QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na Zadově se těžce zranil čtrnáctiletý chlapec, byl tu se školou na výcviku!

28.01.2016 18:24     28.01.2016 18:53

Čtrnáctiletý školák zřejmě nezvládl jízdu na sjezdové trati na Zadově, ve velké rychlosti narazil do zasněžovacího děla a těžce se zranil.

Resuscitace neznámého běžkaře

Nehoda se stala kolem půl čtvrté odpoledne. Jak přesně k ní došlo, není zatím jasné, protože se odehrála beze svědků. Ani nikdo ze spolužáků v tu chvíli s chlapcem nebyl.

„Krátce poté na místo dojela chlapcova učitelka a ihned zavolala pomoc. My jsme se k němu dostali velmi rychle a zjistili jsme, že hoch asi v plné jízdě narazil do zasněžovacího děla. Náraz musel být skutečně prudký, protože tato technika má ochranný plot, který byl poškozen,“ popsal okolnosti nehody Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.

Chlapec měl přilbu, ale ta během nárazu do překážky odlétla několik metrů stranou. Následkem nárazu utrpěl mladý lyžař závažné poranění hlavy a pravděpodobně i poranění v břišní krajině.

„Jeho stav jsme telefonicky konzultovali s dispečinkem linky 155 a jeho pracovníci k nám poslali sanitní vůz. Poté vzhledem k povaze zranění povolali i vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic,“ doplnil Ondřej Zeman.

Jenže nastaly další komplikace. Vrtulník nemohl kvůli dešti a husté mlze na Zadov doletět. Záchranáři proto zraněného hocha předali posádce sanitky a ta jej převezla cca 10 kilometrů k obci Stachy. Tam už mohl vrtulník dosednout, letečtí záchranáři pacienta převzali a transportovali do budějovické nemocnice k dalšímu ošetření.

"Pacient je ve stabilizovaném stavu, kvůli podezření na otřes mozku zůstává v českobudějovické nemocnici na pozorování." informuje Petra Kafková, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

 „Na šumavských sjezdovkách je vlivem současného počasí mokrý a těžký sníh, který vyžaduje značnou opatrnost při jízdě. Vzhledem k tomu, že pozítří začínají prázdniny a do hor se chystá větší množství dětí a méně zkušených lyžařů, doporučuji všem maximální opatrnost,“ důrazně varuje návštěvníky pohoří Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Aktuální informace o sněhové situaci a stavu sjezdových tratí najdou lyžaři na webových stránkách www.horskasluzba.cz.

Foto: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT