Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Přestěhuje se letecká záchranka z Líní do Chotěšova? Jednání už probíhají

18.09.2023 15:43

Zrušení stanoviště letecké záchranné služby na letišti v Líních je častým tématem v poslední době. O zrušení letecké záchranné služby se diskutuje v souvislosti se vznikem podnikatelského parku na letišti v Líních, kde by ev. mohla stát i tzv. gigafactory.

foto QAP CZ

Jak potvrdil Czechinwest, jednání o přesunu Letecké záchranné služby Plzeňského kraje z letiště Líně už probíhají. Stát jedná o vzniku stanoviště záchranné služby pro Plzeňský kraj nyní s Chotěšovem. Pozemky by mělo poskytnout město Plzeň.

Nové stanoviště letecké záchranné služby by mohlo podle Czechinwestu vzniknout nedaleko obce Chotěšov. Konkrétně jde o lokalitu Chotěšov-Krůtí Hora. Pozemky v katastrálním území obce Chotěšov vlastní město Plzeň, které už je přislíbilo poskytnout.

„Vybraná lokalita je v blízkosti současného letiště Plzeň-Líně, má dobrou polohu pro záchranáře a bude mít minimální dopady na obyvatele okolních obcí. Varianta LZS v této lokalitě byla představena Ministerstvu zdravotnictví, Armádě ČR, obci Chotěšov i Úřadu pro civilní letectví. Postupujeme také v koordinaci s městem Plzeň a Plzeňským krajem, kterým děkujeme za součinnost. Prověřujeme už jen poslední detaily,“ uvedl Petr Očko, generální ředitel státní agentury CzechInvest, která je přípravou podnikatelského parku pověřena.

Záchranka by měla dále fungovat v režimu 24/7

Podle Očka by měla být letecká záchranka provozována ve stejném, tedy nepřetržitém, režimu. „Platí, že lokalita umožní nepřetržitý provoz 24 hodin 7 dní v týdnu i další rozvoj útvaru Armády ČR, který LZS v Plzeňském kraji zajišťuje. Výhodu vidíme i v tom, že se lokalita ukazuje jako nejvhodnější pro potenciální náhradní civilní letiště, a LZS by tak do budoucna byla součástí širšího areálu, byť časově jsou tyto projekty odděleny,“ dodává Petr Očko.

Probíhající jednání potvrdil i starosta Chotěšova. „V úterý 12. září proběhlo na obecním úřadě v Chotěšově neformální setkání zástupců agentury CzechInvest a společnosti Škoda Auto se zastupiteli obce Chotěšov. Kromě bližšího představení projektu Strategického podnikatelského parku v Líních byla nově představena i varianta vybudovat nové zázemí pro leteckou záchrannou službu v katastru naší obce, na pozemcích ve vlastnictví města Plzně,“ uvedl starosta Chotěšova Daniel Koláček s tím, že zatím je předčasné mluvit o konečných řešeních.

„Je zatím brzy vynášet nějaké závěry, všichni zastupitelé představené informace nyní vstřebávají. Já osobně bych s touto variantou zachování LZS asi neměl problém, ale určitě budeme muset nechat rozhodnutí v tomto bodě na zastupitelstvu. Jsme určitě připraveni nadále se s tímto záměrem detailněji seznámit, diskutovat ho a jednat o něm. Méně pozitivně pak vnímáme možnost v sousedství areálu LZS následně vybudovat i možné náhradní civilní letiště. K této věci bych se osobně v tuto chvíli nerad jakkoliv veřejně vyjadřoval dokud nebude opakovaně projednána zastupiteli obce a nezískáme více informací,“ doplnil starosta Chotěšova Daniel Koláček.

Pozemky poskytne město Plzeň

Jak uvedl plzeňský primátor, stát souhlasit s využitím pozemků města Plzně. „Zachování letecké záchranné služby s nepřetržitým provozem v Plzeňském kraji a v blízkosti Fakultní nemocnice Plzeň bylo jednou z našich hlavních podmínek ve vyjednávání se státem o realizaci podnikatelského parku. Stát dostal nabídku využít pozemky města Plzeň pro realizaci záměru a jsme rádi, že se ji rozhodl využít,“ doplnil primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Czechinwest odhaduje, že by dle aktuálního plánu mohlo být nové stanoviště dokončené na přelomu let 2024 a 2025. "CzechInvest zadal již na konci srpna předběžné hlukové posouzení nového umístění LZS a civilního letiště. Vzdálenost heliportu pro start vrtulníků bude minimálně 1,2 kilometru od obytných oblastí a výsledky ukázaly, že nedojde k překročení hlukových limitů v rezidenčních částech Chotěšova ani v okolí. Hladina hluku by navíc mohla být ještě nižší díky protihlukovým opatřením v rámci přeložky silnice I/26 a díky nastavení podmínek pro přelety. Už od roku 2028 by také LZS měla využívat méně hlučných vrtulníků, protože dojde k vypršení životnosti stávajících strojů Sokol," uvedl David Hořínek, tiskový mluvčí Czechinwestu.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT