QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Myši, špína, plíseň...potravinářská inspekce letos uzavřela 129 provozoven

14.10.2017 13:21

Hlodavci, myší trus, plíseň nan stěnách, špína, nepořádek, zbytky potravinn, absence teplé vody, nevyhovující toalety...to jsou důvody, kvůli kterým nechává inspekce podniky uzavřít. Letos už jich bylo 129.

3

"Potravinářská inspekce letos uzavřela 129 provozoven z důvodu závažných rozporů s požadavky potravinového práva," informuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) za tři kvartální období roku 2017 nejsou úplně příznivé, někteří provozovatelé závazně porušují hygienické předpisy.

Od 1. 1. do 30. 9. 2017 inspektoři SZPI z důvodů závažného porušení hygienických předpisů museli uzavřít celkem 129 provozoven. Z toho se jednalo o 5 velkoobchodních provozů, 15 výrobních provozů, 64 maloobchodních prodejen, 44 provozoven společného stravování a 1 internetový obchod.

"Inspektoři na místě zaznamenali zejména dlouhodobě zanedbaný úklid v podobě vrstev mastnoty, prachu a zbytků potravin na kuchyňských zařízeních, podlaze a skladech potravin, plíseň na stěnách, nezvládnutý odvoz odpadů, absence přístupu k teplé vodě neumožňující řádnou očistu výčepního skla, nevyhovující stav toalet a podobně," uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Důvodem uzavření je v některých případech i výskyt škůdců a jejich trusu u skladovaných potravin, výskyt potravin poškozených myším okusem ve skladech i přímo v provozovnách a nezabezpečení provozoven před pronikáním škůdců, zejména hlodavců a hmyzu.

Uzavření některých provozoven se nevyhnulo ani Plzeňskému kraji. Např. v únoru letošního roku jsme vás informovali o uzavření skladů v obchodě U Kima ve Zbirohu na Rokycansku, důvodem byl nález mrtvých myší. Psali jsme zde.

 

Foto: SZPI - z uzavřených skladů v obchodě ve Zbirohu (únor/2017)

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT