Neznámý pachatel vykradl jednu ze stojících trafik v Plzni na Borech. Kromě tabáku, kartonů cigaret a jízdenek zloděj odcizil i uloženou tržbu za desítky tisích korun. Po pachateli nyní pátrá policie.
Cílem zloděje se stala samostatně stojící trafika v Plzni na Borech, do které se v nočních hodinách ze středy 14. na čtvrtek 15. dubna 2021 násilím vloupal. Zloděj si počínal jako slon v porcelánu.
"Nejprve násilím poškodil vstupní dveře do trafiky, do které vnikl a celou prohledal. Z ní si s sebou odnesl zatím nespecifikované množství baleného tabáku, kartonů cigaret, lístků na MHD a poštovních známek. V hledáčku zloděje skončila i celá zásuvka od kasy, kterou doslova násilím odňal od přívodního kabelu a dále vnikl do trezoru, kde byla uložena tržba v desítkách tisíc korun. Při odchodu pachatel po sobě zanechal spoušť a přivodil svým jednáním starosti poškozené společnosti a hmotnou škodu za desítky tisíc korun," říká policejní tisková mluvčí Veronika Hokrová.
Přivolaní borští policisté na místě činu zajistili maximálně možný počet stop, ohledali a zadokumentovali místo činu a dále ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a po pachateli pátrají.
Foto: PČR
V ponděli 12. dubna se vrátily všechny ročníky zvláštních škol zpátky do tříd. Stejně jako v jiných základních školách, tak i ve speciálních školách se musí žáci každé pondělí a čtvrtek testovat.
Obdobně jako na běžných základních školách, tak i na speciálních školách probíhalo tento týden první testování všech záků. Žáci se testují vždy dvakrát do týdne. Konkrétně v pondělí a ve čtvrtek.
V ZŠ Podmostní například testování probíhá v šatnách školy a samozřejmě u něj mohou být přítomni rodiče, kteří svým dětem s testováním pomáhají. Testování nijak zásadně nezasahuje do běžné výuky a žáci vše bez problému zvládají. Testování probíhá každé pondělí a čtvrtek, vždy přibližně od 8:00 do 8:20 hod v šatnách.
Vyrovnat se tu museli i s testováním autistických dětí. "Aby testování probíhalo bez problému i u dětí, kteří trpí autismem, zaslala škola rodičům instruktážní video o tom, jak testování probíhá," vysvětluje QAPu ředitel školy Jan Špott.
Pokud rodiče z nějakého osobního důvodu nechtějí, aby se jejich dítě testovalo, mohou zůstat doma a absenci jim omluvíme.
"Máme i pár případů, kdy si rodiče nepřejí, aby jejich děti byly testovány. V tomto případě dětem absenci omluvíme a pravidelně jim zasíláme přehledy o tom, jaká látka se ve škole probírala," říká ředitel ZŠ Podmostní Jan Špott.
Žáci vláštních škol mají výjimku a nemusí nosit roušky. "Pokud žáci trpí mentální retardací nebo autismem, mají udělenou výjimku a roušky nosit nemusí," říká ředitel ZŠ Podmostní Jan Špott.
Foto: ilustrační
Vedení klubu HC Škoda Plzeň si rozhněvalo své fanoušky. Někteří přišli o své letité místo na stadionu, klub maže komentáře na sociálních sítích a dokonce některé fanoušky blokuje.
Kdo je vlastně fanoušek plzeňského hokeje? Leckdy fandí svému klubu celý život, za nemalé peníze si kupuje permanentky i merchandising HC Škoda Plzeň, doma spí ve škodováckém povlečení, pije z indiánských skleniček a na krytu svého telefonu má logo indiána, chodí na každou autogramiádu a rád si podává ruku s Martinem Strakou. Fanoušek, který se svou Škodovkou prožil zlé i zlaté časy, má tak trochu oprávněně pocit, že by mohl vyjádřit svůj názor a že by se mu mělo dostat nějaké úcty. Když dává do klubu celý život peníze, není to jen fanoušek. Je to zákazník a dalo by se říci, ten nejvěrnější zákazník.
Právě tohoto zákazníka může klub v krizi požádat o pomoc. A většina fanoušků, když může, pomůže. Teď se ale fanoušci cítí podvedeni, vydíráni a někteří dokonce už na svoji Škodovku zanevřeli.
Ostrou kritiku fanoušků vyvolalo zejména vyjádření obchodního ředitele Rudolfa Matějky v článku na internetových stránkách klubu (celý článek zde). Mimochodem po kontaktování tiskové mluvčí klubu o vyjádření, je tento článek jedinou oficiální informací, klub se jinak nebude k celému problému vyjadřovat.
Fanoušci plzeňského hokeje jsou zvyklí, že si kupují permanentky na tzv. „své místo“. Leckdy chodí na hokej už 30 let. Vždy měli přednostní právo si toto místo zakoupit. Nyní jsou ale někteří v pozici, že o své místo přijdou. O místo, z kterého fandili třeba 30 let. Navíc jim klub sliboval, že nikdy o místo nepřijdou.
„Šel jsem si pro permanentku ještě v řádném posezónním termínu, kdy na ni byla opce, ale to už byl prodej krácen o sníženou kapacitu v rámci pandemických opatření. Pak jsem zahlédl článek, ve kterém HC Plzeň garantovala opci i pro zájemce jako jsem já, tedy pro ty, na které se nedostalo vyšší mocí,“ vzpomíná Jaroslav Poustevník (na hokej chodí od roku 1976) a dodal: „A po té jsem již jen dostal info od kamarádů, že vedení klubu svůj slib nesplní a mám já i další smůlu a o svá místa přicházíme. Tato situace je myslím velmi smutná, protože jsme nejen, jak pan Matějka velmi rád říká - fanoušci, ale jsme také zákazníci, kteří si zasloužili být informováni nějak osobněji.“
„Permanentku na uplynulou sezónu jsem nestihl koupit. Byl jsem ujištěn na stránkách klubu, že moje rezervace místa samozřejmě platí i na sezónu 2021-22, protože klub logicky nemůže díky momentálním vládním opatřením uspokojit všechny zájemce o permanentku. Proto jsem nemalou finanční částkou podpořil alespoň sbírku Luďka Brady. Podle aktuálního vyjádření pana Matějky původní slib a rezervace míst u loňských permanentek neplatí,“ vyjadřuje se další fanoušek na facebooku klubu.
„Permanentku jsem si nestihl zakoupit, mimo jiné i proto, že prodej probíhal pouze v kanceláři prodeje vstupenek, nikoliv on-line formou. Po týdnu jsem zjistil, že je vše jinak a já jsem o opci na permice přišel. To vše bez jakékoliv průběžné komunikaci a upozornění ze strany klubu. Do projektu Srdcař jsem se tedy nemohl zapojit, ani kdybych chtěl,“ uvedl QAPu Jiří Orna, fanoušek, který chodí na hokej od roku 1984 a stěžuje si na současnou komunikaci klubu s fanoušky: „Bohužel komunikace ze strany vedení klubu k fanouškům v posledních letech není úplně šťastná a je lepší ji nekomentovat.“
Omezený počet fanoušků si stihl zakoupit permanentku vloni v září na sezónu 2020/21. I tak ale někteří z nich přijdou o svém místo na další sezónu. Proč? Zaplatili za zápasy, které se neuskutečnily a chtějí vrátit peníze. Vrácení peněz sice klub nevylučuje, ale jen za předpokladu, že fanoušek přijde o své místo. Pak mají fanoušci už jen dvě možnosti, jak o své místo nepřijít, buď dají klubu navíc ještě 1929 korun za projekt Srdcař, nebo klubu nechají celou částku za zakoupenou permanentku v uplynulé sezoně (ta byla téměř celá bez diváků).
Právě toto jednání považují fanoušci za vydírání.
„Nenechám se vydírat výpalným, které požadují za zachování mého letitého místa, čímž kryjí vlastní neschopnost sehnat sponzory ve čtvrtém největším městě v ČR,“ řekl QAPu další z fanoušků Marek Mároš Matějček.
Fanynka Ivana Šormová se rozhodla pro projekt srdcař, aby nepřišla o své letité místo (navíc tak klubu zaplatila 11 574 korun). Pro rodinu každoročně kupuje už 27 let 6 permanentek na stejné místo. Na plzeňský zimní stadion chodí fandit už více než 40 let. „Sice nás ve svém článku nazýváte srdcaři, ale takto si opravdu nepřipadáme. Vaše, rozhodnutí nám spíš přijde jako vydírání lidí, kteří léta dávají klubu peníze mezi prvními. Ano, máme možnost si nechat vrátit poměrnou část peněz, ale přijdeme tím o svá místa (zrušili jste opci na tato místa), na která já osobně chodím 27 let,“ napsala své vyjádření klubu Ivana Šormová.
"Nakonec po dlouhém rozhodování jsem přistoupil na možnost permici prodloužit. Ale ne z důvodu, že by mě ten srdcařský projekt tak zaujal. Bohužel, tak jako spousta lidí, si ještě neumím představit, že bych na ten hokej nešel. Klub zkusil vyděračskou techniku a vyšla mu," uvedl fanoušek Cartman45 s tím, že kdyby klub požádal fanoušky o příspěvek dobrovolně, řada z nich by peníze klubu nechala ráda a s hrdostí.
Ten samý nátor má i Ivana Šormová. „Věřím, že spousta z nás věrných, by určitě nějaký dobrovolný příspěvek klubu poskytla. I když mnoho z nás je již skoro rok bez příjmů nebo jejich příjmy výrazně poklesly, ale postavit to tak, že buď zaplatíš námi stanovený příspěvek, nebo přijdeš o své místo, na které léta chodíš, bylo vůči letitým podporovatelům klubu mírně řečeno nekorektní. Zvláště, když na místech, která jsme si my zaplatili, byly celou sezónu nainstalovány reklamy hlavních sponzorů.“
16 let chodí na hokej i Michaela Thomayerová. Rozhodování, zda si nechat vrátit peníze nebo klubu věnovat další peníze a nepřijít o místo, pro ni bylo těžké. Postoj klubu a špatná komunikace ji nakonec vedly k rozhodnutí, že si nechá vrátit peníze. „Při zrušení loňského play-off jsem nečekala kompenzaci od klubu za zrušené zápasy, ale permanentkáři nestáli klubu ani za poděkování třeba formou mailu, podepsané kartičky. Teď, když se máme rozhodnout, zda dále budeme podporovat klub, nedokáží poslat ani mail - pouze článek na webových stránkách.“
Právě na komunikaci si stěžuje celá řada fanoušků. Ačkoliv má klub na všechny fanoušky přinejmenším mailovou adresu, výzvy se objevují jen na webových stránkách klubu. A tak se fanoušci měli vyjádřit do 31. března pouze na základě článku na webu. A když se někdo nevyjádřil? Podle klubu nechce vrátit peníze. Varianta, že by snad fanoušek mohl přehlédnout jeden článek na webu, zřejmě neexistuje.
Klub se logicky tak jako ostatní potýká s dopady pandemie. Právě v této chvíli je ale víc než kdy jindy důležitá úcta ke svým zákazníkům a partnerům. A tu bohužel necítí za současného vedení ani někteří sponzoři.
Podporovat plzeňský hokej kvůli současnému vedení přestal například i letitý sponzor Pavel Trampota. "Do poslední chvíle jsem se snažil najít cestu v krizi, jak dále klub podporovat, i když jsem sám měl již období krize a hlavně poslední rok již klub neměl moc zájem plnit to, kvůli čemu jsme spolupracovali. Požadavek na to, že bychom měli začít po letech spolupráce trochu mládež vzdělávat v oblasti sportovní výživy, doplňků a jejich použití ve spojení se sportem a stravou byl stále více klubem posunován, až nakonec přišel požadavek, že bychom museli do klubu dát více peněz," říká jeden z letitých sponzorů i fanoušků Pavel Trampota.
Pavel Trampota se dokonce od obchodního ředitele klubu dočkal po letech spolupráce vyjádření, že spolupráce není pro klub žádoucí.
"Na začátku schůzky s panem Matějkou mi byl ukázán článek, který jsem napsal na hokej.cz, kde jsem si právě povzdechnul nad končící sezonou a spoluprací. Byl jsem konfrontován s tímto povzdechem a vlastně mi bylo sděleno, že klub měl mnoho partnerů, kteří si spolupráce nevážili a využívali jí… klub, tedy pan Matějka, dokáže vše, co jsme pro klub dělali zajistit bez problémů a další spolupráce s námi není žádoucí," říká Pavel Trampota a dodává: "Šokovalo mě, že někdo, kdo vůbec nezná historii mé spolupráce s klubem, dokáže jen říci, že o spolupráci dále nestojí. Nastala nová éra lepších partnerů... takto to pro mne vyznělo a takto má spolupráce skončila."
Přesto Pavel Trampota klubu nadále fandí a v budoucnu by ho rád podporoval. Jak ale sám říká, až v klubu budou pracovat lidé, se kterými se dá táhnout za jeden provaz ku prospěchu plzeňského hokeje.
Názorů fanoušků má QAP.cz ještě daleko více, bohužel všechny jsou ve stejném duchu plné zklamání a hořkosti. Nemůžeme je všechny z důvodu délky článku otisknout. A ani nemůžeme publikovat plné znění názorů fanoušků, i když nás o to někteří žádali.
Na závěr bychom jen chtěli zmínit to, že litujeme, že se kluby, tak jako ostatní organizace a firmy, ocitly kvůli pandemii ve složité situaci. Také víme, jaké to je. I tak ale jdou problémy řešit se ctí a spokojenými fanoušky.
Plánované uzavírky komunikací v Plzni. Z důvodu opravy povrchu silnic I. třídy dojde na plzeňských komunikacích k omezení provozu. Dopravní situaci budou monitorovat zejména dopravní policisté.
V Plzni dojde k uzavření vybraných komunikací z důvodu opravy povrchu silnic I. třídy na území města.
V době 24.-25. dubna 2021 dojde k úplné uzavírce náměstí Milady Horákové.
V době 15.-16. května, 22.-23. května a 29.-30. května 2021 dojde k úplné uzavírce ulice Karlovarská - rondel.
Ostatní opravy povrchu vozovek budou vždy za částečných omezení provozu, některé za asistence poučených osob. Uzavírky jsou plánované pouze na víkendy.
Jedná se o tyto dotčené komunikace:
Sady Pětatřicátníků - sjezdová rampa k Tyršově ulici, Plaská ulice, Lidická ulice, silnice I/20 před obcí Losiná, Jasmínová ulice, křižovatka ulic U Prazdroje a Lobezská, Domažlická ulice, Rokycanská ulice.
Policisté žádají řidiče, aby respektovali dopravní značení, případně pokynů určených a poučených osob, byli ohleduplní a zmiňovanými úseky projížděli s největší opatrností.
Foto: mapy.cz
Kvůli přetrvávajícím protiepidemickým opatřením odložilo město splatnost plateb za nájemné v městských nebytových prostorách podnikatelům i neziskovým organizacím o půl roku.
„Město Plzeň se snaží pomoci všem občanům a postiženým oborům koronavirovou krizí v našem městě. Toto opatření je jen jednou z dalších forem pomoci podnikatelům a neziskovým organizacím, kteří jsou postiženi přetrvávajícími omezujícími nařízeními,“ uvedl primátor Martin Baxa. Připomněl, že úlevou je i sleva z nájemného za poslední čtvrtletí roku 2020, která směřuje zejména k subjektům, které musely mít zcela uzavřené provozovny, ale také k podnikatelům, jež postihl propad tržeb z důvodu omezeného pohybu osob.
Slevy z nájemného městských nebytových prostor ve výši přes 2,5 milionu korun schválili radní města Plzně na svém zasedání 29. března 2021. „S ohledem na současnou situaci a přetrvávající omezující opatření v oblasti podnikání plánuje město poskytnout slevy na nájemném i pro období prvního čtvrtletí roku 2021,“ řekl David Šlouf, radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem.
Radní doplnil, že jedním z dalších kroků města pro zmírnění negativních dopadů koronavirové krize, v tomto případě na provozovatele ubytovacích zařízení na území města, bylo zrušení vyhlášky o místním poplatku z pobytu a poskytnutí darů plátcům tohoto poplatku. „Sektor cestovního ruchu byl v Plzni velmi zasažen, protože je orientován především na kongresovou turistiku a zahraniční hosty. Na tuto podporu město vyčlenilo z rozpočtu devět milionů korun,“ dodal radní David Šlouf.
Město také podpořilo organizace provozující sportovní činnost na území města Plzně, které byly citelně postiženy protiepidemickými opatřeními. Pravidla vyhlášeného dotačního titulu umožňovala kompenzovat vratky členských příspěvků za období říjen až listopad 2020, náklady za správu areálu či nájemného. Podporu získalo 53 žádostí v celkové výši 6,068 milionu korun.
K dalším opatřením patří například schválení výjimky pro příjemce dotací pro letošní rok, která umožní operativní administraci dotací, kdy se v důsledku série vládních opatření a epidemiologických nařízení měnily a mění termíny a plánované aktivity příjemců podpory z městského rozpočtu. Jednotlivé magistrátní odbory a úseky tak budou moci bez nutnosti dalšího schvalovacího procesu operativně řešit probíhající změny.
Foto: M. Pecuch
Policisté šetří dopravní nehodu dvou osobních vozidel, přičemž jeden z řidičů byl pod vlivem alkoholu. Detekční přístroj naměřil hodnotu 2,42 promile. Řidiči byl na místě odebrán řidičský průkaz.
V pondělí dne 12. dubna došlo k dopravní nehodě dvou osobních vozidel na křižovatce ulic Habrmannova a Koterovská. Dle prvotních informací měl 60letý řidič s největší pravděpodobností vjet do křižovatky, kdy na semaforu svítil červený signál. Řidič se měl uprostřed křižovatky zastavit v kolejišti tramvajového tělesa a poté měl s vozidelm začít couvat zpět. Přitom došlo ke střetu pravé zadní části vozidla s levou zadní částí jedoucího osobního vozidla 38letého řidiče, který uvedenou křižovatkou přojížděl na zelený signál "VOLNO".
"Při nehodě nedošlo ke kranění osob a způsobená hmotná škoda na vozidlech se odhadem pohybuje ve výši 230 tisíc korun. U obou řidičů byla na místě provedena dechová zkouška na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. U 38letého řidiče vyšla negativně. U 60letého řidiče vyšla dechová zkouška s pozitivním výsledkem, a to 2,42 promile alkoholu v dechu. Poté byl řidič policisty vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření ve zdravotnickém zařízení spojenému s následným odběrem biologického materiálu, s čímž řidič souhlasil. Dále mu policisté na místě zadrželi jeho řidičský průkaz a poučili ho, že po dobu jeho zadržení nesmí řídit motorová vozidla. Policisté se dopravní nehodu dále zabývají," informuje policejní tisková mluvčí Veronika Hokrová.
Foto: ilustrační
Vyčistit a zvelebit okolí levého břehu Radbuzy od Wilsonova mostu až ke Zborovské ulici, to bylo hlavní téma společné schůzky zástupců města Plzně, Povodí Vltavy a Správy veřejného statku města Plzně.
Společné setkání se uskutečnilo v úterý 13. dubna přímo v terénu a všichni zástupci zainteresovaných stran prošli celou trasu podél řeky. „Svolali jsme toto setkání na základě podnětů občanů, kteří upozorňovali na to, že právě levý břeh řeky ve směru po proudu je zanedbaný. Chceme situaci řešit, ale bohužel podél řeky je to poměrně komplikované, jak ve vztahu k vlastnictví pozemku, tak ke svěřeným kompetencím. Jednání se proto zúčastnili všichni, kterých se to týká,“ vysvětlil David Procházka, starosta Městského obvodu Plzeň 3.
Ze setkání vzešla dohoda, že je zájem území podél řeky Radbuzy zlepšit a do budoucna se péči o toto území více věnovat. Městský obvod nyní zajistí úklid odpadků a drobnou úpravu zeleně. Na podzim se pak počítá s rozsáhlejší úpravou zeleně, odstraněním náletových dřevin a provedením zdravotních řezů stromů. Pozornost bude soustředěna i na odpočinková místa, která budou po domluvě doplněna sportovními prvky, jako jsou pingpongové stoly nebo fitness prvky. Obvod také vyzve vlastníky přilehlých pozemků, kterými jsou fyzické osoby, k zajištění údržby a úklidu na svých pozemcích.
Foto: MO3
K úmyslnému založení požáru došlo dnes 15. dubna v pozdních nočních hodinách. Dosud neznámý pachatel zapálil auto a tím způsobil škodu v přepočtu za 1 300 000 Kč.
Hasiči ze stanice Slovany a místní dobrovolní hasiči zasahovali dnes 15. dubna v nočních hodinách u požáru osobního automobilu v Losiné. Dle vyšetřovatele šlo o úmyslné zapálení automobilu. Škoda byla zatím odhadnuta na 1 300 000Kč.
"Dnešního dne jsme přijali oznámení o zahoření osobního vozidla značky Audi, které stalo zaparkováno před jedním z domů v Plzni. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizi věci a prověřují veškeré okolnosti případu," vysvětluje policejní tisková mluvčí Michaela Raindlová.
Foto: Hasiči ze stanice Slovany
I tento rok se můžete těšit na tradiční farmářské trhy, které budou pořádány za přísných hygienických opatření. Farmářské trhy startují již tuto sobotu 17. dubna, končit budou 18. prosince 2021.
Farmářské trhy budou pro veřejnost otevřeny v sobotu 17. dubna 2021 od 8:00 do 12:00 hod.
"Město Plzeň bylo vůbec prvním městem, kde se farmářské trhy uskutečnily. První ročníky byly pořádány u Mlýnské strouhy, následně byly trhy přesunuty ke Katedrále svatého Bartoloměje, kde je můžeme navštívit i dnes," říká primátor města Plzně Martin Baxa.
Letos se mohou účastníci trhů těšit na přibližně 40 stánků, ve kterých naleznou tradiční sortiment v podobě nejrůznějších druhů sýrů, vajec z volného chovu, pečiva, moštů, nebo sazenic. Specialitou pro tento rok je prodej šneků.
"Farmářské trhy jsou pro Plzeň důležitou událostí, proto se je město rozhodlo podpořit nákupem nových stánků," informuje Martin Baxa a dodává: "Já sám chodím na farmářské thy pravidelně. I tento rok mám již nachystaný košík a společně s manželkou na trhy vyrazíme bez ohledu na nepříznivé počasí."
Stejně jako minulý rok i tento se bude dbát na přísná hygienická opatření. Jednotilivé stánky budou mít od sebe rozestupy 2 metry. U každého stánku bude připravena dezinfekce. Pivo si bude možné zakoupit pouze v lahvích.
Pořadatelé Plzeňských farmářských trhů apelují na návštěvníky trhů, aby na trhy vyslali jednoho maximálně dva zástupce z každé rodiny. „Musíme vydržet a trhy brát skutečně jen jako nákup skvělého jídla. Společenský rozměr farmářských trhů musíme dát stranou do doby, než zvládneme současnou epidemii,“ říká pořadatel Tomáš Popp.
Foto: Farmářské trhy
Dosud neznámý pachatel okradl 5. dubna 2021 ráno spící majitelku domu. Majitelce ukradl peněženku s platební kartou. Policie vyzývá všechny občany, aby ho pomohli k jeho dopadení.
Policisté obvodního oddělení Plzeň Skvrňany vedou prověřování v trestní věci, kde je dáno podezření ze spáchání přečinů neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a porušování domovní svobody. Dosud neustanovený pachatel dne 5. dubna 2021 v brzkých ranních hodinách vnikl do neuzamčeného rodinného domu, kde spala jeho majitelka. Z domu si odnesl peněženku s platební kartou, se kterou následně provedl několik plateb.
"Policisté se případem začali zabývat a v rámci jeho objasňování získali mimo jiné fotografie z kamerového záznamu, na kterých je zachycena osoba důležitá pro trestní řízení. Policisté žádají o spolupráci všechny občany, kteří jsou schopni identifikovat osobu zachycenou na přiložených fotografiích, aby se neprodleně přihlásili na nejbližší obvodní oddělení Policie České republiky nebo zavolali na linku 158," říká policejní tisková mluvčí Michaela Raindlová
Foto: ilustrační
V úterý 13. dubna večer zachránili strážníci staršího muže, který upadl a byl krátce v bezvědomí. Strážníci Územně strážní služby muži naměřili přes dvě promile alkoholu v krvi.
V úterý 13. dubna ve večerních hodinách prováděli strážníci ze stanice Územně strážní služby běžnou hlídkovou činnost v centru města. Když procházeli Smetanovými sady, byli přímými svědky události, kdy poblíž nich najednou upadl muž, uhodil se do hlavy a nehybně zůstal ležet na zemi. "Hlídka k němu okamžitě doběhla, aby zjistila jeho zdravotní stav a poskytla mu nezbytnou první pomoc. Pětašedesátiletý muž byl po pádu krátce v bezvědomí. Strážníci jej uvedli do stabilizované polohy a zavolali záchranku. Až do jejího příjezdu kontrolovali mužův zdravotní stav. Sanitkou byl dotyčný odvezen k ošetření do nemocničního zařízení. Ještě před převozem se muž podrobil dechové zkoušce na alkohol s pozitivním výsledkem přes dvě promile alkoholu," říká policejní tisková mluvčí Jana Pužmanová.
Foto: ilustrační
Město Plzeň zřizuje 46 mateřských škol s kapacitou téměř 5 200 míst. Jak budou letos probíhat zápisy do mateřských škol v Plzni? Jak mají rodiče postupovat? Podrobnosti čtěte v článku.
Zápisy do plzeňských mateřských škol se uskuteční od 2. do 16. května. V letošním roce je ponechán větší prostor pro vyplňování a sběr žádostí. Předškolní vzdělávání je povinné pro děti, které dosáhnou pěti let k letošnímu 31. srpnu.
Žádosti jsou ke stažení zde. Na tomto odkaze najdete také další informace.
„Rodiče vyplní žádost, kterou naleznou na této webové stránce, vytisknou, podepíší a zajistí potvrzení o očkování dítěte a kopii rodného listu. Pokud jde o očkování, je vhodné předem telefonicky kontaktovat praktického dětského lékaře a objednat si termín návštěvy. Po předchozí domluvě s lékařem lze zajistit toto potvrzení i e-mailem,“ vysvětlila radní města pro oblast školství Lucie Kantorová.
Dokumenty je pak třeba doručit do mateřské školy. „Dokumenty doručí mateřské škole v době od 4. do 7. května osobně, dle pravidel konkrétní školy. Další možností je podání žádosti a příslušných dokumentů prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem zákonného zástupce, popřípadě poštou – v tomto případě je rozhodující datum podání na poště. Ve výjimečných případech a po předchozím telefonickém objednání je možné vyplnit žádost i na úřadech plzeňských městských obvodů, na Magistrátu města Plzně nebo přímo v dané mateřské škole,“ uvedla Lucie Kantorová.
Pro zápis je rozhodující trvalý pobyt dítěte. Zákonní zástupci dětí jsou povinni přihlásit dítě k předškolnímu vzdělávání ve spádové mateřské škole. Město Plzeň řeší spádové mateřské školy obecně závaznou vyhláškou tak, že školské obvody jsou shodné s územím čtyř velkých obvodů. Dále pak území Křimic, Radčic a Malesic je dalším školským obvodem a následuje společný obvod Litic a Lhoty. Černice jsou součástí školského obvodu Plzeň 2.
Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku od 2 do zpravidla 6 let. Dítě mladší 3 let nemá na přijetí do mateřské školy právní nárok a je přijímáno jen, když má školka volnou kapacitu a také podmínky.
Předškolní vzdělávání je naopak povinné pro děti, které dosáhnou pěti let k letošnímu 31. srpnu. Povinný rok je ve veřejných mateřských školách bezplatný.
ilustrační foto
Zoologická a botanická zahrada je po několika měsících opět otevřena. Lidé však musí při její návštěvě dodržovat přísná hygienická opatření. Zpřístupněn je veřejnosti i přilehlý DinoPark.
Zoologická a botanická zahrada města Plzně se v pondělí 12. dubna po několika měsících mohla otevřít. Její uzavření bylo způsobeno vládními opatřeními, která měla zabránit šíření onemocnění covid-19. Návštěvníci však musí dodržovat přísná hygienická opatření. Otevřen je i DinoPark.
Areál zoologické i botanické zahrady je přístupný v letním režimu, tedy od 8:00 do 19:00 hodin. Pokladna se uzavírá v 18:00 hodin. Uvnitř může být najednou 20 procent kapacity areálu, což je 2500 lidí. Rezervace nejsou nutné, kapacita je dostatečná a počet návštěvníků je průběžně monitorován. Při nákupu vstupenek je preferována platba kartou. Uzavřeny jsou pavilony, prodejna suvenýrů i Akva Tera na Palackého třídě. Nekonají se komentované prohlídky ani jiné akce. V restauračních zařízeních uvnitř zoo fungují výdejní okénka. Návštěvníci musejí mít ochranu dýchacích cest a dodržovat od sebe rozestupy. Pracovníci zoo pro ně připravili dostatek desinfekčních prostředků, které jim jsou při návštěvě zoo k dispozici.
Foto: ilustrační
Plzeň již brzy bude mít svoji aplikaci názvem Healthiary. Cílem této aplikace je uživatelům pomáhat chránit své zdraví a zvyšovat svoji aktivitu. Zdarma bude tato aplikace ke stažení pro IOS i Android.
Plzeňská společnost, která patří k inovativním firmám podporovaným městem, vyvíjí aplikaci s názvem Healthiary. Jejím cílem je uživatelům pomáhat chránit své zdraví, zvyšovat produktivitu a fitness úroveň. Využijí ji lidé, kteří dbají o své zdraví a hledají způsoby, jak si ho udržet a zvyšovat svou fyzickou zdatnost, ale i ti, kteří trpí chronickými chorobami, například nespecifickými střevními záněty, opakovanými migrénami, diabetem a dalšími. Zájemcům je aplikace k dispozici ke stažení zdarma.
„Město trvale podporuje inovativní podnikatele, a to nejrůznějšími způsoby. V Plzni díky tomu vznikají a dále se rozvíjejí společnosti, které podnikají v oborech s vysokou přidanou hodnotou, zvyšují prestiž západočeské metropole a v neposlední řadě nabízejí kvalitní pracovní příležitosti. Potřebujeme zde mít firmy, které mají potenciál růst a budou dosahovat úspěchů nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.
Hlavním cílem aplikace je umožnit uživateli vést si deník se zaměřením na své zdraví. Je cílena na efektivní logování kontaktů s ostatními lidmi v okolí v období epidemií a umožňuje vyhodnotit rizika možné nákazy. „Ve své aktuální podobě aplikace cílí na infekční choroby šířené kapénkovou formou a uživateli poskytuje informace o tom, jakou míru rizika podstupuje při svých aktivitách. Lidé skrze ni tedy mohou vidět, jak rizikové je jejich chování obecně, tak v porovnání s ostatními. Mohou také vidět, jak se časy, kdy opouštějí domov, překrývají s časy, kdy takto činí další uživatelé, tím pádem mají možnost své chování přizpůsobit s cílem minimalizovat kontakty,“ vysvětlil zakladatel společnosti a autor myšlenky aplikace Milan Legát.
Na vývoji aplikace firma stále pracuje. Do budoucna by podle něj měla dostat další rozměr, který se týká využití nástrojů strojového učení a umělé inteligence. „Uživatel bude mít možnost v aplikaci uchovávat své kompletní zdravotní záznamy i svá subjektivní pozorování týkající se jeho produktivity, fitness úrovně a zdraví. Aplikace mu na oplátku bude poskytovat doporučení či pozorování, která pak bude moct moci využít pro zlepšení kvality svého života,“ doplnil Milan Legát.
Aplikace Healthiary je k dispozici ke stažení pro Android v Google Play store, a to zcela zdarma. Aby mohla být přístupná ke stažení v App store pro platformu iOS, je třeba ji zaštítit zdravotnickou organizací, proto v současné době společnost hledá pro tento účel vhodného partnera.
Foto: ilustrační
Dosud neznámí pachatelé se pokusili vloupat do zlatnického domu v Plzni. Policie žádá o pomoc veřejnost, po pachatelích stále pátrá. Nyní policisté poskytli k případu fotografie z kamer.
K pokusu o loupež došlo na začátku března letošního roku. "Pátráme po pachateli, pachatelích, kteří se začátkem března 2021 pokusili vloupat do zlatnického domu v Plzni. Přitom nezjištěným předmětem poškodili skleněnou výlohu," uvedla mluvčí policie Michaela Raindlová.
Policisté v rámci objasňování získali mimo jiné fotografie z kamerového záznamu, na kterých jsou zachyceny osoby důležité pro trestní řízení. "Policisté žádají o spolupráci všechny občany, kteří jsou schopni identifikovat osoby zachycené na přiložených fotografiích, aby se neprodleně přihlásili na nejbližší obvodní oddělení Policie České republiky nebo zavolali na linku 158," dodala policejní mluvčí.
foto: PČR
Víte, že když najdete hotovost, máte ji odevzdat? Bohužel, ne pokaždé tak lidé učiní. O tom, že ještě existují poctiví lidé, přesvědčily městskou policii v Plzni hned dva případy.
Hned dva případy poctvivých nálezců eviduje Městská policie Plzeň z pondělního odpoledne. Jeden muž odevzdal peníze nalezené v bankomatu, mladá žena pak přinesla na policii hotovost nalezenou na ulici.
V pondělí odpoledne přinesl na městskou policii nalezené peníze 29letý muž. "Ten v bankomatu umístěném před provozovnou rychlého občerstvení v Plzni na Americké ulici našel zapomenuté peníze. Strážníci si nález od něj převzali, zaevidovali jej a finanční obnos odevzdali finančnímu ústavu, který je vlastníkem daného bankomatu," uvedla mluvčí městské policie Jana Pužmanová.
To ale nebyl v pondělí jediný případ. "Hodinu nato se dostavila na služebnu slovanských strážníků 21letá dívka, která cestou na nákup do Galerie Slovany nalezla ležet v kaluži bankovky," uvádí dále Jana Pužmanová.
Strážníci pak ověřili, zda na Policii ČR už mezitím nenahlásil někdo jejich ztrátu, či nebyly bankovky odcizeny nebo nepochází z nějaké trestné činnosti. "To se neprokázalo, a proto budou odevzdány do městských ztrát a nálezů, kam si je může majitel, který bude jistě vědět o jak velkou finanční částku šlo, přijít vyzvednout," dodala tisková mluvčí.
ilustrační foto QAP.cz
Krajští zdravotničtí záchranáři ocenili plaketou a pamětním listem tři desítky studentů, kteří jim pomáhali v boji s pandemií nemoci covid-19.
Studenti pracovali na dvou dekontaminačních pracovištích v Plzni a v Domažlicích. "Všichni společně se zdravotnickými záchranáři čistili, desinfikovali a kompletně dekontaminovali sanitní vozy transportující jak již potvrzené, tak suspektní pacienty zasažené koronavirem. Rovněž pomáhali s očistou a svlékáním samotných výjezdových skupin z ochranných obleků," uvedl Vítězslav Sladký ze ZZSPK.
Někteří ze studentů ZČU v Plzni pomáhají již od samotného začátku epidemie na jaře loňského roku, další příbývali postustupně, jak pandemie nabírala na síle. "Za celý rok se na zmíněných pracovištích dekontaminovaly vysoké stovky výjezdových skupin. Studenti, povětšinou budoucí záchranáři, pracovali v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu," dodal Vítězslav Sladký.
Plaketu a pamětní list předal jménem celé Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje náměstek ředitele pro zdravotní péči Ivo Prcín. "Velmi si vážíme Vaší pomoci, bez které bychom nestihli obsloužit tak vysoké množství pacientů. Vytrvejme, snad už se blíží světlo na konci tunelu! Děkujeme."