Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Altán Chotkovo sedátko je oficiálně zprovozněn

12.09.2012 8:35

Místo, které založil v Plzni purkmistr Kopecký, dřevěný altánek tzv Chotkovo sedátko, je znovu obnoveno. Zasloužilo se o to především sdružení mladých nadšenců a také město Plzeň.

Chotkovo sedátko (1)
Chotkovo sedátko (23)Chotkovo sedátkoChotkovo sedátko (1)Chotkovo sedátko (2)Chotkovo sedátko (3)Chotkovo sedátko (4)Chotkovo sedátko (5)Chotkovo sedátko (6)Chotkovo sedátko (7)Chotkovo sedátko (8)Chotkovo sedátko (9)Chotkovo sedátko (10)Chotkovo sedátko (11)Chotkovo sedátko (12)Chotkovo sedátko (13)Chotkovo sedátko (14)Chotkovo sedátko (15)Chotkovo sedátko (16)Chotkovo sedátko (17)Chotkovo sedátko (18)Chotkovo sedátko (19)Chotkovo sedátko (20)Chotkovo sedátko (21)Chotkovo sedátko (22)

Dřevěný altánek nazývaný Chotkovo sedátko se konečně vrací do Lochotínského parku. Zasloužila se o to neformální skupina mladých lidí Maják Plzně, kteří se zajímají o historii města a chtějí pomoci vrátit slávu místu, které založil v první polovině 19. století významný plzeňský purkmistr Martin Kopecký.

Náklady na obnovu altánu se vyšplhaly na 400 000 korun. Více než polovinu dalo město Plzeň a zbylou část si mladí nadšenci z Majáku Plzeň sháněli sami v podobě darů od velkých firem. Ale mladí nadšenci nesháněli jen peníze, sami také odpracovali na obnově altánu 150 hodin a zcela zdarma. Práce obnášely nejen postavení altánku, ale také jeho ukotvení do jeskyně a očištění stěny poustevny.

Slavnostně otevřeno bylo Chotkovo sedátko o víkendu, kdy byl také kromě samotného aktu připraven i program. K vidění zde byli „občané plzeňští“ v krojích i dobových kostýmech. Přítomní mohli zhlédnout veselohru o jednom dějství „Chotek a Lochota a jejich ochota“ nebo se zúčastnit promenády Lochotínským parkem s výkladem.

Lochotínský park má za sebou historii dlouhou téměř 180 let. Jeho vznik ve třicátých letech 19. století souvisel s plánem vybudovat v Plzni lázně s velkým parkem. Ty měly využívat zejména pramen údajně léčivé vody na svahu lochotínského vrchu.
Park se jako součást lázní začal budovat za purkmistra Martina Kopeckého. Byly postaveny lázeňské domy, upraveno koryto potoka, postavily se můstky a vznikla poustevna vytesaná do skály. O něco později byl nad poustevnou vystavěn dřevěný altán, z něhož se otevíral krásný pohled na centrum Plzně. V roce 1883 byl altán pojmenován Chotkovo sedátko. K areálu patřil ještě pamětní pískovcový sloup a malý vodopád.
Nad pramenem léčivé vody v dnešním areálu nemocnice Privamed vyrostla kolonáda. Lázně zahájily provoz v roce 1834. Úspěšné nebyly, ale park, který je obklopoval, se dále rozšiřoval. Dělo se tak i poté, co celý areál v roce 1849 koupil Měšťanský pivovar. V roce 1892 byl postaven proti lochotínskému pavilónku tropický skleník a byla vybudována známá alej Kilometrovka. Při založení měl park rozlohu zhruba pět hektarů, do roku 1945 se rozrostl na více než 70 hektarů.
Doba úpadku nejstaršího plzeňského parku přišla po druhé světové válce. V letech 1960 až 1964 zasáhla jeho střed stavba velkého kamenného amfiteátru.
Velkou ránu parku zasadila na konci sedmdesátých let minulého století stavba Karlovarské třídy. Kvůli ní byly odstraněny lázeňské budovy, restaurace i skleník.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství