QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Projekt „Výstavba nové budovy Západočeské galerie v Plzni“

28.06.2021 20:54

 

Projekt „Výstavba nové budovy Západočeské galerie v Plzni“ Západočeské galerie v Plzni

RPK schválila projektový záměr, předfinancování a kofinancování projektu „Výstavba nové budovy Západočeské galerie v Plzni“ Západočeské galerie v Plzni (ZČG). Výstavba nové budovy bude stát maximálně 945.349.599 Kč. Projekt bude předložen do plánované výzvy programu s pracovním názvem „Kofinancování“ financovaného ze státního rozpočtu ČR.

ZČG spravuje velmi cenné sbírky od starého po současné umění s dominantními kolekcemi 19. a 20. století v rozsahu cca 10.000 předmětů, jejichž odhadovaná hodnota je více než 1 miliarda korun, bez možnosti jejich konstantní a důstojné prezentace veřejnosti a s omezenými možnostmi jejich adekvátní správy a péče o ně.

Nová moderní polyfunkční budova s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími a čistou podlahovou plochou cca 7,5 tis. m2 bude zahrnovat prostor pro stálou expozici, výstavní prostory, depozitář, administrativní prostory, audiovizuální sál pro pořádání kulturních akcí, knihovnu, výtvarný ateliér, prodejnu publikací a kavárnu. V podzemní a přízemní bude vybudováno celkem 40 nových parkovacích míst.

Technická příprava projektu je ve velmi vysokém stupni rozpracovanosti. Pro projekt byly kompletně vypořádány majetkoprávní vztahy, bylo zajištěno stavební povolení a pokračují práce na finální podobě projektové dokumentace pro provádění stavby, resp. pro zahájení zadávacího řízení. Realizace projektu je plánována v letech 2022 – 2025.

Zástupci kraje při jednání požádali, zda by se město nemohlo podílet finančně na projektu novostavby Západočeské galerie za zhruba miliardu korun. Na ni má kraj od města vyhrazený pozemek blízko náměstí, nyní se snaží sehnat finance. Kraj požádá o státní dotaci ve výši až 15 procent, doufá i v možnost získat dotace z EU. Krajská koalice má dohodu, že galerie se bude stavět, pokud sežene alespoň 40 procent nákladů stavby mimo rozpočet kraje. „Chceme, aby město bylo informováno z první ruky, v jakém stádiu je projekt, jak probíhá,“ uvedl Marek Ženíšek. Technická příprava projektu je ve velmi vysokém stupni rozpracovanosti, se stavbou se počítá v letech 2022 až 2025. „Bez příspěvku města budeme těžko galerii stavět,“ řekla hejtmanka Ilona Mauritzová. Podle Marcely Krejsové, krajské radní pro oblast cestovního ruchu, partnerských regionů, vnějších vztahů a podpory podnikání, jsou v držení galerie sbírkové předměty nesmírné hodnoty. „Západočeské galerie nikdy neměla svoji výstavní budovu, zatím nikde nedokážeme prezentovat ty hodnotné sbírky, dle mého názoru jde o veřejný zájem a je to i velký dluh vůči mladé generaci, která nikdy neměla pořádně šanci ty sbírky vidět,“ uvedla Marcela Krejsová. Podle ní existuje kulturní turismus, kdy lidé cestují do galerií, na výstavy a nová budova galerie by přilákala do Plzně turisty a město by z ní těžilo. Podle radního města Davida Šloufa zatím Plzeň o finanční podpoře projektu nehovořila, jako svůj vklad však avizovala poskytnutí lukrativního pozemku za symbolickou korunu. „Podařilo se nám nedávno dostavět Mariánskou Týnici, když budeme spolupracovat, třeba se nám podaří postavit galerii i koncertní sál pro filharmonii. Jde o to nehledat překážky a jít do toho společně,“ reagoval Pavel Karpíšek, náměstek hejtmanky pro oblast ekonomiky, investic a majetku.

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Šeříkovka Lordi
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA nová FABIA