QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Chlapec skončil po požití zakázané látky v nemocnici. V Plzeňském kraji evidují policisté desítky podobných případů

04.07.2024 13:16

Produkty se zakázanými látkami HHC, HHCP a další mohou děti lákat svými pestrými obaly, tvary a barvou výrobků a chutí. Nejaktuálnější případ řeší policisté v Plzni, kdy chlapec skončil po požití zakázané látky v nemocnici. 

sanitka_ilustrační_QAP

Od 1. července 2024 jsou do seznamu návykových látek zařazeny další syntetické látky, jako je například látka HHCP. Přesto policie eviduje jen od začátku letních prázdnin desítky případů, ve kterých hrajou tyto látky hlavní roli.

"Od začátku tohoto července evidujeme v Plzeňském kraji již do desítky případů, kdy děti tuto zakázanou látku požily v různých formách produktů, jako například tabákové výrobky, různé potravinové výrobky a doplňky. Velkým lákadlem je podoba prodávaného výrobku - pestré obaly, barevné bonbony a jejich různé chutě," uvádí mluvčí policie Veronika Hokrová.

Látky HHC, HHCP a další mohou mít silné nežádoucí účinky, mohou být nebezpečné, a to obzvláště pokud ji užije dítě. "Vzhledem k tomu, že o prázdninách mají děti více volného času a rodiče nemusí mít až takový přehled o trávení jejich volného času, považujeme za důležité o této věci informovat a doporučit rodičům, aby o tomto tématu se svými dětmi promluvili," apeluje mluvčí policie.

Dětem je dle Veroniky Hokrové vhodné vysvětlit, že tyto syntetické látky mají negativní dopady na jejich zdraví, přičemž nežádoucí účinky mohou zapříčinit po jejich požití i hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení.

"Nejaktuálnější případ řeší policisté v Plzni, kdy chlapec skončil po požití zakázané látky v nemocnici," varuje mluvčí policie Veronika Hokrová.

Látky jako HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR.

Na dodržování platné legislativy dohlíží Ministerstvo zdravotnictví a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, jejichž cílem je odstranění těchto produktů a různých potravinových doplňků s obsahem zakázaných látek z trhu. Ve spolupráci se Policie ČR zjištěnými případy zabývá.

"Od 1. července 2024 reaguje policie na neoprávněné nakládání s těmito látkami v souladu s platnou legislativou, tedy stejným způsobem jako u HHC, HHC-O a THCP," uzavířá mluvčí policie.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
ITEP Plzeňský kraj
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT