QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Kreslíř, chrlič ohně a starosta Slovan, Lumír Aschenbrenner. Jaký je?

24.10.2011 10:11

Lumír Aschenbrenner je známou politickou osobností zastupitelstva Slovan. Jaký je ale v běžném životě? Plive oheň, skákal tandem a má dvě tetování. QAP zjišťoval více.

Aschenbrenner oheň
Aschenbrenner oheňAschenbrenner tandemAschenbrennerAschenbrenner tandem s.

Má dvě tetování, nosí už od šestnácti let dlouhé vlasy a je rockovým fandou. Takový je starosta Slovan Lumír Aschenbrenner. QAP se za ním vydal, aby zjistil něco víc.

Jste patriotem Plzně?
"Prožil jsem sice část dětství u babiček v Klatovech a Kolovči, ale Plzeň je Plzeň. Líbilo by se mi třeba i v Praze nebo Táboře ale Plzeň a hlavně Slovany mám samozřejmě nejraději. Jsem patriotem každým coulem i culíkem"
Co byste doporučil výjimečného na Plzni někomu známému?
"Pivovar zná každý. Já bych mu určitě ukázal Škoda Sportpark, kde je socha skejťáka. Ty jsou totiž u nás v republice jen dvě. Ta druhá je v Praze a překvapivě ještě od minulého režimu. Což je s podivem, kde se tam vzala. Pak se mi strašně líbí kašny, já jsem jejich příznivcem. Ty bych určitě také ukázal i když se každému nelíbí."
Dovedete si představit kašny tady na Slovanech?
"No, už jsem slyšel návrhy, že třeba tady před úřadem by se něco takového hodilo. Kašny jsou hodně moderní. Slovanská radnice též. Ale pokud je architekt umístil na náměstí pak jeho názor akceptuji. Když architekt vyhraje se svým dílem tak ho budu ctít a ne jeho práci kritizovat."

A co pivo, dáte si rád, pijete ho?
"Ano, ale piju všechno možné. Z neplzeňských doporučuji Chodovar, Kout, Svijany. Z plzeňských piju Prazdroj a taky pivo z pivovaru Groll. Jmenuje se Lotr. Rád si zajdu do své oblíbené hospůdky U Mrože. Není to sice opravdu žádný luxus, ale má svoje kouzlo a pivko mi tam chutná. Dřív jsem rád chodil do hospůdky v Hradišti, kde jsem slavíval téměř každoročně narozeniny. Teď už tam zajdu jen sporadicky."
Jaké máte koníčky?
"Muzika, kultura a knížky. V divadle jsem byl naposledy na opeře Kouzelná flétna, v kině na animovaném Ilusionistovi. S rodinou jezdíme každý víkend na chalupu v Kolovči. Teď tam máme už i plyn takže tam můžeme jezdit i v zimě. A taky chodíme na výlety, miluju zříceniny. Ale nezahrádkaříme. Já tam spíš dělám se dřevem. Mám rád truhlařinu- to mám asi po dědovi, tak si leccos udělám. Taky jsem dřív dělal kreslený humor.Teď jsem si k padesátým narozeninám vydal takový soubor svého díla. Kreslil jsem od roku 1981 do 89."
Budete kreslit dál?
"Už mám řadu nápadů, vždycky si je někam zapíšu a pak to najednou zpracuji. Inspiraci beru všude, někdy i v práci (smích). Příští rok mám v plánu po více než 20 letech si vydat něco nového. Pracovní optimistický název je Márnice. Kdyby někdo z mých kamarádů z mládí měl zájem o soubor z let 1981 až 1989 zájem, může se na mě obrátit a nechám dotisknout." (kontakt-aschenbrenner@plzen.eu - pozn. redakce).
Co dalšího zajímavého na sebe prásknete, něco, co jste v životě zkusil zajímavého a co by nikdo od Vás nečekal?
"Něco co by ode mne nikdo nečekal najdu stěží . Ale já sám sebe jsem překvapil před pár lety, když jsem si vyzkoušel tandemový seskok. Daroval jsem si ho k narozeninám, protože nemám rád výšky. Nerad chodím i na balkon. Chtěl jsem si dokázat, že to dokážu. Ten strach jsem sice překonal, ale už asi nikdy skákat nebudu. Nejhorší na tom bylo to čekání před tím. Dvě hodiny jsem čekal na baru než na mě přijde řada a pil jsem nealko pivo, jedno za druhým. Nepříjemné čekání, klepal jsem se, jako ratlík. Pak jsem třeba jednou zkoušel plivat oheň na nějaké akci, kde vystupoval fakýr. Ale je to hnusný. Musíte vzít do pusy takovou hnusnou směs oleje a vody, fuj. Ale nebezpečné to nebylo. Hrál jsem dřív minigolf, za minulého režimu jsem byl v širší reprezentaci a tak jsem se dokonce i dostal do Německa a Rakouska, bez problémů."

Sledujete plzeňský fotbal?

"Jistě, sleduju a fandím s nadšením. Také Koloveč se v divizi drží dobře."

Rozhovor o budoucnosti Slovan a receptu na úspěch Lumíra Aschenbrennera čtěte zde.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24