Užíváte si krásné počasí? Odpolední teploty jsou vyloženě jarní. Bohužel, zima se rozhodla vrátit. Jaké teploty nás čekají v průběhu dalšího týdne?
Pracovní týden bude ještě teplý, užijeme si sluníčka a docela vysokých teplot. O víkendu však přijde zlom, opět vytáhneme teplé boty a zimní oblečení. Z Britských ostrovů se bude přesouvat přes střední Evropu k jihovýchodu tlaková výše a postupně bude slábnout. Ve čtvrtek přejde přes naše území studená fronta od severozápadu, za níž k nám bude mezi další tlakovou výší nad Britskými ostrovy a tlakovou níží nad severovýchodní Evropou proudit studený vzduch od severu.
Předpověď na neděli:
V noci polojasno až skoro jasno, místy mlhy i mrznoucí. K ránu v severovýchodní polovině území přibývaní oblačnosti. Přes den polojasno až skoro jasno, zpočátku místy přechodně až oblačno. Ráno a dopoledne místy mlhy i mrznoucí nebo zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po celý den. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, při déletrvajícím vyjasnění až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 11 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze kolem 3 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C. Slabý proměnlivý nebo severní vítr 1 až 4 m/s.
Předpověď na pondělí:
Zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí. Ojediněle, během dne na většině území jasno nebo skoro jasno. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, při mírném větru kolem +2 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 11 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze kolem 4 °C. Slabý proměnlivý nebo východní vítr do 4 m/s, na severovýchodě a východě přechodně mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na úterý:
Jasno nebo skoro jasno. Místy mlhy, i mrznoucí nebo zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po většinu dne. Nejnižší noční teploty +2 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 13 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze kolem 5 °C. Slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr do 4 m/s.
Předpověď na středu:
Jasno až polojasno. Místy mlhy, i mrznoucí nebo zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po většinu dne. Nejnižší noční teploty +2 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 14 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze kolem 6 °C. Slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr do 4 m/s se bude během dne měnit na jihozápadní až západní.
Předpověď na čtvrtek:
Jasno až polojasno, v noci a ráno místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí. Během dne od severozápadu přibývání frontální oblačnosti, na většině území déšť nebo přeháňky, postupně nad 600 m a na severu ve všech polohách srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 14 °C, na severu kolem 7 °C. Slabý proměnlivý nebo jihozápadní vítr do 4 m/s se bude měnit na mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s.
Vyhlídka počasí od pátku do neděle:
Zpočátku oblačno až zataženo, na většině území občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Postupně oblačno až polojasno, místy sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty v pátek +2 až -3 °C, v dalších dnech -2 až -7 °C, při déletrvající zmenšené oblačnosti kolem -9 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 5 °C.
Foto: Qao.cz
Plzeňský centrální obvod v rámci zlepšení životního prostředí a také komfortu občanů upravuje některé nevzhledné plochy a zvelebuje město upravenými loučkami.
UMO 3 nahrazuje nevzhledné průšlapy, které vznikají většinou na sídlištních travnatých plochách, květinovými loučkami a a upravenými plochami. Loni byl třeba jeden z nich v Lábkově ulici nahrazen květnatou loučkou.
Letos přišly na řadu úpravy průšlapů na Vejprnické ulici v Předních Skvrňanech, které na několika místech hyzdí trávník. „Sami občané z Vejprnické ulice nás oslovili s žádostí úpravy těchto průšlapů, neboť si přejí mít v okolí domů hezké a upravené prostředí. My jsme jim, samozřejmě, rádi vyšli vstříc a tyto místa zasypali a doplnili zelení. Výsledek bude patrný, až přijdou teplejší jarní dny,“ řekl David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.
Jenže někteří lidé si práce na zvelebování okolí zjevně vůbec neváží, je jim lhostejné a upozornění nerespektují, ohrazení ničí a nově upravené plochy znovu pošlapávají. „Bohužel dlouholeté návyky a možná i ušetřených pár kroků zatím zřejmě brání tomu, aby zdejší občané měli radost z nové zeleně. My ale nehodláme tolerovat znehodnocování naší práce a budeme místo monitorovat, o což jsme i požádali Městskou policii Plzeň, která se rovněž na toto místo zaměří se svými kontrolami,“ uvedl David Procházka. „Snad si to ti, kterým je líto ujít pár kroků navíc uvědomí, a my se tak budeme moci věnovat dalším místům, která čekají na zkrášlení,“ dodal.
Foto: UMO 3
Vláda vyhlásila nový nouzový stav do 28. března, od pondělí 1. března se zpřísní pravidla pro volný pohyb či maloobchod a opět se uzavřou školy, ale také školky či dětské skupiny.
Důvodem pro vyhlášení nového nouzového stavu je velmi špatná epidemická situace způsobená především rychlým šířením tzv. britské mutace koronaviru SARS CoV-2 a potvrzeným výskytem velmi nebezpečné jihoafrické mutace viru a také kritická situace ve zdravotnických zařízeních, které jsou přetíženy náporem těžkých případů pacientů s covid-19. „Jsme přesvědčeni, že nouzový stav potřebujeme hlavně pro to, abychom ochránili životy našich spoluobčanů. Já bych se vrátil do minulého roku – 12. března 2020 jsme vyhlásili nouzový stav, kdy počet nakažených byl 22 a v nemocnici byli tři lidé a nikdo nezemřel. Dnes máme v nemocnicích 7 100 lidí, téměř 1 400 na jednotkách intenzivní péče a bohužel každý den umírají lidé a my musíme za každou cenu nouzový stav vyhlásit,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.
Nová vládní opatření budou platná od 1. března po dobu tří týdnů.
Roušky a respirátory
V zastavěném území obce bude povinné všude venku nosit minimálně zdravotnickou roušku, respirátor nebo jiný podobně účinný ochranný prostředek splňující příslušnou normu. Na nejvíce rizikových místech, jako jsou obchody či MHD, už nebude možné nahradit respirátor dvěma rouškami. Končí i výjimka pro zaměstnance. Ti si budou moci ochranný prostředek sundat pouze tehdy, pokud budou na svém pracovišti sami. Zaměstnavatelé však budou mít od 1. března povinnost své zaměstnance, kteří přicházejí do styku s jinými osobami, ochrannými prostředky vybavit v dostatečném počtu na každou pracovní směnu.
Omezení volného pohybu osob
Od 1. března bude platit zákaz opouštět území okresu, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu, jakým je například cesta do zaměstnání či k lékaři. Zákaz bude platit i obráceně pro vstup do jiného okresu, kde dotyčný nebydlí. Pokud lidé vlastní rekreační objekt, pak na něj mohou do začátku platnosti nařízení odjet, ale bude se po dobu platnosti opatření považovat za jejich bydliště. Cesty mimo vlastní okres bude muset každý umět při případné kontrole doložit buď příslušným potvrzením, nebo čestným prohlášením. Zpřísnění se týká i pohybu přes den ve volném čase. Povoleny budou jen nezbytné cesty, například na nákupy, a cesty do přírody a sportování, ale jen za podmínky společné přítomnosti pouze členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště. Plzeň navíc uzavřela veřejná sportoviště. VLáda také doporučuje obcím uzavřít všechna dětská hřiště.
Omezení v oblasti maloobchodu a služeb
Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Uzavírají se také obchody s dětským zbožím. Otevřeny budou jen nejnutnější provozovny. Restaurace stále budou moci vydávat jídlo přes okénko.
Školství
Vláda od pondělí uzavře všechny základní školy, ale také mateřské školy či dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnickém zařízení, školy zřízené při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pokračovat bude i nařízení vlády, které ukládá hejtmanům zabezpečit péči o děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, pracovníků kritické infrastruktury, bezpečnostních sborů a dalších vybraných profesí. Možné budou pouze individuální konzultace.
Foto: Úřad vlády
Majitelé ubytovacích zařízení nyní mohou zažádat o finanční podporu. Žádost mohou podnikatelé podat do konce června 2021. O finanční dar je možné zažádat osobně, nebo přes datovou schránku.
Provozovatelé ubytovacích zařízení na území města Plzně mohou žádat o finanční podporu, kterou jim město poskytne s cílem zmírnit negativní ekonomické dopady koronavirové krize do sektoru cestovního ruchu. Žádosti o poskytnutí finančního daru mohou podávat do 30. června 2021. Veškeré podrobnosti a potřebné formuláře najdou na webových stránkách https://epo.plzen.eu.
Zastupitelé města Plzně rozhodli 8. února letošního roku o zrušení obecně závazné vyhlášky č. 10/2019, o místním poplatku z pobytu, to znamená o zrušení povinnosti výběru a odvodu místního poplatku z pobytu na území města Plzně, a to s účinností od 9. února 2021. Dále rozhodli o poskytnutí finančního daru pro poskytovatele úplatného pobytu, kteří v souladu se zmíněnou vyhláškou odvedli místní poplatek z pobytu za období od 1. ledna 2020 do 8. února 2021. Hodnota daru se bude rovnat výši odvedeného poplatku.
Žádost o poskytnutí finančního daru v předepsané formě mohou provozovatelé podat osobním doručením nebo poštou na adresu Magistrátu města Plzně, Škroupova 5, 301 00 Plzeň, kancelář č. 1 nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky statutárního města Plzně 6iybfxn). Jednotlivé žádosti budou projednávány v orgánech města. Na základě schválení poskytnutí daru konkrétnímu příjemci bude sepsána darovací smlouva, po jejímž podpisu bude finanční dar proplacen na bankovní účet uvedený v žádosti.
Foto: QAP.cz
Na dnešním jednání Krizového štábu Plzeňského kraje se hovořilo především o vzrůstajícím trendu nemocnosti, kapacitách nemocnic v kraji, které aktuálně stojí na hraně lůžkových kapacit.
Epidemická situace v kraji se podle ředitele KHS Plzeň nevyvíjí dobře. Nárůsty pozitivně testovaných se v denním souhrnu pohybují kolem 1500. V tuto chvíli v poměru na celou ČR je každý desátý vzorek zachycen v Plzeňském kraji. Stávající trend se negativně odráží na situaci v nemocnicích v celém kraji. K dnešnímu dni bylo hospitalizováno celkem 561 pacientů C+ z toho 105 na lůžkách intenzivní péče, 10 na vysokoprůtokovém kyslíku. Potvrzuje se trend klesání věku u hospitalizovaných pacientů. Kapacity volných lůžek intenzivní péče k dnešnímu dni systém eviduje 0, standartních pak 35. Během dnešního dne je realizován převoz celkem 10 pacientů intenzivní péče do Prahy, a to 5 do ÚVN a 5 do FN Motol. Za tento týden je denní nárůst pacientů v nemocnicích 15. Pokud bude tento trend pokračovat, lze očekávat během následujícího týdne zahlcení kapacit, ze současných pacientů ve standartní péči lze zhoršení očekávat u 10 – 20 % z nich.
Očkování a vakcíny
V tomto týdnu obdržel Plzeňský kraj 4 plata vakcíny Pfizer (Comirnaty) – 780 lahviček. Navíc mimo plánovanou dodávku bylo na žádost hejtmanky dodáno 1 plato vakcíny Pfizer (Comirnaty) – 195 lahviček, které je určeno především pro Tachovsko, které je velmi zasaženým okresem.
„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo získat navíc plato vakcíny Pfizer, protože se domnívám, že jsme na tom podobně, jako Karlovarský a Královéhradecký kraj, kterým byla vakcína navíc přislíbena,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
K 25. 2. 2021 je v Plzeňském kraji druhou dávkou očkováno celkem 12 910 osob. Celkem z dodávky vakcín je vyoočkováno 32 942 dávek, které tvoří zhruba 80 % dodávky do kraje. V kategorii 80+ je druhou dávkou naočkováno 4 656 osob.
Očkování pedagogů, praktičtí lékaři
O víkendu bude otevřena možnost registrovat se k očkování pro pedagogy. V Plzeňském kraji projevilo zájem očkovat se z více než 10 000 pedagogických pracovníků 7 931, nepedagogických pracovníků 2 783 z celkového počtu více než 4 000.
Foto: Krajský úřad Plzeňského kraje
Muž si objednal ženu na sexuální radovánky, ona ovšem z bytu zmizela se šperkovnicí a mobilním telefonem. Policii se velmi rychle podařilo ženu vyhledat.
Starší muž si domů objednal tzv. eskortní službu. Pak ale zjistil, že mu chybí mobilní telefon a skleněná šperkovnice.
"Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Starší muž si začátkem února pozval k sobě domů ženu z tzv. eskortní služby nabízející sexuální radovánky. Vypili spolu několik skleniček vína a muž následně usnul. Probudil ho až telefon, když mu volal jeho kamarád. Pracovnice eskortní služby se v tuto dobu v bytě již nenacházela. Muž po chvíli zjistil, že mu chybí mobilní telefon a skleněná šperkovnice, ve které se nacházely šperky v hodnotě několika desetitisíců korun," uvedla mluvčí policie Michaela Raindlová.
Policisté žádají o spolupráci všechny občany, kteří jsou schopni identifikovat osobu zachycenou na přiložených fotografiích nebo na kamerovém záznamu, aby se neprodleně přihlásili na nejbližší obvodní oddělení Policie České republiky nebo zavolali na linku 158. Osoba na fotografiích je důležitá pro trestní řízení.
AKTUALIZACE: Policisté již znají totožnost osoby, která je důležitá pro vedené trestní řízení policistů obvodního oddělení Plzeň 2. "Děkujeme občanům za spolupráci," uvedla mluvčí policie Veronika Hokrová.
Foto: PČR
Klatovská nemocnice, která pečuje na svých lůžkách intenzivní péče o velmi komplikované covidové pacient, potřebuje k jejich léčbě rekonvalescentní plazmu.
Klatovská nemocnice vyzývá dlouhodobé dárce krve nebo plazmy, kteří v minulosti prodělali onemocnění covid s příznakovým průběhem, aby přišli plazmu darovat. V současné době potřebuje nemocnice především plazmu od lidí s krevní skupinou B a AB. Rezervaci k odběru nebo bližší informace lze získat na bezplatné lince transfuzního pracoviště 800 292 700.
Rekonvalescentní plazma od dárců, kteří se vyléčili z nemoci covid, obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Plazma je proto podávána právě pacientům s komplikovaným průběhem nemoci. Klatovská nemocnici ji začala dobrovolným dárcům odebírat v listopadu. Do dneška ji v nemocnici poskytlo několik desítek dárců. „Zatím jsme léčbu rekonvalescentní plazmou indikovali deseti pacientům, u nichž naši lékaři předpokládali, že transfuze buď pozastaví zhoršující se vývoj nemoci, nebo urychlí léčbu, což se skutečně u těchto pacientů v kombinaci s obvyklou léčbou podařilo,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Zeithaml s tím, že se jednalo o covidové pacienty na lůžkách intenzivní péče i na standardních lůžkách interního oddělení. „Rádi bychom tuto léčbu poskytovali i dalším pacientům. Proto potřebujeme plazmu s dostatečným množstvím protilátek a pro tuto konkrétní léčbu i plazmu dárců s vhodnou krevní skupinou, kdy skupina AB je v tomto případě univerzální a plazmy skupiny B máme zpravidla menší zásoby,“ doplnil ředitel.
Aby se jednalo o rekonvalescentní plazmu k léčbě nemoci covid, zjišťuje se před tím nebo následně množství protilátek. „Dostatečné množství protilátek mají hlavně lidé, kteří v minulosti sami prodělali onemocnění covid se zdravotními komplikacemi, to znamená, že měli horečky, dušnost, bolesti kloubů nebo další příznaky. Pacienti, kteří prodělali nemoc bez příznaků, mají těch protilátek zpravidla méně. Nicméně i oni mohu přijít. Hladinu protilátek zjistíme a i krevní plazmu bez potřebného množství protilátek dokážeme zpracovat k jiným účelům,“ popsala vedoucí lékařka pracoviště transfuzních služeb Jana Zítková.
Foto: fcb Klatovská nemocnice
Každý den se objevují čísla, kolik lidí se nakazilo koronavirem, kolik z nich je vážném stavu. Ve společnosti ale stále převládá negativní přístup k těmto údajům.
Jak docílit důvěry lidí v nová opatření? Podle některých je celá situace nafouknutá jen proto, aby lidé měli strach a vláda je mohla ovládat. "Už mi to přijde moc. Omezeni už jsme skoro rok a situace je jak na houpačce. Chvilku lepší, chvilku horší. Je vidět, že ta opatření prostě nepomáhají. Teď čekám, co vymyslí. Jestli zavedou opatření, která včera vyhlásili jako možná," uvedl muž, který si nepřál být jmenován.
Bouří se hlavně maminky, které mají děti ve školce. "Pracovat musím. Je pravda, že mohu využívat homeoffice, ale s pětiletým dítětem doma prostě nejsem tak produktivní. Dítě potřebuje pozornost, potřebuje uvařit. Já jsem pak nepříjemná, protože je toho na mě moc," řekla nám maminka, která má sedavé zaměstnání v kanceláři.
Na druhé straně tábora stojí lékaři a zdravotní sestry, kteří jsou na pokraji svých sil. Ti nechápou přístup některých občanů. "Ať se přijdou na oddělení podívat. Možná by pak názor změnili. Denně máme několik úmrtí, denně přijímáme několik nových pacientů. Ani pro nás není příjemné, když z posledních sil pečujeme o velmi nemocné pacienty. Na druhou stranu nás těší, když se stav pacienta zlepší natolik, že může být propuštěn do domácího léčení. Rekonvalescence je dlouhá," uvedla lékařka z covidového oddělení.
Foto: FN Plzeň
Komplikace na silnici mezi Kozolupy a Myslinkou způsobil starší muž, když nepřizpůsobil svou jízdu a dostal smyk. Sanitkou byl převezen do nemocnice.
Na komunikaci mezi Kozolupy a Myslinkou havarovalo v pátek 26. února po deváté hodině ranní havarovalo jedno osobní vozidlo. Auto bylo mimo komunikaci.
Jednu osobu předali hasiči ZZS. "ZZS z místa nehody transportuje muže cca 74 let s lehčím zraněním do Fn Bory," uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová.
Muž, ročník 1947, jel s vozidlem Dacia ve směru od obce Myslinka na Kozolupy. "Při průjezdu pravotočivé zatáčky dle všeho nepřizpůsobil rychlost vozidla svým schopnostem, vlastnostem vozidla a povětrnostním podmínkám, dostal smyk, vyjel vpravo mimo vozovku, kde havaroval. Alkohol policisté vyloučili dechovou zkouškou. Přesnou příčinou a okolnostmi dopravní nehody se zabývají policisté z územního odboru Plzeň venkov," uvedla mluvčí policie Ivana Jelínková.
Foto: HZSPK
Ve dnech, kdy na Českou republiku uhodily silné mrazy, zřídilo město Plzeň ve spolupráci s neziskovými organizacemi evakuační krizové středisko pro lidi bez domova v DEPO2015.
Za dobu deseti dnů fungování středisko využilo denně kolem 70 osob lidí bez domova. „Zájem o evakuační krizové středisko, stejně tak i o Domov sv. Františka ze strany lidí bez domova, byl v uplynulých velmi mrazivých dnech enormní. Denně střediskem v depu prošlo zhruba 60 až 70 lidí, kterým byly přes den nabídnuty služby nízkoprahového centra a přes noc ubytování, včetně možnosti mít u sebe své psy. Díky intenzivní spolupráci města Plzně a poskytovatelů sociálních služeb se nám podařil splnit hlavní cíl, aby nedošlo k žádnému úmrtí člověka bez domova na ulici. Během provozu ani v jednom ze zařízení nedošlo k žádnému závažnějšímu incidentu, naopak, díky aktivnímu přístupu sociálních pracovníků se podařilo s mnoha klienty navázat intenzivnější kontakt a řešit jejich problémy, které se týkaly zejména absence dokladů, zdravotního stavu, zaměstnání, partnerských vztahů, ubytování,“ řekl iniciátor záměru David Šlouf, radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.
Na území města Plzně žije přímo na ulici zhruba 450 lidí. "Všem těm, kteří o naši pomoc stáli, jsme dokázali poskytnout v mrazivých dnech střechu nad hlavou, ostatním lidem bez domova, kteří i přes veškerou nabídku odmítají jakoukoliv pomoc a zůstávají na ulici, zajistili terénní pracovníci Městské charity Plzeň, ve spolupráci s humanitárním skladem Diecézní charity, potravinové balíčky, ošacení, spacáky i deky a pravidelně je kontrolovali,“ uvedl David Šlouf.
Foto: Magistrát města Plzně
Poznáváte osobu na sestaveném identikitu od specialistů z Kriminalistického ústavu Praha? Pak se obraťte na policisty.
V květnu loňského roku bylo v lesním porostu katastru Plzeň-Valcha nalezeno neúplné torzo lidského těla. "Dle soudního znalce došlo k úmrtí několik měsíců před nálezem, nejspíše koncem léta či začátkem podzimu roku 2019. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení ke zjištění příčiny smrti a zjištění totožnosti osoby, jejíž ostatky byly nalezeny," uvedla mluvčí policie Ivana Jelínková.
Mělo by se jednat o muže, bělocha, drobnější postavy, jemných rysů, vlasy měl mít lehce zvlněné, spíše tmavší o délce cca 30 až 35 mm. Muž byl vysoký okolo 170 cm a byl ve věku nejméně padesáti let. Co se týká markantů osoby, měl pouze tři zuby a malíček levé ruky měl ohnutý. DNA osoby se neshoduje s žádnou pohřešovanou osobou. "Dle nalezené lebky byl pomocí forenzní faciální rekonstrukce vytvořen identikit zemřelého. Pokud osobu na přiloženém identikitu poznáváte, obraťte se prosím na linku tísňového volání Policie České republiky 158. Za veškeré informace vztahující se k případu děkujeme," dodala Ivana Jelínková.
Foto: PČR
Vláda oznámila několik opatření, která navrhuje zavést od pondělí 1. března. Otázkou ale zůstává, zda se bude pokračovat v nouzovém stavu či nikoliv.
Konkrétní podobu dalších opatření představí vláda v pátek, nejprve o nich chce jednat s opozicí. Vláda také v pátek požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Pokud opozice bude souhlasit s prodloužením nouzového stavu či vláda vyhlásí nový nouzový stav, začne uzávěra okresů platit od pondělí 1. března.
Jaká další opatření vláda navrhuje?
ŠKOLSTVÍ - „Počítá se s uzavřením školek, škol a dětských skupin,“ uvedl Andrej Babiš. Otevřené by měly zůstat pouze vybrané školy, které by byly otevřeny pro děti zdravotníků a příslušníků integrovaného záchranného systému.
UZÁVĚRA OKRESŮ - Karel Havlíček říká, že třítýdenní uzávěra okresů významně pomůže. „Pokud to všichni vydrží v následujících třech týdnech, potom začne postupné rozvolňování. V kombinaci s očkováním a masivním testováním věříme, že se začneme dostávat za horizont problému,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
DELŠÍ KARANTÉNA - Z důvodu mutací koronaviru a jejich rychlému přenosu vláda navrhuje prodloužit karanténu z deseti dní na čtrnáct.
RESPIRÁTORY - Dvě roušky na sobě už v MHD stačit nebudou. Povinné bude nošení respirátorů.
TESTOVÁNÍ VE FIRMÁCH - Pojišťovny budou hradit čtyři testy na každého zaměstnance měsíčně. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný. Příspěvek na testy platí i pro OSVČ.
Foto: Úřad vlády
V Domažlicích pokračuje transformace nemocnice na zařízení specializované na covidovou péči. Po první a druhé etapě vzniklo v pondělí na lůžkové stanici chirurgie A nových 20 covidových lůžek.
Nová covidová lůžka se prakticky všechna velmi rychle zaplnila. V pátek by měla mít nemocnice k dispozici dalších 24 covidových lůžek (celkem 87). Oproti původnímu plánu vzniknou na jiném oddělení než na interním. "Od úterka jsme tak měli k dispozici 63 lůžek pro covidové pacienty. Ještě v ten samý den a během středy se prakticky všechna zaplnila. Přijímali jsme hlavně pacienty přímo z terénu, nejčastěji z Domažlicka a Tachovska,“ řekl ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.
Nová covidová lůžka vznikají na oddělení následné a dlouhodobé péče. Nemocnice dnes také přijala od Správy státních hmotných rezerv dalších 8 JIPových lůžek (viz foto). Celkem jich má tedy zapůjčeno už 16. A obdržela i dalších 15 kusů přístrojů mimotělní plicní podpory (HFNO). Celkem jich je tedy v nemocnici už 30.
O dalším postupu transformace v Domažlické nemocnici se bude rozhodovat v dalších dnech. "Všem pacientům z Domažlicka je samozřejmě k dispozici veškerá ambulantní péče, nemocnice se dokáže postarat o všechny interní i chirurgické pacienty a bez jakékoli změny funguje dětské i gynekologicko-porodnické oddělení," dodal Jiří Kokoška.
Foto: Nemocnice PK
Jak vyřešit rychlé šíření koronaviru v nejpostiženějších místech kraje? Do Tachova a Stříbra míří mimořádná dodávka vakcín.
Pro nejvíce zasažené okresy obdržel Plzeňský kraj mimořádnou dodávku vakcíny Pfizer (Comirnaty) v počtu 195 lahviček. Už během čtvrtečního dne probíhá očkování osob ze skupiny 80+ v Tachově a Stříbře. „Vyjednali jsme mimořádnou dodávku vakcíny Pfizer pro Tachovsko. V tuto chvíli očkovací místa mají více než 500 dávek k dispozici a ve spolupráci se starosty Tachova a Stříbra začínají očkovat,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
V okresech Tachovsko a Plzeň-sever je pro příští týden k dispozici dostatek vakcín pro registrované osoby z prioritní skupiny 80+. Očkovat bude v pracovních dnech všech 6 očkovacích míst v závislosti na požadavcích z centrálního rezervačního systému. „I přes veškerá dosavadní opatření, je očkování cestou, jak pandemii zastavit. Jsem ráda, že ministerstvo mé volání po dodávce vakcín vyslyšelo a ztotožnilo se s názorem, že je zapotřebí nejkritičtější ohniska nákazy řešit co nejrychleji a nejefektivněji,“ doplnila hejtmanka Ilona Mauritzová.
Foto: FN Plzeň
Neštěstí se stalo v Plzni v Revoluční ulici. Malá holčička zatím z neznámých příčin vběhla přímo před jedoucí auto. Transportována byla do nemocnice.
Na místo vyrazily všechny záchranné složky. "Po nezbytném ošetření bylo dítě převezeno na Emergency FN Plzeň," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
Hasiči u sebe vozí pro takové případy plyšáky, aby holčičce zlepšili náladu. "Hasiči dítěti věnovali plyšového dráčka ke zmírnění psychologického dopadu situace," dodal Petr Poncar.
Foto: ilustrační
Krásné počasí vybízí k procházkám či vyjížďkám na kole. Od pondělí 1. března se ale vyhněte cyklostezce U Ježíška. Dojde k plánovanému kácení topolů.
Od 1. března maximálně do 20. března dojde k omezení provozu na cyklostezce a pěší stezce podél Radbuzy v lokalitě U Ježíška, konkrétně od pěšího propojení u Mikulášského hřbitova ke Kožíškově lávce. "K omezení dojde v souvislosti s plánovaným kácením topolové aleje z důvodu snížené provozní bezpečnosti stromů. Žádáme tedy veřejnost, aby k procházkám či projížďkám zvolila v této lokalitě po přechodnou dobu raději druhý břeh řeky Radbuzy," uvedlo UMO 2.
Foto: ilustrační
Epidemická situace v souvislosti s onemocněním covid-19 se v Plzni i v celém Plzeňském kraji poslední týdny zhoršuje. Lidé ale stále nařízená opatření nedodržují. Budou proto probíhat větší kontroly.
Roste počet vážných případů nejen ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde stoupl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 za poslední tři týdny o více než 50 procent, ale i v dalších zdravotnických zařízeních. Téměř 80 procent lidí, kteří nově onemocní, se nakazí rychle se šířící britskou mutací koronaviru.
Městská i státní policie proto bude ještě intenzivněji kontrolovat dodržování protiepidemických opatření, a to zejména v místech, kde se shromažďuje větší množství lidí, například v rekreační oblasti Boleveckých rybníků, ale i na jiných místech. Vedení města i vedení Městského ředitelství policie Plzeň apeluje na osobní zodpovědnost a ohleduplnost občanů. „Činnost státní i městské policie bude v tomto ohledu v příštích dnech intenzivnější. Situace je skutečně vážná a bohužel v mnoha případech domluvy nestačí. Apelujeme na všechny, aby používali ochranné prostředky, neshlukovali se a dodržovali další opatření především v zájmu svého zdraví a svých spoluobčanů, nikoliv kvůli policejním kontrolám,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.
Meteorologové hlásí v následujících dnech slunečné počasí, očekává se proto, že lidé vyrazí opět ven. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby dodržovali vládní nařízení. O uplynulém víkendu se shromažďovaly v okolí Velkého boleveckého a Šídlovského rybníka početné skupiny lidí, a to zejména v okolí stánků s výdejními okénky. "Návštěvníci nedodržovali předepsané rozestupy, neměli roušky ani jiné ochrany obličeje a na zahrádkách pravděpodobně veřejně konzumovali alkoholické nápoje. Svou bezohledností se tak vystavovali riziku nakažení covidem-19 a rozšiřování nákazy mezi další občany. Chápeme, že je dodržování stanovených protiepidemických opatření leckdy obtížné, ale právě jen jejich respektováním je možné šíření epidemie kladně ovlivnit,“ upozornil radní Martin Zrzavecký.
Strážníci mohou uložit v případě zjištění porušení krizových opatření sankci až do výše deseti tisíc korun.
Foto: ilustrační
Několik jednotek hasičů vyjelo k požáru hromady uskladněného dřeva v lese na Domažlicku. Jaká byla příčina požáru, to je zatím v šetření.
Krátce před desátou hodinou dopolední vyjeli hasiči k požáru hromady uskladněného dřeva. "V lese mezi Spálencem a Českou Kubicí hasíme požár hromady uskladněného dřeva o velikosti cca 30x5m. Poblíž je ještě jedna hromada, kterou ochlazujeme," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že na místě jsou JSDH Tlumačov, Všeruby, Folmava a stanice Domažlice.
Příčina vzniku požáru je zatím v šetření.
Foto: HZSPK
V bývalých kancelářích Plzeňských městských dopravních podniků na adrese Palackého 16 vybudovalo město velkometrážní byt o dispozici 11+1 pro Středisko křesťanské pomoci Plzeň.
Středisko křesťanské pomoci Plzeň zde bude poskytovat sociální službu dům na půl cesty pro mladé lidi ve věku 18 až 26 let, kteří například opouštějí dětský domov či jinou formu ústavní výchovy, pocházejí z disfunkčních rodin, nemají patřičné sociální zázemí či se již ocitli na ulici, a díky podpoře střediska získají své vlastní osobní zázemí i společenské uplatnění. "Středisko křesťanské pomoci jako jediné tuto službu v celém Plzeňském kraji nabízí. Díky němu najdou nejen svoje první soukromé bydlení, ale také pomoc sociálního pracovníka, který jim pomůže si najít práci, učí je se zorientovat ve finančních otázkách i dalších společenských záležitostech. Jsem velmi rád, že město buduje různé formy podpory bydlení, tak aby lidé nekončili na ulici a mohli si vybrat, jak chtějí žít. Město má nastavený velmi dobrý systém ukončování bezdomovectví, který se snaží dále rozvíjet. Nové prostory umožní kvalitnější poskytování sociální služby a věřím, že její uživatelé zde najdou svůj domov, a to jim umožní zvýšit kvalitu jejich života, a tím se zabrání životu na ulici po opuštění ústavní výchovy. Celkové náklady na vybudování jsou vyčísleny na šest milionů korun,“ uvedl radní města pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf, pod jehož vedením projekt vznikl.
Velkometrážní byt po dokončení přestavby má dispozici 11+1 o velikosti 223 metrů čtverečních. Byt bude mít středisko v pronájmu od 1. března 2021 za standardní nájemné. „Z celkového počtu 11 místností bude osm z nich sloužit klientům naší služby, v dalších třech vznikne společenská, zasedací místnost a kancelář pro sociální pracovníky, kteří s těmito mladými lidmi pracují a pro správce. Pracovníci služby jsou přítomni denně, včetně víkendů i svátků a pomáhají klientům řešit každodenní situace,“ vysvětlila Anita Trmalová, vedoucí sociální služby Dům na půl cesty Bójka Střediska křesťanské pomoci Plzeň.
Služba není určena pro osoby užívající nelegální návykové a omamné látky a závislé na alkoholu. Dále také osoby s duševní poruchou, závažnější poruchou chování nebo osoby se zdravotním znevýhodněním.
Foto: Magistrát města Plzně
V ranních hodinách vyjížděli hasiči k požáru dodávky na dálnici D5. Důvod, proč začalo auto hořet, v současné době zjišťuje vyšetřovatel.
Ve čtvrtek 25. února došlo krátce před sedmou hodinou ranní na dálnici D5 ve směru na Plzeň k požáru automobilu. "U Ejpovic začala hořet menší dodávka. Požár se šířil z mototového prostoru," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
Naštěstí při požáru nedošlo ke zranění. "Výši škody a příčinu požáru zjišťuje vyšetřovatel," dodal Petr Poncar.
Foto: HZSPK
Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí