31.10.2024 19:35
31.10.2024 17:06
První listopadový víkend je tady! Kam vyrazit za zábavou po Plzeňském kraji?
31.10.2024 9:45
Klatovská nemocnice potřebuje nutně doplnit zásoby krve
Retenční nádrž na Vinicích za více než 162 milionů je dokončena
VODÁRNA PLZEŇ a.s. dokončila výstavbu více než 10 metrů hluboké železobetonové Retenční nádrže v Plzni na Vinicích. Stavba vyšla na více než 162 milionů Kč včetně DPH.
Stavba nádrže byla zahájena v roce 2020. Stavební práce trvaly přesně 916 dnů. Stavba byla nedávno zkolaudována. „V kombinaci s dnes již zrekonstruovaným a zkapacitněným Roudenským kanalizačním sběračem, který byl dokončen v červenci letošního roku, je dále umožněno budoucí zprovoznění severozápadního okruhu města Plzně, pro jehož dokončení jsou zmiňované stavební akce klíčové,“ uvedla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.
„V oblasti Vinic a Sylvánu vznikne také možnost se připojit na doposud přetěžovanou kanalizační síť v době srážkových událostí, kde byl z tohoto důvodu vyhlášen STOP stav,“ doplnil generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ Jiří Kozohorský s tím, že nesporným přínosem retenční nádrže z hlediska životního prostředí je snížení množství vypouštěného znečištění z kanalizace do povrchových vod.
Stavba vyšla na více než 162 milionů Kč včetně DPH. „Stavba Retenční nádrže Vinice byla spolufinancována z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Výše dotace z Evropské unie je 81,497 milionů Kč bez DPH,“ doplnil Jiří Kozohorský.
„Mezi stavebně nejsložitější objekt zcela jistě patřila samotná železobetonová monolitická podzemní nádrž, jejíž vybudování obnášelo nejprve vyhloubení stavební jámy o půdorysných rozměrech cca 64 x 35 m a hloubce více než 10 m, což znamenalo postupně odvrtat 2,5 km ocelových zápor a spolu s tím vytěžit a odvézt 25 600 m3 zeminy. Do bednění o výměře přes 8000 m2 v rámci základové desky, nosných stěn a stropů bylo zapracováno přes 460 tun výztuže a 3200 m3 betonu,“ řekl technický ředitel VODÁRNY PLZEŇ Radovan Škarban.
Po zahájení stavebních prací zahájili archeologové v dotčené lokalitě výzkum, který odkryl v ploše retenční nádrže část rozsáhlého pravěkého sídelního areálu zachyceného již dříve při výstavbě sídliště Vinice. „Kromě ojedinělých objektů z časného eneolitu bylo prozkoumáno několik domů s doklady textilní výroby z mladší doby bronzové až starší doby železné,“ potvrdil ředitel Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek Radek Široký. V jednom z objektů z mladší doby bronzové byl nalezen také unikátní depot starších eneolitických broušených kamenných seker a v trase kanalizační stoky pak archeologové dokumentovali podzemní prostor, jenž vznikl zasypáním mostku s umělou jeskyní, tzv. grottou. „Mostek byl od přelomu 19. a 20. století součástí parku lochotínských lázní,“ dodal Radek Široký.
Foto Vodárna Plzeň