31.10.2024 19:35
31.10.2024 17:06
První listopadový víkend je tady! Kam vyrazit za zábavou po Plzeňském kraji?
31.10.2024 9:45
Klatovská nemocnice potřebuje nutně doplnit zásoby krve
Národopisné muzeum Plzeňska prošlo rozsáhlou rekonstrukcí! Návštěvníkům nabídne dva prohlídkové okruhy – FOTKY
V úterý 23. dubna 2024 bylo slavnostně otevřeno nově zrekonstruované Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni. Na co se mohou návštěvníci těšit? Přinášíme informace.
Projekt "Revitalizace Západočeského muzea v Plzni – Národopisného muzea Plzeňska" byl realizován v letech 2021 až 2023. Revitalizace zahrnovala nejen stavební rekonstrukci dvou památkově významných objektů, ale také vybudování nové stálé expozice. Veřejnost se do muzea poprvé podívá 30. dubna.
Už při vstupu do muzea návštěvník pozná změny, recepce je hned za vstupní bránou, zrekonstruované je i nádvoří.
„Hlavní změna je ta, že v muzeu vznikly dva návštěvnické okruhy. Lidé se dříve mohli podívat zejména do Gerlachovského domu, nyní je prohlídkový okruh dovede i do Chotěšovského domu, který je díky výtahům přístupný i bezbariérově,“ zmínil ředitel Západočeského muzea v Plzni Jiří Orna.
Návštěvníci se mohou těšit na dva prohlídkové okruhy. První z nich je věnován období let 1830 až 1900 a ukazuje život jednotlivce z venkovského prostředí od jeho narození až po ukončení produktivního věku, kterého dosáhl již v měšťanském prostředí Plzně. Druhý je věnován řemeslu a také odívání v městě Plzni a v příměstských oblastech.
„V muzeu je dán velký prostor kolekci měšťanského oděvu. Návštěvníky by mohla zaujmout například pohřební výbava pozdně renesanční Bohunky Lobkowiczové ze Šternberka. Je vystavená dokonce s jejím účesem i botami,“ zmínil Michal Chmelenský, vedoucí Národopisného muzea Plzeňska.
Muzeum bude veřejnosti přístupné s průvodcem i samostatně. U jednotlivých expozic jsou informační tabule, mnohdy doplněné o interaktivní prvky, které na první pohled zaujmou. Návštěvník si například může poslechnout zvuk zvonů, nebo blíže prozkoumat dobové fotografie z Plzně a blízkého okolí.
„Expozice jsou pojaté moderně, doplněné jsou o multimediální prezentace. Brzy zde vznikne i centrum Centrum experimentální etnologie. Tam si návštěvníci budou moct zkusit dovednosti našich předků na vlastní kůži,“ prozradil ředitel Západočeského muzea v Plzni Jiří Orna.
„Rádi bychom návštěvníkům umožnili, aby si sami vyzkoušeli řemesla nebo dovednosti. Například si budou moci něco zpracovat z klokočí, vytvořit obětinu z vosku nebo tradiční výrobky z rákosu. Je to něco, co by mělo doplnit naší stálou expozici,“ doplnil ho vedoucí Národopisného muzea Plzeňska.
Poprvé se návštěvníci mohou podívat do Národopisného muzea Plzeňska 30. dubna v odpoledních hodinách v rámci slavností máje.
„Stavění máje je naší tradiční akcí. Na konci května zde také proběhne Muzejní noc. Návštěvníci se ale mohou těšit na akce v průběhu celého roku,“ přislíbil Jiří Orna.
Projekt „Revitalizace Západočeského muzea v Plzni – Národopisného muzea Plzeňska“ vyšel na 129 mil. Kč. Z toho hradil Evropský fond pro regionální rozvoj 97,75 mil. Kč, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR 5,75 mil. Kč a konečně zřizovatel muzea - Plzeňský kraj - nejprve byla vyčleněna částka ve výši 11,5 mil. Kč, s ohledem na náklady navýšil kraj částku na celkových 25,8 mil. Kč (návratná finanční výpomoc 14,3 mil. Kč).
„Národopis jako takový je nezbytnou součástí naší kultury. Poznat blíže chování, studium a vzdělávání nebo například vývoj odívání našich předků nebo jejich způsob trávení volného času, to je základem nás samých, základem živé a funkční společnosti.Jsem velmi rád, že revitalizace muzea je realizována a nabídne tak cestou nových expozic další náhled historie trochu jinýma očima," říká Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
IROP 1 podpořil 80 projektů českých a moravských muzeí bezmála 3,5 miliardami korun. Sedm z nich se realizovalo v Plzeňském kraji a získalo z této částky 274 milionů. V aktuálním období vyhradil IROP na podporu muzejních aktivit 2,2 miliardy.
Foto QAP