Nejen profesionální sportovci potřebují doplnit stravu o speciální výživu, vitamíny, minerály a další doplňky. Zvlášť v současné době je nutné myslet na svou imunitu.
Pavel Trampota – PT servis nabízí produkty pro všechny věkové kategorie, nejedná se ale jen o výživu a doplňky pro sportovce. Z nabídky zdravé výživy, vitamínů, minerálů nebo třeba proteinů si vybere každý. „Lidé se mohou spolehnout na tým odborníků, rady a doporučení podávají výživoví poradci a nutriční terapeuti,“ uvedl Pavel Trampota s tím, že v současné době by se měl člověk zaměřit ještě více na své zdraví a doplnění potřebných vitaminů.
Potřebujete poradit? Máte doma různé doplňky a nejste si jisti, zda jsou pro vás vhodné? Nebo potřebujete upravit jídelníček? PT servis nefunguje pouze jako prodejna, odborníci Vám dokáží poradit tak, abyste se neokrádali o své peníze a zdraví.
Chystá se i jedna velká novinka. „Plánujeme pořídit profesionální přístroj, který dokáže na základě váhy klienta vyhodnotit jeho celkový stav. Odborný poradce pak zájemcům doporučí, jak zlepšit svou kondici a zdraví,“ informuje Pavel Trampota.
Služby často využívají i maminky, které chtějí dopřát svým dětem jen tu nejlepší výživu od nejútlejšího věku. „Dovážíme také ovocné kapsičky, které jsou vhodné jako rychlá svačinka pro děti. Obsahují pouze ovoce, které zraje ve slunečné Itálii, bez konzervantů a chemických přísad. Maminky se nemusí obávat ani vysoké ceny. Námi nabízené kapsičky se vyrovnají ceně kapsiček z drogerie, obsahové složení je ale kvalitnější,“ ubezpečuje maminky Pavel Trampota.
PT servis kromě poradenství a prodejny provozuje také e-shop s velmi rychlým servisem. „Více než 95 procent objednávek odesíláme ještě týž den, naší výhodou je to, že sklad je součástí prodejny. Samozřejmostí je možnost výběru z několika způsobů dopravy včetně osobního vyzvednutí na prodejně v Plzni,“ řekl Pavel Trampota.
Produkty z PT servisu využívají i dětské sportovní kluby a také pořadatelé akcí jako jsou maratony horských kol nebo třeba tenisové turnaje, kteří s firmou spolupracují při zajištění pitného režimu, občerstvení či cen. Mezi odběratele patří medailisté z Olympijských her a mistrovství světa, ale i mnoho lékáren, fitness center a specializovaných prodejen. Firma podporuje sport a sportující mládež v Plzni.
Foto: Qap.cz
Kapacity nemocnic pro pacienty s koronavirem v Plzeňském kraji v tyto dny dosáhly své hrany, stav je vážný. Připravuje se scénář převozů pacientů do zařízení v jiných krajích.
Primátor města Plzně Martin Baxa naléhavě prosí a vyzývá Plzeňany, aby pomohli svým chováním zvrátit neutěšenou situaci v nemocnicích v Plzni a v Plzeňském kraji související s opět rostoucí nákazou covid-19.
Bohužel ani v ostatních krajích není rezerv mnoho. „Záleží nyní na každém z nás, zda se podaří krizové scénáře zastavit a zvrátit. Každý musí svým odpovědným chováním přispět ke zlepšení situace. Pokud nebudeme dodržovat základní nastavená opatření, není šance na zlepšení situace a bude to opravdu zlé. Mám reálnou obavu, abychom se nedostali do stavu, kdy náš systém nebude již kapacitně schopen poskytnout všem vážně nemocným adekvátní potřebnou péči. Pojďme, prosím, teď všichni zabrat. Vyzývám vás k tomu! Pojďme, prosím, dbát na důsledné nošení roušek a respirátorů, dodržování rozestupů, dezinfekci rukou. Omezme počty kontaktů, vydržme více o samotě, jen skutečně s nejužší rodinou. Pomůžeme tím zdravotníkům, ale především všem nemocným, kteří nyní potřebují jejich péči a místa v nemocnicích. Musíme to vydržet! Pojďme zabránit dalším tragickým osudům! Snažme se zůstat zdraví!" vyzval primátor Martin Baxa.
Nemocnice v našem kraji už nemají kapacitu přijímat další covid pozitivní nemocné. "Všichni noví pacienti jsou převáženi do jiných nemocnic v republice, primárně do nemocnice Motol," uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
Více o nárůstu počtu nakažených jsme psali zde.
Foto: FN Plzeň
Městský obvod Plzeň 1 připravil pro všechny cyklo nadšence parádní překvapení. V blízkosti konečné tramvaje č. 1 v Plaské ulici dojde do konce tohoto roku k vybudování boulodráhy.
Jste cyklista a nebaví Vás jezdit jen po rovném povrchu vozovky nebo po cyklostezkách? V blízkosti konečné tramvaje č. 1 dojde ještě tento rok k vybudování dvou oddělených okruhů pumptracku se skill centrem.
Pozor! Boulodráha v Plaské ulici nebude určená jen pro cyklisty. Pumptrack bude uzavřený okruh pro jízdu nejen na kole, ale je určen i pro jízdu na koloběžce, skateboardu či odrážedle. "Okruh bude tvořený vlnkami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat, případně zvyšovat rychlost jízdy a je možné jej projíždět i bez šlapání. Skill centrum bude tvořeno překážkami pro zdokonalení technických dovedností," uvedl Městský obvod Plzeň 1.
Místo tak bude sloužit jak pro dospělé nebo dospívající, využití zde najdou ale i menší děti.
Foto: Městský obvod Plzeň 1
V úterý přibylo v České republice přes 12 tisíc nakažených lidí, nemocnice už jsou na hraně svých možností. Vláda zjistila, že až 50% obyvatel nedodržuje nařízená opatření.
Podle slov ministra zdravotnictví Jana Blatného není vyloučeno, že dojde k uzavření dalších okresů v České republice. Podle dostupných informací a na základě zhoršení sutiace právě v Plzeňském kraji je možné, že i v některých okresech našeho kraje by došlo k dílčím změnám.
Zátěž lůžkové péče je ohromná. "V Plzeňském kraji je 34 volných lůžek," uvedl Jan Blatný.
Nařízení dalších restrikcí by ale nepomohlo, stále více lidí všechna omezení nedodržují. Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že lidé často nenosí ochranu úst a nosu nebo nedodržují rozestupy. Počet nakažených začal opět stoupat, vyšší výskyt nákazy covid-19 může způsobovat i přítomnost britské mutace. Ten se šíří mnohem rychleji.
Domažlická nemocnice hlásí plnou obsazenost lůžek. "Včera ráno se nám uvolnilo místo. Bohužel úmrtím jednoho z pacientů. Ale během dvou hodin jsme byli zase naplněni. Psychicky je to náročné. Těch pacientů, kteří se dostanou na ventilátor a jsou v kritickém stavu, umírá určitě víc než polovina. Takové statistiky jsme nikdy neměli,“ popsal situaci primář z Domažlické nemocnice Vojtěch Hynek.
Foto: Fn Plzeň
Popeleční středou vstupují křesťané do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. Datum popeleční doby je ale pohyblivé a odvíjí se od data Velikonoc.
Na Popeleční středu se věřícím na čelo uděluje znamení kříže popelem a navíc je Popeleční středa jedním ze dvou dnů nejpřísnějších půstů v roce. Tím druhým dnem je Velký pátek, kterým naopak postní období končí a začínají Velikonoce. Takový přísný půst znamená, že se v ten den věřící nasytí pouze jedním hlavním jídlem a vyhne se masu. Popeleční středou začíná věřícím čtyřicetidenní půst, jeho smyslem je duchovní očista.
V Plzeňské diecézi, která zahrnuje Plzeňský a Karlovarský kraj, budou kněží udělovat popelce u dveří téměř 30 kostelů. Biskup Tomáš Holub vyzval všechny lidi, aby si pro starý symbol přišli. "Jsem přesvědčený, že je doba mimořádná a že v mimořádné době už slova nehovoří tak, jak by měla. A že to, co mnohem více hovoří, jsou symboly. Z toho důvodu bych chtěl nabídnout tenhle symbol, který je prastarý a podle mě nesmírně silný, všem lidem bez toho, že by to bylo spojeno s nějakým kázáním," řekl Tomáš Holub.
Na seznam míst, kde budou kněží udělovat popelec, se můžete podívat zde.
Foto: Pavel Němeček
Poslanci neprodloužili nouzový stav, opatření ve školství však zůstanou stejná, školy budou ministerstvem zdravotnictví uzavřeny na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.
Ukončení nouzového stavu nebude mít vliv na dosavadní režim na školách. Opatření ve školství se od pondělí budou řídit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Zákon o ochraně veřejného zdraví (č. 258/2000 Sb.)
§ 69
Mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku
(1) Mimořádnými opatřeními při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku jsou
a) zákaz nebo omezení výroby, úpravy, úschovy, dopravy, dovozu, vývozu, prodeje a jiného nakládání s potravinami a dalšími výrobky, kterými může být šířeno infekční onemocnění, popřípadě příkaz k jejich zničení,
b) zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami, zejména omezení cestování z některých oblastí a omezení dopravy mezi některými oblastmi, zákaz nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných shromáždění a trhů, uzavření zdravotnických zařízení jednodenní nebo lůžkové péče, zařízení sociálních služeb, škol, školských zařízení, zotavovacích akcí, jakož i ubytovacích podniků a provozoven stravovacích služeb nebo omezení jejich provozu.
Šéf Asociace krajů Martin Kuba odsoudil konec nouzového stav a řekl, že „poslanci si vůbec neuvědomují, do jaké situace nás v krajích staví.“
Situace nakonec podle Blatného vyústí přes stavy nebezpečí vyhlášené krajskými hejtmany až ve vyhlášení nového nouzového stavu. Vyhlášení stavu nebezpečí v případě neprodloužení nouzového stavu už avizovali hejtmani Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje a pražský primátor.
Foto: ilustrační
Inspektoři SZPI hodnotili stav olejů a fritovacích zařízení v celkem 38 provozovnách společného stravování a posoudili zde 47 vzorků fritovacích olejů.
Jak pravidelná kontrolní akce dopadla? "V každé páté až šesté kontrolované provozovně inspektoři SZPI vyhodnotili olej ve fritovacích zařízeních za nevhodný k lidské spotřebě," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. U celkem 18,5% z kontrolovaných provozoven inspektoři zjistili použití tzv. přepáleného oleje a vyhodnotili je jako potravinu nevhodnou k lidské spotřebě, resp. k přípravě pokrmů. U 2 vzorků laboratorní rozbor potvrdil dokonce velmi vysoký stupeň tepelného rozkladu olejů.
V některých provozovnách inspektoři zjistili nejenom přepálený tuk, ale také znečištění fritézy ztuhlými mastnými nečistotami pro zanedbání pravidelného čištění fritovacích zařízení.
Přepálené fritovací oleje obsahují látky škodlivé pro lidské zdraví. "Ve srovnání s kontrolami v minulých letech lze konstatovat setrvalý stav. V roce 2019 inspektoři zjistili nevyhovující fritovací olej u 16% z kontrolovaných provozoven, v roce 2018 šlo o 26% z kontrolovaných provozoven," dodal Pavel Kopřiva.
Foto: ilustrační
Muzeum Českého lesa pořádá v Tachově už deset let masopustní veselí. Tento rok pořadatelé vymysleli takovou akci, která neohrozí zdraví občanů, ale zároveň potěší.
Masopustní spanilá jízda projede ulicemi Tachova už v sobotu 13. února 2021. Konvoj ozdobených aut objede několikrát všechny sídliště, ale také střed města. Přinese tak i letos trochu radosti v této složité době. Spanilou jízdu pořádá Muzeum Českého lesa ve spolupráci s MKS Tachov a dobrovolnými spolupracovníky. "Konvoj šesti ozdobených aut projede 2-3x všechna sídliště i centrum města," píše Muzeum Českého lesa na svých sociálních sítích.
Startuje se ve 13:00 hodin u místního městského úřadu. "Pak budeme pokračovat sídlištěm Západ k Lidlu, na sídliště Východ, Panenskou a třídou Míru na sídliště Rapotín, odtud centrem města zpět k městského úřadu," láká Muzeum Českého lesa všechny obyvatele k tomu, aby jim zamaváli z oken svých domovůnebo na ulici.
Organizátoři prosí obytele, aby dodržovali hygienická opatření a netvořili větší hloučky.
Foto: ilustrační Milan Janoch
Jednou z finalistek České Miss ESSENS 2021 je Lucie Kudová, módní návrhářka a rodačka z Plzně. Jak ji tato soutěž změnila život a jaké je její tajemství na dokonalou postavu? Vše vám prozradíme v článku.
Přihlásila jsi se do České Miss ESSENS sama nebo si tě našla agentura? A co tě k účasti vedlo?
Do České Miss ESSENS jsem se přihlásila sama. Od dětství jsem sledovala každý ročník v televizi. Jako malé jsme si s kamarádkou na tuto soutěž dokonce hrály. Teď v dospělém věku jsem dlouho neměla k přihlášení odvahu, ale nakonec jsem dospěla k závěru, že to zkusím.
Myslíš, že tě soutěž v České Miss ESSENS nějak ovlivnila, nebo jsi se v ní už něco naučila?
Soutěž mi přináší nové zkušenosti, které se mi budou hodit v osobním životě.
Vím, že jsi módní návrhářka, ale líbila by se ti i kariéra modelky? Máš už nějaké nabídky?
Od malička miluji svět módy. Vždy jsem sledovala módní přehlídky. Nejen kvůli návrhářským kolekcím, ale i pro svět modelingu. S tímto světem mám zatím zkušenost jen ze střední odborné školy, kde jsme své vytvořené modely prezentovaly na soutěžích i jako modelky. S profesním světem modelingu žádnou osobní zkušenost však zatím nemám.
Kdo tě v téhle soutěži nejvíce podporuje?
V této soutěži mě podporuje jak rodina, tak blízcí přátelé.
Myslíš, že tě soutěž nějakým způsobem změní, nebo tvoji budoucnost? Nové kontakty, sláva, pracovní příležitosti…?
Mým cílem je si soutěž hlavně co nejvíce užít a zůstat stále svá.
Jaký máte mezi sebou s ostatními finalistkami vztah? Jste spíše kamarádky nebo pociťuješ nějakou rivalitu?
S holkami jsme si opravdu sedly. Jsem ráda, že jsem je mohla díky soutěži poznat. Vždy se na ně těším.
Jak si udržuješ tak skvělou postavu? Máš nějaké své “tajemství” k dokonalé postavě?
Myslím, že štíhlou postavu mám částečně danou i geneticky. V jídle se nijak neomezuji, ale nepřejídám se. Pohyb mám ráda.
Ovlivnila Česká Miss ESSENS nějak tvojí stravu, tvůj pohyb/cvičení?
Zásadně neovlivnila. Vždy jsem se snažila o zdravý životní styl.
Jak probíhá Miss v době pandemie?
Soutěž je tak dobře připravena, aby byla vždy dodržena všechna vládní opatření a hygienická pravidla.
Co tě zatím v soutěži nejvíce bavilo?
Vždy máme bohatý a zajímavý program, včetně poučných workshopů. Největším zážitkem pro mě bylo focení pod vedením týmu profesionálů.
Stíháš se teď věnovat i návrhářství?
Návrhářství věnuji spoustu času. Musím na sobě stále pracovat.
Ovlivnil koronavirus nějak tvou práci, máš teď méně zakázek?
Společenské akce jsou zrušené, takže zakázek mám teď mnohem méně. O to více se mohu věnovat vlastním návrhům. Pořád se mám ještě co učit.
Jak dlouho trvá ušít nějaké šaty?
Záleží na složitosti střihů a zdobnosti šatů. Může to být záležitost několika hodin, ale i jednoho až tří týdnů, pokud jde například o složité svatební šaty šité na míru.
Kde čerpáš ke své tvorbě inspiraci?
Inspirace je všude kolem nás.
Foto: Anna Koniaeva
Filmový festival Finále Plzeň se i letos přesouvá na podzimní termín. Uskuteční se 24. až 29. září 2021, počká si tak na lepší časy a více filmů.
Přesun termínu má jednoduché vysvětlení. „Chceme si festival užít co nejvíce tak, jak ho známe. V kině, se skvělými filmy, diváky a hosty. To by nyní nebylo možné, proto raději počkáme na září, kdy už snad bude situace stabilizovanější,” vysvětluje rozhodnutí ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Navíc po loňské zkušenosti hodnotíme podzimní termín velmi kladně. Uvažovali jsme o něm již v minulosti a nyní byla příhodná doba ho vyzkoušet. Nahrává nám i volný sváteční den 28. září a možnost propojit se s dalšími akcemi jako je Plzeňský festival vína,” dodává.
Dalším důležitým faktem je i množství filmů, které bude moci festival na podzim nabídnout. „V loňském roce čelil významným změnám celý audiovizuální průmysl. Řada premiér byla odložena nebo se zastavila celá natáčení. Bude chvilku trvat, než se vše vrátí do normálu, ale v září bychom už měli mít k dispozici dostatek nových filmů, a to je pro filmový festival klíčové,“ doplňuje ji programový ředitel Peter Badač. O tradiční programové sekce ale diváci nepřijdou. „Soutěže celovečerních, dokumentárních, studentských i televizních snímků zůstávají zachovány. Stejně tak jako přehlídka premiér, krátkometrážních filmů či zajímavých počinů z okolních států,“ vypočítává Peter Badač.
Festival je velký organizační kolos, jehož příprava zabere celý rok. "Chceme zajistit co nejvyšší kvalitu jak pro diváky, tak pro filmaře i pro naše partnery, kteří nás i v těchto nelehkých časech podporují,“ uzavírá Veruňková Košařová za Film Servis Plzeň s.r.o., který je organizátorem festivalu až do roku 2023.
Foto: ilustrační
Jste milovníkem pizzy? Dnes je Váš den, připomínáme si totiž Mezinárodní den pizzy. Podívejte se, jaké druhy mají Češi nejraději.
V úterý 9. února si připomínáme Mezinárodní den pizzy. Jedno z nejpopulárnějších italských jídel se těší velké oblibě i u nás. Dle průzkumů Češi snědí za rok víc než 31 milionů pizz. Muži mají nejraději Capricciosu se sýrem mozzarella, italskou pečenou šunkou, houbami, artyčoky a rajčaty. Ženy si nejčastěji objednávají Hawaii s ananasem.
Další nejoblíbenější pizzou je v Česku Quattro Formaggi nebo Margherita.
Stále větší oblibě se těší i netradiční pizzy, například s brusinkami, hermelínem nebo olomouckými tvarůžky. V nabídce jsou také sladké pizzy s nutellou, banánem, jahodami, skořicí nebo šlehačkou. Otázka je, či se ještě pořád jedná o pizzu nebo už koláč.
Den pizzy tak můžete oslavit stylově a udělat si k večeři radost v podobě voňavé pochoutky s vláčným sýrem.
Foto: Pixabay
Máte doma starší dítě a řešíte, kde mu koupíte potřebné oblečení nebo nové boty? Nejste sami. Tento problém má spousta rodičů. Jak ho řešit?
Děti ve věku druhého stupně základních škol mají někdy velikost oblečení a bot stejnou jako dospěláci. Vláda ovšem povolila prodávat jen dětské oblečení a obuv. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka by se při prodeji obuvi měli prodejci řídit tabulkou České obuvnické asociace. Ta považuje za dívčí boty ty do velikosti 39, chlapecké pak do čísla 42. Co když dítě ale novou obuv opravdu potřebuje?
Každý obchod má jinou strategii. Některé mají za páskou opravdu vše, co není bráno jako dětské, jiní spoléhají na poctivost zákazníků. „Máme zde řadu zákazníků ve věku dětí, které mají velikost větší než 40, tím pádem by si v rámci dětské velikosti to zboží nemohli vybrat,“ řekl mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček s tím, že pokud přijde rodič s dítětem, které obuv potřebuje, pracovník mu ji bez problému vydá.
Výhodu v tom případě mají ti dospěláci, kteří mají nohu malou a vejdou se tak do dětských tabulek. "Mám veikost bot 38, v pohodě jsem si tak mohla koupit zimní boty v regálu s dětským zbožím. Vybírala jsem decentní, bez obrázků, i tak byl výber velký," sdělila nám šedesátiletá zákaznice.
Většina obchodů pak zákazníky odkazuje na e-shop. Problém je v tom, že koupit botu na internetu se rodičům často nevyplácí, neodhadnou velikost nebo jsou boty šité tak, že dětem nesedí.
Jak takový problém řešíte vy?
Foto: Milan Janoch
Na zákusky lidé stáli fronty, v létě bylo před cukrárnou plno cyklistů. A teď? Místo zeje prázdnotou. Dorty si můžete objednat pouze po telefonu nebo na Facebooku.
Mezi obyvateli Plzně i přilehlého okolí se brzo rozkřiklo, že ve Lhotě vyrábí výborné dortíky a zákusky. Majitelka Iveta Lukešová si zakládá na osobním přístupu a příjemném prostředí. "Vždycky jsem chtěla malou cukrárničku s osobním přístupem ke každému zákazníkovi, což se mi snad daří. Jsem ráda za všechny krásné reakce, které od zákazníků přicházejí. A i když je reakce negativní, může nás posunout dál," uvedla majitelka cukrárny.
Bohužel, už skoro rok trvající vládní nařízení nejsou pro cukrárnu příznivá. "Po Vánocích jsem se rozhodla cukrárnu zavřít. Provoz by byl nerentabilní a pociťovali jsme pokles tržeb. Na jaře byla situace jednodušší. Měli jsme alespoň o víkendu otevřené okýnko. Lidé si pro zákusky chodili a psychicky nás podporovali. Na podzim už byla situace horší," řekla Iveta Lukešová a dodala, že vyhlašované kompenzační programy moc nevyužívá, protože na ně nedosáhne díky podmínkám, které jsem u nich nastavené. Nyní přežívá z rezerv, které si tvořila na investice do cukrárny.
Jelikož je pro majitelku cukrárna srdcovou záležitostí, plánuje ji alespoň částečně otevřít. "Stýská se nám po zákaznících, drtí mě ty prázdné prostory. Přemýšlím proto o tom, že bychom otevřeli alespoň o víkendech. V únoru to ale ještě nebude," potvrdila smutně majitelka cukrárny s tím, že zákazníky nechce v žádném případě ohrozit. Sama si nákazou covid-19 prošla, byla dva týdny hospitalizovaná na Infekční klinice FN Plzeň a ví, jak je nemoc zákeřná. Je proto vděčná lékařům a sestřičkám za poskytnutí perfektní péče.
Zákusky a dortíky vyrobené ve Lhotě najdete i v jedné plzeňské kavárně. "Ano, je to tak. Vozíme dortíky do kavárny Diem. To je jediný podnik, který je mi díky jeho majiteli blízký."
V současné době si můžeme všimnout, že některé podniky tak dlouhou dobu uzavření nepřežily. Převážně se jedná o menší provozovny, které si zakládaly na kvalitě. "Dlouhodobě to nemůže žádný podnik za současných podmínek přežít. Mám proto obavu o všechny malé podnikatele, kteří svoje provozy vymazlili s láskou, obětovali tomu svůj čas, osobní život i úspory. Znám několik podnikatelů, kteří to vzdali a už neotevřou," komentovala dopady pandemie Iveta Lukešová.
Doufejme proto, že vláda vymyslí taková opatření, která budou účinná, ale zároveň nebude docházet k takovému zásahu do života převážně malých podnikatelů.
Pokud se Vám blíží narozeniny, svátek či jiná oslava, můžete se inspirovat na facebookové stránce Cukrárny u Jakuba a popřípadě na uvedeném telefonním čísle či přes soukromou zprávu si i nějakou dobrotu objednat.
Foto: ilustrační, Cukrárna u Jakuba
Karlovarský kraj už delší dobu hlásil přetížení nemocnic vzhledem k vysokému počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. Pomocnou ruku jim nabídly i některé nemocnice v Plzeňském kraji.
V nemocnicích Plzeňského kraje oproti začátku týdne opět vzrostl počet pacientů, kteří se léčí z onemocnění covid-19. V pátek dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 148, z nichž 20 bylo na lůžkách intenzivní péče.
Během odpoledne se jejich počet zcela určitě dál navýší. "Klatovská nemocnice má totiž převzít tři pacienty z nemocnice v Chebu, která se kvůli náporu tzv. covidových pacientů ocitá v kritické situaci," sdělil mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.
Klatovská nemocnice je jediná z nemocnic akutní péče Skupiny NPK, kde v tomto týdnu nepatrně klesl počet covid+ pacientů. "Z tohoto důvodu jsme vyslyšeli potřebu z Karlovarského kraje a jsme připraveni převzít tamní pacienty. V tuto chvíli máme informaci o třech pacientech, kteří jsou stabilizováni, nevyžadují intenzivní péči, ale potřebují hosptalizaci na standardních akutních lůžkách. Přivezeni mají být v odpoledních hodinách obvyklou pozemní cestou," řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.
FN Plzeň zatím žádné pacienty z Karlovarského kraje přijímat nebude.
Pacienty příjímal i Privamed. "V Nemocnici Privamed jsme nakonec v pátek přijali celkem pět covidových pacientů na standardní lůžko, tři pacienty z Chebu - jednu rodinu jsme přijali kolem 12:30 a další dva pacienty jsme přijali ještě odpoledne přeložením ze Sokolovské nemocnice kolem 16:30. Všem bude zajištěna potřebná zdravotní péče na uzavřených covidových odděleních. Ambulantní pacienti se proto nemusi bát chodit i nadále na potřebná vyšetření do odborných ambulancí," Eva Milerová, mluvčí Nemocnice PRIVAMED
Foto: FN Plzeň
Přijetí darů věcných i peněžitých schválila na svém zasedání Rada města Plzně dne 25. ledna 2021. Děti a obdarované organizace se tak mají z čeho radovat.
Dětské centrum Plzeň obdrželo dary za skoro 90 tisíc korun. „Mezi dárci jsou firmy i jednotlivci. Dětskému centru, které je příspěvkovou organizací města Plzně a je v něm poskytována odborná péče dětem se specifickými potřebami, darovali například dětskou kosmetiku, jako jsou mycí gely, pěny do koupele či zubní pasty, dále pak hygienické potřeby jako například plenky, hygienické kapesníčky či vatové tyčinky. Mezi dary je i dětská výživa – například sušené mléko, přesnídávky a příkrmy. Centrum také dostalo darem čističku vzduchu,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková. Dětské centrum Plzeň sídlí v ulici Na Chmelnici 6. Poskytuje všestrannou péči dětem od narození do předškolního věku, jejichž zdravotní stav a vývoj jsou ohroženy z důvodů zdravotních nebo sociálních. Pomáhá také dětem s postižením či chronicky nemocným i dětem týraným nebo zanedbávaným a také rodinám, které se ocitnou v tísni nebo těm, kdo se rozhodnou pro náhradní rodinnou péči či adopci.
Celkem 20 tisíc korun darovala jedna výrobní společnost z Dýšiny Městskému ústavu sociálních služeb města Plzně. „Peníze jsou konkrétně určeny na nákup kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, které budou využívat klienti Domova se zvláštním režimem Čtyřlístek v Kotíkovské ulici. Provoz tohoto zařízení zajišťuje příjemce daru – tedy Městský ústav sociálních služeb města Plzně,“ upřesnila Eliška Bartáková.
Foto: ilustrační
Jmenuji se Alík a jsem psí teenager. Mám poškozené očíčko, na které nevidím. Svého páníčka si však dokážu najít po čichu. Pokud byste chtěli být mou novou rodinou, kontaktujte tetu z Psího štěstí.
Ahoj, jmenuji se Alík, jsem 3letý voříšek. Jsem čipovaný, kastrovaný i očkovaný. Pocházím ze špatných podmínek, kde se mi nedostavilo dostatečné péče, výcviku a lásky. K tomu všemu mám mechanicky poškozené očíčko a bohužel na něj nevidím. Mám špatnou minulost. Bojím se prudkých pohybů a větších pejsků.
Rád bych se dostal do rodiny, kde budu bydlet s nějakou menší psí holkou, se kterou si budu moc hrát a dovádět. Hledám zodpovědný domov, ve kterém mě budou milovat i přes můj hendikep. Věřím, že časem doženu vše, co zatím neumím a svoji novou rodinku nezklamu. Doufám, že nezklame ani ona mě a v případě problémů, je bude řešit. Nerad bych se ocitl zase bez domova.
Pokud byste si mě chtěli adoptovat, kontaktujte tetu z Psího štěstí.
Foto: Psí štěstí
V televizi běží opakování pořadu Malé lásky. Vidět v něm můžete porodní asistentku Michaelu Malotinovou (Buchtovou). Jak si užívá roli maminky a kde ji můžete potkat na procházce s kočárkem?
Porodní asistentku Míšu televizní diváci znají spíše pod rodným příjmením Buchtová a s dlouhými tmavými vlasy. Dost věcí se ale od natáčení změnilo. Míša se provdala, loni v dubnu porodila holčičku Beátku, zkrátila vlasy a obarvila je na světlo. „Porodnice na Lochotíně byla jasnou volbou pro můj porod. Mám tam oporu, spostu kamarádek a známé prostředí," prozradila nám.
Porod se na Lochotíně odehrál, ale vůbec nevypadal tak, jak Míša chtěla. "Rodila jsem v době rozletu koronaviru, tatínkové nesměli k porodu, nemohla za mnou žádná návštěva a tak jsem byla ráda, že mám kolem sebe alespoň lékaře a kolegyně, kteří mi nebyli cizí. Chtěla jsem přirozný porod, po několik hodinách, kdy malá stále nepostupovala porodními cestami, musel porod skončit císařským řezem."
Ale i ty negativní vzpomínky na porod maminky zapomenou a začnou si užívat novou roli. Míša věnuje své dceři veškerý čas, o víkendech jezdí celé rodina na výlety. Pobyt na čerstvém vzduchu bere jako důležitý, je to část dne, na kterou se těší. Beátka je v kočárku a společně vyráží i na desetikilometrové procházky. Jaké lokality jsou jejich neoblíbenější? "Nejčastěji chodíme kolem Boleveckých rybníků nebo v blízkosti Košuteckého jezírka. Těšíme se, až se otevře plzeňská zoo, Beátka má totiž moc ráda zvířátka," prozradila Míša.
Víkendy ale patří rodinným výletům. Nyní si chtějí co nejvíce užít sněhu, proto pořídili boby a vyráží společně na kopce. "Jezdíme bobovat na Šumavu, byli jsme také v Mariánských Lázních. Malá si v autě pospí a potom nás čeká zábava na sněhu," pochlubila se porodní asistentka Míša.
V roce 2011 díky svým zkušenostem začala osobně vést předporodní kurzy ve FN v Plzni. Jelikož potom přišla mateřská a pandemie, vytvořila Míša předporodní kurz online. Tam se budoucí maminky dozví všechny důležité informace o přípravě k porodu, samotném porodu i o době šestinedělí.
Rozhodnutí stát se porodní asistentkou padlo už na střední škole. Je reálné se k tomuto povolání vrátit i po skočení mateřské? "Ráda bych se do práce vrátila, určitě ne na plný úvazek. To bohužel nepůjde. Neměl by kdo vodit malou do školky, vyzvedávat ji. Budu tedy ráda za umožnění zkráceného úvazku," uvedla Míša.
Pokud by se TV Nova rozhodla opět natáčet pořad Malé lásky právě ve FN Plzeň, neměla by problém v něm opět účinkovat. "Byla jsem první, která řekla, že jde do toho. Potom se přidávali další a další. Za svou práci se nestydím, vykonávám ji stejně i bez kamer. Vždy se snažím domluvit se s rodičkou, co ji bude příjemné a jaký bude postup. V televizi je i dvanáctihodinový porod sestříhaný do několika minut, může to pak vypadat jinak, než jaká byla realita," dodala porodní asistentka Míša.
Foto: fcb Malé lásky, archiv Michaela Malotinová
Fanoušci hudby v anketě Žebřík rozhodli o tom, že největší šanci na úspěch má zpěvačka Anna K, nominována ve třech kategoriích, a to hlavně díky singlu Na malou chvíli a jejímu videoklipovému ztvárnění.
Nominacím Hudebních cen Žebřík vévodí Anna K, Lenny, David Koller, Marek Ztracený, Miro Žbirka, Lucie, Monkey Business a Tata Bojs. "Živá kultura trpí a skomírá, ale nahrávek, videoklipů nebo streamovaných koncertů přinesl loňský rok celkem dost, takže fanoušci mají v nominacích z čeho vybírat. Zrušit jsme se rozhodli jen donedávna oblíbenou recesi pod názvem Průser roku, která podle nás v těchto dobách postrádá smysl, a raději dáme o to větší prostor pozitivním událostem, povedeným počinům a jejich tvůrcům. Na slavnostním vyhlášení vyhodnotíme výsledky letošního i loňského hlasování," řekl ředitel Hudebních cen Žebřík Jarda Hudec.
Kromě Anny K. má na konečný úspěch šanci také Lenny, počítáme-li i její duet s Marpem, dále David Koller, Marek Ztracený, Miro Žbirka, Monkey Business a Tata Bojs. Obě jmenované kapely figurují v kategorii Album roku zásluhou svých podzimních nahrávek.
Do nominací se probojovali také Mňága a Žďorp, Poetika, Skyline, Michal Hrůza, Fast Food Orchestra, Klára Vytisková spolu s Lake Malawi, Škwor, Mandrage, Like-it, Kateřina Marie Tichá, Dan Bárta, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Barbora Poláková a Ewa Farna.
Mezi kandidáty na Objev roku 2020 figurují 7krát3, Adolfeen, Deaf Heart, Karin Ann a Nelly.
Akcí se v loňském roce odehrálo podstatně méně než v předchozích letech, přesto má tato kategorie důstojné zastoupení díky těmto událostem: Letokruh, Marek Ztracený v O2 Aréně, Monster Meeting, Praha Září a Rock for People.
O definitivních výsledcích se bude rozhodovat do 28. února 2021 na stránkách www.anketazebrik.cz. Zde také naleznete nominace v zahraniční části ankety. Finálový večer Žebříku je naplánován na 21. května 2021 do areálu DEPO2015 v Plzni. Vítězové obdrží originální sošky, jejichž autorem bude opět mezinárodně renomovaný sochař Václav Česák.
Foto: Hudební ceny Žebřík
Obyvatele České republiky čekají další omezení. Jedná se převážně o omezení volného pohybu osob a také služebních cest, kdy docházelo k jejich zneužívání.
Vláda omezuje převážně styk s jinými osobami. Nová omezení začnou platit o půlnoci z pátku na sobotu. "To nejlepší je zůstat doma," řekl Hamáček. "Vím, že to říkáme pořád dokola, ale je to nutné opakovat." Doplnil ho Jan Blatný. "Cílem je snížit mobilitu lidí, to je jediné, o co se snažíme."
Během posledního týdne došlo k zastavení zlepšování celé situace. "Je nezbytně nutné se opět snažit čísla snižovat. Společně jsme se ve vládě dohodli, že je potřeba snížit počet hospitalizovaných osob s nákazou covid-19," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Vláda také rozhodla, že se zatím změna protiepidemického systému konat nebude. Debaty o změně PES začnou v době, až bude v nemocnicích 3000 - 4000 hospitalizovaných s nákazou covid-19. "Skóre je jedním z několika parametrů. V současné době převažuje záměr snižovat počet hospitalizovaných," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Vláda apeluje na všechny osoby, aby si uvědomily, v jaké závažné situaci se nacházíme. "Nařizujeme, aby lidé omezili kontakty na dobu nezbytně nutnou, omezili kontakty s jinými osobami a nebo používali respirátory," dodal ministr vnitra Jan Hamáček.
Testování antigenními testy bude možné co tři dny. Vláda tak chce pomoci i pendlerům. "Naším cílem nebylo zvyžovat restrikce," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. "Jde nám spíše o to, aby byla nařízená opatření dodržována," doplnil.
Další omezení se týká služebních cest. Služební cesty jsou stále možné, bude ovšem potřeba mít písemné potvrzení zaměstnavatele nebo objednavatele služby. V posledních dnech se totiž stávalo, že lidé zneužívali možnosti vyjet na služební cestu, ale brali s sebou i rodinu. To už teď možné nebude, na služební cestu může vyjet pouze ten, koho se cesta týká. Namátkově budou prováděny kontroly v hotelích. "Nikdo ale nezakazuje si pronajmout malý byt, garsonku a tak trávit služební cestu," konkretizoval Jan Hamáček.
Nejvíce lidé očekávali možnost otevření skiareálů. "Musíme se omluvit, původní uvažování o otevření skiareálů bylo myšleno v dobrém. Bohužel situace se nevyvíjí dobře," omluvil se Karel Havlíček. "Nedokážeme říct, kdy se budou moci otevřít." Lanovky tak nebudou moct přepravovat ani pěší. Budou je moci využívat pouze zaměstnanci horské služby nebo složky IZS.
Kabinet také obnovil zákaz návštěv pacientů u lůžek akutní péče. Výjimkou je přítomnost například třetí osoby u porodu či návštěvy u dětských pacientů.
V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat.
Foto: Vláda ČR
Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí