Auto CB ŠKODA ZSA_copy

Nepomucký 2

06.05.2021 14:38

Zástupci nepomucké farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se organizaci oslav poctivě věnovali od jara 2019. Přichystány jsou mše, koncerty, výstavy a další bohatý program.

Mši svatou bude celebrovat kardiánál Duka

Je na každém z nás, zda se přiblížíme k hvězdám Jana Nepomuckého a necháme svoji duši naplnit jeho světlem, jež může ozářit každého z nás i celou společnost. Právě tohle přiblížení zprostředkuje mše svatá, kterou bude 16. 5. v 10 hodin celebrovat Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český, za účasti všech českých a moravských biskupů. Vstup na mši bude s ohledem na nutná protiepidemická opatření s omezením, ale je možné se jí účastnit díky živému přenosu TV Noe. Na mši budou navazovat dva hlavní koncerty – první pod taktovkou Plzeňské filharmonie, druhý s královnou opery Evou Urbanovou.

Velkolepý koncert Evy Urbanové

Naplánován je koncert Evy Urbanové. Doprovázet ji bude 50 muzikantů Komorního orchestru Národního divadla pod vedením dirigenta Davida Švece, a také několik vzácných osobností i kolegů umělců. Koncert, který se koná pod záštitou manželky prezidenta republiky Ivany Zemanové, je na programu v předvečer výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého, které bylo 31. května 1721, tedy 30. května v 17:00 h.

"Předprodej je bohužel pozastaven, pořadatelé žádají o výjimku pro 700 diváků. Tento jedinečný zážitek však zprostředkuje Česká televize 30. května ve 20:15 hodin na programu ČT art," informují pořadatelé.

 

Z bohatého programu stojí za vypíchnutí i výstava původního mobiliáře Zelené Hory v Městském muzeu a galerii Nepomuk. Nebude chybět nadživotní portrét Marie Dominiky z Martinic, kněžny, která prý každou noc po půlnoci bloudila zámkem, a Zelená Hora tak měla nikoliv „bílou“, ale „černou paní“. Na výstavě se představí i egyptské kanopy z 1. století před Kristem, unikátní hodiny z Červeného sálu, gotické deskové obrazy z kostela datované do 15. století či obraz malíře Roberta Schlossera Vyhlídka na Nepomuk. Se Zelenou Horou je neodmyslitelně spojen Rukopis zelenohorský, neboli Libušin soud, který návštěvníkům přiblíží výstava věnovaná kněžně Libuši, zejména jejímu opernímu zpracování. Součástí expozice budou kostýmy Libuše, které nosila např. Ema Destinnová a Eva Urbanová. Výstava potrvá do 30. 9., je tedy velká šance si ji naživo prohlédnout.

Svatojánské oslavy naplňují řadu snů. Příběh Evy Urbanové, která měla být stěžejní ikonou oslav v roce 1993, a děje se tak až v roce 2021. Přejeme všem účastníkům oslav krásné zážitky a splněné sny, ať se jim v našem ve městě Nepomuk líbí a ať šíří věhlas i úctu ke sv. Janu Nepomuckému ve svých domovech.

Kompletní a aktuální program oslav na www.svatynepomuk.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Workshopy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA nová FABIA_copy