QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Pálení čarodějnic postaví hasiče do pozoru! K požárům vyjíždí každý rok

28.04.2017 15:02

Pálení čarodějnic a oslavy májky každý rok zaměstnají hasiče celou řadou požárů. Krom toho je do terénu posílá i celá řada zbytečných oznámení.

FOTO_Pavel Němeček (13)

Na Filipojakubskou noc budou v pohotovosti všichni hasiči v Plzeňském kraji. Každoročně vyjíždějí k desítkám požárů, zaměstnávají je ale tradičně i plané výjezdy. Ideální je stav, kdy hasiči o pálení čarodějnic předem vědí a kdy se oznamovatel před nahlášením požáru přesvědčí, že jde opravdu o požár nebo neuhlídaný táborák.

"Povinnost hlásit oheň ze zákona mají spolky, obce a právnické osoby. Fyzické osoby tuto povinnost nemají, ale právě ty hasiči žádají o nahlášení akce předem. Nejjednodušší je oznámit pálení na krajské operační středisko na telefonní číslo 950 330 110, nebo ho po registraci zadat na webu HZS (http://paleni.hzspk.cz/). Do databáze je potřeba zadat datum, místo a přibližný čas pálení, kontaktní osobu a její telefon," vyvsětluje mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Každá aktivita, která souvisí s ohněm, je svým způsobem nebezpečná a riskantní. Plameny, které mají za úkol odehnat všechno zlé, se mohou snadno rozšířit, a naopak všechno dobré poničit.

Rady a doporučení Hasičského záchranný sbor Plzeňského kraje:

- Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. V lese je zakázáno rozdělávat oheň celoročně. Místo pro rozdělávání ohně musí být od kraje lesa vzdálené minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný - tedy 100 metrů. Ohniště musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů, ohraničeno kameny a pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Pozor je nutné dát i na kořeny stromů a keřů.

- Zcela zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi, pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, rašelině apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov (a hořlavých materiálů, třeba hromad palivového dřeva či prken), neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry hrozí například zapálení střechy.

- Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, a zvážit, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek atd.

- Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.

- Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být podle § 78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými dětmi.

- Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, například benzín, naftu či líh.

- Oheň se nesmí nechat ani na okamžik bez dozoru, opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte - ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou.

- Mnohde lidé při pálení čarodějnic přeskakují vatry. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo "Zastav se, lehni si a kutálej se!" Pokud vám hoří oděv, neutíkejte. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být textilie z umělých látek), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu.

- Rizikem spojeným s pálením čarodějnic je zábavní pyrotechnika, která se pro tuto příležitost využívá se stále větší oblibou. V první řadě používejte výhradně pyrotechniku uvedenou legálně do oběhu, podomácku vyrobené pyrotechnice se vyhněte. Rozhodně nevhazujte zábavní pyrotechniku do ohně. Zvláště nebezpečná je pak situace, kdy se zábavní pyrotechnikou manipulují osoby pod vlivem alkoholu či jiných drog. A je samozřejmé, že zábavní pyrotechnika rozhodně nepatří do rukou dětem.

- S pálením čarodějnic je také bohužel dosti často spojeno pálení pneumatik a plastových lahví. Tento zlozvyk velmi poškozuje životní prostředí a může mít i neblahé zdravotní následky. Stejně jako pálení jiných materiálů obsahujících chemické látky, také pálení pneumatik je zákonem přísně zakázáno a sankce mohou v tomto případě dosáhnout až do výše 150 tisíc korun.

- Zvláště u větších akcí není od věci povolat požární hlídku z řad místních dobrovolných hasičů i s vozidlem/cisternou, hasiči také doporučují informovat o zapalování ohňů místní úřad.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24