13.09.2024 9:24
12.09.2024 21:35
Střelba v Rokycanech. Ozbrojený muž použil proti policistovi zbraň
Ke střelbě došlo ve čtvrtek 12. září na Malém náměstí v Rokycanech. V průběhu policejního zásahu bylo náměstí uzavřené pro pěší.
12.09.2024 20:30
Na 20. ZŠ mají děti novou sportovní halu, sloužit bude i pro širokou veřejnost - FOTKY
FOTOREPORTÁŽ: Nejtvrdší hasič přežívá! Extrémní závodníci obsadili plzeňské náměstí
Ve středu 31. května obsadili hasiči náměstí Republiky v Plzni. Konal se zde 9. ročník o Pohár ředitele HZS Plzeňského kraje v disciplínách TFA. Jak takové extrémní závody probíhají? O tom jsme si popovídali s Petrem Poncarem, mluvčím HZS Plzeňského kraje.
„TFA je zkratka pro Toughest Firefighter Alive, čili nejtvrdší hasič přežívá. Soutěž vznikla v USA. Na začátku 90. let zkoušela jedna firma nové dýchací přístroje a hasiči, aby je vyzkoušeli v co nejreálnějších podmínkách, tak si k tomu vymysleli nejrůznější činnosti. Z toho se postupem času staly soutěžní disciplíny TFA,“ popsal historii Petr Poncar, mluvčí HZS Plzeňského kraje.
Závod Pohár ředitele HZS Plzeňského kraje, který proběhl na náměstí Republiky v Plzni, je součástí seriálu Českého poháru v TFA 2023. Další proběhnou 10. června v Ostravě a 7. září v Kroměříži.Soutěže se účastní profesionální i dobrovolní hasiči, ženy a muži z celé České republiky. Závodí se v různých věkových kategoriích, skládají se i družstva.
Závodníky přišel na náměstí pozdravit Roman Zarzycký, primátor města Plzně, Jiří Winkelhöfer, radní pro bezpečnost města Plzně, ale i Michal Hausner, starosta MO Plzeň 6 a člen Bezpečnostní rady ORP Plzeň. „Chodím na závody TFA každý rok. Jsem dobrovolný hasič už víc než 25 let, mám k tomu blízko. Je to opravdu fyzicky náročná soutěž, jsou to borci,“ okomentoval pro QAP Michal Hausner.
TFA soutěž má 4 disciplíny, které simulují práci hasičů. Tahání hadic, figurín, žebříků, ale i překonávání bariéry a běh do schodů výškových budov. První disciplínou bylo na plzeňském náměstí roztahování 60m hadic, na které navazovalo smotání dvou 20m hadic a uložení do boxů.
Druhá disciplína je velmi náročná. Hasič nejprve mlátí 6kg kladivem v Hammer boxu. „To je vlastně klec, která má pouze strop a dno a mezi tím stropem a dnem se mlátí kladivem. Nejprve o strop, poté o dno, a to celkem 80krát. Poté vezme závodník 20kg závaží a proběhne s ním zhruba 1,1 m vysokým tunelem v délce 6 m. Za tunelem oběhne dopravní kužel a i se zátěží opět proběhne tunelem zpět,“ popsal Petr Poncar druhou disciplínu.
Tím tato část ale nekončí. Poté, co hasič zátěž za tunelem položí, tahá na délku 60 m figurínu, která váží 80 kg. Když dotáhne figurínu na místo určení, musí ještě pomocí lana překonat 3m bariéru. I ty nejtvrdší hasiči si v této disciplíně sáhnou na dno.
Ve třetí disciplíně bere hasič dva díly spojeného nastavovacího žebříku, popoběhne s nimi a opře je o konstrukci lešení. Vezme další dva spojené díly, opět je opře a poté, po již připraveném žebříku, zajištěn vyleze nahoru, vytáhne k sobě dvě svázané hadice, které váží 18 kg. „Závodník následně sleze dolů a vezme proudnici a nasadí ji do monitoru, což je taková trojnožka, která se používá k hašení tam, kde není potřeba hasič, který by držel hadici,“ vysvětluje mluvčí hasičů.
„Čtvrtá disciplína je třešničkou na dortu, to je výběh do věže katedrály sv. Bartoloměje. Hasiči z pravé strany od vchodu oběhnou celou katedrálu a následně vybíhají po schodech do věže. Jelikož se běží ve dvojicích, tak z důvodu bezpečnosti končí závod na platformě pod zvony,“ řekl QAPu Petr Poncar.
Hasiči běží do schodů věže katedrály v zásahovém oděvu a s dýchacím přístrojem, který musí mít minimálně 10 kg. „Nahoře jsou hasiči okolo 3 minut,“ konstatoval Petr Poncar, který si vyzkoušel tuto disciplínu na vlastní kůži. „Zkusil jsem si to v prvním ročníku, kdy se běhalo v lokalitě U Zvonu, a vybíhala se Bohemka. To se běželo ze sklepa, takže 16 pater. Bylo tehdy méně disciplín než dnes, ale můžu říct, že to bylo strašný,“ prozradil se smíchem QAPu mluvčí hasičů.
Foto QAP