QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Cena tepla v Plzni se v příštím roce nemění

01.09.2022 16:15

V souvislosti se zdražováním a vysokými cenami energií se lidé obávají i zdražování tepla. Plzeňská teplárna má ale dobrou zprávu pro Plzeňany. Cena tepla se nezvýší.

 

Cena tepla v Plzni se v příštím roce nemění

 

Plzeňské domácnosti by měly v příštím roce zaplatit za gigajoule (GJ) tepla stejnou cenu jako doposud, to znamená 597,96 Kč včetně DPH. Cena pak zůstane stejná i pro veškeré instituce-školy, školky, úřady, zdravotnická a sociální zařízení i firmy, které jsou napojené na centrální zdroj vytápění.

Plzeňská teplárna nedodává teplo jen do domácností. Zhruba 40 % odběratelů jsou domácnosti, dalších téměř 35 % tvoří podniky a zbylých zhruba 25 % jsou ostatní instituce jako úřady, školky apod. A pro ty by zvýšené ceny energií a tepla mohly být i likvidační.

Ceny tepla je v Plzni ale v současné době nejlevnější v celé České republice a nemá se měnit. „Nepočítáme s tím, že bychom cenu tepla v příštím roce zdražovali, zůstáváme tak nejlevnější teplárnou v České republice“, prohlásil generální ředitel plzeňské teplárny, Ing. Václav Pašek, PhD. 

 

Odběry v domácnosti se liší podle typu budovy. Spotřeba tepla v novostavbě za byt 3+1 s ústředním topením je v průměru 20 GJ, ve staré zástavbě a panelovém domě je to 26 GJ. „U bytu s průměrnou rozlohou 65 metrů čtverečních a průměrnou spotřebou tepla 20 GJ za rok představuje naše cena tepla měsíční platbu za vytápění i ohřev vody pouze ve výši 1.000 Kč“, uvedl generální ředitel.

 

Tento krok si Plzeňská teplárenská může dovolit zejména vzhledem k trvale dobrým hospodářským výsledkům i nezávislosti na dodávkách plynu z Ruska. Zdrojem vytápění v Plzni je komunální odpad, biomasa v podobě štěpky a v neposlední řadě spalování tuzemského hnědého uhlí.

„Důležitým předpokladem pro nás současně je, že věříme v podporu teplárenství ze strany státu, zejména v transformační podporu, zachování stávajících podpor a nezavádění nových daní či poplatků na naši výrobu a služby,“ doplnil dále generální ředitel.

Plzeňská teplárenská dodává teplo do více jak 54 tisíc plzeňských domácností, což představuje přibližně 163 tisíc obyvatel města z celkového počtu 180 tisíc obyvatel Plzně. Současně dodává teplo i do škol, školek, zařízení sociální péče, zdravotnických zařízení a plzeňských firem.

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
KOvářová
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
bayern park