U Stříbra se otevřely nové cyklostezky, které jsou součástí Panevropské cyklotrasy

14.06.2012 21:08

Dva nové úseky Panevropské cyklotrasy byly otevřeny u Stříbra na Tachovsku. Využívat nové úseky budou nejen místní, ale i dálkoví cyklisté, kteří míří po mezinárodní cyklotrase.

FOTO1_Cyklisté na PanevropskéCT=Bockelradweg_1
FOTO1_Cyklisté na PanevropskéCT=Bockelradweg_1FOTO2_Značení-PaneevropskéCT37uStříbraFOTO3_Znaceni-PanevropskéCT v SRNFOTO4_Stříhání páskyFOTO5_Starostové na nové stezcePanevropskáCT_nové úseky_MAPA_JPG+

Cyklistům budou sloužit dva nové úseky na Panevropské cyklotrase u Stříbra. Mezinárodní Panevropská cyklotrasa vede z Prahy přes Plzeň a Norimberk až do Paříže. V úterý 12. června byly otevřeny trasy pro cyklisty mezi Lhotou u Stříbra a Sytnem a také z Vranova do Stříbra.

Dva nové úseky u Stříbra budou využívat nejen dálkoví cyklisté, kteří využívají Panevropskou cyklotrasu, ale i místní milovníci cykloturistiky.

„Úsek spojující Červenou lávku podél řeky Mže s Vranovem patří ve Stříbře k vyhledávaným místům pro procházky, běh pro zdraví či pro vyjížďky na kole,“ říká stříbrský starosta Bohuslav Červený.

„Tento úsek vede přírodně i krajinářsky atraktivním územím v zátopovém území řeky Mže a přehrady Hracholusky, proto jsme zde nepoužili asfaltový, ale kalený hutněný povrch s jemným štěrkovým krytem v souladu s požadavky dotčených orgánů,“ doplňuje Jiří Ševčík, jednatel Rozvojové inženýrské společnosti s.r.o.

Cyklotrasa ze Sytna do Lhoty vede převážně na pozemcích obce Sytno, proto obec přispěla nemalými prostředky. „Místní komunikace vybudovaná v 50. letech Státním statkem Tachov byla již v dezolátním stavu a my na její celkovou opravu přispěli 900 tis. Kč, což představuje asi třetinu našeho ročního rozpočtu. Bez dotace by na opravu nejspíš ještě dlouho čekala,“ upřesňuje starosta Sytna Václav Bodiš.


Podle odborníků na cykloturistiku jsou dálkové cykotrasy využívány stále více„Cyklistů na našich dálkových mezinárodních trasách rok od roku přibývá. Nejde jen o Němce, ale i Holanďany, nebo o Brity. Naše krajina se jim totiž velice líbí,“ říká plzeňská cykloprůvodkyně Radka Žáková.

„Potenciál dálkových cyklotras je u nás stále ještě podceňován, přestože za hranicemi v Německu a Rakousku máme v evropském měřítku asi největší skupinu potenciálních klientů – dálkových cykloturistů,“ říká národní cyklokoordinátor Jaroslav Martínek. „Vytvořit jim v ČR srovnatelné podmínky pro bezpečnou cestu s naloženými koly je základním předpokladem k tomu, aby k nám jezdili. Naším společným cílem na národní a regionální úrovni pak musí být k nim tuto nabídku dostat. To je jedním z cílů projektu Česko jede, který chce společně nabízet produkty z celé ČR našim i zahraničním cyklistům,“ říká Martinek.

Stavba v číslech:
Celkové náklady na výstavbu úseků A a D Panevropské cyklotrasy: 7 879 661 Kč
Z toho: - úsek A (1.262 m, z toho obec Sytno 1.128m a Stříbro 134m): 4 280 020 Kč
(oprava místní komunikace Lhota u Stříbra – Sytno (1,262 km))
- úsek D (2.013 m, z toho Stříbro 1.670m a obec Vranov 343m) 3 599 641 Kč
(rekonstrukce lesní cesty „železniční most na trati 170 –
křižovatka s MK v obci Vranov“ na veřejnou účelovou
komunikaci pro cyklisty a dopravní obsluhu. (2,013 km))
Dotace: a) z prostředků Evropského fondu 75 % z celk. uznat. nákladů max. 224 073 EUR
b) z prostředků Státního rozpočtu 5% z celk. uznat. nákladů max. 14 938 EUR
c) příspěvky od obcí: - Stříbro 1 200 000 Kč
- Sytno 730 626 Kč
- Vranov 222 126 Kč

FOTO: Radka Žáková, Jana Krausová

Panevropská cyklostezka – je jednou z významných mezinárodních cyklotras, které procházejí Plzeňským krajem. Spojuje Prahu s Paříží a prochází mnohými významnými městy jako jsou Norimberk či Štrasburk.

Z celkových 1537 km vede v ČR 227 km, dalších 670 km prochází Německem a 640 km Francií. Projekt mezinárodní cyklotrasy spojující dvě významné evropské metropole přes Německo byl iniciativou německé strany. O vytvoření Panevropské cyklotrasy z původně vytvořené cyklostezky Přátelství se zasadil zejména okresní rada Simon Wittmann.

Panevropská cyklotrasa byla slavnostně otevřena v dubnu 2008 v Norimberku. V Německu vede Panevropská cyklotrasa po síti značených cyklostezek, ve Francii často kopíruje vodní toky.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT