Auto CB ŠKODA ZSA

Zdraví návštěvníků Techmanie ohlídá termokamera - FOTKY

21.05.2020 12:49

Zařízení zkontroluje teplotu příchozích do budovy a tak zajistí větší bezpečnost všech návštěvníků. Do budoucna by se mohly termokamery objevit i ve školách.

využití_termokamery_laboratoř_ilustr
využití_termokamery_laboratoř_ilustr12

Systém se začne využívat od 2. června, tedy od prvního dne, kdy se Techmanie po přestávce způsobené pandemií koronaviru znovu otevře veřejnosti. Termokameru do objektu umístí odborníci na termodiagnostiku z vysokoškolského ústavu Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) .

"Využívání termokamer je spolehlivým řešením, jak v objektech, kam vstupuje větší množství lidí, identifikovat osoby se zvýšenou teplotou a zabránit jim v kontaktu s ostatními lidmi a tím zamezit i možnému šíření nemoci covid-19,“ říká ředitel NTC Petr Kavalíř. Upozorňuje, že nutnou podmínkou je využití kvalitní termokamery, její správná instalace a interpretace získaných výsledků.

Plzeňskému science centru, které bylo z důvodu pandemie od 11. března uzavřeno, tak kamera pomůže se zajištěním běžného provozu, v němž se návštěvníci budou moci cítit bezpečně.

Stanoviště, kde bude probíhat bezkontaktní měření vnitřní teploty osob, zřídí experti NTC ve vstupním prostoru budovy. Zaměstnanci Techmanie, kteří budou termovizi obsluhovat, projdou speciálním kurzem. Techmania navíc připravuje instalaci, jejíž součástí termokamera bude. Jejím cílem je termovizní technologii přiblížit a zároveň na chvíli člověka zastavit, aby měření bylo co nejpřesnější.

S využitím kamery se počítá dlouhodobě. Přínosem přitom bude nejen pro Techmanii a její návštěvníky. Experti s její pomocí získají údaje pro získání nových poznatků v oblasti automatického vyhodnocování dat z termokamer. Budou mít k dispozici výsledky měření dospělých i dětí z různých ročních období a při různém počasí. 

NTC připravuje také projekt Termovize do škol, v němž chtějí jeho odborníci předávat své zkušenosti žákům základních a středních škol a vzbudit v nich zájem o technické vzdělávání. V rámci úvah o termokamerách ve škole přišli také s myšlenkou, umístit termokamery do školních prostor a pomocí nich s předstihem informovat o blížící se chřipkové epidemii.

FOTO: ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Depo 2015
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT