02.05.2025 18:29
02.05.2025 17:06
V Plzni na Jedničce se dnes konaly 4 pietní akty k uctění památky obětí války
02.05.2025 12:45
Dobrovolné spoutání skončilo výjezdem hasičů
Pod Záhorskem se ukrývali Gabčík a Kubiš. Jednička uctila oběti války
Na události spojené s druhou světovou válkou zavzpomínali v pátek 2. května i v Plzni na Jedničce. Pietní akty se uskutečnily na čtyřech místech, mimo jiné i u domu v ulici Pod Záhorskem, kde se za války ukrývali parašutisté ze skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
U domu někdejšího policejního inspektora Václava Krále Pod Záhorskem 1 proběhl v pátek 2. května pietní akt. Na přelomu let 1941 a 1942 se v tomto domě ukrývali parašutisté ze skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Útočiště Gabčíkovi a Kubišovi, kteří byli pověřeni úkolem zneškodnit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, poskytla rodina Václava Krále. Za své hrdinství ale zaplatila rodina nejvyšší daň. Václav i Pavla Královi byli spolu se sedmnáctiletou dcerou Helenou umučeni v roce 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.
Pietního aktu Pod Záhorskem se kromě vedení Jedničky a zástupců města Plzně zúčastnil také velitel lochotínských strážníků se svými kolegy a v neposlední řadě plzeňský výtvarník a sochař Stanislav Bukovský, autor bust Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.
Vedení Městského obvodu Plzeň 1 uctilo památky obětí války také u pomníku Lidice – varují!, který se nachází v parku U Bazénu na Lochotíně. Místo připomíná oběti vyhlazení obce Lidice, od kterého letos uplyne už 83 let. Další vzpomínka se konala u bolevecké sokolovny. „Zdejší pamětní deska připomíná památku Karla Haška, Ludvíka Křišťana a Josefa Špačka, oběti války z řad sokolů,“ vysvětlila starostka Jedničky Ivana Bubeníčková, kterou doprovodili místostarostové Miroslav Šuma a Jiří Rezek a také předsedkyně finančního výboru Lucie Pernglau. K vedení obvodu se připojili též zástupci města Plzně.
Vedení Jedničky zavítalo také na Rooseveltův most, kde spolu s vedením třetího obvodu a městským radním Vlastimilem Golou zavzpomínalo na hrdinství Jindřicha Křečana, jenž padl na tomto místě během povstání 5. května 1945. Křečan byl zapojený do odbojové skupiny Kolo na Střele a na mostě se tehdy pokusil zastavit auto obsazené německými vojáky. Ti ho střelili a on svým zraněním na místě podlehl. Bylo mu jen 30 let.
Pietní akty se konaly v rámci oslav osvobození, Slavnosti svobody se konají od 2. do 6. května. První plzeňský obvod se k nim letos připojuje pořádáním větší akce na Bolevecké návsi, která nese název Swing u lípy svobody. Konat se bude v sobotu 3. května odpoledne. Více jsme psali ZDE.