04.05.2025 19:00
Pozemní hokej: Rozjeté Litice daly Rakovníku 11 branek
Gerlický se vyhoupl do čela střelecké tabulky
04.05.2025 19:00
Gerlický se vyhoupl do čela střelecké tabulky
04.05.2025 13:50 04.05.2025 18:07
04.05.2025 13:01
ŘSD buduje největší odpočívku na české dálniční síti
Deště a oteplení na Šumavě způsobilo stoupání hladin řek. Některé řeky na Šumavě už dosáhly 2. povodňového stupně, pro Plzeňský kraj vydali meteorologové výstrahu.
Výstraha na povodňovovou pohotovost platí v Plzeňském kraji od neděle 21. února 18:00 do pondělí 22. února 10:00.
Na Šumavě v noci na neděli a v neděli přes den vydatně pršelo. Od 19 hodin večer v sobotu do nedělní sedmé hodiny ranní nejvíce srážek spadlo právě na Šumavě. "Nejvyšší úhrny zaznamenaly Nejdek 32 mm, Prášily 30 mm, Železná Ruda 27 mm," informuje ČHMÚ.
Právě obleva a srážky mohou i za zvýšené hladiny řek. "V důsledku vysokých teplot, trvalého deště a silnějšího větru dochází v oblasti Šumavy k rychlému odtávání sněhové pokrývky, což má za následek vzestup hladin toků v povodí horní Otavy," informuje dále ČHMÚ.
V neděli večer jsou na druhém stupni Křemelná a Otava v Sušici. Na prvním stupni jsou Otava v Rejštejně a Vydra na Modravě. "Ke kulminacím bude pravděpodobně docházet v noci na pondělí, kdy bude srážková činnost v oblasti slábnout, odtávání sněhu vlivem vysokých teplot a čerstvého větru bude nadále pokračovat. Během noci a nad ránem, nelze vyloučit krátkodobé překročení 3. SPA, které je ovšem velmi málo pravděpodobné," upřesňuje dále ČHMÚ.
foto: ilustrační