Auto CB ŠKODA nový SUPERB

21. března přijde astronomické jaro

20.03.2011 15:29

Po dlouhé a mrazivé zimě jsme se konečně dočkali. I když už sluníčko nad našimi hlavami chvilku svítí, to pravé astronomické jaro přijde až v pondělí 21. března.

Jaro je období, kdy po dlouhé a studené zimě lidé čerpají ze slunce novou energii, radují se z rozkvétajících květin a vrstvy zimních svršků nechávají doma ve skříni a ven vyráží jen v tenkých bundách a mikinách.

Astronomické jaro začíná již zítra 21. března a to konkrétně v 00:20 hodin středoevropského času. Tou chvílí nastává tzv. jarní rovnodennost a přichází astronomické jaro, které potrvá až do letního slunovratu, tedy do 21. června.

"Rok 2011 je poslední rok, kdy nám jaro začíná 21. března, jak jsme se učili ve škole. Od příštího roku už v našem časovém pásmu nastane začátek astronomického jara jedině 20. března a později dokonce i 19. března. 21. března budou jarní rovnodennost slavit zase až naši potomci," uvedl Jan Vondrák, předseda České astronomické společnosti.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy střed slunečního kotouče je přesně nad rovníkem a Slunce vstupuje do znamení Berana, den a noc jsou stejně dlouhé. Od této chvíle se Slunce vrací k severní polokouli a dny se prodlužují, proto je také déle vidět.

"Okamžik jarní rovnodennosti se každoročně posouvá o necelých 6 hodin kupředu, v každém přestupném roce naopak skočí o více než 18 hodin vzad. Nejpozději tak jaro začíná vždy jeden rok před přestupným rokem, nejdříve pak v roce přestupném. Tento cyklus se opakuje každé  čtyři  roky  s  tím,  že  každý  následující  cyklus  nastává  zhruba o třičtvrtě hodiny dříve. Postupem času tento rozdíl narůstá, až první jarní den padne nikoliv na 21., ale na 20. březen. K tomu dojde poprvé již v příštím roce 2012," vysvětluje Vondrák.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte