QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeňský kraj podepsal smlouvu s dopravcem ARRIVA vlaky na linku P1

14.05.2023 14:03

V pátek 12. května byla uzavřena smlouva na provoz vlaků na lince P1 jih Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany mezi Plzeňským krajem a dopravcem ARRIVA vlaky. Smlouva byla podepsána na 15 let.

 

 

RegioPanterI

Společnost Arriva vlaky podepsala s krajem smlouvu na základě vyhraného tendru na provozování linky P1, porazila České dráhy a RegioJet. Arriva si převezme 9 jednotek RegioPanter provozovaných na lince P1 od stávajícího dopravce České dráhy. Cestující na lince by změnu dopravce ani neměli zaregistrovat.

"Smlouva bude účinná 15 let od prosince 2023 do prosince 2038. Plzeňský kraj tak pokračuje v zadávání smluv v železniční a autobusové dopravě v otevřených soutěžích, přičemž v tomto případě byl tento postup navíc vynucen dotačními podmínkami Operačního programu doprava, za jehož podpory byla pořízena vozidla na provoz této linky," uvedla Helena Frintová, tisková mluvčí Plzeňského kraje.

Na lince P1 jih je od roku 2018 provozováno 9 moderních nízkopodlažních elektrických jednotek RegioPanter v grafickém designu Plzeňského kraje. V těchto vlacích nechybí možnost připojení na wi-fi, zásuvky, pohodlná látková sedadla s područkami, akustický i vizuální informační systém či prostorné bezbariérové WC. Nástup do vlaků je pohodlý díky nízkopodlažnosti.

Zadání tohoto kontraktu formou otevřené soutěže bylo vynuceno podmínkami Operačního programu doprava. Kraj proto vyhlásil na provoz vlaků nabídkové řízení. „V nabídkovém řízení jsme obdrželi celkem tři nabídky, a to od dopravců ARRIVA vlaky, České dráhy a RegioJet. Při zajištění stejných požadavků pro všechny uchazeče nabídl dopravce ARRIVA vlaky za nejvýhodnější cenu pro Plzeňský kraj, a proto dnes s tímto dopravcem uzavíráme smlouvu na 15 let,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Nový dopravce převezme 9 jednotek RegioPanter provozovaných na lince P1 od stávajícího dopravce České dráhy v souladu dotačními podmínkami Operačního programu doprava a bude je i nadále provozovat na této lince.

S ohledem na požadavky na vybavení vozidel na železnici dovybaví nový dopravce do prosince 2026 tato vozidla mobilní částí ETCS, přičemž tento úkon je již zahrnut v nabídkové ceně. S ohledem na skutečnost, že na lince P1 jih budou nasazena stejná vozidla jako nyní a jízdní řád nedozná významných změn, běžný cestující změnu dopravce téměř nepozná.

Ve vlacích i nadále bude platit přívětivý tarif Integrované dopravy Plzeňského kraje, který umožňuje cestování téměř všemi spoji v Plzeňském kraji na jednu jízdenku. V případě zaměstnanců a důchodců pracujících ve veřejné dopravě v kraji bude i zde uznáváno zaměstnanecké jízdné IDPK.

foto: České dráhy

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new