QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Vánoční tramvaj už brzy vyjede! Plzeňané se mohou těšit na dvě novinky

29.11.2023 13:55

Letošní vánoční tramvaj vyjede na první adventní neděli. Jaké novinky si Plzeňské městské dopravní podniky pro Plzeňany připravily? Čtěte v článku.

Příprava vánoční tramvaje_1123_PMDP

Už v neděli 3. prosince vyjede oblíbená vánoční tramvaj Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Plzeňáci se mohou těšit hned na dvě novinky.

„Tou první je, že do vánočního kabátu oblečeme naši nejnovější tramvaj 40T. Druhou novinkou budou světelné dekorace, které se díky Správě veřejného statku města Plzně (SVSMP) obmění poprvé od roku 2018, kdy měla vánoční tramvaj v plzeňských ulicích premiéru,“ prozrazuje René Vávro, mluvčí PMDP.

V pondělí 20. listopadu se začalo pracovat na výzdobě tramvaje, která trvala více než jeden týden. Kromě vnějšího celopolepu je tramvaj vyzdobena i vnitřním polepem stropu. Především ve večerních hodinách pak vyniknou nové světelné dekorace, kterých je na celé tramvaji umístěno celkem 58.

„Vánoční tramvaj je nedílnou součástí vánoční atmosféry v Plzni a za mě osobně patří k tomu nejlepšímu z celé vánoční výzdoby v našem městě. Mám velkou radost, že se letos budeme moct pochlubit několika novinkami, ze kterých snad budou mít všichni Plzeňané radost. Celkový vzhled vánoční tramvaje je zatím v přísně tajném režimu tak, abychom si moment překvapení užili co nejvíce," říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Vánočně ozdobená bude nejnovější tramvaj typu 40T.

„V letošním roce bude vánoční tramvaj opravdu nepřehlédnutelná. A to nejen díky novým světelným dekoracím, za které patří poděkování SVSMP, ale také díky novému typu vozu, který jsme pro vánoční tramvaj zvolili. Jedná se o naši nejnovější tramvaj typu 40T, která měří téměř třicet metrů a její kapacita je přibližně o čtvrtinu větší než u tramvaje, která jezdila v minulých letech," říká generální ředitel PMDP Jiří Ptáček.

V neděli 3. prosince vyjede vánoční tramvaj na svoji první speciální jízdu.

Ta začne slavnostním rozsvícením v 16:20 v točně U Zvonu, kde bude odstavena do 16:55 a vznikne tak prostor, aby si návštěvníci mohli prohlédnout interiér tramvaje, kde budou vystaveny obrázky a ozdoby od dětských fanoušků. Následně se tramvaj přesune do zastávky U Synagogy, odkud bude vyjíždět na okružní jízdy po trase U Synagogy – Náměstí Republiky – Anglické nábřeží a zpět.

Odjezdy ze zastávky U Synagogy budou v časech 17:05, 17:20, 17:35, 17:50, 18:05, 18:20, 18:35 a 18:50.

„Na těchto speciálních okružních jízdách se cestující mohou těšit na doprovodný program díky spolupráci s Muzikálovým studiem DJKT a pro děti budou mít PMDP připraveny i drobné vánoční dárky," říká René Vávro.

Po poslední nedělní okružní jízdě se vánoční tramvaj, již bez cestujících, vydá na cestu městem.

Nejprve směrem na Košutku, kam dorazí v 19:14, následně se vydá na konečnou Univerzita, s příjezdem v 19:49, poté pojede do Skvrňan, kam přijede ve 20:24, následovat bude konečná v Bolevci, s příjezdem ve 20:54 a poslední zastávkou před odjezdem do vozovny bude konečná Světovar, kde bude k vidění ve 21:30. Vánoční tramvaj tak bude městem šířit vánoční atmosféru.

Od pondělka do poloviny prosince bude tramvaj nasazována v pracovní dny na linku 1 o víkendech na linky 2 a 4. „Po skončení výluky v Koterovské ulici bude tramvaj nasazována v pracovní dny na linku 2 a o víkendech na linku 1 a 4," dodává mluvčí.

Foto PMDP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24