QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Nová čtvrť v Plzni bude stát miliardy, vedení města uzavřelo s investorem memorandum

22.11.2023 13:01

Jak jsme vás již informovali, kasárna Slovany se má v nejbližších letech proměnit v moderní městskou čtvrť. Plzeň udělala v této věci další důležitý krok, vedení města uzavřelo memorandum o spolupráci s investorem.

memorandum kasárna Slovany_1123_MMP

Memorandum o budoucí spolupráci, která povede k oživení více než třicetihektarové zóny, podepsali v úterý 21. listopadu na plzeňské radnici za město Plzeň primátor Roman Zarzycký a investor Petr Březina, jednatel Slovany pozemky s.r.o. a Slovany develop s.r.o., místopředseda představenstva APB – PLZEŇ a.s.

Memorandum stvrzuje dosavadní společnou vůli, parametry budoucí spolupráce a závazek pokračovat v jednáních až do uzavření smlouvy o spolupráci. K jejímu podpisu by mělo dojít na jaře příštího roku.

„V této zóně se čekalo 25 let na příležitost projevit společnou vůli. Chci proto poděkovat Pavlu Bosákovi i Světlaně Budkové za to, že na projektu pracovali a dotáhli jednání do této fáze. Předpokládám, že na dubnovém zastupitelstvu schválíme finálovou část a věřím, že developer dodrží své závazky. Osobně se na to velmi těším, jde o příležitost pro Plzeňany, kdy v lokalitě nevzniknou pouze městské byty, ale také byty v soukromé části, což by mělo mít pozitivní vliv na realitní trh. Když je konkurence, klesají ceny,“ uvedl při podpisu memoranda primátor Roman Zarzycký.

Areál největších plzeňských kasáren je opuštěný od roku 1992, od té doby čeká na zasíťování a výstavbu. První domy by se mohly začít v lokalitě stavět do dvou let. Kasárna Slovany se promění v moderní městskou čtvrť pro několik tisíc lidí, vzniknou v ní stovky bytů, kanceláře, obchody, park i školka, do lokality půjde v nejbližších letech kolem 20 miliard korun.

„Není to malý developerský projekt, ale je to opravdu velká čtvrť. Plánujeme v ní nejenom byty, ale i občanskou vybavenost, školku, možná i školu. I já děkuji za vstřícnost, protože naše anabáze s kasárnami je dlouholetá, a tímto podpisem zahájíme práce na projektové přípravě a rozjezdu projektu,“ reagoval Petr Březina.

Ten nyní s projektanty řeší, jak by nová čtvrť měla vypadat a počítá s tím, že v první fázi zaplatí zhruba 200 až 250 milionů korun za zbudování vodovodu do areálu. Tím podle Petra Březiny padne to, co dosud projekt brzdilo.

„Při dnešních cenách by celkově do daného území mohlo jít kolem 20 miliard korun. Počítáme s tím, že novou čtvrť budeme postupně budovat zhruba patnáct let,“ doplnil. Na své náklady by měl investor mj. vybudovat technickou i dopravní infrastrukturu.

„Důležité pro obě strany bylo vybudování důvěry. A to se podařilo právě proto, že jsme si navzájem objasnili, že na naší straně hájíme zájmy občanů města Plzně a nikoho jiného, a u investora jsme získali jistotu, že mu jde o toto město, o to, aby se ze zanedbané lokality stala krásná čtvrť, že mu nejde jen o ryzí výdělek,“ uvedl technický náměstek Pavel Bosák.

„Pozemky pro školku získáme od investora za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční a předpokládáme, že získáme i předkupní právo na pozemky pro bytovou výstavbu o rozloze téměř pět hektarů. Je to důkaz dobré spolupráce se soukromým investorem,“ dodala radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24