Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Kašny v Plzni se vrací po zimě do provozu. Fontána před muzeem je v havarijním stavu

19.04.2023 17:07

Po zimní pauze se do zkušebního provozu vrací plzeňské kašny, fontány i pítka. Spuštěna ale nebude fontána před Západočeským muzeem v Plzni, ta je totiž v havarijním stavu.

CG0A0357

Veškeré fontány a kašny v Plzni se po zimě kontrolují, bývá to pravidelně během dubna. V provozu jsou pak od 1. května. Nyní už se ale spouští zkušební provoz.

„V pondělí 17. dubna se na náměstí Republiky odstranily dřevěné kryty u všech tří kašen a poté proběhla nezbytná kontrola technologií. Dále byly vyčištěny nádoby od vodního kamene a napuštěny. Tento zkušební provoz je důležitý k tomu, aby se stihly včas odstranit případné závady. K obnovení jejich provozu v tzv. ostrém režimu dojde již tradičně 1. května,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Kvůli havarijnímu stavu nebude v letošním roce zprovozněna velká fontána před budovou Západočeského muzea. Kdy ale dojde k opravě, zatím není jasné. „Do září má být dokončena projektová dokumentace na její opravu, poté bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele. Pokud vše dobře půjde, fontánu zprovozníme už příští rok na jaře,“ uvedla podrobnosti Ilona Pelíšková z oddělení městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP).

Příspěvková organizace Správa veřejného statku města Plzně se stará nejen o kašny na náměstí Republiky, ale i o další kašny, fontány, pumpy a pítka v centru Plzně. Celkem na jejich údržbu putuje ročně z městského rozpočtu 700 až 800 tisíc korun. Jarní spuštění všech kašen, fontán a pítek, jež SVSMP spravuje, stojí včetně zkušebního provozu městský rozpočet 111 tisíc korun, přičemž náklady na spuštění kašen na náměstí Republiky a pod Velkým divadlem představují asi polovinu této částky.

 

Voda v kašnách není určena k pití, pro udržení její čistoty bývá pH vody chemicky upraveno na stupeň 7. "Obsah chlóru je vyšší, aby se v kašnách netvořily řasy. Pokud přeci jen dojde ke kontaminaci, musí se veškerá voda z kašny vypustit, následně je potřeba vyčistit nejen samotnou nádrž, ale i potrubí, a teprve pak může být kašna znovu napuštěna. Náklady s tím spojené město vymáhá od toho, kdo škodu způsobil. Jeden takový čin může vyjít až na sedm tisíc korun," uvádí plzeňský magistrát.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte