V souladu se směrnicí EU, tento web používá cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.
Pandemie a protipandemická opatření v případě úmrtí blízké osoby ztěžují život nejen pozůstalým, ale třeba i osiřelým doma chovaným zvířatům.
Už v říjnu 2020 kontaktovala paní J. P. záchrannou stanici živočichů, žádala je o mimořádný zásah a pomoc. Policie paní oznámila, že spolu se záchranáři našli jejího kovid pozitivního syna Jiřího mrtvého v koupelně jeho bytu v Plzni na Vinicích.
Nejen, že zoufalá matka nemohla vstoupit do synova bytu, ale také se neměl kdo postarat o jeho zvířata, která v bytě zůstala. Jednalo se o osm osmáků a dvoje akvarijní rybičky. "Okamžitě jsme začali případ řešit i přesto, že se pro nás jedná spíše o mimořádnou záležitost nad rámec námi poskytovaného servisu. Abychom vše zvládli i po právní stránce, požádal jsem o součinnost Městskou policii Plzeň a vyzvedl u paní J. P. náhradní klíče od bytu jejího syna. Spolu s Radkem Zemanem a za účasti strážníků městské policie jsme osm osmáků zajistili, rybičky nakrmili a vrátili klíče paní J. P.," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.
Smutný příběh má šťastný konec. "Po uplynutí karanténní doby putovali osmáci k našim kolegům, kteří je nabídli k osvojení jiným chovatelům a zájemcům," dodal Karel Makoň.
Foto: DESOP
Německo od neděle považuje Česko za vysoce rizikovou oblast, proto lidé dojíždějící za prací do Německa musí podstoupit testy každých 48 hodin. Na hraničních přechodech se proto tvořily dlouhé kolony aut.
Testovací místa se na hraničních přechodech otevírala většinou už kolem čtvrté hodiny ranní. Lidé ale stáli v kolonách i více jak tři hodiny. V době, kdy už měli být v práci, stále čekali na výsledek testu. Většina pendlerů říká, že se tato situace dlouhodobě zvládat nedá. "Skoro všichni máme ten test negativní. Nemůžu tady stát co dva dny a nechávat se testovat. Je to diskriminace, nechápu, proč se teda stejně nemusí testovat i Němci," uvedl jeden z pendlerů.
Čechů jezdí do Německa za prací denně kolem šedesáti tisíc. Podle prezidentky Asociace pendlerů ČR Zuzany Vintrové se akorát stane to, že se pendlerům nevyplatí do Německa za prací dojíždět a zkolabují tak obě strany příhraničí. "Nejvíce se kolony tvořily na Folmavě. Ta je ale v současné době již bez kolon a plně průjezdná," sdělila po deváté hodině ranní mluvčí policie Dagmar Brožová.
Ve čtyři hodiny ráno zprovoznili hasiči odběrové místo na provedení antigenních testů pro tzv. pendlery na hraničním přechodu do SRN v Pomezí nad Ohří. "Od začátku je před odběrným místem dlouhá fronta, provoz zde usměrňuje policie. Samotný odběr a následně výsledek s potvrzením trvá dvacet minut, čekání ve frontě je několikahodinové. Žadatelé o test mohou využít také odběrné místo v Německu," uvedl HZS Karlovarského kraje.
Počet odběrových stanic by se měl v příštích dnech ještě zvyšovat. Testovací místa pro pendlery by měla vzniknout i na přechodech v Železné Rudě na Klatovsku.
Foto: HZSKK
V EU totiž od července letošního roku bude zakázán prodej mj. vybraných jednorázových plastových výrobků, jako jsou příbory, talíře, brčka či vatové tyčinky.
Ze stánků či obchodů ale plasty nezmizí okamžitě. Obchodníci a restauratéři budou smět doprodat své zásoby do července 2022. Plasty nahradí hlavně dřevěné nádobí a papírové obaly. Případně výrobky na opakované použití. „Nikdo dnes nestojí o záplavy jednorázových plastů. Pro životní prostředí představují velkou a nesmyslnou zátěž. Díky připravované legislativě, mohutným dotacím a široké osvětě jsme na cestě ke skoncování se zbytečným nádobím pro pouhou jednu konzumaci,“ vysvětluje ministr Richard Brabec a připomíná i iniciativu ministerstva #dostbyloplastu, která se právě na redukci množství jednorázových obalů zaměřuje.
Tato kampaň je důležitou součástí aktivit Ministerstva životního prostředí v této oblasti už od roku 2018, kdy vznikla s cílem připravit českou veřejnost a podnikatele na tehdy chystané změny evropské odpadové legislativy.
Co všechno končí?
Foto: Qap.cz
V pondělí 25. ledna vyjelo šest hasičských jednotek k požáru skladu sena a slámy v Damnově na Tachovsku. Žádné osoby naštěstí nebyly zraněny, škody na majetky jsou ovšem vysoké.
V části obce Bor - Damnov zasahovalo šest hasičských jednotek u požáru skladu sena a slámy. Zasažen byl i nakladač. "Jako příčina požáru byla stanovena technická závada právě na onom nakladači. Škoda cca 1mil. Kč," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar. Hasičům se podařilo velmi rychle lokalizovat oheň, ani ne za půlhodinu od příjezdu na místo hasiči věděli, kde požár vznikl.
Foto: HZSPK
Bratři se společným jednáním za pomoci vydírání a lsti dopustili zvlášť závažného zločinu loupež. V současné době jsou oba umístěni ve vazbě.
Celý případ se odehrál 13. prosince 2020 okolo osmé hodiny večer v Plzni. Pachatel telefonicky kontaktoval poškozenou ženu, kterou pod záminkou důležitého hovoru vylákal před prodejnu v Plzni na Lochotíně. "Zde si přisedla do přistaveného vozidla, kde se nacházel volající společně s dalším pachatelem, který se ukrýval na zadních sedadlech pod dekou. Po poškozené následně oba hlasitě požadovali, aby navštívila svou kamarádku v jejich společnosti," uvedla k případu mluvčí policie Veronika Hokrová.
Žena se pachatelů bála, strachovala se o svoje zdraví a z donucení oba pachatele dovedla do místa bydliště své kamarádky, které se nachází v Plzni na Vinicích. Když pachatelé se ženou vstoupili do bytového domu, schovali se na chodbě mimo zorné pole dveřního kukátka, přičemž při otevření dveří poškozenou neoprávněně vstoupili do chodby bytu.
V bytě se dožadovali po druhé poškozené vyplacení dlužné částky za jejího přítele, který si toho času odpykává trest odnětí svobody. "Pohrozili ženě, že pokud jim peníze nevydá, udělají jí z bytu doslova "kůlničku na dříví". Pod nátlakem těchto výhrůžek s nimi poškozená následně odešla k nejbližšímu bankomatu, ze kterého vyzvedla požadovanou finanční hotovost ve výši 13 000 korun, kterou jim ihned předala," řekla mluvčí policie.
Kriminalisté zjistili, že se jedná o sourozence. "Muži zákona oba bratry ve věku 41 a 40 let následně obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež v souběhu s přečiny porušování domovní svobody a vydírání spáchané formou spolupachatelství. Bratři se z předchozí trestní minulosti nepoučili a v současné době jsou umístěni ve vazební věznici," dodala Veronika Hokrová.
Foto: ilustrační
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Od pondělí 25. ledna se do oranžové kategorie přesune Maďarsko a Rakousko.
Maďarsko a Rakousko se nově přesunou do oranžové kategorie zemí, kde už nyní figuruje Lucembursko, Belgie, Bulharsko, Finsko, Island, Norsko, Řecko a Kanárské ostrovy. Po návratu z těchto zemí musí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.
"Upozorňujeme však, že na základě rozhodnutí tamních úřadu je nyní dovolen vstup do Maďarska i Rakouska jen v omezených případech a s přísnými podmínkami pro pobyt na území těchto států. Bližší informace naleznete na webu www.mzv.cz," upozorňuje ministerstvo.
Většina evropských zemí spadá i nadále do červené kategorie.
Systém semaforu upravuje také kategorii zelených zemí. Vzhledem k aktuální epidemické situaci napříč Evropou je v této kategorii momentálně zařazen pouze Vatikánský městský stát.
Již od 20. prosince 2020 je omezen volný pohyb na území ČR pro osoby, které přicestovaly z Velké Británie a Severního Irska. Důvodem je především výskyt nové mutace koronaviru SARS-CoV-2.
Od neděle platí také nové podmínky pro pendlery cestující do Bavorska. Více jsme psali zde.
Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí