Revitalizace vodních toků, obnova polních cest, celkové zlepšení stavu krajiny. To vše je cílem nového projektu, který nedávno představil Plzeňský kraj.
„Naše krajina se nenachází v dobrém stavu, byla odvodněna a ztratila mnoho biotopů. Vodu jsme svedli do koryt řek, které jsme si vybetonovali nebo vykamenovali a narovnali. To je chyba. Dnes se voda stává v přírodě tou nejvzácnější komoditou a my krajinu musíme změnit tak, abychom biodiverzitu zvyšovali, abychom vytvářeli remízky, tedy místa mezi poli a polními cestami, kde nezasahuje člověk a kde necháme přírodu volně působit tak, abychom v ní mohli mít různé živočišné druhy. Pojďme navrátit zpět to, co se po desetiletí kazilo. Nebude to hned a určitě to nezvládneme sami,“ vysvětlil důvod vzniku projektu Zdravá krajina náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard.
Projekt byl představen ve čtvrtek 30. června v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Zároveň zde bylo podepsáno memorandum s regionálními partnery pro společnou spolupráci v projektu. „Zdravá krajina je jednoznačně fajn projekt, který by neměl skončit v šuplíku. Krásné na něm je, že jde o řadu solitérních projektů, které jsou realizovány ve prospěch naší krajiny a podílí se na ní jednotlivá města a obce. Krajinu je třeba ozdravit, ale také nesmíme zapomenout, že má sloužit lidem, kteří v ní žijí,“ řekl předseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje Rudolf Salvetr.
Potřebné kroky k uzdravení krajiny se neobejdou bez zapojení subjektů, které mají vlastnická práva k pozemkům, které by mohly hrát velkou roli ve zlepšení vodního režimu v krajině. “Nejde jen o aktivity Plzeňského kraje a významných partnerů. Krajinu můžeme zlepšit všichni, ať jde o výsadbu stromů nebo obnovu zaniklých polních cest až po zadržování srážkových vod ve městech. Není to krátkodobá záležitost, nepůjde to hned, ale půjde to,“ věří v zapojení úřadů i široké veřejnosti náměstek Josef Bernard.
Jakým způsobem by měla být krajina uzdravena? „Jde například o rozdělovací pásy na polích, revitalizaci vodních toků, obnovu pramenišť a mokřadů, protierozní pásy, obnovu polních cest včetně doprovodné výsadby. Neméně důležitá je i osvěta. Z toho důvodu jsme oslovili různé partnery a všude nacházíme ochotu společně tuto výzvu uchopit,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Plzeňského kraje Martin Plíhal.
Představení projektu Zdravá krajina v Mariánské Týnici nebyla náhoda. Právě před samotným muzeem je hned jedna z ukázek dobré praxe, do jejíž realizace se zapojili i místní občané a to prostřednictvím místního spolku. „Obnova historické cesty v jinak fádní zemědělské krajině, která končí přímo před skvostem Plzeňského kraje – Mariánskou Týnicí, je výborným příkladem malých aplikací, kterou se každý může inspirovat,“ upozorňuje na přínos projektu Zdravá krajina náměstek Josef Bernard.
foto ilustrační QAP
V Liticích došlo ke srážce motorky s automobilem. Na Klatovsku havarovala dvě osobní vozidla. Na Tachovsku je z důvodu dopravní nehody uzavřena silnice.
Dopravní situaci komplikuje nehoda osobního automobilu na Tachovsku. Silnice je z důvodu šetření dopravní nehody uzavřena. “Ve 12:39 havaroval jeden osobní automobil u obce Chodský Újezd směrem na Zadní Chodov. Hasiči po příjezdu na místo zajistili jednu zraněnou osobu, které poskytli předlékařskou péči a následně osobu předali záchranné službě,” uvedl Michal Holeček mluvčí hasičů.
Dopolední dopravní nehoda osobního automobilu a motocyklu se stala kolem desáté hodiny v Řepné ulici v Plzni Liticích. “Zraněný motorkář ročník 2005 byl transportován s lehčím zraněním do FN Plzeň,” uvedl Vítězslav Sladký, mluvčí záchranné služby. Na místě asistovala jedna jednotka hasičů Plzeňského kraje.
Hasiči také zasahovali na Klatovsku. Nehoda dvou osobních automobilů si vyžádala zásah všech záchranných složek. “Ke střetu dvou osobních automobilů došlo v 10:44 na silnici mezi Janovicemi Nad Úhlavou a Týncem.Vyprošťování nebylo nutné, 3 zraněné osoby si převzala záchranná služba,” uvedl Michal Holeček, mluvčí hasičů a dodal: “Na místě nehody došlo k úniku pohonných hmot, které byly zasypány sorbentem.”
foto HZSPK
Správa NP Šumava uzavře úsek turistické stezky, která vede k Paštím. Nahradí ji nově značená žlutá trasa. Odumírající smrky představují pro turisty velké riziko.
Odumírající smrky kolem zelené turistické stezky dosahují výšky přes 40 metrů. Tyto stromy jsou však ve fázi rozkladu a hrozí, že se v následujících letech začnou lámat. S tím je spojené riziko pro turisty, kteří by danou lokalitou procházeli. „V okolí zeleně značené turistické trasy od řeky Otavy vzhůru, která vede přírodní zónou národního parku, dochází k zásadní změně lesního porostu na ploše několika hektarů. Odumírají zde dospělé smrky, a pod nimi, doslova před očima rostou nové stromy,“ představuje dění na lokalitě u Paštěckého mostu náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel.
Správa NP Šumava odstraní cca 3000 suchých a nebezpečných stromů kolem turistických stezek ročně. Jsou však lokality, ve kterých by při pokácení nebezpečných stromů vzniklo mnoho velkých holin. Na řešeném úseku dlouhém 1,4 km je více než 700 suchých stromů. Proto vzniklou situaci Správa NP Šumava řeší uzavřením jednoho úseku původní turistické trasy. „Kácení tak velkého počtu vysokých souší v komplikovaném profilu turistické stezky, by znamenalo vytvořit holinu větší než tři hektary. Zásah by tak vedl k podstatné změně ekosystému a zničení přirozené obnovy. Trasu proto musíme pro veřejnost uzavřít,“ vysvětluje Jan Dvořák a dodává: „Po odeznění rizika bude cesta prořezána a opět zpřístupněna.“
Zákaz vstupu na část zelené turistické stezky bude vyznačen jak ze směru od Otavy, tak ze směru od Paští. Spolu se zákazem budou umístěny informace o nové trase, kterou již vyznačil Klub českých turistů.
„Nově k Paštím dojdete z města Rejštejn po modré turistické značce, takzvané Klostermannově cestě kolem Klášterského mlýna na Malý Radkov. Odtud pak dále po zelené turistické trase na Velký Babylon, kde navazuje nově proznačená žlutá turistická trasa až na Prostřední Paště a dále pak na Přední nebo Zadní Paště. Tyto lokality jsou přitom stále přístupné z Dobré Vody přes Malý Babylon a Stodůlky,“ dodal Jan Dvořák.
foto ilustrační, mapa Správa NP Šumava
Každý rok se v Holýšově na jižním Plzeňsku pořádá nadupaný rockový festival. Na Pekelný ostrov se sjíždí milovníci rockové hudby z celé České republiky.
Open air rockový festival Pekelný ostrov se odehrává na zelené louce, kolem které protéká řeka Radbuza. Tento přírodní ostrov U mlýna se nachází v blízkosti města Holýšov na jižním Plzeňsku. Festival se koná již devět let a získává stále více a více nových příznivců. Tento rok akce probíhá od čtvrtka 30. června do soboty 2. července.
Letošní ročník Pekelného ostrova začal ve čtvrtek 30. června zahajovací párty. Před vstupem do areálu se na pódiu vystřídalo několik rockových kapel. Párty rozjížděl MASH Tribute, poté je vystřídala kapela Zvlášný škola a na závěr večera to pořádně rozbalil oblíbený Kabát revival WEST.
Čtvrteční zahajovcí párty byla skvělou předzvěstí na následující dny festivalu. Fanoušci se mají opravdu na co těšit. Na dvou podiích se vystřídá mnoho oblíbených tuzemských rockových skupin. V pátek vystoupí například Debustrol, Walda Gang, Vypsaná fixa, Škwor, ale také Dymytry a E!E. V sobotu čeká na fanoušky parádní zážitek v podobě koncertu Jaroslava Uhlíře, který na rockových festivalech rád vystupuje a vždy předvede parádní show. Návštěvníci se také mohou těšit na Olympic, Alkehol, Harlej a nebo Rybičky 48.
foto Milan Janoch
Policisté v posledních dnech řeší v Plzeňském kraji četné krádeže. Zloději berou vše, co jim přijde pod ruku. Dřevo, česnek, ale neštítí se okrást i charitu..
Na Rokycansku policisté z obvodního oddělení Hrádek pátrají po zloději, který ukradl mimo jiné velké množství česneku. "Policisté pátrají po totožnosti neznámého pachatele, který v obci jejich okrsku odcizil zhruba tři sta paliček česneku, což představuje asi 20 kilogramů zeleniny, dále dvě světla a fotopast," uvedla Dagmar Brožová, mluvčí policie. "Majiteli tak byla způsobena škoda 6 tisíc korun. Hrádečtí policisté provedli ohledání místa činu a šetření v okolí. Případ evidují jako přestupek proti majetku."
To, že se zloději neštítí ničeho, dokázal dosud neznámý pachatel, který se vloupal do areálu charity. "Ve středu 29. června v nočních hodinách se neznámý pachatel vloupal do areálu jedné plzeňské charity a z oploceného dvora odcizil 24 plechovek s minerálkou o objemu 0,5 l. Způsobil škodu ve výši 400 korun," uvedla mluvčí policie Michaela Raindlová. "Policisté po pachateli pátrají. Pokud bude dopaden, hrozí mu v případě prokázání viny až dva roky odnětí svobody."
V Hlohovicích na Rokycansku pátrají policisté po zloději, který ukradl dřevo za téměř 200 tisíc korun. "Z areálu v obci Hlohovice v blíže nezjištěné době během uplynulého čtvrt roku odcizil neznámý pachatel 99,26 metrů krychlových dřevní hmoty – kulatinu borovice o délce 12 metrů. Poškozené firmě tak způsobil škodu ve výši 193 tisíc korun," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová. "Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež. Po odcizených věcech i po pachateli pátrají. Tomu hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až tři roky."
Domažličtí policisté pátrají po zloději, který násilným způsobem vnikl do stavební buňky. "Policisté přijali dne 28. června v ranních hodinách oznámení o krádeži elektrocentrály a kabelů ze stavební buňky umístěné v jedné menší obci na Domažlicku. Neznámý pachatel násilným způsobem vnikl do kovové stavební buňky, ze které odcizil kromě elektrocentrály a kabelů o různých délkách, také pracovní nářadí, kanystr s benzinem a nerezové trubky různých rozměrů. Pachatel tímto svým jednáním způsobil škodu ve výši téměř 170 tisíc korun," uvedla Barbora Šmaterová, mluvčí policie. "Případ si na místě převzali domažličtí kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež, pátrají po pachateli a odcizených věcech."
foto ilustrační
Oblíbený kulturní přehled na blížící se víkend je tu! Nepropásněte zajímavé sportovní události, akce pro děti nebo třeba hudební festivaly! Kam se o víkendu podíváte vy?
PLZEŇ
Memoriál Jakuba Čady
V sobotu 2. července od 13 hodin pořádá SKH Meteor Plzeň a Krašovská Memoriál Jakuba Čady, který v týmu působil. Zúčastní se týmy SKV ComAp Team Praha, Tatran Střešovice, Vikings Most, SKH Meteor Plzeň.
Výstava ježků Plzeň 2022
V sobotu 2. července od 10 do 15 hodin v Kulturním domě JAS.
Žlutá popelnice
Náplavka v Plzni ožije v sobotu 2. července od 13 hodin letní DNB tancovačkou.
Mistrovství Plzeňské oblasti v jezdeckém sportu
V sobotu 2. července od 9 hodin proběhne v Českém údolí v Plzni Mistrovství Plzeňské oblasti.
LÁSKYPLNO 2022
Festival studentnského umění v Plzni. V sobotu 2. července proběhne párty v MōōVEMENT.
CZECH CUP Plzeň 2022
V sobotu 2. července od 13 hodin v Obchodní centrum Plzeň Plaza proběhne kvalifikační závod Mistrovství ČR v dřevorubeckých sportech STIHL TIMBERSPORTS.
PLZEŇSKÝ KRAJ
Hurá na prázdniny
V sobotu 2. července od 13 do 17 hodin. Zábavné putování za pokladem pod hradem Radyně. Na každého lovce pokladu čeká sladká odměna. Účast je ZDARMA.
Revival fest v Konstantinových Lázních
Hudební přehlídka revivalových skupin proběhne v sobotu 2. července od 14 hodin na open air scéně u KD.
Oživené obrazy na chudenickém zámku
První červencové dny můžete vyrazit na zámek do Chudenic. Noční prohlídky proběhnou 1. a 2. července. O legraci, šermíře, napětí a tanec nebude nouze! Více jsme informovali zde.
Rock Fest Křimice 2022
V sobotu 2. července od 15 hodin v přírodním areálu křimické pláže u řeky Mže. Kde bude večer zapálená vatra na místním ohništi. Od 15 hodin se představí žákovské a studentské kapely. Vstup dobrovolný na místě.
Setkání historických vozidel - Pivovar Chodovar Chodová Planá
V sobotu 2. července čeká zajímavé odpoledne zájemce o historická vozidla. Výstava před Starou Sladovnou a spanilá jízda do okolí pivovaru s cílem na kolonádě v Mariánských Lázních.
Graffiti pro dobrou věc v Přešticích
Přeštická loděnice v sobotu 2. července od 12 hodin ožije graffiti. Přijďte již tradičně podpořit umělce, ale hlavně těžce nemocné. Jako každý rok ja akce pořádaná pro Nadaci pro transplantace kostní dřeně. Nejenže budete moci sledovat "writery" při práci a jejich díla si poté zkusit vydražit, ale bude připravený i workshop o Graffiti pro děti.
Dětský den a pěnová párty na koupáku v Zálesí
V sobotu 2. června od 14 hodin proběhne zábavná akce i pro ty nejmenší. Bude to den plný písniček pro děti, velký bublifuk co bude dělat bubliny a pěna od hasičů. Zálesí - Koupák Příchovice.
Setkání harmonikářů v Čepicích u Rabí
Dobrovolní hasiči v Čepicích zvou milovníky harmonik na další Setkání harmonikářů po vynucené přestávce, které bude a areálu ve vodáckém tábořišti v sobotu dne 2. 7. 2022 od 14,00 hodin.
Ctibořská pouť
V sobotu 2. července od 13 hodin na fotbalovém hřišti.
Léto Babylon
V sobotu 2. června od 14 hodin. Sokolnické ukázky, možnost focení s dravci a bohatý hudební program.
foto ilustrační QAP.CZ
První červencové dny můžete vyrazit na zámek do Chudenic. Noční prohlídky proběhnou 1. a 2. července. O legraci, šermíře, napětí a tanec nebude nouze!
Starý czerninský zámek v Chudenicích si každý rok na začátek prázdnin přichystá zajímavou akci. Tentokrát se brány zámku otevřou v noci, a to v pátek 1. a v sobotu 2. července. Noční hrané prohlídky s názvem Oživené obrazy na chudenickém zámku lákají na nevšední zážitky.
"Letos budou téměř pohádkové a tak na ně zveme nejen dospěláky ale i děti. Z obrazů budou pomocí kouzelného zvonečku vystupovat osoby z historie Chudenic a chudenického zámku. Ale nebojte se. O legraci, napětí, tanec ale i šermířské souboje nebude ani tentokrát nouze," říká kastelán Starého czerninskeho zámku Chudenice Ludvík Pouza.
Prohlídky pro zámek připravila skupina historického šermu Morgana von Maxberg.
Upozorňujeme všechny zájemce, že rezervace vstupenek na noční oživené prohlídky v Chudenicích je nutná na tel. čísle 724 007 576. Bez rezervace se nejspíše na prohlídky nedostanete. Prohlídky se konají každých 30 minut od 18 hodin do 22 hodin.
ilustrační foto: Zámek Chudenice
Slavnostní otevření expozice v plzeňské zoologické zahradě si nenechalo ujít stovky návštěvníků. První momenty lvů v novém výběhu naleznete v galerii.
Lví výběh v Zoologické a botanické zahradě města Plzně procházel více než půl roku rozsáhlou rekonstrukcí. V úterý 28. června se nová expozice slavnostně otevřela. První kroky lvů sledovalo s nedočkavostí stovky návštěvníků. Chov lvů berberských v plzeňské zoo má zajímavou historii, psali jsme zde.
Celá zrbusu nová expozice je zasazená do kontextu severní Afriky, Maroka, kde se tento poddruh ve volné přírodě vyskytoval. „Nedávno jsem v Maroku dokonce byl a můžu vám všem říct, že to tady opravdu vypadá autenticky. Postavit křivé marocké stavby byla pro dělníky opravdu výzva," řekl za mohutného řevu nedočkavých lvů Jiří Trávníček, ředitel zoo. „Pavilon byl zhruba 20 let starý a neodpovídal bezpečnostním podmínkám chovu a lvi se nám krásně začali množit, bylo potřeba expozici zrekonstruovat a rozšířit."
Momentálně jsou lvi berberští rozděleni do dvou skupin. Návštěvníci mohou v nové expozici vidět chovného samce Matese, kterému je 12 let a jeho dvouleté potomky Fazana a Faridu. „Samice Tamika je zatím oddělena a v nejbližší době ani nebude vidět. Pečuje o tři mláďata, která přišla na svět 9. května. Naše zooložka uvažuje, že k propojení obou skupin dojde podle okolností kolem 80. dne jejich života. Pokud tedy bude vše v pořádku, tak by ke spojení mohlo dojít někdy na přelomu července a srpna," řekl Martin Vobruba, mluvčí plzeňské zoo.
Přítomný primátor města Plzně Pavel Šindelář zmínil, že zoologická zahrada patří mezi nejoblíbenější turistická místa. „Plzeňská zoologická zahrada je nejvíce navštěvovaným místem v Plzni, jen minulý rok zahradu navštívilo více než 450 tisíc návštěvníků, a to bylo období covidu. Město Plzeň bude dále přispívat k tomu, aby se zoologická zahrada zlepšovala a rozšiřovala. Máme v plánu slony na Mži. Je to vysoký cíl, ale já věřím, že postupně by se k tomu zahrada mohla dopracovat."
Stovky návštěvníků sledovalo, jak lev Mates poprvé vstupuje do výběhu, na který je krásně vidět z několika vyhlídek. I ty jsou vyzdobené v marockém stylu. „Tady je to samý polštář, vodní dýmka, je to tu krásné a na lvy je perfektně vidět," komentovala nadšeně návštěvnice. Oblibu zoologické zahrady zmínil i Roman Zarzycký, první náměstek primátora Plzně. „Chodím do zoologické zahrady s rodinou velmi často, přeji si, aby se tu všem líbilo, aby jste chodili do zoologické zahrady stejně rádi, jako moje děti."
Vzhledem k tomu, že je výběh čerstvě zrekonstruovaný, může se v následujících dnech stát, že lvy v nové expozici neuvidíte. „V nejbližších dnech prosíme návštěvníky ještě o pochopení, protože ti lvi tam nebudou každý den. Pobyt lvů ve venkovním výběhu bude v nejbližší době přerušovaný kvůli posílení travního koberce. Jakmile to situace dovolí, budou tam lvi už každý den,“ dodal Martin Vobruba.
foto QAP.CZ
Silné bouřky potrápily Plzeňský kraj již minulou noc. Hasiči měli plné ruce práce, zasahovali na několika desítkách míst. Nejhorší situace byla na Rokycansku.
Dne 28. června večer, v noci na středu 29. června a ve středu odpoledne a v noci na čtvrtek 30. června očekávají meteorologové výskyt silných a velmi silných bouřek doprovázených zejména nárazy větru až 90 km/h, krátkodobými úhrny kolem 50 mm a menšími kroupami nebo jejich vrstvou.
Velmi silné bouřky večer budou pravděpodobně postupovat z jižních Čech k severu až severovýchodu. V oblastech zasažených intenzivními srážkami a vzhledem k předchozímu nasycení povodí bude docházet k výraznému kolísání zejména menších toků s vysokou pravděpodobností překročení 1. SPA. Při velmi intenzivních bouřkách nelze vyloučit na menších tocích i ojedinělé překročení 2. až 3. SPA. Silné bouřky zasáhnou i západ Čech a českomoravské pomezí.
Tentokrát by měla být nejhorší situace v okolí Sušice, Horažďovic a Blovic. Bouřka zasáhla minulou noc hlavně Rokycansko. Více informací se dozvíte ZDE.
FOto: HZSPK
Od 1. dubna zahájilo Ředitelství silnic a dálnic ČR opravu vozovky na silnicích I/26 a I/20 na příjezdu do Plzně. Práce s sebou nesou omezení pro řidiče.
Opravy na necelých třech kilometrech směrově rozdělené silnice I/26 přinesou kompletně opravený povrch komunikace. Důvodem pro opravu silnice je tvorba podélných nerovností na povrchu vozovky. O plánované opravě jsme detailně informovali zde.
Stavba za 237 milionu korun je v plném proudu. V rámci oprav je provoz svedený do jednoho pruhu. "Na příjezdu do Plzně je v souvislosti s akcí „I/26 Kyšice, sanace hrbů“ uzavřen celý jízdní pás. Samotná stavba dopravu příliš nekomplikuje a provoz je okolo místa prací veden jedním pruhem v obou směrech," uvedlo na svém Twitteru Ředistelství silnic a dálnic ČR.
Dokončení samotné opravy I/26 je plánované v průběhu příštího roku. Pokud však stavební úpravy budou probíhat bez výrazných komplikací, plánuje zhotovitel dokončit opravu už během letošního roku.
Foto ŘSD
V pondělí 27. června krátce po poledni vzplanul osobní vagon nedaleko hlavního nádraží v Plzni. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Dva hasiče si převzala záchranná služba.
V pondělí 27. června po poledni začal hořet osobní vagon nedaleko hlavního nádraží v Plzni. Stoupající dým byl vidět z velké dálky. "Ve 12:54 za hlavním nádražím v Plzni nedaleko rozdvojení trati do směrů na České Budějovice a na Prahu hořel osobní vagon. Hasiči Správy železnic zkratovali trakční vedení abychom mohli bezpečně provést hasební zásah," uvedl Petr Poncar, mluvčí hasičů.
Na místě zasahovalo šest požárních jednotek. "Zasahovaly stanice Střed, Slovany, JSDH Božkov, hasiči SŽ a družstvo ze stanice Košutka," upřesnil Poncar.
Vzhledem k horkému počasí byl zásah pro hasiče velmi náročný. "Záchranná služba na místě události zasahovala u dvou prekolapsových hasičů, kteří byli vlivem požáru a vysokých teplot ovzduší pod extrémní fyzickou zátěží. Oba byli při vědomí, naši záchranáři je ošetřili a ponechali na místě. Zdravotní stav ani jednoho z nich nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení," uvedla Andrea Divišová, mluvčí záchranné služby.
Na místě události byla i policie. "Na místě byla hlídka z obvodního oddělení Plzeň-střed. Situace se obešla bez evakuace osob," uvedla mluvčí policie Michaela Raindlová.
Jeden vagon byl požárem zcela zasažen. V dalších se šířil kouř. Celkem se to týkalo pěti vozů bez lokomotivy. Krátce po půl třetí odpoledne se podařilo hasičům požár lokalizovat.
Úmyslné zapálení bylo vyloučeno. "Na místo byl přivolán policejní psovod se psem specialistou na vyhledávání akcelerantů hoření, který po ohledání místa požáru vyloučil úmyslné zapálení. Při požáru vznikla škoda ve výši 50 tisíc korun, neboť vagóny byly určené k likvidaci. Policisté se i nadále zabývají veškerymi okolnostmi případu," uvedla mluvčí policie Eva Červenková.
Foto HZSPK, PČR
Na západ Čech v pondělí večer dorazily silné bouřky. Hasiči vyjížděli v Plzeňském kraji k popadaným stromům a zatopeným objektům. Kde zasahovali?
V pondělí večer 27. června se nad západem Čech prohnaly silné bouřky. Hasiči měli plné ruce práce s popadanými stromy. "Vyjížděli jsme k 73 případům popadaných stromů. Téměř výhradně šlo o stromy v komunikacích," uvedl Petr Poncar a dodal: "Vyjížděli jsme také k čepání vody ze sklepů a garáží, celkem k 84 případům. 55 čerpání na Rokycansku, zbytek Plzeň-jih, Klatovy a 2x Domažlice."
Dle Českého hydrometeorologického ústavu v bouřkách padaly i kroupy o velikosti kolem 2 cm, ve Volyni byly pozorovány 5 cm velké. Nejitenzivnější srážky přinesla noční bouřka na Rokycansko, kde v Hrádku údajně napršelo téměř 100 mm během hodiny. Významný srážkový úhrn zaznamenali také v Rokycanech 70 mm/hodinu nebo ve Strakonicích 83 mm/3 hodiny.
Jan Šašek, místostarosta města Rokycany informoval na Facebooku o průběhu bouřky celou noc. Holoubkovský potok byl dokonce ve 2. stupni pohotovosti. "Máme ve městě již 2. stupeň povodňové aktivity. Holoubkovský potok na měřící stanici „Rokycany – Dvořákova“ dosáhl 2. stupně povodňové aktivity (pohotovost)! Výška hladiny přesáhla kolem 05:00 hodiny 110 cm a od té doby po centimetrech zvolna roste." Aktuálně je Holoubkovský potok dle předpovědní povodňové služby v normě. V Rokycanech stále nejde v některých domácnostech proud.
1. stupeň povodňové aktivity stále platí pro řeku Úslavu ve Ždírci u Blovic.
foto HZSPK
Nedávno jsme informovali o tom, že ornitologové ze Záchranné stanice živočichů Plzeň umístili odchovaná čapí mláďata do náhradních hnízd. Jak tato čapí adopce dopadla?
V uplynulém týdnu Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni kontroloval osiřelá čapí mláďata, která v průběhu května ornitologové umístili do náhradních hnízd. "Ve čtvrtek 16. června jsem objel Domažlicko, v pátek s kolegou Jirkou Segečem Tachovsko a v neděli jsme to vzali od Rotavy až po Chodovou Planou," uvedl Makoň.
Tři čapí mláďata ze Šťáhlav. Po prokázaném úhynu samce sundali 4. května ornitologové z 32 metrů vysokého komína ve Šťáhlavech tři opuštěná čapí mláďata. Díky vzorné péči všech ze záchranné stanice, bylo možné mláďata umístit do náhradních hnízd čápů bílých na Tachovsku a Domažlicku. "Zhruba po necelém měsíci od adopce jsme zjistili, že všechna tři mláďata byla úspěšně náhradními čapími rodiči přijata a že přistrčená mláďata žijí a prosperují spolu s nevlastními sourozenci," uvedl Karel Makoň. O adopci jsme informovali zde. Jak tato akce dopadla?
Chodová Planá - ke třem původním mláďatům jedno přidáno. V neděli 26. června se v hnízdě nacházela nádherná, plně vzrostlá mláďata.
Bor u Tachova - ke třem původním mláďatům jedno přidáno. V pátek 24. června se v hnízdě nacházela tři odrostlá mláďata, včetně adoptovaného. "Jedno z původních a okroužkovaných mláďat bohužel bylo nalezené v druhém týdnu po adopci pod hnízdem jako uhynulé. Příčina úhynu není známa, každopádně námi přistrčené mládě žije a je na hnízdě s dalšími dvěma nevlastními sourozenci," uvedl Makoň.
Horšovský Týn - ke třem původním mláďatům jedno přidáno. Ve čtvrtek 23. června byla na hnízdě 4 vzrostlá mláďata i s čápicí.
Záchranné stanici živočichů v Plzni se povedla ještě další záchrana tří čapích mláďat. Jedno z mládě se vylíhlo v líhni, bylo odebráno od handicapovaného čapího páru. "Další dvě mláďata museli sundat kolegové ze Záchranné stanice živočichů Spálené Poříčí z hnízda na komíně v Mochtíně (Srbici u Klatov). Auto zde zabilo dospělého hnízdícího samce a na hnízdě po něm zůstala dvě velice malá mláďata s ovdovělou samicí. Mláďata sundali 9. června a dovezli k nám. Adopce proběhla hned 12. června do náhradních hnízd na Domažlicku," uvedl Makoň.
Mládě z líhně z Roupova bylo umístěno do hnízda v Koutě na Šumavě ke třem původním čapím mláďatům. Kontrola ve čtvrtek 23. června byla úspěšná. V hnízdě se nacházela čtyři mláďata.
Mládě z Mochtína bylo umístěno do náhradního hnízda v Domažlicích ke dvoum původním mláďatům. I zde kontrola ve čtvrtek 23. června byla úspěšná.
Druhé mládě z Mochtína bylo umístěno k jednomu původnímu mláděti v obci Draženov. Na hnízdě se při čtvrteční kontrole nacházela dvě zdravá čapí mláďata.
foto DESOP
Předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil 27. června termín voleb. První kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. ledna 2023.
V pondělí 27. června oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil termín prezidentských voleb. Termín prvního kola je 13. a 14. ledna 2023. V případě druhého kola se budou volby konat 27. a 28. ledna. Volba se vyhlašuje tak, aby se případné druhé kolo volby konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období stávajícího prezidenta.
První možnost zvolit si hlavu státu napřímo byla v roce 2013, kdy současný prezident Miloš Zeman porazil Karla Schwarzenberga. Začátkem roku 2018 Miloš Zeman porazil ve druhém kole Jiřího Drahoše. Prezident republiky je volen v přímých volbách na dobu 5 let a nemůže být zvolen více jak dvakrát za sebou. Miloš Zeman tedy znovu kandidovat nemůže, zájem o jeho místo projevilo již na dvě desítky zájemců.
Volební obodbí končí úřadujícímu prezidentovi 8. března. Oficiální seznam kandidátů ještě není znám. Podmínkou pro kandidáty jsou podpisy minimálně 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů. Novému prezidentovi nemůže být méně než 40 let.
foto ilustrační Twitter Jiří Ovčáček
Klíšťata jsou nevítaným bonusem, který si často doneseme z výletu. Jak je na tom s výskytem Plzeňský kraj? Jaká je první pomoc? Kolikrát může klíště zvětšit svůj objem?
Časté změny teplot a počasí nahrávají zvýšenému výskytu klíšťat. Nejlépe se jim daří v teplém a vlhkém prostředí, v listnatých a smíšených lesích, porostech křovin, na okraji vodních toků, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Hezké počasí láká k výletům a procházám a tak se s klíštětem potká snad každý z nás. Aktuálně v Plzeňském kraji platí vysoké riziko výskytu klíšťat.
Výskyt klíšťat se dá monitorovat. O aktivitě informuje pravidelně Český hydrometeorologický ústav. Ten na základě teploty, vlhkosti vzduchu a řadě matematických vztahů, právě mezi aktivitou klíšťat a počasím, dokáže výskyt předpovědět. Aktuálně, na téměř celém území Plzeňského kraje, platí 4. stupeň aktivity, tedy vysoké riziko. ČHMÚ uvádí doporučení: "Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat." Na Šumavě platí nejvyšší stupeň 5, mimořádné riziko.
Jak klíště vyndat? Na to existuje několik metod, babských rad. Obecně však platí, že je potřeba odstranit klíště celé. Prvním krokem by měla být desinfekce místa. Poté přichází na řadu pinzeta. Klíště je potřeba pomalým pohybem, vytočením, nebo vyvikláním vyndat. Ránu poté znovu vydesinfikovat. Místo si ještě pár dní kontrolujte.
Klíšťata jsou přenašeči mnoha nemocí a včasné vytažení snižuje riziko nákazy. První příznaky klíšťové encefalitidy se mohou objevit po 7 až 14 dnech. Zpočátku encefalitida připomíná lehké virové onemocnění, poté přijdou vysoké horečky a může dojít k poruchám nervového systému. Lymeská borelióza se vyznačuje velkou červenou skvrnou o průměru 3 až 5 centimetrů, někdy se též objeví zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Pokud se bude zarudnutí kolem rány zvětšovat, navštivte pro jistotu lékaře.
Podle dostupných informací bylo dle výzkumu jedné z laboratoří v letech 2006 - 2021 v Plzeňském kraji infikováno boreliózou až 10 %, encefalitidou kolem 2 %. Což je i celkový průměr na Českou republiku. Laboratoř dělala testy na více než 17 000 klíšťat, které lidé do laboratoře zasílali.
Jak se chránit před klíšťaty?
Zajímavosti na závěr:
foto ilustrační Pixabay
V lesích už začínají růst houby. Kde se aktuálně daří houbám nejlépe a které druhy můžete v lesích najít? To se dozvíte v následujícím přehledu.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu by se houbám mělo aktuálně nejlépe dařit na Šumavě a v Beskydech. Podle houbařů je největší pravděpodobnost úlovku u Stříbra a v okolí Domažlic.
Obecně lze říci, že počasí zatím nepřeje růstu hub. Podle odborníků je potřeba, aby bylo více vlhko a mokro. Předpověď počasí na následující období je spíše nepříznivá. Hlásí tropické teploty a přeháňky by se měly objevit jen výjimečně.
Při procházce lesem našel obyvatel Stříbra hub tak akorát na polévku a smaženici. "To nám zatím stačí. Ani jsem nečekal, že něco najdu. Šel jsem se psem na procházku a nevěřil vlastním očím. Manželka byla doma překvapená, kde jsem houby koupil," usmívá se nad vtipnou historkou pan Pavel.
U Stříbra rostou nejvíce lišky, ale také kovář nebo pár babek. Stejná situace je i na Domažlicku, tam je k nálezu i hřib či holubinky.
Foto: ilustrační
Přemýšlíte, co podniknete o víkendu? Hledáte ideální rodinnou zábavu? Kukuřičné bludiště v Kralovicích je otevřené, již brzy se otevře i bludiště v Litohlavech na Rokycansku.
Děti milují dobrodružství a jedno takové lze prožít v kukuřičném bludišti. V Česku jich najdete vícero, v Plzeňském kraji se nachází dvě.
Sezóna 2022 byla v kukuřičném bludišti v Kralovicích zahájena. Na návštěvníky čeká labyrint ve tvaru Itálie a Nizozemska. Délka trasy je 3,5 kilometru.
Do bludiště můžete s kočárky i s pejsky na vodítku, parkovat můžete přímo u vstupu do bludiště podél cesty na zelené louce. U pokladny je k dispozici i stojan na kola, pokud se vydáte bloudit autobusem, nejbližší autobusová zastávka je Výrov, Hadačka.
Foto: Kukuřičáci
Tématu bobrů v krajině se dotýká jeden z dílu dokumentárního cyklu, který se natáčel za účasti Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.
Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni natáčel pro Českou televizi dokument s přírodovědcem a režisérem Prokopem Pithartem. Díl s názvem Zadržování bobra v krajině je součástí dokumentárního cyklu Nedej se. Část pořadu se točila na Kateřinském potoce na Tachovsku a v Janovském mokřadu u Nýřan.
Přírodní rezervace na Kateřinském potoce, kde bobr může hospodařit bez toho, aniž by někomu překážel, patří z větší části nadačnímu fondu EDEN, menší část pak patří DES OP – Záchranné stanici živočichů v Plzni. Cesta k zachování tohoto území a umožnění bobrům přirozeně se pohybovat, byla strastiplná. Na nákup pozemků se skládalo mnoho lidí i z řad příznivců a partnerů DES OP.
Dokument se dotýká nelehkého tématu. Výskyt bobrů totiž může pro zemědělce a vlastníky pozemků přinášet mnohá úskalí v podobě škod a ztrát. Toto téma mezi zemědělci a ochránci přírody výrazně rezonuje. „Je smutné, že nejsme schopni systematicky, koncepčně a efektivně nejenom realizovat to, co dělá bobr, ale ani to, co už je hotové a bobrem udělané, jinak ochránit,“ uvedl Makoň.
Dle Karla Makoně je ochrana přírody nedostatečná. „Co mi vadí moc, je skutečnost, že stát a státní orgány ochrany přírody místo toho, aby hájily zájmy ochrany přírody, stále dokola hájí a obhajují komerční neveřejné zájmy druhé strany.“
foto DES OP
V okresních městech Plzeňského kraje proběhla v tomto týdnu oblíbená Roadshow Sportmanie 2022. Zajímavý sportovní program si děti užily ve velkém.
Roadshow Sportmanie zavítala do Rokycan, Domažlic, Tachova a Klatov. Dopolední program si užily děti z mateřských a základních škol, odpolední program byl pro širokou veřejnost. V každém městě se představily sportovní kluby na celkem téměř 50 stanovištích. Roadshow překonala návštěvnický rekord z roku 2019, pořadatelé rozdali přes 4000 medailí.
Pondělní zahájení v Rokycanech provázela silná bouřka a až třícentimetrové kroupy, pak se však počasí umoudřilo a bylo po celé čtyři dny téměř ideální. „Na všech místech jsem měl tu čest spolu s vedením jednotlivých měst a za účasti stovek dětí roadshow zahajovat. Bylo to vždy velmi milé a příjemné přijetí,“ uvedl Přemysl Švarc, vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně, který Roadshow a především Sportmanii Plzeň 2022 organizuje.
Roadshow byla doprovodným programem k blížící se Sportmanii Plzeň. Ta se letos bude konat v novém prostoru. V areálu Škoda sport parku na Slovanech proběhne tato velkolepá sportovní událost v termínu od 20. do 28. srpna. A na své si tam přijde opravu každý!
Více k připravovanému programu naleznete zde.
foto MMP
Na přelomu června a července přijede Andrej Babiš do Plzeňského kraje. Navštíví Plzeň, Přeštice, Horšovský Týn, Kladruby a další místa. Na místě bude probíhat autogramiáda, Babiš bude podepisovat lidem svou novou knihu.
30. června
9:00 - 9:30 Mýto, náměstí
10:00 - 11:00 Dobřany, nám. T.G.M.
11:30 - 12:30 Holýšov, Francouzská 822
12:45 - 13:45 Horšovský Týn, parkoviště u zámku
14:10 - 15:10 Domažlice nám. Míru, u Domažlické věže proti radnici
16:15 - 18:00 Blovice, Masarykovo náměstí
1. července
9:00 - 10:00 Nepomuk nám. Augustina Němejce, naproti městskému úřadu, nad kašnou
10:30 - 11:30 Přeštice Masarykovo nám., prostor nad kašnou
12:15 - 14:00 Kladruby, parkoviště proti klášteru
15:00 - 15:45 Plasy Plzeňská ulice, parkoviště u hlavní silnice, naproti obch. Domu Severka
16:30 - 18:30 Plzeň Nad Úslavou, Lobezský park (Lobezská jezírka)
foto: ilustrační