QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Bobří mokřad na Valše musel být vypuštěn, pod zemí uniká plyn z potrubí - FOTKY

17.03.2024 10:41

Tým Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů Plzeň dočasně vypustil mokřad v Plzni na Valše.

vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (1)
vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (1)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (3)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (2)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (5)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (4)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (6)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (8)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (7)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (9)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (10)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (11)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (12)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (13)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (14)vypuštění bobřího mokřadu Valcha_0324_DESOP (15)

Přirozeně vzniklá mokřadní plocha založená bobrem evropským byla v sobotu řízeně vypuštěna.

“Od soboty 16. 3. 2024 cíleně vypouštíme a regulujeme množství vody v bobřím mokřadu v Plzni na Valše. Důvodem snížení vodní hladiny na minimum je zjištěný únik plynu na vysokotlakém plynovém potrubí vedoucím v zemi pod mokřadem,” informoval Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. 

Jedná se o mimořádnou a plánovanou akci většího rozsahu, kdy je třeba umožnit plynařům a hlavně technice bezpečný přístup k plynovodu tak, aby mohlo dojít k jeho opravě. Na akci se podílí hned několik subjektů, organizací a firem včetně profesionálních hasičů. 

“Po několika schůzkách přímo na místě by se od pondělí 18. 3. 2024 mělo začít na opravě plynovodu systematicky pracovat, přičemž každý ví, co má dělat, a to tak aby bylo možné mokřad opět co nejdříve napustit. Navíc nikdo nezpochybňoval jak termín realizace akce, tak ani přítomnost bobra či nutnost zachování samotného mokřadu! Ani to, že najít a odstranit únik na vysokotlakém potrubí plynovodu ve dně vodní plochy zhruba dva metry pod zemí, nebude žádná legrace,” říká Karel Makoň.

Proto se tým ze záchranné stanice raději už v sobotu snažil připravit na pondělí pro bagr, plynaře i montéry co nejnižší vodní hladinu a bezpečné prostředí pro rychlou akci. 

“Zároveň jsme v kontaktu s vodohospodáři, orgánem ochrany přírody i energetiky, aby krátkodobé vypuštění mokřadu bylo využito co nejefektivněji, třeba i k úklidu obrovského množství odpadků, které tam přinesla voda,” konstatuje Makoň.

Na fotografiích jsou zachyceni Gabriela Černá a Karel Rada st. a Karel Makoň při postupném rozebírání bobří hráze, tak aby níže na toku nedošlo k přívalové povodni. Přenosu žabích snůšek a úklidu odpadků se věnovala Hana Makoňová a Vlaďka Radová.

"V pondělí začínáme, takže doufám, že bobr nebude s opravou hráze rychlejší," uzavírá Makoň.

Foto DESOP

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24