QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Vlci na Šumavě roztrhali desítky ovcí! Národní park varuje chovatele

19.07.2017 7:01

Na Šumavě v posledních dnech řádil podle všeho pár vlků, který napadl a roztrhal stádo ovcí. Národní park nabádá zemědělce k většímu zabezpečení chovů.

FOTO_NP Šumava

Vlci se na Šumavě a v části Bavorského lesa objevili letos na začátku roku. Útok se tak podle národního parku dal očekávat.

Naposledy tyto velké šelmy o sobě daly vědět v uplynulém víkendu na Knížecích Pláních na Borovoladsku, kde za sebou nechaly 29 napadených ovcí. Podle všeho pár vlků vnikl do ohrady zabezpečené elektrickým ohradníkem, kde se pásly desítky ovcí. K šestnácti zabitým ovcím přibyly v pondělí ještě tři další, které kvůli povaze zranění musely být veterinářem utraceny.

"Celková bilance vlčího útoku je šestnáct zabitých kusů nalezených po celé pastvině, tři ovce, které byly silně potrhané na krku a břichu, jsme museli utratit a dalších šest ovcí s ranami na krku, se pokoušíme zachránit. Čtyři kusy nebyly nalezeny. Bez zranění tak zůstala jedna jehnička a beran se zvoncem,“ vypočítává majitel stáda Tomáš Rychecký.

"Je to pro nás samozřejmě nečekaná tragédie. Je nám líto těch ovcí samotných, ale je to také pro nás zmařená dlouhodobá práce, protože se jednalo o speciálně šlechtěné ovce, jejichž chovu jsme věnovali hodně času i peněz. Stádo čítalo 31 kusů takzvaného východofríského berana a 30 dvouletých jehniček jako základ nového odolného stáda s vyšší mléčností. Jednalo se o křížence Šumavek a Clun forestů, plemena s velkou odolností a lepší mléčností než Šumavka. Počítali jsme s jejich rozvojem právě tady na Knížecích Pláních,“ dodává Tomáš Rychecký.

Útok vlků na stáda chovaných ovcí nebo skotu na Šumavě odborníci ze Správy Národního parku Šumava očekávali. Výskyt vlčího páru se podařilo potvrdit na začátku letošního roku.

"Pohled na stádo ovcí, které napadl vlk, není nijak hezký ani pro nás, natož pro jejich majitele. Je to nová zkušenost pro všechny, protože déle než 100 let tady vlci nebyli. I proto se snažíme místní zemědělce na tuto skutečnost připravovat jak osobní komunikací napřímo, tak i odbornými veřejnými semináři. První takový seminář zaměřený na preventivní opatření proběhl před necelým měsícem. Při této příležitosti jsme upozornili na rizika, ale také na možnosti čerpání dotací na preventivní opatření pro zabezpečení stád a také na to, jak čerpat náhradu škody na chovných zvířatech, která podlehnou útoku velkých šelem, jako jsou vlci nebo rysi.  Dále plánujeme seminář zaměřený na použití pasteveckých psů,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Starý, vedoucí Odboru ochrany přírody.

Turisté na Šumavě by nicméně měli zůstat v klidu. Útok vlka na člověk není pravděpodobný. Podstatně víc obezřetní by měli být chovatelé ovcí nebo skotu. Svá stáda by měli dobře zabezpčeit. "Samozřejmě je to možné a to jak pořízením kvalitnějšího hrazením, tak třeba i stálou přítomností velkých pasteveckých psů ve stádě. Na všechna tato opatření je možné získat dotace z Operačního programu Životní prostředí, doporučujeme projekty konzultovat  regionálních pracovištích Agentury ochrany přírody a krajiny ČR,“ říká mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Správa NP Šumava aktuálně zakoupila mobilní, elektrický ohradník, který slouží především k ochraně stáda v noci. Zemědělci si jej budou moci zapůjčit.

FOTO: NP Šumava - ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24