Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Plzeňský primátor s radním žádají v otevřeném dopise premiéra o možnost vykázat problémové osoby

07.08.2023 12:00

Primátor města Plzně Roman Zarzycký a radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer vyzvali v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu a ministra vnitra Víta Rakušana, aby samosprávám legislativně umožnili vykázat ze svého území problémové lidi, které v daném městě nebo obci nemají trvalé bydliště.

Otevřený dopis R. Zarzyckého_0823.PNG3
Otevřený dopis R. Zarzyckého_0823.PNG3Otevřený dopis R. Zarzyckého_0823Otevřený dopis R. Zarzyckého_0823.PNG1

Zástupci města Plzně v otevřeném dopise upozorňují, že i přes veškeré snahy města, přes značné finanční náklady na bezpečnost a prevenci kriminality a veškeré úsilí složek IZS a dalších organizací v posledních letech u Plzeňanů klesá pocit bezpečí. Město již učinilo řadu kroků, aby situaci týkající se veřejného pořádku v Plzni zlepšilo a další kroky připravuje. Jako zcela zásadní nástroj pro řešení problému ale jeho představitelé považují dosud chybějící oporu v legislativě.

„Nás i Plzeňany trápí lidé, kteří se zpravidla pohybují v centru města a opakovaně porušují zákony a vyhlášky. Ve většině případů se jedná o cizince nebo jedince s trvalým bydlištěm mimo město Plzeň. Bohužel ze strážníků nebo policie si nic nedělají, protože se jedná o lidi, kteří jsou nezaměstnaní, žijí na ulici a neplatí pokuty. Jejich vykázání z našeho katastru je jediná šance, jak problém efektivně řešit. Stojíme na straně slušných občanů, mladých rodin s dětmi a nechceme problému jen přihlížet,“ říká primátor Plzně Roman Zarzycký.

V Plzni se aktuálně pohybuje 400 osob bez domova. Téměř třetina z nich je dle magistrátu ze zahraničí, u českých občanů pak značná část nemá trvalé bydliště ve městě Plzni.

„Excesy těchto osob se stále opakují, ať už se jedná o požívání alkoholu na veřejnosti do přivození stavu těžké opilosti a převoz na Protialkoholní záchytnou stanici Plzeň bez úhrady nákladů, žebrání, vulgární pokřiky, vykonávání tělesných potřeb v parcích a na chodnících, rozhazování odpadků, neoprávněné užívání cizího majetku, nehrazení jízdného nebo krádeže v obchodech," uvádí město Plzeň.

„Často se jedná o osoby zodpovědné za přestupkové jednání, lidi závislé na alkoholu a návykových látkách. Jen za tři měsíce u některých jedinců evidujeme desítky domluv, pokut a pobytů na záchytné stanici. Řadu takových případů bychom nemuseli vůbec řešit, kdybychom podobné lidi mohli vykázat do místa jejich trvalého bydliště. Přesně takovou možnost po vládě žádáme,“ dodává radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer.

Vzávěru otevřeného dopisu stojí: „Vážený pane premiére, vážený pane ministře, neberme bezpečnost a sociální situaci našich občanů na lehkou váhu a udělejme společně krok, který může situaci v českých městech a obcích výrazně zlepšit. Za město Plzeň jsme připraveni se na celé věci aktivně podílet a poskytnout vládě ČR plnou součinnost.“

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte