"Jsme zřejmě za vrcholem v počtu hospitalizovaných ve třetí vlně," hlásí krajské nemocnice Plzeňského kraje. Jak to aktuálně vypadá s počty hospitalizovaných nejen v regionu, ale i v plzeňské fakultní nemocnici?
"V nemocnicích Plzeňského kraje jsme se zřejmě dostali za vrchol třetí vlny koronavirové pandemie v našich regionech. Počty pacientů, kteří se léčí z onemocnění covid-19 v krajských nemocnicích velmi pozvolna klesají," informuje vedení krajských nemocnic.
V krajských nemocnicích akutní péče (Stod, Domažlice, Klatovy, Sušice, Horažďovice, Rokycany) je aktuálně hospitalizováno přibližně 115 covid+ pacientů, z toho 15 na lůžkách intenzivní péče. Počet nemocných zdravotníků stagnuje. Je jich kolem 45.
Podle mluvčího nemocnic se zdá, že jsou nemocnice za vrcholem ve třetí vlně. 12. ledna bylo totiž v krajských nemocnicích hospitalizováno 135 covidových pacientů, před týdnem to bylo 120 pacientů. Ve druhé podzimní vlně zaznamenaly nemocnice největší počet na počátku listopadu, kdy v krajských nemocnicích bylo hospitalizováno 170 osob s covidem-19.
Ve Fakultní nemocnici Plzeň je v současné době 147 covidových pacientů. Na standardních lůžkách je to 101 pacientů, 41 pacientů je na lůžkách intenzivní péče, 27 osob na plicní ventilaci a 2 osoby s podporou mimotělního oběhu. Celkem bylo v plzeňské fakultní nemocnici naočkováno 4615 lidí.
Plzeň spolu s Mezigeneračním a dobrovolnickým centrem TOTEM spustila v pondělí 18. ledna vlastní systém pomoci seniorům s registrací na očkování proti covid-19. Linku má i Plzeňský kraj.
Město zřídilo telefonní centrum, v něm jsou na čísle 374 780 960 připraveni pracovníci a dobrovolníci spolu s volajícím seniorem vyplnit registrační formulář. Lidé mohou telefonovat každý den od pondělí do pátku, v čase od 9 do 15 hodin. Pokud senior nezvládne vyplnění formuláře s asistencí přes telefon, dojde za ním po dohodě dobrovolník přímo domů. Senioři si také mohou přijít zařídit registraci osobně na některá z připravených kontaktních míst. „Telefonní centrum funguje jako ústředna až s pěti přístroji dle potřeby a aktuálního zájmu. Na nich proškolení pracovníci a dobrovolníci přijímají a vyřizují hovory seniorů,“ uvedl David Šlouf, radní města Plzně, který vznik centra a celého systému za město spolu s TOTEMem připravil.
Pokud o to senior opět na telefonním čísle 374 780 960 požádá, dobrovolník z TOTEMu ho doprovodí přímo do očkovacího centra. Mobilní senioři půjdou spolu s dobrovolníkem pěšky nebo využijí městskou hromadnou dopravu, imobilním občanům, nebo těm, kteří nemohou z různých důvodů použít MHD, bude zajištěn odvoz na očkování.
Od pondělí 18. ledna v provozu i několik kontaktních míst, kam si mobilní senioři po dohodě termínu na telefonním centru mohou dojít osobně a vyškolení pracovníci a dobrovolníci jim pomohou s registrací. Tato kontaktní místa vznikla přímo v TOTEMu v Bolevci a budou i na jednotlivých úřadech městských obvodů.
Od dnešního dne je také v provozu telefonní linka 374 721 689, která je určena pouze pro mimoplzeňské seniory v celém Plzeňském kraji.
Foto: Krajský úřad PK
Souhrnný index rizika pro Českou republiku je podle PES 2.0 na hodnotě 75. Hodnota odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Dočkáme se tak brzy zmírnění opatření?
Případná změna stupně je ale kromě samotného skóre závislá na aktuální epidemické situaci a zároveň rozhodnutí expertní epidemiologické skupiny. Nejvyšší stupeň platí zatím do 22. ledna. „Zpomalení šíření nákazy souvisí především s poklesem reprodukčního čísla, které je na hodnotě cca 0,8. Jeho pokles se pozitivně odráží také na dalších ukazatelích, které při výpočtu protiepidemického systému analyzujeme,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Je ale stále důležité dodržovat základní nařízení. „Při pohledu na epidemiologické ukazatele můžeme konstatovat, že epidemická situace neeskaluje. Naopak se mírně zlepšuje a je evidentní, že zavedená opatření začínají fungovat a projevují se na počtu nově diagnostikovaných pacientů. Pro zachování příznivého vývoje situace je ale nutné, abychom platná opatření důsledně dodržovali,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Situace se zlepšuje i Plzeňském kraji, počty hospitalizovaných osob s nákazou covid-19 klesají. Kraj se nyní soustředí na otázku proočkovanosti lidí pracujících ve zdravotnických a sociálních zařízení a seniorů. Více jsme psali zde.
Foto: Pixabay
Jak probíhá krok za krokem očkování v nevětším očkovacím centru v Plzeňském kraji, tedy v plzeňské fakultní nemocnici v areálu bývalé vojenské nemocnice? První vakcíny sem dorazily už na konci roku.
Fakultní nemocnice v Plzni je největším očkovacím centrem Plzeňského kraje. Do plzeňské nemocnice putují všechny vakcíny. Odtud jsou pak distribuovány do celého kraje například do nemocnice v Klatovech a do dalších zdravotnických zařízení. Očkovací centrum se nachází v areálu bývalé vojenské nemocnice FN Plzeň Bory, Edvarda Beneše 13, pavilon č. 61.
"První dodávka vakcíny proti Covidu- 19 dorazila do naší nemocnice 30. prosince 2020 a následující den byli naočkováni první zaměstnanci, v polovině ledna bylo naočkováno více než 3 400 zájemců. Jsou to zaměstnanci, pacienti, ambulantní specialisté, členové IZS," informuje nemocnice. Celý Plzeňský kraj dosud obdržel 8 775 dávek vakcíny. Očekává se, že další dodávka bude 21. ledna.
Od 15. ledna 2021 se mohou na očkování přihlásit i lidé starší 80 let. Registrace byla spuštěna v pátek ráno, provázely ji ale velké problémy. Zájem byl obrovský a systém kolaboval. Psali jsme zde.
Na fotografiích plzeňské fakultní nemocnice si můžete prohlédnout, jak probíhá očkování proti covidu-19 od příjezdu vakcíny až po vydání mezinárodního očkovacího průkazu.
Příjezd vakcíny. Ihned je uložena do mrazáku, který disponuje požadovanou teplotou minus 80 stupňů Celsia.
Nutné administrativní úkony v očkovacím centru.
Pro očkování je potřeba podepsat informovaný souhlas. Ten si zájemce může vytisknout doma při registraci nebo mu bude dodán v nemocnici. Zároveň bude zájemci přidělen termín podání druhé vakcíny.
Lékař provede vstupní anamnézu.
Samotná aplikace dávky trvá jen několik vteřin. Po aplikaci vakcíny je nutné, aby se každý odebral do čekárny na 30 minut. Po 2. dávce naočkování bude každému vystaven certifikát. V případě zájmu je možné nechat si vystavit „Mezinárodní očkovací průkaz“, jehož cena je 217 Kč.
foto a zdroj: FN Plzeň
Registrace k očkování proti covidu-19 se rozjela a Vy nevíte, které očkovací centrum využít? Přinášíme Vám proto seznam očkovacích center v celém Plzeňském kraji.
Registrace a rezervace k očkování nemusí proběhnout v jednom termínu, záleží na kapacitě zvoleného očkovacího místa a aktuálním stavu počtu vakcín v České republice. Až očkovací centrum vypíše první volné termíny, bude si je moci přihlášený zájemce rezervovat. Registrační systém ho na to upozorní v SMS a přijde mu další kód, kterým svou rezervaci potvrdí.
Termín podání druhé dávky systém vytvoří automaticky za 21 dní, bude možné ho upravovat. Občan v systému získá také v digitální podobě certifikát o provedené vakcinaci. Certifikát obdrží občan od očkovacího místa v tištěné podobě.
V místě s nejvyšší koncentrací osob, což je město Plzeň, je celkem 7 vakcinačních center. Tři taková centra jsou ve FN Plzeň, další ve Státním zdravotním ústavu, pobočka Plzeň, v nemocnici Privamed, v poliklinice na Denisově nábřeží a v bývalé železniční poliklinice.
Kromě města Plzně jsou vakcinační centra ve všech krajských nemocnicích - Domažlice, Stod, Klatovy a Rokycany. Očkuje se také v nemocnici v Sušici. Vakcinační centra budou v příštích dnech rozšířena ještě o nemocnici v Plané a v Horažďovicích (zde budou očkovat své zaměstnance a pacienty), dále se bude očkovat na poliklinice v Tachově (očkování zde bude zajišťovat společnost Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a. s., která poskytne také mobilní týmy pro okresy Tachov a Plzeň-sever).
V případě potřeby bude vybudováno velkokapacitní centrum, a to v plzeňském areálu Depo2015. „Uvažujeme o tom, že by mohlo být v plzeňském Depu2015. Výhodou je velké parkoviště, dá se tam vytvořit i zázemí pro očkovací týmy. Pracovaly by tam až čtyři vakcinační týmy, což je kolem osmnácti lidí,“ vyjmenovala hejtmanka.
Foto: Nemocnice PK
Ve Vejprnicích se nachází Domov poklidného stáří Baculus. Právě tam měl namířeno mobilní tým EUC Kliniky Plzeň, aby mohl naočkovat seniory i zaměstnance domova.
Plzeňský kraj spustil očkování v zařízeních sociální péče. Vakcinaci zajišťují zatím mobilní týmy EUC Kliniky Plzeň. Mimo Plzeň budou očkovat především mobilní týmy z krajských nemocnic. "Klienti zařízení pro seniory jsou po zdravotnících a záchranářích další skupinou určenou prioritně k očkování proti nemoci covid-19. První zájemci o očkování jej podstoupili v pondělí 11. ledna v Plzni, na dalších místech v kraji se bude pokračovat v následujících dnech," uvedla mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová.
V každém zařízení bude probíhat očkování dle jejich prostorových možností a imobilní klienti budou očkováni přímo na lůžku. Mobilní týmy zajišťují očkování pro všechna zařízení sociální péče v celém kraji bez ohledu na zřizovatele.
Foto: Krajský úřad Plzeňského kraje
SDH Malesice a Městský obvod Plzeň 9 ve spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně organizují kampaň s cílem najít co nejvíce dobrovolníků, kteří by vstoupili do registru dárců kostní dřeně.
Jeden z malesických dobrovolných hasičů vážně onemocněl a Sbor dobrovolných hasičů Malesice se mu rozhodl pomoci. Ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 9 a Českým národním registrem dárců dřeně organizují kampaň, která má jediný cíl. Najít co nejvíc dobrovolníků ochotných vstoupit do registru dárců kostní dřeně a pomoci tak nejen Standovi, ale i dalším lidem se stejnou diagnózou.
Proto se ve čtvrtek 14. ledna od 16:00 hodin uskuteční v malesické hasičárně nábor zájemců o vstup do registru. "Pochopitelně za dodržení hygienických opatření zdravotnice z FN Plzeň přímo na místě odebere zájemcům vzorek potřebný pro zapsání do registru. Na místě bude i člověk, který v minulosti kostní dřeně daroval, připravený zodpovědět případné dotazy," uvedl MO Plzeň 9.
Pokud potřebujete více informací o průběhu zápisu do registru a případném darování krvetvorných buněk, klikněte na zde.
Máte o vstup do registru zájem, ale nemůže se ve čtvrtek 14.1.2021 do hasičárny dostavit? Můžete navštívit kterékoliv ze zde uvedených registračních míst.
Foto: ilustrační
Z více než 4100 zdravotnických pracovníků projevilo zájem o očkování 75%, podobný zájem je i u nezdravotnických profesí, ve kterých pracuje 850 zaměstnanců.
Epidemiologická situace v Plzeňském kraji je velmi vážná. V plzeňské fakultní nemocnici bylo k 5. lednu 2021 hospitalizováno 158 pacientů (335 v Plzeňském kraji), 39 z nich je na jednotkách intenzivní péče, 16 napojeno na umělou plicní ventilaci a dva pacienti na mimotělním oběhu.
V Plzeňském kraji přibylo za středu 6. ledna 795 potvrzených případů s nákazou covid-19.
Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a děkan Lékařské fakulty v Plzni Jindřich Fínek se nechali vakcínou proti Covidu – 19 naočkovat ve čtvrtek 7. ledna a vzkazují široké veřejnosti: „Očkování je jediná možná cesta, jak se vrátit k životu, který všichni pamatujeme. Moci jet kamkoli na dovolenou, beze strachu se potkávat s přáteli, užít si koncert či vidět jiné zpravodajství, než informace o číslech covid+. Chápeme obavy, které někteří lidé mají, bohužel, většinou plynou z dezinformací. V této době věřte odborníkům a přijďte se nechat naočkovat, ať můžeme začít zase normálně žít.“
O očkování je mezi zaměstnanci FN Plzeň velký zájem. Denně je ve FN Plzeň naočkováno více než 300 zdravotníků a celkové číslo očkovaných překročilo první tisícovku. V brzké době denní počet naočkovaných převýší číslo 500.
Foto: FB FN Plzeň
V reakci na zásadní proměnu strategie testování covid-19 v České republice představilo Ministerstvo zdravotnictví také novou verzi výpočtu indexu rizika protiepidemického systému PES 2.0.
V nové verzi se nahradí parametr relativní pozitivity testů novým parametrem, a to podílem hospitalizovaných nezachycených v komunitě za posledních 14 dní. Tento nový parametr zobrazí podíl hospitalizovaných s covid-19, kteří byli diagnostikováni až v nemocnici. „Nový parametr slouží jako indikátor záchytu nakažených a odráží prediktivně její zdravotní dopad. Ostatní parametry indexu rizika zůstávají beze změny,“ zdůraznil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, že se jedná pouze o jednu změnu. Vše ostatní zůstává stejné jako u předchozí verze.
Při výpočtu indexu rizika jsou tak důležité tyto otázky: Kolik lidí se v poslední době nakazilo? Kolik seniorů se v poslední době nakazilo? Narůstá počet nakažených? Dokážeme nakažené účinně a rychle zachytit?
Další důležitou změnu pak představuje fakt, že pokud nebude dosažena úroveň třetího stupně pohotovosti ve většině krajů, nebude index hodnocen pro kraje.
Foto: Úřad vlády
Ministerstvo zdravotnictví varuje před plastovými hůlkami zn. CHOPSTICKS ALLOY, KOREA DESIGN. Jsou nebezpečné hlavně pro játra a štítnou žlázu.
Jedná se o sadu černých plastových hůlek o velikosti cca 27 cm, na horním konci zdobenéch zlatou páskou. Sada hůlek je balena v papírové skládačce s průhledem, baleno po 20 kusech. Na přední straně je fotografie hůlek na dřevěném podkladu a texty identifikující výrobek (CHOPSTICKS ALLOY, KOREA DESIGN). Výrobek je bez dalšího značení.
Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při styku tohoto výrobku s potravinami nebo připravovanými pokrmy může docházet k jejich kontaminaci karcinogenními látkami a následně k jejich konzumaci. "Laboratorními rozbory byla ve výluhu zjištěna přítomnost primárních aromatických aminů v množství 0,091 ± 0,009 mg/kg simulantu. Výrobek pro tento obsah primárních aromatických aminů nesplňuje požadavky závazných předpisů, a to článku 10 nařízení Komise (EU) č. 10/2011, o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami, ve spojení s odstavcem 2 přílohy II. Bylo zjištěno, že se mj. jedná o látku 4,4´-diaminodifenylmethan (CAS No. 101-77-9) s možnými karcinogenními účinky na lidský organismus, zejm. na játra a štítnou žlázu," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
I přes nepříznivou epidemiologickou situaci zaznamenalo transfuzní oddělení Rokycanské a Klatovské nemocnice v končícím roce velký zájem o dárcovství krve.
Na transfuzním oddělení Rokycanské nemocnice se za celý rok provedlo 2373 odběrů. Bylo to sice o 212 odběrů méně než v roce 2019, ale je třeba zohlednit i skutečnost, že kvůli výměně zpracovatele krve byl provoz oddělení na počátku roku měsíc a půl omezen. Provoz odběrového centra bude v příštím roce stejný jako letos. S odběry se začíná hned v pondělí 4. ledna. „V letošním roce jsme začali s odběry až v polovině února. V prosinci s námi totiž ukončil spolupráci tehdejší zpracovatel krve z Plzně a museli jsme najít nového zpracovatele, kterým je nyní Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Hledáním a nastavováním informačního systému jsme ale přišli o 12 odběrových dnů. Vzhledem k této skutečnosti je tedy počet odběrů velmi vysoký," říká vedoucí lékařka odběrového centra Mája Švojgrová a vyzdvihuje přístup dárců. „Je třeba poděkovat všem, kdo se nezalekli mimořádné situace a ztížených podmínek. Díky pravidelným dárcům i nově příchozím zájemcům o dárcovství jsme ani v nejtěžších chvílích nepocítili zásadní nedostatek krve pro nemocné a mohli jsme vypomáhat i v jiných regionech."
V Klatovské nemocnici se provedlo 5235 odběrů krve, což je o 366 odběrů více než v roce 2019. Odběry plazmy zůstaly přibližně na loňské úrovni. Letos jich bylo 2504. Provoz odběrového centra Klatovské nemocnice bude v příštím roce stejný jako letos. Jediná drobná změna je, že v pátek se budou odebírat jen pravidelní dárci, nikoli prvodárci. „Chtěla bych ještě jednou poděkovat všem dárcům, kteří se nezalekli pandemie koronaviru a nepřestali darovat. Naopak mnozí chodili pravidelněji a přivedli s sebou i nové dárce,“ říká vedoucí lékařka transfuzního centra Jana Zítková.
Foto: Facebookové stránky Klatovské nemocnice
Na Štědrý den jste mohli vidět členy Klubu sportovních otužilců Plzeň na vánoční plavbě na plovárně v Hradišti v Plzni. Na Nový rok se chystají okusit vodu v Boleveckém rybníku.
První veřejné vystoupení uspořádali plzeňští otužilci už 9.12.1973 u Ostende. Vystoupení mělo početné publikum, které podobnou podívanou vidělo na vlastní oči většinou poprvé.
Chcete se také podívat na otužilce, kteří plavou ve studené vodě a nečiní jim to žádný problém? "Začala jsem s otužováním nedávno. Vícero lidí mi to chválilo, zlepšila jsem jim prý jejich imunita, mají lepší náladu, dokážou se víc soustředit a zaměřit se na dech. Při vstupu do vody se musím zaměřit opravdu na dech, soustředit se jen sama na sebe. Půjdu se podívat, jak zvládnou plavbu i otužilci na Boleváku," řekla nadšenkyně v otužování.
Pokud se i Vy zajímáte o otužování nebo u Vás převažuje zvědavost, můžete se přijít také podívat na další plavbu, která se bude tentokrát konat na Nový rok, 1. ledna 2021, do vody se otužilci chystají ve 14 hodin z pláže Ostende u Pointu.
Na fotografie z tradičního koupání otužilců na Štědrý den v řece Úhlavě v Hradišti se můžete podívat zde.
Foto: Qap.cz
Koalice čekala na rozhodnutí vlády o prodloužení nouzového stavu. Ten se povedlo prodloužit až do 22. ledna 2021. Přejde tedy Česká republika opět do nejvyššího stupně rizika PES?
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je nouzový stav stále potřebný a velmi nutný. Čísla totiž opět stoupají, nakažených přibývá a vláda bude rozhodovat o přesunu do nejvyššího rizikového stupně PES. „Musíme i nadále konat. Musíme stále dělat opatření, která bolí. Abychom je mohli dělat, potřebujeme k nim nouzový stav, jiná možnost není. Nacházíme se v nejvyšších stupních rizika,“ řekl Blatný v projevu při předložení žádosti ve sněmovně.
Pro prodloužení nouzového stavu hlasovalo 55 ze 104 přítomných poslanců. Pro byli poslanci ANO, ČSSD a většina komunistů. Jeden poslanec KSČM, dva Piráti a všichni přítomní občanští demokraté a lidovci se zdrželi, ostatní byli proti.
Ve středu 23. prosince čeká vládu další důležité jednání. Obsahem je, zda Česká republika opět přejde do pátého stupně PES. Jan Blatný předpokládá, že bude nutné přijmout přísnější opatření již během vánočních svátků. Předběžně uvedl, že by nejvyšší stupeň mohl začít platit v neděli 27. prosince. Důvodem pro zvolení právě tohoto data bylo vysvětlení, že se rodiny chtějí na vánoční svátky navštívit.
Definitivní rozhodnutí ale padne až ve středu na jednání vlády. Pátý stupeň je nejpřísnější fází a jeho rizikové skóre se pohybuje mezi 76–100 body.
V současnosti platném čtvrtém stupni xistuje mnoho výjimek, například otevřené obchody a obchodní centra s omezeními, anebo prodej v neděli. Pokud by Česko přešlo do pátého stupně, žádné výjimky by neplatily. Ministr zdravotnictví Jan Blatný také v úterý 22. prosince řekl, že chce zachovat stejný přístup k malým a velkým obchodníkům. „Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné."
Foto: Úřad vlády ČR
Nová koncepce ministerstva zdravotnictví hovoří o poskytování pohotovosti při urgentních příjmech nemocnic, což je v Plzni Fakultní nemocnice Plzeň. Kraj se rozhodl i přesto jinak.
Plzeňský kraj zachová fungování lékařské pohotovostní služby pro dospělé na další tři roky i na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni.
Ve městě Plzeň bude pohotovost poskytovat nejen nonstop urgentní příjem FN Plzeň, ale v určených časech nadále také EUC Klinika na Denisově nábřeží. „EUC Klinika v Plzni se přihlásila do druhého kola veřejné zakázky na poskytování lékařské pohotovostní služby ve městě Plzeň. Služba bude poskytována na místě, které lidé znají,“ vysvětluje hejtmanka Ilona Mauritzová a dodává: „Snažíme se zajistit dostupnost této služby v co nejvyšší míře, proto jsme se rozhodli vyhlásit zakázku na další tři roky i přes to, že budeme muset tuto službu výrazně finančně podporovat. Na poskytování lékařské pohotovostní služby na urgentních příjmech totiž, dle nové koncepce Ministerstva zdravotnictví ČR, přispívají zdravotní pojišťovny,“ uvedl kraj.
Pohotovost pro dospělé na Denisově nábřeží bude mít ordinační hodiny ve všední dny od 18:00 do 24:00 a o víkendech a svátcích v čase od 6:00 do 24:00 hodin. Pohotovost pro děti a dorost bude i nadále zajišťována Nemocnicí u sv. Jiří, i zde bylo poskytování služby zajištěno vyhlášením veřejné zakázky.
V následujících třech letech bude stomatologická pohotovostní služba v Plzni v oboru zubní lékařství poskytována ve stejném rozsahu jako doposud, tzn. na poliklinice na Denisovo nábřeží 4. Kromě toho je v okresech Domažlice a Klatovy poskytována zubní pohotovostní v ordinacích jednotlivých zubních lékařů, a to v sobotu, neděli a svátcích vždy od 8:00 do 12:00 hod.
Foto: ilustrační
Krizový štáb Plzeňského kraje dnes projednal epidemickou situaci v kraji a další aktuální témata, která souvisejí s nařízeními vlády. Nárůst nakažených v kraji prudce stoupá.
V Plzeňském kraji je v současné době 3 589 aktivních případů nákazy nemocí Covid-19. Podíl pozitivních testů z celkově provedených činí 25 %. Nově jsou k dispozici i výsledky z testování veřejnosti pomocí antigenních testů, kde je záchyt mezi 3 a 5 % pozitivních případů.
V nemocnicích v kraji je hospitalizováno 258 pacientů, z toho 216 je ve standardní péči, 42 pacientů je v intenzivní péči. "Jen za týden je nárůst počtu hospitalizovaných z 208 na 258 pacientů. Dle informací doc. Jana Beneše z FN Plzeň se nemocnice připravují na vytváření kapacit pro pacienty s Covid-19. Od dnešního dne se opět omezuje elektivní operativa. O výpomoc byla požádána Armáda ČR," uvedla mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová.
Nově vzniká odběrné místo Odběrná místa v kraji v prostorách bývalé železniční polikliniky. V kraji je provedeno cca 1 100 testů denně. Testování veřejnosti je spuštěno od středy a zatím jsou kapacity stále přeplněné.
V kraji bylo otestováno mobilními týmy 15 středních škol a 31 základních škol. Za období 2. 11. až 16. 12. se nechalo dobrovolně otestovat 596 pedagogických a nepedagogických pracovníků, přičemž záchyt pozitivit činí 4,5 %.
Foto: ilustrační
Potravinářská inspekce doporučuje spotřebitelům, aby byli obezřetní při nákupu potravin na internetu. Inspektoři tento vzorek odebrali prostřednictvím kontrolního nákupu na sociální síti Facebook.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před doplňkem stravy „VALENTUS SlimROAST OPTIMUM 118g", původem z USA (distributor: Valentus, Inc., Sioux Falls, SD 57106, USA, šarže: A28594912G).
Vzhledem ke zjištěnému množství uvedené látky byla předmětná potravina vyhodnocena jako škodlivá pro lidské zdraví. "Laboratorní analýza v akreditované laboratoři SZPI potvrdila v doplňku stravy přítomnost látky 2-phenylethylamin (PEA), a to v koncentraci 2618 miligramů na kilogram (mg/kg)," uvedl mluvčí inspekce Marek Bartík.
Inspektoři SZPI vzorek odebrali v rámci kontroly internetového prodeje prostřednictvím kontrolního nákupu na sociální síti Facebook. "SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří zakoupili předmětnou šarži potraviny, aby ji nekonzumovali," dodal Marek Bartík s tím, že inspektoři odebrali další tři šarže předmětné potraviny, přičemž naměřené hodnoty PEA dle hodnocení rizika nepředstavovaly riziko pro lidské zdraví.
Potravinářská inspekce doporučuje spotřebitelům, aby byli obezřetní při nákupu potravin na internetu.
Foto: SZPI
Každých 35 vteřin přibyde na světě jeden člověk se závažným zhoubným onemocněním krvetvorných buněk. Leukémie nemá pauzu ani během pandemie koronaviru!
Úterní ligové utkání Viktorie Plzeň s Teplicemi od 18:00 hodin bude dalším, od roku 2018 již třetím, které klub věnuje na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně – NTKD. Cílem je získat další potenciální dárce do Českého národního registru dárců dřeně.
Hráči Viktorky nastoupí do úterního utkání s Teplicemi s logem NTKD na dresech. „Mrzí nás, že fanouškům letos nemůžeme nabídnout přímo na stadionu místo, kde by mohli vstoupit do registru jako tomu bylo v předchozích letech. Rozhodli jsme se tedy pomoci jiným způsobem, a to upozornit na to, že závažná onemocnění rozhodně nemají pauzu a je stále potřeba nových dárců,“ vysvětluje mluvčí klubu Václav Hanzlík.
Pomoci Nadaci pro transplantaci kostní dřeně může každý z nás. Vstupem do Registru dárců, zasláním dárcovské SMS zprávy nebo jen šířením myšlenky a osvěty.
Foto: FC Viktoria Plzeň
Resort zdravotnictví podle ministra Jana Blatného v pondělí 14. prosince navrhne vládě přechod ze třetího do čtvrtého stupně PES. Počet nakažených opět soupá, stejně tak i reprodukční číslo.
Rizikové skóre PES průměrně pro republiku stouplo o pět bodů na 69. Roste také reprodukční číslo, aktuálně je 1,22. I když rizikové skóre roste, vláda opatření ale až na výjimky odpovídají třetímu stupni. Podle mapy PES jsou nějaké okresy v pátém stupni, další polovina ve čtvrtém. Plzeňský kraj se společně s Prahou nachází ve třetím stupni.
Zhoršující se situace přiměla vládu k jednání nad zpřísněním opatření. Resort zdravotnictví podle ministra Jana Blatného v pondělí navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně PES. Zpřísněná opatření by pravděpodobně platila od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. „Omezení nebude dáno sortimentem, ale budou mít omezení osob na metry čtvrteční,“ řekl na páteční tiskové konferenci ministr Blatný a dodal, že návrat do čtvrtého stupně rizika by znamenal například noční zákaz vycházení, více se omezí setkávání osob, provoz škol, sportu a sportovišť nebo hotelů a restaurací.
Platí také zákaz prodeje nápojů do kelímku s sebou. Vláda zakázala i prodej nealkoholických nápojů, tedy například kávy nebo čaje s sebou. Veškeré nápoje si tak musí zákazník vypít přímo v provozovně, kde si je zakoupil. Cílem je podle ministra Blatného to, aby se lidé neprocházeli po ulicích s kelímky.
V Plzeňském kraji je podle aktualizovaných údajů (12. prosince) Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje celkem 2983 neuzavřených případů nákazy. Nejvíce je jich na Domažlicku (757), následuje město Plzeň (706), Tachovsko (459), Klatovsko (320), severní Plzeňsko (299), jižní Plzeňsko (272) a Rokycansko (170).
Foto: ilustrační
Stříbrná pamětní medaile města Plzně patří od pondělí 7. prosince profesorovi Petru Pazdiorovi. Udělil mu ji primátor města Plzně Martin Baxa.
Poděkování pro bývalého hlavního epidemiologa Plzeňského kraje Petra Pazdioru předal primátor města Plzně Martin Baxa. „Je to poděkování za to, co profesor Pazdiora v letošní roce, v němž se potýkáme s nebývalou situací – pandemií nemoci covid-19, pro město Plzeň a celý region jako hlavní epidemiolog Plzeňského kraje vykonal. Byl v době koronavirové krize na jaře i na podzim hlavní oporou, na niž jsme se mohli jako zástupci samosprávy obrátit. Vždy pomohl najít řešení,“ uvedl primátor Martin Baxa.
Při převzetí medaile Petr Pazdiora uvedl, že sice odchází z hygienické služby (opouští funkci vedoucího protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Plzni), ale věří, že tím spolupráce s městem Plzní nekončí, protože dál bude působit na Lékařské fakultě v Plzni a jako vedoucí Ústavu epidemiologie se bude i nadále mimo jiné zabývat epidemií onemocnění covid-19. Chválil si také spolupráci města Plzně, Plzeňského kraje, Krajská hygienické stanice v Plzni a dalších organizací. I radní města pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký vyzdvihl, že se nejrůznější organizace umí spolu v Plzni domluvit a při řešení problémů postupovat společně.
Město s profesorem Pazdiorou spolupracuje i například při řešení problémů bezdomovectví. „Věřím, že se budeme dále potkávat, máme spolu ještě rozpracované projekty, například lékaři na ulici,“ uvedl Martin Zrzavecký.
Foto: plzen.eu
Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje rozhodla o uzavření několika tříd v mateřských školách ve Stříbře. Důvodem je nákaza koronavirem.
Z rozhodnutí Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje se uzavírají třídy v MŠ Přístavní, v MŠ Soběslavova a celá MŠ Palackého.
K dnešnímu dni 8. prosince byly Krajskou hygienickou stanicí uzavřeny 2 třídy v MŠ Přístavní (Tučňáci a Delfínci). Tyto třídy budou uzavřeny do 18. prosince. Od středy 9. prosince se uzavírá také 5.třída MŠ Soběslavova z důvodu kontaktu pozitivního pedagoga.
KHS uzavřela také celou MŠ Palackého. Pedagog v této MŠ byl pozitivně testovaný na koronavirus.
Do Stříbra, před MŠ Přístavní, dorazí v pondělí 14. prosince mobilní laboratoř, kde bude probíhat testování dětí.
Foto: ilustrační