V Domažlicích pokračuje transformace nemocnice na zařízení specializované na covidovou péči. Po první a druhé etapě vzniklo v pondělí na lůžkové stanici chirurgie A nových 20 covidových lůžek.
Nová covidová lůžka se prakticky všechna velmi rychle zaplnila. V pátek by měla mít nemocnice k dispozici dalších 24 covidových lůžek (celkem 87). Oproti původnímu plánu vzniknou na jiném oddělení než na interním. "Od úterka jsme tak měli k dispozici 63 lůžek pro covidové pacienty. Ještě v ten samý den a během středy se prakticky všechna zaplnila. Přijímali jsme hlavně pacienty přímo z terénu, nejčastěji z Domažlicka a Tachovska,“ řekl ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.
Nová covidová lůžka vznikají na oddělení následné a dlouhodobé péče. Nemocnice dnes také přijala od Správy státních hmotných rezerv dalších 8 JIPových lůžek (viz foto). Celkem jich má tedy zapůjčeno už 16. A obdržela i dalších 15 kusů přístrojů mimotělní plicní podpory (HFNO). Celkem jich je tedy v nemocnici už 30.
O dalším postupu transformace v Domažlické nemocnici se bude rozhodovat v dalších dnech. "Všem pacientům z Domažlicka je samozřejmě k dispozici veškerá ambulantní péče, nemocnice se dokáže postarat o všechny interní i chirurgické pacienty a bez jakékoli změny funguje dětské i gynekologicko-porodnické oddělení," dodal Jiří Kokoška.
Foto: Nemocnice PK
Několik jednotek hasičů vyjelo k požáru hromady uskladněného dřeva v lese na Domažlicku. Jaká byla příčina požáru, to je zatím v šetření.
Krátce před desátou hodinou dopolední vyjeli hasiči k požáru hromady uskladněného dřeva. "V lese mezi Spálencem a Českou Kubicí hasíme požár hromady uskladněného dřeva o velikosti cca 30x5m. Poblíž je ještě jedna hromada, kterou ochlazujeme," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že na místě jsou JSDH Tlumačov, Všeruby, Folmava a stanice Domažlice.
Příčina vzniku požáru je zatím v šetření.
Foto: HZSPK
Jarní prázdniny začaly dětem z Domažlicka a Tachovska. Strávit je lze i zajímavým putováním přírodou Českého lesa. CHKO Český les připravil nejen pro děti, ale i jejich blízké, putování od tůňky k tůňce.
Hru v přírodě připravil CHKO Český les ve spolupráci s městem Bělá nad Radbuzou. Jde o individuální putování za poznáním zdejší přírodou s názvem "OD TŮŇKY K TŮŇCE" ve dnech 20. až 28. února 2021. Trasy si lze jen tak projít, ale účastníci se mohou zároveň zapojit i do soutěže o krásné ceny s motivem přírody.
V okolí Bělé nad Radbuzou bylo totiž vybudováno nově několik tůněk, a to v rámci pomoci zadržování vody v krajině. Tento týden jsou u vybraných tůněk (viz mapy ve fotogalerii) umístěny speciální kódy. Takže pokud chcete nejen poznávat, ale i soutěžit, vezměte si s sebou na vaši výpravu tužku a papír. A také mobil nebo fotoaparát.
Pak už jen stačí do 3. března zaslat kódy, k tomu vždy fotografii z místa a počet dětí, které se výpravy zúčastnily. K tomu připojit vaši adresu a vše zaslat mailem na knihovna@belanr.cz.
foto: fcb Bělá nad Radbuzou, CHKO Český les
Z Domažlické nemocnice se stává specializovaná nemocnice pro covidové pacienty, pacienti bez covidu budou hospitalizováni v jiných nemocnicích. Jaký bude režim nemocnice? Přinášíme podrobnosti...
Tři největší nemocnice Skupiny Nemocnice Plzeňského kraje si budou přerozdělovat pacienty. Chtějí tak lépe zvládnout nárůst covidových pacientů. Pro covid pacienty bude určená Domažlická nemocnice.
Pacienty bez nákazy koronavirem budou z Domažlické nemocnice přebírat nemocnice v Klatovech, Stodu a také Fakultní nemocnice v Plzni. Nyní je v Domažlicích 43 covid lůžek, které jsou v současnosti plné. V polovině přístího týdne má být lůžek už 80, v dalších dnech dle potřeby až 100, v krajních případech by to mohlo být až 152 lůžek.
„V Plzeňském kraji roste dál počet nakažených lidí. V současném režimu nemocnic, kdy každá poskytuje veškerý rozsah covidové i necovidové péče, jsme ale už nyní na hraně kapacit. Zřízení jedné specializované nemocnice s covidovou péčí nám umožní navýšit počet covidových lůžek minimálně o dalších 40 a a v krajní situaci až o 90,“ vysvětluje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že Domažlická nemocnice má pro svoji „záchrannou misi“ nejlepší předpoklady.
„Byl pozastaven příjem necovidových chirurgických pacientů k hospitalizaci. To znamená, že chirurgické pacienty vyšetřujeme u nás v ambulanci, která funguje a fungovat bude i nadále v nepřetržitém režimu. Pokud postačí ambulantní ošetření, provedeme ho a pacienta propustíme. A pokud je potřeba zákrok s hospitalizací, zjistíme, zda je covid pozitivní nebo negativní a podle toho bude hospitalizován u nás nebo v jiné nemocnici. V tomto smyslu už je informována i záchranná služba,“ říká ředitele nemocnice Petr Hubáček.
„Nikdo nemusí mít starost o to, kdy a kam se k ošetření dostavit. Provoz příjmových i specializovaných ambulancí bude v naší nemocnici zachován bez omezení pro všechny pacienty. Měli by jezdit nebo chodit tam, kam jsou zvyklí,“ vysvětluje Petr Hubáček s tím, že případné převozy si budou řešit samy nemocnice.
Počet lůžek pro ně už ale nebudou dále navyšovat. Naopak se je budou snažit uvolňovat transportem covidových pacientů právě do Domažlic a své covidové stanice budou postupně dle možností uvolňovat pro necovidové pacienty.
Bez ohledu na změnu režimu provozu DN zůstává provoz příjmových i specializovaných ambulancí zachován bez omezení pro všechny pacienty. Pacienti by měli chodit a jezdit tam, kam jsou zvyklí. Změna režimu se týká hospitalizační péče a tu vyřeší s každým přímo sama nemocnice, popř. ZZS Pk.
Pozastaven příjem necovidových chirurgických pacientů k hospitalizaci v DN – Chirurgické ambulance fungují bez omezení, všechny chirurgické pacienty ošetří. V případě nutnosti bezodkladného zákroku jej okamžitě provede. V případě jiného zákroku či hospitalizace ponechá covid+ pacienty v DN a negativně testované nechá převést sanitou bezpečně do Klatov, Plzně nebo Stodu.
Postupné propouštění nebo převoz současných hospitalizovaných necovidových chirurgických pacientů z DN do Klatov nebo Stoda. Ze stanice chirurgie A (20 lůžek) vznikne nová covidová stanice pro chirurgické covid+ pacienty. Bude přijímat covid+ pacienty z Domažlicka, Klatovska, Tachovska a jižního Plzeňska.
Pozastaven příjem necovidových interních pacientů k hospitalizaci v DN – Interní ambulance fungují bez omezení. Všechny interní pacienty vyšetří a ošetří. V případě nutnosti hospitalizace ponechá covid+ pacienty v DN a negativně testované, pokud to jejich zdravotní stav umožní, nechá převést sanitou bezpečně do Klatov nebo Stodu.
Postupné propouštění nebo převoz současných hospitalizovaných necovidových interních pacientů z DN do Klatov nebo Stoda. Ze stanice interna B (20 lůžek) vznikne nová covidová stanice pro interní covid+ pacienty. Bude přijímat covid+ pacienty z Domažlicka, Klatovska, Tachovska a jižního Plzeňska.
Další kroky budou následovat dle aktuální zaplněnosti covidových lůžek nejen v DN ale i v nemocnicích v Klatovech a Stodu. O případném dalším vývoji budeme včas informovat.
Mladou ženu srazilo auto v pátek večer na hlavním tahu mezi Stodem a Holýšovem. Přijela pomoci řidiči, kterému se rozbilo auto. Žena bohužel krátce po transportu zemřela.
K nehodě došlo na hlavním tahu I/26 z Pzně na Domažlice nedaleko Stodu v pátek večer.
Ženu transportoval do nemocnice vrtulník. "Byla ve velmi vážném stavu v bezvědomí na řízené plicní ventilaci transportována do fakultní nemocnice na Emergency," uvedla mluvčí záchranky Mária Svobodová. Nakonec žena i přes veškerou snahu zdravotníků krátce po transportu zemřela.
Podle mluvčí policie se jednalo o střet dodávky Renault řízené řidičem r. 1973 s ženou r. 2000 na silnici I/26 směr Stod v kopci, v místě, kde se rozšiřují jízdní pruhy. "Osobní auto Kia mělo poruchu a zůstalo stát. Řidič si přivolal pomoc blízkých, ti přijeli na místo poruchy," popisuje mluvčí policie Veronika Hokrová.
Mladá žena, kterí přijela na pomoc řidiči, vystoupila z auta a srazila ji projíždějící dodávka.
ilustrační foto
Nehoda se stala v sobotu dopoledne na Domažlicku u obce Horní Metelsko. Srazila se tu dvě auta, 4 osoby převezla záchranná služba do nemocnice. Kvůli nehodě vzlétnul i vrtulník.
"Muže ročník narození 1998 záchranná služba transportuje s těžkým zraněním, ale při vědomí na Emergency FN Plzeň. Další tři muže ročníky narození 1964, 1987 a 1988 transportuje na urgentní příjem FNL se středně těžkým zraněním. Nikdo z účastníků nehody není momentálně ohrožen na životě," uvedl Vítězslav Sladký ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
Vrtulník nakonec ale u nehody nezasahoval. "K nehodě byl vyslán i vrtulník LZS, který však kvůli špatnému počasí nedolétl na místo události a musel se vrátit na letiště v Líních," dodal Vítězslav Sladký.
foto: ilustrační
Vedení Domažlic chystá rekonstrukci hřiště s umělým povrchem, které bylo vybudováno před 13 lety. Domažlice chtějí na rekonsturkci získat dotaci.
Hřiště s umělým povrchem bylo v Domažlicích vybudováno v roce 2008 na místě bývalého parkoviště u plaveckého bazénu v sousedství fotbalového stadionu na Střelnici. Stavba stála zhruba 19 milionů korun, město na ní získalo dotaci ze státního rozpočtu i od Plzeňského kraje. Teď se chystá jeho rekonstrukce.
"Kompletně se bude měnit povrch, úpravou projde i prostor kolem travnaté plochy, týkat se budou i podkladových vrstev," shrnul starosta Zdeněk Novák na jednání zastupitelstva. Zastupitelé souhlasili s tím, že se město do realizace pustí a také s předfinancováním a spolufinancováním této investiční akce.
Domažlice se ucházejí o dotaci u Národní sportovní agentury, která by pomohla zaplatit rekonstrukci hřiště s umělým povrchem. Náklady by se měly pohybovat okolo 7,5 milionu korun, dotace může pokrýt 70% uznatelných nákladů. "Pokud se bude následně provádět řádná údržba, mělo by hřiště sloužit dalších deset, patnáct let," uvedl starosta.
FOTO: MĚSTO DOMAŽLICE
V rámci příhraniční pomoci zasahují právě teď hasiči z Domažlicka u požáru rodinného domu s garáží v obci Perlhütte. Plameny už zasáhly celý dům.
"Dobrovolní hasiči z Postřekova a Chodova právě zasahují v rámci příhraniční pomoci v SRN v Perlhütte. Hoří zde rodinný dům s garáží. Dům je zasažen v plném rozsahu. Čeští hasiči doplňují německým kolegům vodu do techniky. Část českých hasičů pomáhá s vynesením věcí ze zasaženého domu," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
foto: ilustrační
Na den 10. března připadá výročí Tibetského národního povstání. Domažlice proto v tento den opět vyvěsí tibetskou vlajku na radnici. K Domažlicím se připojí i Kdyně.
Město tak chce poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. Některá města vlajku na radnici vyvěsí už poněkolikáté. 10. března 2021 si připomeneme už 62. výročí tibetského povstání. „Činíme tak každoročně, není důvod toto rozhodnutí měnit,“ uvedl místostarosta Domažlic Zdeněk Novák. K Domažlicím se připojí i Kdyně.
Celosvětová akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století, probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.
Foto: fcb Vlajka pro Tibet
Milovníci bílé stopy si užijí nejen na Šumavě. Vyrazit můžete i do Českého lesa, krásné trasy najdete pod Čerchovem. Letos jsou nově upravované rolbou.
Tzv. Čerchovský okruh pod nejvyšším vrcholem Českého lesa a také trasy v Caparticích mohou využít milovníci běžkování na Domažlicku. Trasy pod Čerchovem vedou až do Německa, kam se bohužel v současné době nesmí. I tak si tu ale užijete parádní běžkařský výlet.
V Caparticích jsou rolbou upraveny okruhy - 2,5 km na louce, dále 5 km, okruh směrem na Sádek a zpět mimo silnici a 10km okruh je upraven po silnici až na křižovatku na Jindřichovu horu.
Větším zážitkem je ale běžkování na tzv. Čerchovském okruhu, kde je všude kolem vás opravdu úžasná zimní příroda.
Také tento okruh upravuje rolba. Tu pořídilo město Domažlice za zhruba 4 miliony korun už v roce 2019, kvůli loňské špatné zimě nebyla ale využívána. Nasazena na okruhy byla až letos v lednu.
Rolba je umístěna v bývalém vojenském areálu nedaleko Čerchova. "Město investovalo 55 tisíc korun do pořízení nových vrat do objektu, který je pod stálým kamerovým dozorem. O provoz rolby se stará Správa sportovních zařízení města Domažlice," uvedl tiskový mluvčí Josef Babor.
foto: Domažlické městské lesy
Policisté si všimli motocyklu bez osazené registrační značky. Při kontrole ale zjistili mnohem závažnější prohřešek, u motorkáře byl prokázán pozitivní drogový test.
"V pátek 16. ledna 2021 ve 14:45 hodin zastavili a kontrolovali policisté Obvodního oddělení Domažlice jezdce na motocyklu tovární značky KTM v obci Chrastavice. Motocykl neměl osazenou registrační značku," popisuje mluvčí policie Dagmar Brožová.
Policisté vyzvali muže k dechové zkoušce. Ta byla s negativním výsledkem. Motorkář byl ale pod vlivem pervitinu.
"Pozitivně však reagoval provedený orientační drogový test. A to na amfetamin ve slinách. Motocyklistu policisté zajistili a převezli do Domažlické nemocnice, kde se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve a moči. Na rozbor biologického materiálu nyní čekají. Případem se budou dále zabývat," dodala tisková mluvčí.
ilustrační foto
Nejen Šumava znovu očekává milovníky bílé stopy. Před víkendem byla upravena většina běžkařských stop na Šumavě. Upravené trasy najdete i v Českém lese. Podívejte se na přehled.
V pátek 15. ledna byly upraveny trasy:
Belveder - Hofmanky - Prameniště Řezné - Nový Brunst - Gerlova Huť
Rudská křižovatka - Hůrka - Nová Hůrka - Popelní domky /Ašerlák/ - Hůrecká silnice - Gerlova Huť - Nad Pošťákem - Pod Sklářským vrchem - Gerlova Huť/ Šumavská magistrála
Debrník - Zámecký les - Nad Samotami
Dále je upraven cca 1 km dlouhý okruh na louce u Belvederu
Trasa Gerlova Huť- Nový Brunst - Nad Brunstem - U Obrázku - Jedlová - Můstek - Habr-rozc. - Tomandlův Křížek - Pancíř - Pod Pancířem byla upravena 9. ledna.
Hamerský okruh byl upraven stopovačem. Okruh: Hamry – Bílý potok – Černé jezero – Stateček – Hamry – 14,0 km
"Dnes byly upraveny všechny naše trasy. Prosíme, nevstupujte do stop bez lyží, nevoďte do stopy psy a nebruslete v ní, děkujeme za ohleduplnost," informuje vedení obce Modrava.
Na Modravě jsou upravené trasy:
Modrava – Březník – 7,5 km
Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy – 5 km
Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Filipova Huť – Modrava – 11 km
Rybárna – Javoří pila – Tříjezerní slať – Modrava – 12 km
Trasa Velký Bor - Srní (Mechov) byla upraven sněžným skutrem v pátek 15. ledna.
Rolbou byly upraveny trasy kolem Srní.
Srní /nástupní místo u hasičské zbrojnice/ - plavební kanál - Hakešická cesta - Pod Oblíkem - Rybárna - Modrava z Siklubu - Vychynice Tetov - Rechle - Rokyta - skluz Kanál (úsek mezi Rokytou a Plavebním kanálem pod skluzem je udržovaný pluhováním.
Srní – okruh Na Vrchách je upravený pro techniku bruslení
V pátek 15. ledna byly opět strojově upraveny okruhy v okolí Kašperských Hor. Jde o okruh pro klasické běžky okolo Ždánova s nástupním místem nedaleko autobusové zastávky Kašperské Hory – Žlíbek rozcestí.
Dále okruh u Vodárny s nástupním místem na konci Karlovy ulice, upravený je pro klasické běžky i bruslení.
Lze projet i upravený okruh pro klasické běžky a bruslení pod hradem (cestou po zelené turistické na hrad Kašperk, na louce po pravé straně). Nástupní místo je na placeném parkovišti pod hradem.
Na Kvildě leží kolem 30 cm sněhu. Najdtete tu zatím ale jen prošlápnuté stopy, úprava se plánuje na sobotu ráno.
Trasy se upravovaly i v okolí Prášil. V nabídce je několik tras.
Okruh Poledník: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily
Okruh Laka: Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý Stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily
Okruh Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily
Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou, začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní
Úsek Prášily – Skelná
Upravené jsou dva okruhy v Caparticích (2,5 a 5 km) a dále Čerchovský okruh a dále Signálka + na Tři znaky a zpět
ilustrační foto QAP.cz / Zdoj: Bilastopa.cz
Tato doba je komplikovaná, zdravotníci zažívají velké přetížení v nemocnicích, učitelé se zase musí vypořádat s distanční výukou. Nápor pociťují ale i další profese.
Znáte učitele, kteří skvěle zvládají tuto aktuální obtížnou situaci s distanční výukou a dokonce by si zasloužili být oceněni? Využít můžete ceny Global Teacher Prize Czech Republic 2021. Tam přihlásíte učitele, který by si zasloužil toto ocenění. Nominovat učitele lze až do 28. února zde.
Cena se uděluje každoročně, letos bude mít ale ještě vyšší hodnotu vzhledem ke všem nařízením a omezením. "Global Teacher Prize Czech Republic je odborná cena pro pedagogy působící na základních a středních školách v České republice. Sleduje odbornost pedagogů, individuální přístup k žákům, vytváření a používání inovativních učebních metod a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a odborné komunity," píše se na webových stránkách udělování cen.
Nominovat učitele na cenu Global Teacher Prize Czech Republic může v termínu do 28. února prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách ceny. Každý může nominovat více učitelů, ti jsou následně informováni o svoji nominaci a pokud ji přijmou, přihlašují se do ceny sami v termínu do 14. března. Přihlásit do ceny se lze i bez předchozí nominace.
Foto: ilustrační
Sníh v posledních dnech komplikuje na některých místech v Plzeňském kraji dopravu. Už během úterý byly nepůjezdné některé silniční úseky. Aktuálně je uzavřena silnice na Domažlicku.
"Komunikace II/195 mezi obcemi Klenčí pod Čerchovem a Postřekovem je z důvodu neprůjezdnosti uzavřena do zítra, tedy čtvrtka 14. ledna, kdy bude dle informací Správy a údržby silnic použita k odstranění těžká technika. Na místě je osazeno příslušné dopravní značení," sdělila mluvčí policie Dagmar Jiroušková s tím, že na silnici jsou sněhové závěje.
Sněhové jazyky se mají podle meteorologů v regionu vyskytovat až do čtvrtka. Výstraha platí do 18. hodiny.
ilustrační foto
Vzhledem k nutnosti přeložit náklad z havarovaného nákladního automobilu je nutné na několik hodin uzavřít silnici I/26 mezi Babylonem a odbočkou na Českou Kubici.
V úterý 12. ledna došlo k dopravní nehodě na komunikaci I/26 mezi Babylonem a odbočkou na Českou Kubici. Vozidlo převážející spoilery k autům na místě havarovalo a silnice musela být uzavřena po dobu záchranných a vyprošťovacích akcí.
Po páté hodině odpolední mluvčí policie Dagmar Jiroušková sdělila, že silnice je již průjezdná, ale řidiče čekají komplikace na tomto úseku ve středu 13. ledna znovu z důvodu přeložení nákladu. "Úplná uzavírka bude od 8:00 hod. na cca 5 - 6 hod. Objízdné trasy budou značeny dopravními značkami," uvedla.
Ze SRN bude silnice přes Folmavu pro nákladní auta uzavřena. Trasa povede z Furth im Waldu na Eschlkam a na hraniční přechod Všeruby. Pro osobní auta bude hraniční přechod Folmava otevřený, v České Kubici povede ale objízdná trasa na Všeruby.
Z ČR do SRN povede objízdná trasa v Draženově přes Lískovou, dále po II/189 přes Klenčí pod Čerchovem. Osobní auta, která pojedou od Domažlic, mohou přes Trhanov, pro nákladní auta povede objízdná trasa přes Draženov.
Vše je značeno ve spolupráci se Správou a údržbou silnic.
Foto: HZSPK
Město Domažlice pořídilo rolbu už v roce 2019. V minulé zimní sezoně ale nebyly sněhové podmínky dobré, a tak rolba poprvé vyjela na úpravu tras až v roce 2021.
"V pátek 8. ledna se na úpravu běžkařských tras v okolí Čerchova poprvé vydala rolba PistenBully 100 SCR. Město Domažlice ji pořídilo již v prosinci 2019, ale loňská zima neposkytla dobré podmínky pro lyžaře, a tak na své využití čekala do letošního druhého lednového víkendu. Sněžení v posledních dnech potěšilo milovníky zimních sportů, kteří mohou nyní využít upravené běžecké trasy v okolí nejvyšší hory Českého lesa," uvedl tiskový mluvčí města Domažlice Josef Babor.
V pátek odpoledne bylo na čerchovském okruhu 20 centimetrů sněhu. Upraven byl celý Čerchovský okruh a také 2,5 km dlouhá trasa na Capartických loukách.
,,Nová sněžná rolba stála 4 052 290 Kč. Město Domažlice na její financování obdrželo dotaci 1 milion korun z Plzeňského kraje,“ uvedl starosta Zdeněk Novák.
Rolba je umístěna v bývalém vojenském areálu nedaleko Čerchova. "Město investovalo 55 tisíc korun do pořízení nových vrat do objektu, který je pod stálým kamerovým dozorem. O provoz rolby se stará Správa sportovních zařízení města Domažlice," uvedl dále tiskový mluvčí.
foto: Město Domažlice
Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci nastoupilo do nemocnice v Domažlicích dalších šest příslušníků Armády ČR. Jedná se o vojáky, kteří ovládají poskytování první pomoci nebo základní ošetření raněných.
V Domažlicích bude pod dohledem nemocničních zdravotníků vypomáhat na covidových lůžkových stanicích nově šest vojáků. V nemocnici už od 28. prosince pracují i další dva členové armády, kteří jsou zařazeni v týmu pro antigenní testování.
O pomoc dalších vojáků požádala nemocnice hned počátkem roku z důvodu rostoucího počtu infekčních pacientů. „Vojáci s kurzem CLS budou pomáhat s péčí o covidové na lůžkách ARO, interních lůžkách i lůžkách následné péče například s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence dekubitů, případně doprovod na komplementární vyšetření. Případně budou pod přímým dohledem vykonávat i některé činnosti sester, jako je asistence u přípravy či distribuce léků,“ řekla hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková.
Nyní už je hospitalizováno v Domažlicích přes 30 lidí s nákazou covid-19. Z nich je pět přímo intubovaných nebo jejichž stav vyžaduje dechovou podporu na lůžkách intenzivní péče. „Všichni tito pacienti potřebují mnohem individuálnější přístup ošetřovatelského personálu než běžní neinfekční pacienti, a péče o ně je tak personálně náročnější. Zároveň máme část zdravotníků na odběrových místech pro vyšetření nemoci covid,“ vysvětlil ředitel nemocnice Petr Hubáček.
Z nemocnic Plzeňského kraje vojáky dále využívá i Stodská nemocnice. Má jich k dispozici šest a rovněž na covidových pracovištích. V těchto dnech pak požádala o personální pomoc armádu i Klatovská nemocnice.
Foto: Nemocnice Plzeňského kraje
Ve čtvrtek 7. ledna vyjíždělo několik jednotek hasičů do obce Hlohová na Domažlicku. Z místa byl hlášen požár stodoly a sena. Vedle stodoly stojící stáje naštěstí oheň nezasáhl.
V Hlohové začala hořet stodola o rozměrech cca 30m x 30m s asi 200 balíky sena. Na místo vyjelo několik hasičských jednotek před osmou hodinou večerní. Požár se podařilo dostat pod kontrolu asi v půl jedenácté.
Hasiči na nedalekém rybníku zřídili čerpací stanoviště. "Situaci na místě komplikovaly namrzající komunikace. Pomocí manipulátoru z místní farmy jsme balíky vyskladňovali a prohašovali. Včasným zásahem se podařilo zamezit prostupu požáru do střešní konstrukce. Uchránili jsme i stáj stojící v těsné blízkosti stodoly," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
Požár způsobily děti. "Jako příčina byla určena hra dětí. Podle šetření se ukázalo, že si děti uvnitř rozdělaly oheň, který po nějaké době uhasily hasícími přístroji z vybavení budovy. Bohužel ale neprovedli prohašení důsledně a po cca dvou hodinách se požár rozhořel. 5 viníků se podařilo najít a jejich rodičům byla uložena bloková pokuta," dodal Petr Poncar s tím, že škoda byla vyčíslena na 300 tisíc korun.
Foto: HZSPK
Policisté varují občany před podvodníky na internetových portálech. Množí se i podvody přes sociální sítě. Pachatelé často vyžadují peníze předem, po obdržení částky však přestanou komunikovat.
Hned dvě ženy z Domažlicka naletěly internetovým podvodníkům, kteří nabízeli zboží a po obdržení platby už dále nekomunikovali. "Jeden pachatel umístil inzerát na prodej korálků na náramky za 520 korun. Na ten reagovala čtyřicetiletá žena. Další podvodník umístil nabídku na prodej notebooku za částku 13 637 korun. Na inzerát reagovala dvaačtyřicetiletá žena. Kontaktovala prodejce a podle jeho instrukcí zaslala ze svého účtu na jeho bankovní účet požadovanou částku. Po zaplacení peněz však zakoupené zboží ani jedna z nich neobdržela, ani žádnou jinou protihodnotu, ani jim nebyly vráceny finanční prostředky," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová s tím, že upozorňuje občany, aby nereflektovali na podobné nabídky a neposílali finanční prostředky neznámým lidem. Policisté také opětovně varují občany, aby nekupovali zboží přes neprověřené internetové obchody!
Policisté šetří v poslední době také několik případů, kdy byly osoby podvedeny na sociálních sítích. "V domnění, že komunikují na sociální síti s kamarádkou či příbuznými, na žádost jim sdělily telefonní čísla a následně poskytly kódy, které na jejich mobil přišly, prostřednictvím aplikace messenger na výše uvedený profil své kamarádky či příbuzných. Poté však se zděšením zjistily, že jim byla zaslána vyúčtování za různé služby v řádech tisíců korun," upozornila na další podvodníky Dagmar Brožová.
Jak se v tomto případě zachovat? "Pokud obdržíte žádost podobného charakteru, je určitě vhodné známého kontaktovat jiným způsobem, nejlepé osobně, a zjistit veškeré okolnosti. Když se i přes toto varování stane něco podobného, dotyčného pachatele na sociálních sítích neblokujte, neodstraňujte z přátel. Veškerou komunikaci předložte policistům, proto ji nemažte. V případě zjištění podvodného jednání také doporučujeme kontaktovat přátele na sociální síti a o daném jednání falešného účtu je informovat. Pokud zjistíte, že již někdo z vašich přátel podvodníkovi naletěl, doporučte mu, aby věc taktéž oznámil na policii," dodala Dagmar Brožová.
Foto: ilustrační
Pachatel nechal nabourané vozidlo na místě a od nehody utekl. Proto policisté pátrají po jeho totožnosti a prosí veřejnost o součinnost.
Domažličtí dopravní policisté se obracejí na veřejnost a hledají svědky dopravní nehody. "K dopravní nehodě došlo 23. prosince 2020 v 17:35 hodin na silnici II. třídy č. 193 mezi obcemi Domažlice a Horšovský Týn. Neznámý řidič osobního automobilu tovární značky Peugeot 307 jedoucí od Domažlic nepřizpůsobil rychlost jízdy a při průjezdu pravotočivou zatáčkou dostal na mokrém povrchu vozovky smyk. Přejel do protisměru, kde se na rovném úseku střetl s protijedoucím nákladním automobilem tovární značky Ford Transit," uvedl mluvčí policie Dagmar Brožová.
Po střetu bylo vozidlo Peugeot odmrštěno a narazilo do svodidla. Řidič před příjezdem hlídky policie ale z místa utekl. Policisté zjistili, že majitel vozidla Peugeot provozuje vozidlo bez zákonem stanoveného pojištění.
Škoda na vozidle Peugeot byla vyčíslena na 50 tisíc korun, ne vozidle Ford na 200 tisíc korun, na poškozeném povrchu komunikace od rycích stop na 10 tisíc korun a na svodidle na 2 tisíce korun. "Svědci, kteří by mohli poskytnout informace k výše uvedené dopravní nehodě, se mohou přihlásit osobně na Dopravním inspektorátu v Domažlicích, nebo zatelefonovat na číslo 974 331 255 nebo 974 331 259, případně na bezplatnou tísňovou linku 158," dodala mluvčí policie Dagmar Brožová.
Foto: PČR
Předpověď počasí Vám přináší: In-počasí