19.09.2024 20:45
19.09.2024 17:45 19.09.2024 20:00
Víkend je tu! Kam vyrazit za zábavou v Plzeňském kraji?
19.09.2024 14:32
Workshopy, tipy na výlety i interaktivní expozice. Veletrh cestovního ruchu ITEP začíná - FOTKY
Hala TJ Lokomotiva Plzeň ožila oblíbeným veletrhem cestovního ruchu ITEP, který každým rokem připravuje Plzeňský kraj. Akce byla zahájena křtem speciální obrazové mapy Plzeňského kraje za dob Karla IV. Podívejte se do naší fotogalerie!
Jsme technická škola v technické době, říká nový ředitel VOŠ a SPŠE
Jeho dítětem je plzeňská Techmania. Nejen, že byl u jejího zrodu, ale dlouhá léta ji i vedl. Od vědeckého a zábavního centra se nyní posunul do školství. Od loňského prosince je Vlastimil Volák ředitelem Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni (VOŠ a SPŠE Plzeň). Jaký je rozdíl řídit Techmanii a školu, kam by chtěl školu posunout a co má za plány? Čtěte rozhovor.
Techmanii jste řídil od roku 2006, pak jste přesídlil do VOŠ a SPŠE v Plzni na Koterovské. Obě jsou to funkce manažérské a řídící. V čem je rozdíl?
Jedna obrovská výhoda školství je, že je součástí veřejné správy. Rozpočty jsou dané, finance vám každoročně přicházejí. V Techmanii je to jiné. Čerpáte peníze od návštěvníků, z dotací, sháníte je a oproti školství je tam obrovská finanční nejistota. Druhý velký rozdíl je ve mzdách. Mzdy učitelů se v posledních letech značně zvýšily. V neziskovce ne, a tak rozdíl ve mzdách je veliký. Pro mě osobně tedy ve směru financí velká úleva, nesháním peníze na život, ale na rozvoj.
Vzhledem k tomu, že se Techmania zaměřuje i na edukativní programy pro školy, tak pro vás školství nebylo úplnou novinkou?
To máte pravdu, 20 % návštěvníků Techmanie tvoří školy. A my jsme museli pochopit, jak školství funguje, abychom nabídli školám něco smysluplného a využitelného. Za Českou asociaci science center jsem byl několik let členem SKAV (Stálá konference asociací ve vzdělávání), takže jsem mnoho úsilí věnoval i formálnímu vzdělávání. Komentovali jsme nová nařízení ministerstva školství, dávali podněty na ministerstvo, takže jsem již byl u toho plánovaného rozvoje vzdělávání. Vím, jak vznikají jednotlivé strategie. Dnes se mně tyto zkušenosti hodí.
Navíc jste zde naskočil do „rozjetého vlaku“? V Techmanii jste přece budoval vše od počátku?
Ano, Techmania vznikala z nuly, od přípravy projektu až po realizaci bylo několik fází. Dnes už je to ale také fungující instituce. A tato škola má skoro 70letou historii. Musel jsem si na počátku udělat svoji představu, jak je škola vnímaná veřejností, jakou přidanou hodnotu má pro náš region. Srovnat si klady a zápory školy.
Tak pojďme konkrétně ke škole. Jaké má klady VOŠ a SPŠE Plzeň?
Má za sebou velké množství absolventů, kteří jsou úspěšní v pracovním životě. Jsou to různí šéfové firem, vedoucí pracovníci i děkani apod. To dává závazek do budoucna, stále vychovávat úspěšné absolventy. Druhou devizou je, že škola má ve vínku technologie, které mění svět. Dnešní svět je světem moderních technologií spojených s elektřinou a my máme historii od elektroprůmyslovky, učíme, jak využívat elektřinu, rozumět technologiím. Zkrátka připadlo nám něco, co má ve světě obrovský smysl. Popsal bych to jednoduše, jsme technická škola v technickém světě. S rozvojem se na škole postupně otevřely také obory informační technologie a technické lyceum.
Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň
Koterovská 828/85, 326 00 Plzeň
Nabízí obory Technické lyceum, Elektrotechnika, IT s výběrem dalších zajímavých studijních specializací.
Lze vůbec s tak rychlým vývojem světa dobře ve školství plánovat?
My musíme plánovat na pět let dopředu. Vývoj směřuje k tomu, že technologie jsou rychlé a je opravdu těžké říci, co studenti budou potřebovat na konci studia. Naším záměrem je posílit všeobecnější vzdělávání, aby byli studenti připraveni na adaptaci doby a poté mít užší zaměření. Západní svět už takto funguje. My se teprve učíme k profesnímu rozvoji přidat další kompetence, které spíše souvisejí s osobnostním rozvojem a občanskými kompetencemi.
Fungujete v areálu, kde je nejen škola, ale i internáty a další prostory. I to je pro vás výhoda?
Tento kompaktní areál je pro nás obrovskou výhodou. Máme tu nejen školu, ale i domov mládeže, jídelnu, sportoviště. Osobně to vidím jako naši velkou příležitost do budoucna. Musíme ale pracovat i s tím, že je areál starý a vznikl v době, která měla úplně jiné požadavky. Takže některé budovy se již přežily a je důležité infrastrukturu smysluplně obnovit.
Máte už konkrétní plány?
V současné době žádáme o dotaci na modernizaci kuchyně. Podali jsme projekt do OPŽP (Operační program životního prostředí). Kuchyni potřebujeme modernizovat, tak aby splňovala nová nařízení, zvýšila se kapacita a zároveň chceme i snížit energetickou náročnost. Připravujeme také k podání žádosti o dotaci další projekt, který souvisí se zateplením budov. Čímž bychom vyřešili i problém s havarijními vazníky na našich budovách. V neuspokojivém stavu jsou i naše domovy mládeže a dílny, i to chceme co nejdříve vyřešit. Zejména elektrotechnické obory musí mít adekvátní prostory.
foto: QAP, VOŠ a SPŠE Plzeň