QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň je v tuzemsku třetím nejlepším městem pro byznys

16.05.2023 9:22

Srovnávací výzkum Město pro byznys již šestnáctým rokem zhodnotil podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Plzeň obsadila třetí příčku.

Lenka Palánová Robert Šťastný a Anna Putnová_Plzeň město pro byznys

Na první příčce se umístila Lysá nad Labem, druhé bylo Brno. Za výzkumem po datové stránce stojí agentura Datank. Město Plzeň uspělo ve srovnání 205 obcí a 22 městských částí Hlavního města Prahy.

„Velmi mě těší, že po vítězství v krajském kole se západočeská metropole umístila v rámci celorepublikového srovnání na bronzové příčce. Plzeň vyšla velmi dobře i v testu elektronické komunikace nebo v počtu nabíjecích míst pro elektromobily,“ uvedl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikaní Daniel Kůs.

Statutární město Plzeň dosáhlo vynikajících výsledků v celé řadě kritérií. Porota hodnotila celkem 26 kritérií z podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. V Plzni porota ocenila například počet dokončených bytů v poměru k meziroční změně počtu obyvatel, vynakládání finančních prostředků do oblasti veřejné dopravy a kultury nebo počet úředních hodin plzeňského magistrátu.

Porota kladně hodnotila také výbornou dopravní dostupnost a počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. „Podpoře podnikání se v Plzni věnujeme dlouhodobě, například i prostřednictvím Plzeňského inovačního ekosystému (PINE), kterého je BIC Plzeň součástí. V systému PINE nejenže podporujeme žáky v polytechnickém a přírodovědném vzdělávání, ale ve vyšších stupních dává PINE šanci nadějným podnikatelským nápadům, inovátorům, začínajícím podnikatelům. Všem, kteří chtějí v Plzni podnikat, což přinese lepší budoucnost Plzeňanům i městu samotnému,“ řekl Luděk Šantora, jednatel BIC Plzeň, které podpořilo už téměř 150 podnikatelských projektů.

Ocenění za západočeskou metropoli převzala v Praze při slavnostním vyhlášení Lenka Palánová, senior konzultantka BIC Plzeň. „V BIC Plzeň nabízíme podporu inovačním podnikatelům, vyhledáváme pro ně vhodné finanční zdroje. Nabízíme také odborné konzultace a rozvoj prostřednictvím řady nástrojů. Jsou to například Plzeňské podnikatelské vouchery nebo inkubační program, jejichž nové výzvy budou v nejbližších dnech vyhlášeny,“ nastínila systém podpory Lenka Palánová.

Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí České republiky.

Foto MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT