Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Zahraničním firmám chybí německy hovořící pracovníci. Plzeňský kraj podpoří výuku němčiny.

09.06.2015 18:28

Zahraniční firmy v Plzeňském kraji trpí nedostatkem německy hovořících pracovníků. Tento problém se rozhodli řešit zástupci kraje i firem. Společně debatovali o využití německého jazyka v praxi.

Dne 9. června se na Krajském úřadě sešli zástupci Regionální kanceláře Plzeň Obchodní a průmyslové komory Regensburg, Česko-německé obchodní a průmyslové komory se zástupci kraje i firem, aby debatovali o využití německého jazyka v praxi. Po předložení prezentace průzkumu firem se debatující shodli, že německy hovořících zaměstnanců je v Plzeňském kraji nedostatek a je třeba výuku němčiny podporovat. Na podpoře výuky němčiny budou spolupracovat zástupci firem, kraje a obou komor i do budoucna.

U kulatého stolu byl prezentován regionální průzkum „Jak důležité jsou znalosti němčiny u zaměstnanců?“. Tento průzkum prokázal, že téměř polovina dotázaných firem v Plzeňském a Karlovarském kraji hodnotí dostupnost německy hovořících zaměstnanců jako špatnou a pouze 3% ze 118 dotázaných společností je spokojena. Průzkum také ukázal, že čím vyšší kvalifikace pracovníka, tím je potřeba vyšší znalost němčiny. U pracovníků s výučním listem stačí podle průzkumu němčina na úrovni A1 - 2 tedy základní znalost. Na pozici pracovníka s maturitou už je nutná znalost B1 (ta odpovídá úrovni maturitní zkoušky z jazyka v ČR). V případě vedoucích pracovníků pak roste potřeba znalosti na C1, která je již velmi pokročilá a je třeba znát i odbornou terminologii.

Učit se německy se vyplatí. A to platí především v příhraničních regionech jako je Plzeňský kraj. Jsem velice rád, že počet žáků středních škol, kteří se učí německy, stoupá, dodal velvyslanec SRN Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven po prezentaci vývoje studia a jazyků v kraji zástupci odboru školství, mládeže a tělovýchovy KÚPK. Z prezentace vyplynulo, že i přes pokles žáků na školách nedochází k výraznému úbytku studentů němčiny.

Plzeňský kraj vnímá nedostatek německy hovořících odborných pracovníků jako problém, který je potřeba společně se zaměstnavateli a příslušnými institucemi řešit. Jednou z možností je podpora výuky německého jazyka na základních školách a rozšíření partnerské spolupráce českých a německých škol. Znalost němčiny nabízí obrovský profesní potenciál a možnost kariérního růstu – a tady je třeba využít spolupráce s německými firmami, které v regionu úspěšně podnikají,uvedl zástupce Plzeňského kraje a radní pro kulturu památkovou péči a neziskové organizace Jaroslav Šobr.

Debaty se zúčastnili také zástupci několika německých firem,  kteří přinesli svůj pohled na věc. "Také naše IT systémy jsou ve většině v německém jazyce. Kromě odbornosti jsou proto v naší společnosti nutné také příslušné jazykové znalosti,“ uvedl jednatel společnosti GRAMMER CZ s.r.o. Martin Kořínek. První společné jednání několika stran zabývajících se problémem nedostatku německy hovořících pracovníků v Plzeňském kraji přineslo především shodu  v tom, že společně prostřednictvím pracovní skupiny budou zástupci jednat i nadále. Chtějí hlavně motivovat děti i rodiče, ale také základní a střední školy k většímu zájmu o německý jazyk.

FOTO: Plzeňský kraj

 

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství