QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Convoj

08.05.2022 11:08

 

Tommy and Yenkee

"Přesně na den tady už byla v Plzni sláva, bylo to nádherné, ale lidé trnuli, když poslouchali rozhlas. Americká armáda nemohla dál postupovat na Prahu a tady se slavil konec války. 5. května to tzv. ruplo v Plzni propuklo povstání a obyčejníclidé se chopili zbraní a nebo vyšli do ulic. Zpvíali národní písně, zničili německé nápisy, tady byla povinná dvojjazyčnost, takže v Plzni byly i německé názvy ulic.

Zvrhlo se to i do střetu s německými okupanty. Tady bylo okolo 8 tisíc neměckých vojáků, na Klatovské 19 bylo velitelství německé armády.

U Divadla začali němci do půrlvodu střílet

Husovou ulicí 16. obrněné divize 6. května brzy ráno

střelci začali střílet náměstí

 

rozdělen do několika částí, začátek historické čelo členy klubu v historie 16., obrněníé divize ta první vstoupila do města

více vybavena obrněnoiu a pásovou techniku představcují ty první kterřé dorazili do města

za nimi technika s válečnými veterány

Na konvoj probíhala registrace, zástupce Military Car klubu, Armáda České republiky

George Thompson byl to technik 16. obrněné divize 97 let Kdyby někdy muel opustit Amreiku, přestěhoval by se do PLzně

Herman Geist - 2. pěší divize, kteá měla ve znaku indiánskoiu hlavu jako důstojník, poručík, byl to kolega zesnulého Earla Ingrama.

Peiper - zástupce jednotky, která se tady ocitla mezi 6. a 7. květnem. Jeho jednotka dobývala Cheb

Osmadevadesátiletý americký veterán Richard Pieper, jenž byl příslušníkem 97. pěší divize 3. americké armády, patřil do prvních jednotek, které osvobodily Aš. „Předtím jsme bojovali jako součást první armády Spojených států amerických v Rúrské kapse. Osvobodili jsme Cheb, Mariánské Lázně a Teplou. V té jsem nějakou dobu zůstal. Hlídali jsme zde klášter, který se stal dočasně táborem německých zajatců. S 97. pěší divizí jsem poté postupoval až do Plzně, kde jsme podporovali 16. obrněnou divizi. Poprvé jsem se vrátil do Plzně v roce 1995 a toto je moje jedenáctá návštěva. Mockrát děkuji. Mám rád Čechy,“ uvedl.

 

Belgie - 17. praporu belgických střelců

jednotka, která byla přidělena amreické 3. armádě bývalí příslušníci domácého odboje. Bylo vytvořeno někok střeleckých prapoirů a 17. se dostal nejdál až do západních čech příslušníci byli rozděleni do americké armády k růlzným jednotkám, v plzni, holýšově, i v dalších částech plzeňska.

Gihoul 98 let

Ghisten bylo mu 19 let, když se přihlásil do armády, dnes je mu 98 let

Oba dva belgičtí veteráni prošli službou u bezpečnostních služeb v Kongu, které tehdy bylo belgickou kolonií

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Šeříkovka Lordi
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA nová FABIA