Budeme mít v Plzni aquapark? Před volbami se zdá, že určitě

02.10.2018 10:29

Plzeň je plná billboardů s politiky slibující aquapark, čistotu, bezpečnost, slony v zoo atd. Proč ale doposud nikdo nekonal? A co slibovaly vládnoucí strany před 4 roky.

deggendorf Elypso_7
CG0A0510CG0A0511CG0A0512CG0A0515

Před komunálními volbami je třeba si připomenout, kdo dosud vládl. Na tzv. „velké radnici“ tedy magistrátu, to je od roku 2014 koalice 4 stran – ČSSD, ODS, KDU – ČSL a OPAT (Občané Patrioti). 

Právě tato koalice se po celou dobu své vlády zamítavě stavěla ke stavbě aquaparku, nevyřešila díru po kulturáku nebo chátrající Městské lázně, nechala zavřít kulturní dům Peklo a svěřila odpadové hospodářství tzv. Čisté Plzni.

A jak je to dnes? Před komunálními volbami, které proběhnou 5. – 6. října, tedy za pár dní? V programu vládnoucích stran jsou věci, které v době vládnutí nikdo neřešil, nebo se dokonce odmítaly. Zdá se, že se před volbami nejen mění názory. Všimli jste si, že se například malé popelnice vyměňují za velké kontejnery, otevírají se dětská hřiště i cyklostezky, urychleně se dokončují stavby a střihají se o sto šest pásky…?

Pojďme se podívat na některá konkrétní témata. Tak například tolik diskutovaný aquapark. Plzeňané ho chtějí, vládnoucí strany ho dosud odmítaly. Před volbami se ale nejeden politik „koupe s Plzeňany v novém aquaparku“.

Ještě v březnu 2017, když přišel návrh na výstavbu aquaparku od opoziční TOP 09 znovu, byla vládnoucí koalice proti. Aquapark odmítala i ČSSD, i když ho v minulých volbách měla v programu.

Aquapark versus ČSSD v Plzni

2014 před volbami – ČSSD slibuje Plzeňanům aquapark

2015 zastupitelstvo – ČSSD odmítá stavbu aquaparku

2017 zastupitelstvo – ČSSD odmítá stavbu aquaparku

2018 před volbami – ČSSD má v programu podporu výstavby centra vodní zábavy

 

A další změny názorů aneb jak rychle získat organizační schopnosti…

Ještě před volbami v roce 2014 říkal lídr OPATu Václav Chaloupek, že nemá organizační schopnosti být primátorem. „Nemám ani organizační schopnosti, ani ambice, získat nějakou vedoucí funkci ve vedení města. Myslím, že primátora může dělat jen člověk se zkušenostmi z komunální politiky,“ uvedl tehdy v diskusi pro Plzeňský deník. Za dva roky (v roce 2016), už ale měl organizační schopnosti pro funkci senátora. A teď chce ještě k senátorovi přidat funkci primátora. Organizační schopnosti se získávají velmi rychle. A jak by stíhal dvě vrcholné funkce pro zkušeného politika?

Městské lázně (6)

Další téma před volbami…chátrající Lopatárna i Městské lázně

Vládnoucí ODS zase ve svém programu slibuje vyřešení problému areálu Lopatárny na Doubravce. Ta už desítky let chátrá kvůli nevyřešeným majetko-právním vztahům. Za všechna léta své vlády ODS tento problém nevyřešila. Před volbami se ale zdá, že našla recept. Držme jí palce.

Stejně tak našla ODS před volbami recept i na vyřešení další kauzy - prázdné díry po DK Inwest. Před volbami v roce 2018 slibuje to, co se jí za poslední roky vlády nepovedlo. "Zastavíme prostor po bývalém DK INWEST," říká ODS odhodlaně ve svém volebním programu. Jen si připomeňme, že prostor zeje prázdnotou už posledních šest let.

Stejně jako chátrající Městské lázně. Ty čas od času přijdou do diskuse. A pro strany je to další hezké volební téma. „Budova bývalých Městských lázní musí patřit opět městu. V tomto volebním období se nám to nepodařilo, ale snažíme se dál napravit chyby z minulosti. Lázeňská a wellness relaxace přímo v srdci města bude sloužit Plzeňanům,“ slibuje před těmito volbami ČSSD. Tak doufejme, že se to příště už povede.  

Zajímavý je i pohled na další letošní volební slib ČSSD. „Zrušíme veškeré poplatky na svoz a likvidaci komunálního odpadu a  město tak převezme odpadové hospodářství plně pod svoji plnou kontrolu,“ slibuje letos před volbami ČSSD voličům v Plzni.

Přitom ještě v roce 2014 primátor Martin Zrzavecký a lídr ČSSD zrušení poplatků za svoz odpadu rezolutně odmítá. „Je to líbivé řešení, jenže finanční zátěž se přenáší skrytě jinam,“ uvedl tehdy v informačním bulletinu pro Plzeňany o nové odpadové vyhlášce v článku Odpad zadarmo?. A to už ani nemluvíme o tom, že Martin Zrzavecký před volbami v roce 2014 slíbil vybudování městského pivovaru Světovar. A jako třešnička na dortu si ČSSD pro letošní volby vybrala heslo Nemáme se za co stydět.

CG0A0510

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál… Ale před volbami je vše na voliči. Závěrem je třeba říci, že má cenu chodit k volbám! Ale před tím je důležité se zamyslet, co pro nás, kdo v minulém období udělal nebo jestli chce jen ke své funkci přidat ještě další či udržet si tu současnou…

Je to na nás, volby jsou už 5. a 6. října.

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Auto CB DACIA Jogger sleva_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Flexi Scala_copy