QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

08.05.2024 13:57

Pozor na dálnici D5!

Na 138. km dálnice D5 ve směru jízdy na Rozvadov, kde je z důvodu opravy komunikace sveden provoz do jednoho jízdního pruhu, došlo k poruše nákladního vozidla. Řidiči mohou sjet na exitu Mlýnec (136. km) a následně na dálnici opět najet na Sv. Kateřině. Na odstranění závady vozidla se intenzivně pracuje.

Roztomilý kuandu - nový obyvatel plzeňské zoo! FOTKY!

20.11.2017 18:59

Kuandu je nový, roztomilý obyvatel plzeňské zoo. Plzeňská zoologická zahrada se řadí mezi úspěšné chovatele tohoto jihoamerického stromového hlodavce z příbuzenstva dikobrazů.

kuandu_obecny_coendou_prehensilis (1)
kuandu_obecny_coendou_prehensilis (2)kuandu_obecny_coendou_prehensilis (1)

Nejnovější přírůstek kuandu v plzeňské zoo je pro oba rodiče již 7. mládětem.

"Bydlí se v Amazonském pavilonu Z ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatými. Pavilon byl postaven díky dotaci ROP v rámci projektu Stopy člověka v přírodě. Chov se v Plzni daří a potomci chovného páru postupně obohacují další zoo. Podle webu zootierliste.de je nyní chová 21 evropských zoo," uvedl Martin Vobruba z plzeňské zoo.

Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá, v noci vyráží na výpravy.

Plzeňská zoo nyní chová 4 druhy hlodavců příbuzných dikobrazům. "U sibiřského srubu klasické dikobrazy, v tropickém pavilonu dikobrazy palawanské neboli osináky filipínské, v africkém nočním pavilonu osináky africké," vysvětluje Martin Vobruba.

Na svět přišlo malé kuandu v plzeňské zoo v pondělí 13. listopadu.

Foto: Zoo Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT