14.05.2025 15:28
14.05.2025 14:41
Plzeň ožije středověkem! Historické slavnosti vtáhnou návštěvníky mezi rytíře
14.05.2025 8:35
Pozor na klíšťata! Na většině Plzeňského kraje jsou mimořádně aktivní
Nejvíce nebezpečné výrobky? Oblečení a hračky!
Databáze nebezpečných výrobků je plná oblečení a hraček. V případě oblečení je nejčastějším rizikem uškrcení. V kategorii hraček je nejčastěji problémem chemické riziko a riziko udušení.

Ftaláty v panence typu barbie či pískacích hračkách, kosmetické výrobky obsahující škodlivé chemické látky, rádio, které nám může přivodit úraz elektrickým proudem, či dětské sandálky renomované značky s obsahem dráždivých látek. To je jen pár příkladů rizikových produktů, které eviduje veřejně dostupná databáze nebezpečných výrobků.
Smyslem databáze nebezpečných výrobků (zde) je varovat veřejnost, a tak eliminovat rizika případného ohrožení konkrétním výrobkem.
"Databáze nebezpečných výrobků aktuálně obsahuje více než devět a půl tisíce produktů, které byly vyhodnoceny jako rizikové pro naše zdraví či majetek. Pro přehlednost jsou rozděleny do 23 kategorií, mezi nimiž najdeme oblečení, elektrická zařízení, léky, hračky, motorová vozidla a příslušenství, kosmetiku, jídlo a pití, vybavení pro sport, kuchyňské potřeby a další," vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.
Největší počet nebezpečných výrobků, v součtu více než polovinu všech evidovaných v databázi, obsahují kategorie "Oblečení, textil a módní doplňky" (více než 2500 položek) a "Hračky a zábavní předměty" (více než 2300 položek).
V případě oblečení je nejčastějším rizikem uškrcení. Důvodem jsou dlouhé šňůrky na kapucích a jiných částech oděvu, které například při hře na dětském hřišti mohou přivodit smrtelná zranění.
V kategorii hraček je nejčastěji problémem chemické riziko a riziko udušení. Příkladem mohou být výše uvedené ftaláty a další chemické látky přicházející při hře do kontaktů s ústy a kůží dětí, hračky obsahující malé oddělitelné části, či výrobky ze sortimentu zábavní pyrotechniky, při jejichž použití hrozí poškození sluchu či zraku, popálení a další zranění.
"Databázi mohou využívat nejen spotřebitelé, ale například i prodejci, aby měli přehled, zda nemají nebezpečné výrobky ve své nabídce. Obchodníci mohou získat exportovaný soupis nebezpečných výrobků a porovnat data s daty o jimi nabízeném zboží," dodává Zelený.