Spolupráci se školami technického zaměření navazovali zástupci kraje v turecké Burse

12.04.2023 10:11

Na pozvání turecké Národní agentury pro vzdělávání v provincii Bursa zavítala v minulém týdnu do několika tamních vybraných středních škol technického zaměření delegace Plzeňského kraje.

Bursa_0423_Techmania Foto (19)
Bursa_0423_Techmania Foto (19)Bursa_0423_Techmania Foto (1)Bursa_0423_Techmania Foto (2)Bursa_0423_Techmania Foto (3)Bursa_0423_Techmania Foto (4)Bursa_0423_Techmania Foto (5)Bursa_0423_Techmania Foto (6)Bursa_0423_Techmania Foto (7)Bursa_0423_Techmania Foto (8)Bursa_0423_Techmania Foto (9)Bursa_0423_Techmania Foto (10)Bursa_0423_Techmania Foto (11)Bursa_0423_Techmania Foto (12)Bursa_0423_Techmania Foto (13)Bursa_0423_Techmania Foto (14)Bursa_0423_Techmania Foto (15)Bursa_0423_Techmania Foto (17)Bursa_0423_Techmania Foto (18)Bursa_0423_Techmania Foto (19)Bursa_0423_Techmania Foto (20)

Oficiální pozvání k návštěvě Bursy generálním ředitelem provinčního ředitelství národního vzdělávání v regionu Bursa Seyit Ali BÜYÜKA navázalo na předchozí jednání mezi zástupci Odboru školství Plzeňského kraje a Techmania Science Center s tureckou stranou, jehož předmětem byly možnosti propojení zkušeností a znalostí v rámci realizace mezinárodní robotické soutěže.

„Cílem naší návštěvy bylo otevřít možnost úzké spolupráce mezi školami s Burse a školami elektrotechnického zaměření v Plzeňském kraji. Zaměřili jsme se proto na diskusi o možném využití výměnných studijních programů pro studenty středních škol v rámci ERASMU,“ přiblížil obsah jednání náměstek hejtmana Vladimír Kroc s tím, že tomu odpovídalo také osobnostní a odborné složení delegace. Spolu s ním se s tureckým školstvím seznámili Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu a ředitelé vybraných krajských technických středních škol - Vlastimil Volák, ředitel VOŠ SPŠE Mgr. a Jaroslav Černý, ředitel SOU Elektrotechnické v Plzni.

Delegace byla doplněna rovněž zástupci Techmania Science center, ředitelem Jiřím Královcem, manažerkou pro zahraniční vztahy Kateřinou Chábovou a vedoucí administrace Miroslavou Chumovou. „Jsem velmi ráda, že bylo možné v rámci jiných dřívějších aktivit Techmanie navázat takto cenné zahraniční kontakty na kolegy v Turecku. Nyní se po návštěvě Bursy ještě více posílila možnost je efektivně využít a propojit s aktivitami, které mohou z dlouhodobého hlediska přinést mnoho dobrého nejen tureckým a plzeňským studentům, ale všem zapojeným institucím,“ uvedla Kateřina Chábová, manažerka Techmanie.

V rámci třídenního programu účastníci české strany navštívili tři střední školy technického a vědeckého zaměření a jednu výběrovou střední školu pro studium vědy a přírodovědných oborů. Šlo o školy, které se pravidelně účastní mezinárodních soutěží různého charakteru. Shlédli robotické workshopy s ukázkou úrovně jednotlivých robotů, které žáci měli na soutěžích anebo se s nimi teprve na soutěže chystají. Součástí programu byla též návštěva Gökmen Space and Aviation Training Center, které je využíváno pro kompenzační výuku všemi stupni škol v regionu.

Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladimír Kroc během závěrečného setkání s generálním ředitelem provinčního ředitelství národního vzdělávání v regionu Bursa Seyit Ali BÜYÜKEM ocenil dobrou úroveň technických znalostí tureckých studentů. Rovněž potvrdil zájem Plzeňského kraje na další rozvoj spolupráce mezi školami jak při organizaci mezinárodních, robotických soutěží, tak u výměnných pobytů pro pedagogy i studenty.

Foto: Techmania Science center, Plzeňský kraj

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT