Databáze registrů dárců jsou propojené po celém světě a i to umožnilo darovat dřeň 2000. pacientovi. „Mladý dobrovolník z našeho registru daroval svoje krvetvorné buňky osmiletému dítěti do jiného evropského státu. Dítě trpí těžkým útlumem krvetvorby,“ říká Klára Conková.
V Plzni je možná registrace ve FN Bory i Lochotín. S Českým národním registrem dárců dřeně se můžete potkat ale i v terénu. „Pořádáme akce, kdy náborový tým jede na kulturní události, jako třeba Hrady CZ, kde se potkávají s mladými lidmi,“ upřesňuje Conková a dodává: „V terénu se neodebírá krev, ale vytřou se ústa štětičkou. I z toho jsme schopni získat transplantační znaky.“
Kulturní akce, kde se můžete do registru zapsat a další potřebné informace naleznete zde.
ilustrační foto Český národní registr dárců dřeně
Jak vám může ublížit vysoký krevní tlak, co způsobuje? A je možné tlak ovlivnit například životosprávou? Ptali jsme se primářky II. interní kliniky FN Plzeň Jitky Mlíkové Seidlerové.
Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze) může být velmi nebezpečný. Vy ale ani nemusíte vědět, že ho máte. Příznaky nejsou totiž skoro žádné, a přitom vám hypertenze v budoucnu může způsobit obrovské zdravotní komplikace. „Vysoký krevní tlak nebolí, v naprosté většině případů nedělá žádné potíže. Může se jen vyskytovat například občasné točení nebo bolení hlavy. Velkým problémem jsou ale komplikace hypertenze,“ vysvětluje primářka a dodává, co vše může způsobit: „Mrtvici, infarkt myokardu, srdeční selhání, selhání ledvin, slepotu.“
Proto je důležité pravidelné měření tlaku. „U osob starších 40 let je to minimálně jednou ročně, u ostatních jednou za dva roky v rámci pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře,“ podotýká Jitka Mlíková Seidlerová.
Právě u praktických lékařů by měl být největší záchyt pacientů s vysokou hypertenzí. Tu je třeba odhalit včas. Statistiky nejsou zrovna lichotivé. „Vysoký krevní tlak je nejčastější příčinou úmrtí osob nad 50 let, to jsou celosvětová data. V České republice jedna čtvrtina lidí neví o tom, že mají hypertenzi. Je to poměrně časté onemocnění, má ho skoro 40 % osob nad 25 let. Zhruba 750 tisíc lidí u nás neví o tom, že mají zvýšený krevní tlak, a že by se měli léčit.“
Jak vysvětluje primářka II. interní kliniky FN Plzeň, většina pacientů má tzv. esenciální hypertenzi. „Tam je celá řada příčin, trochu genetiky, hraje roli životospráva, kila navíc, zda pacient kouří. A jen 10 % má tzv. sekundární hypertenzi, kdy je jasná příčina. Jedná se například o hormonální onemocnění nebo onemocnění ledvin či ledvinných tepen. Když tuto příčinu odstraníme, může se člověk uzdravit. Ale to je opravdu záležitost jen asi desetiny pacientů.“
Dobrou zprávou je, že můžete sami pomoci k tomu, aby se hodnoty krevního tlaku snížily. „Důležitá je pravidelná aerobní fyzická aktivita, pětkrát týdně 30 minut, podle toho, jakou máte fyzičku. Záleží na vás, zda to bude procházka, rychlá chůze, kolo, plavání. Špatný je chronický stres, takže udělat si na sebe čas, zklidnit se. A jedna z nejdůležitějších věcí je nekouřit,“ vyjmenovává Jitka Mlíková Seidlerová.
V jídle platí obecná doporučení, hodně zeleniny, omezení tučných a smažených jídel. „A nejhorší je noční dojídání a mlsání,“ varuje primářka.
Někteří lidé si měří tlak sami doma. To je podle primářky možné, jelikož dostupnost domácích tonometrů je veliká. Upozorňuje ale na to, že je třeba tlak měřit správně. Lékaři měří tlak opakovaně, třikrát za sebou. Většinou je první změřená hodnota ta nejvyšší.
Jak se měří správně?
Léčba hypertenze ve Fakultní nemocnici Plzeň
V rámci II. interní kliniky existuje centrum pro diagnostiku a léčbu hypertenze. Jde o specializované pracoviště, kam jsou posíláni pacienti s těžkou hypertenzí, s podezřením na sekundární hypertenzi nebo těhotné ženy s hypertenzí.
V úterý 17. května v rámci světového dne hypertenze proběhla v NC Area Bory preventivní akce, při které si mohli lidé nechat změřit tlak. Na místě byl tým II. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň v čele s primářkou Jitkou Mlíkovou Seidlerovou a vrchní sestrou Ivanou Wittovou.
Foto: FN Plzeň, QAP.cz
Světový den hypertenze připadá na 17. května. Nechte si v rámci této preventivní akce zkontrolovat v Plzni tlak od odborníků z fakultní nemocnice.
V úterý 17. května v areálu NC Area Bory proběhne preventivní akce pro širokou veřejnost. Zástupci z FN Plzeň v rámci projektu Znáte svůj krevní tlak? budou od 10 do 15 hodin kontrolovat zájemcům tlak a doporučí případnou další léčbu.
Hypertenze neboli zvýšený krevní tlak. Ve vyspělých zemích postihuje až 35 % dospělých, v České republice tímto onemocněním trpí asi 2 miliony lidí. Preventivní prohlídky stále mnoho lidí podceňuje. Příznaky mohou být nenápadné, ale vysoký krevní tlak může zapříčinit mnoho nepříjemností. Zvyšuje pravděpodobnost infarktu, cévní mozkové příhody, ale také selhání ledvin.
Léčit následky je pozdě. Předejděte zdravotním komplikacím. Pod tímto heslem budou odborníci v NC Area Bory kontrolovat na požádání krevní tlak veřejnosti. K prevenci a léčbě vysokého tlaku patří zejména pohyb a zdravá strava. Z tohoto důvodu zde kromě lékaře a zdravotní sestry bude přítomný nutriční terapeut a rehabilitační pracovník.
ilustrační foto Pixabay.com
Aktuální průběh počasí zvyšuje aktivitu klíšťat, na velké části území je jejich aktivita vysoká až mimořádná. Pokud se tedy chystáte na procházku do lesa či parku, měli byste být opatrní.
V příštích dnech bude aktivita klíšťat na stejné úrovni. Nezapomínejte proto na repelent! "Nevstupujte volně do listnatých a smíšených lesů, pohybujte se pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno proveďte prohlídku těla, případně odstraňte klíšťata," radí ČHMÚ pro oblasti s mimořádným výskytem klíšťat.
Klíštatům nejvíce vyhovuje vlhké počasí, naopak nemají rádi silné lijáky, bouřky, sucho a slunečno. Číhají převážné v listnatých a smíšených lesích či křovinách, kde je pro ně optimální vlhkost po celý den. Daří se jim ale také na okrajích vodních toků či jezer a rybníků, v parcích, zahradách a na pastvinách. Výrazně méně jich je naopak v jehličnatých lesích.
Foto: Pixabay
Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o stažení šarže léčivého přípravku AMBROBENE 15mg/5ml sir. 100ml z úrovně pacientů. Důvodem je nález cizorodého materiálu v jednom balení tohoto léčivého přípravku.
Léčivý přípravek Ambrobene se užívá při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest spojených s obtížným vykašláváním, infekčních onemocněních dýchacích cest, při akutních a chronických zánětech vedlejších nosních dutin. Stahování se týká pouze šarže číslo W17522A.
Rizika pro zdraví pacientů jsou však minimální. "Není pravděpodobné, že by při podání sirupu nebyl cizorodý materiál zaznamenán a užit společně s dávkou. Zároveň je skleněná láhev s léčivým přípravkem opatřena plastovou vložkou, která snižuje riziko, že by se cizorodý materiál dostal až do podávané dávky. K dnešnímu dni nebyl držiteli rozhodnutí o registraci ani Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv hlášen žádný nežádoucí účinek léčivého přípravku Ambrobene sirup, který by mohl jakkoli souviset s uvedenou závadou v jakosti," uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Foto: ilustrační
Chystáte se ještě na očkování proti koronaviru a vybrali jste si Stodskou nemocnici? Následující měsíc se bude očkovat na jiném místě než doposud.
Od května se bude očkovat přímo v hlavní budově nemocnice a to konkrétně v ordinaci praktického lékaře pro dospělé MUDr. Nováka. "Z důvodu vysokého vytížení ambulance nebude ale možné přijít bez objednání. Očkování tak bude nově možné výhradně s registrací a rezervací na konkrétní čas na webu registrace.mzcr.cz," uvedla mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.
Pátek 29. dubna je posledním dnem, kdy je možné přijít do Stoda na očkování bez registrace. Očkovací místo bude v provozu od 8 do 14 hodin, ve čtvrtek 28. dubna se z technických důvodů vůbec neočkuje.
Foto: Nemocnice PK
Vládní nařízení se postupně ruší, v současné době lidé musí nosit ochranu úst a nosu ve zdravotnických zařízeních, sociálních službách a také v lékárnách.
Počet pacientů, kteří se léčí v nemocnicích Plzeňského kraje z onemocnění covid, od poloviny března postupně klesá. K úternímu ránu bylo v krajských nemocnicích akutní péče hospitalizováno 21 covid+ pacientů, z toho dva v těžším stavu na lůžku intenzivní péče nebo s podporou dýchání.
Počet hospitalizovaných covid pozitivních pacientů klesá i ve Fakultní nemocnici v Plzni.
Ve světě už se však objevily dvě nové subvarianty vysoce přenosné koronavirové varianty omikron. Obě se začaly šířit v Jihoafrické republice, následně byly zjištěny i v Jihoafrické republice, Dánsku, Botswaně, Skotsku a Anglii.
V rámci Plzeňského kraje bylo za minulé dny zjištěno jen velmi malé procento pozitivně testovaných osob, na Velikonoční pondělí si vyslechlo pozitivní výsledek 75 osob.
Foto: Pixabay