V souladu se směrnicí EU, tento web používá cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.
Potravinářská inspekce letos zjistila mimořádně vysoké podíly nevyhovujících zmrzlin a ledů do nápojů. S dotčenými provozovateli SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce.
„Průběžné výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v letošní sezóně potvrdily, že velká část provozovatelů nedodržuje předepsané postupy pro výrobu kopečkových a točených zmrzlin a ledů do nápojů. Oproti minulým sezónám mimořádně vysoká část odebraných vzorků nesplnila požadavky právních předpisů zejména v oblasti limitů pro přítomnost bakterií a takové potraviny představují riziko pro zdraví spotřebitele. Letos zjištěné podíly nevyhovujících vzorků jsou nejvyšší za posledních šest let,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Inspektoři laboratorně hodnotili 109 vzorků točených a kopečkových zmrzlin a 61 z nich (56 %) nesplnilo hygienické limity. „Ve vzorcích zmrzlin laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae. Za hlavní příčinu nevyhovujících výsledků lze považovat nedodržení hygieny výroby, nedostatečnou sanitaci zařízení a nedodržení výrobního postupu při přípravě zmrzliny,“ řekl Pavel Kopřiva a dodal: „Jednou z charakteristických příčin problémů u točených zmrzlin je nežádoucí praxe, kdy provozovatelé zmrzlinu na konci dne nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje. Mezi nevyhovujícími vzorky převažuje vanilková zmrzlina, což lze přičíst rozšířenosti této příchutě.“
Potravinářská inspekce prověřovala i ledy. Z 65 testovaných vzorků 49 z nich nesplnilo zdravotní nebo hygienické limity. „Za hlavní příčinu nevyhovujících zjištění lze označit podcenění hygienické praxe při výrobě ledu a pravidelné dezinfekce výrobníků ledu,“ řekl mluvčí SZPI.
V provozovnách, kde inspektoři SZPI odebrali nevyhovující vzorky, na místě zakázali užívání například zmrzlinového stroje, zakázali výrobu ledu, nařídili provozovateli provedení jeho sanitace a následné provedení mikrobiologického rozboru akreditovanou laboratoří. Až po vyhovujícím výsledku rozboru inspektoři umožní zařízení znovu používat.
S dotčenými provozovateli SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce.
Foto ilustrační
V ranních hodinách došlo ke srážce osobního automobilu s osobním vlakem na přejezdu mezi Šlovicemi a městem Dobřany. Na místě zasahují všechny složky IZS.
„Ve čtvrtek 18. srpna v 8:32 se na železničním přejezdu mezi Šlovicemi a Dobřany střetl vlak a dodávka. Na místě zatím jedna zraněná osoba a jeden kus skotu, který dodávka převážela na přívěsu,“ uvedl Petr Poncar, mluvčí hasičů a dodal: „Na místě hasiči evakuovali cestující z vlaku.“
Zraněného muže transportoval z místa nehody vrtulník. „Letecká záchranná služba z místa transportovala muže ročník 1976 se středně těžkým zraněním na urgentní příjem FN Plzeň,“ uvedla Andrea Divišová, mluvčí záchranné služby.
Dle Českých drah došlo ke střetu vlaku Os 7809 s osobním automobilem. V úseku Plzeň-Valcha – Dobřany zavedena náhradní autobusová doprava. Provoz je přerušen přibližně do 13 hodiny.
AKTUALIZACE:
"Řidič ročník 1976 nákladního vozidla, který jel ve směru od Šlovic na Dobřany, zřejmě i přesto, že byl v provozu zabezpečovací systém železničního přejezdu (světelný i zvukový), vjel na přejezd, kde právě projížděl osobní vlak od Klatov. Došlo ke střetu a vozidlo skončilo několik metrů za železničním přejezdem," popsala událost Eva Červenková, mluvčí policie.
U strojvedoucího vlaku byl alkohol vyloučen dechovou zkouškou a u řidiče vozidla byl nařízen odběr krve. "Za vozidlem byl připojen přípojný vozík, kde byl přepravován jeden kus skotu (zraněn). Komunikace mezi obcemi Šlovice a Dobřany, a taktéž železniční trať, bude v době šetření nehody uzavřena. Přesnou příčinou a veškerými okolnostmi dopravní nehody se zabývají kriminalisté z územního odboru Plzeň - venkov," dodala mluvčí policie.
Foto ZZSPK, HZSPK, hasiči Dobřany
Druhý ročník Plaského varhanního podzimu nabídne tři výjimečné koncerty. V kostele se za doprovodu varhan představí i operní pěvkyně z Národního divadla v Praze!
Koncerty pro zpěv a varhany, tak zní podtitul 2. ročníku hudební akce Plaský varhanní podzim. Koncerty proběhnou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasích od 18 hodin. Vstup na koncerty je dobrovolný.
„První koncert se bude konat v neděli 21. srpna. Naše varhany rozezni prof. Jan Kalfus a můžeme se těšit na krásné hlasy začínajících zpěváků Kühnova dětského sboru pod vedením Jiřího Chvaly a Petra Loučenského,“ zve na koncert jedna z organizátorek Zdenka Tyrpeklová.
Další koncert se bude konat v sobotu 17. září. Na varhany zahraje Markéta Schley Reindlová a svým krásným hlasem potěší Petra Kamenická. Poslední třetí koncert se bude konat v neděli 9. října. „Varhany od Abrahama Starcka rozezníé Daniela Valtová Kosinová a budeme se moci zaposlouchat do písni v podání operní pěvkyně a sopranistky Markéty Klaudové, představitelky například Mařenky v Národním divadle v Praze, Rusalky, Jenůfky a mnoha dalších rolí,“ doplňuje Zdenka Tyrpeklová.
Foto ilustrační KUPK
První zápas play off Ligy mistrů proti Karabachu skončil bez branek, Viktorka má tedy stejně jako Karabach stále stejnou šanci proklouznout do základní skupiny.
Zatímco v první půli zápasu bylo k vidění několik zajímavých příležitostí, v té druhé už bylo utkání spíše takticky svázáno. Hráči se drželi spíše ve středu pole a šance na gól byly malé. Jedinou větší možnost měl osm minut před koncem Karabach, když zpoza vápna vypálil Filip Ozobič, ale brankář Viktorky zareagoval a ránu vyrazil mimo nebezpečí.
Úvodní zápas play off Ligy mistrů tak skončil bez branek a oba kluby mají stále stejné šance proniknout do skupinové fáze nejprestižnější fotbalové klubové soutěže světa.
Další zápas se odehraje v úterý 23. srpna na domácím hřišti Viktorky.
Foto: FCVP
Hasiči měli opět plné ruce práce. Několik jednotek zasahovalo u požáru mezi Plzní a Stříbrem, další hasiči zase vyjeli do Starého Plzence. Výstraha před suchem a požáry stále platí.
K požár hrabanky mezi Úlicemi a Sulislaví vyjelo celkem 11 jednotek hasičů. Čerpací stanice byla zřízena na nedalekém rybníku. "Po čtvrté hodině odpolední byl požár lokalizován a můžeme zahájit snižování počtu jednotek," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
V blízkosti Rotundy sv. Petra a Pavla zase hořela tráva v rozsahu 100x80 metrů. Na místě byli profesionální i dobrovolní hasiči. Požár již byl uhašen, dobrovolní hasiči budou v pravidelných intervalech provádět kontroly místa.
Krátce před šestou hodinou večerní zazněl poplach znovu, tentokrát hasiči vyjeli k budově základní školy ve Schwarzově ulici v Plzni, kde došlo k požáru záložního zdroje UPS. "Šlo převážně o zakouření prostor suterénu," dodal Poncar.
Foto: HZSPK
Meteorologové předpovídají teplé dny a to je ideální příležitost osvěžit se v bazénu. Na Slovanech je v provozu i pokladna u venkovního areálu, kterou hlavně využívají maminky s dětmi v kočárku.
Malý bazén, který je oblíbený mezi dětmi, je otevřený celé prázdniny. Výjimečně se může krátkodobě uzavřít z důvodu konání akcí nebo návštěvy táborů. "Aktuality je vhodné sledovat na našich webových či facebookových stránkách," uvedl ředitel bazénu Tomáš Kotora.
Přes školní rok je malý bazén přístupný o víkendech a svátcích.
Jak jsme již informovali, tobogán je do odvolání uzavřený. Důvodem je narušení statiky konstrukce, ke kterému došlo při vysokých teplotách. Tobogán je tedy v havarijním stavu, je nutné jeho odstrojení a následně rekonstruovat věž tobogánu. "To není tak jednoduché, opravu má na starosti město, které v současné době hledá finanční prostředky, které jsou k rekonstrukci potřeba. Tobogán jako takový je v pořádku, skleněná věž ovšem vlivem vysokých teplot popraskala," dodal Kotora.
V letních měsících se však hojně využívá i venkovní bazén.
Foto: ilustrační
Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí