31.10.2024 19:35
31.10.2024 17:06
První listopadový víkend je tady! Kam vyrazit za zábavou po Plzeňském kraji?
31.10.2024 9:45
Klatovská nemocnice potřebuje nutně doplnit zásoby krve
Tip na výlet: Z Prášil přes jezero Laka na Hůrku aneb poznejte zaniklé obce Prášilska
Máme pro vás krásný výlet Šumavou - z Prášil přes zaniklé obce a jezero Laka na Hůrku.
Trasa 14 kilometrů: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – Horní Žďánidla – jezero Laka – Hůrka
Výchozím místem tohoto pěšího výletu jsou Prášily na Šumavě, které leží cca 20 km od Železné Rudy.
Vycházíme od rozcestí u pomníku, který je věnován právě zmizelým obcím a zaniklým osadám. Těch je v okolí Prášil opravdu hodně, některé poznáme i při tomto výletu. Vydáte se po červené kolem Prášilského potoka. Po necelých 4 kilometrech dojdete k místu s názvem Frantův most. Odtud se po zelené dostanete k rozhledně Poledník. My ale pokračujeme dále po červené, po chvíli nás čeká dlouhé táhlé stoupání. V kopci stojí ale za to se otočit, za zády se vám při dobré viditelnosti naskytne nádherný pohled na Šumavu a Poledník.
Po kilometru a půl dorazíte k rozcestí, na bývalý Gsenget.
„Osada Gsenget vznikla až po roce 1772 na panství hraběte Kinského. V první polovině 19. století zde bylo 6 usedlostí,“ dozvíte se mimo jiné ze zdejší informační tabule. Ke každé usedlosti patřily louky, pastviny a pole, které zajišťovaly živobytí.
Hranice pozemků tvořily kamenné valy z nasbíraných kamenů. Ty jsou tady dodnes dobře viditelné. Představovat si tak můžete, jak tady nahoře kdysi v krutých horských podmínkách lidé přežívali, živili se především těžbou v lese.
Stejné představy můžete mít i o kus dál, v další zaniklé osadě s názvem Horní Ždánidla. Osadu, ve které se od počátku 19. století usazovali dřevaři z Horních Rakous, Štýrska a Bavorska, připomíná pamětní deska.
Také tady si přečtěte, jak byl kdysi v těchto místech život těžký. Sníh tady ležel často až do konce dubna, muži pracovali v lese, ženy se staraly o hospodářství. Dnes už jen zbytky kamenů a kamenných valů připomínají osadu, která patřila k obci Prášily. V roce 1910 žilo v Horních Žďánidlech 122 obyvatel a zanikla vysídlením stejně jako osady a obce v okolí.
Lesem pak pokračujete podél hranice I. zóny NP Šumava. K místu, kde si čeští a bavorští pašeráci vyměňovali zboží, vás čeká ještě další stoupání. Jde o Zlatý stoleček ve výšce 1196 m.
Ze Zlatého stolečku je to už jen jeden kilometr k šumavskému jezeru Laka. K němu už budete naopak klesat. Nejmenší a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě se dříve nazývalo Mlaka, leží ve výšce 1096 metrů. Nabídne vám vyhlídkovou plošinu, od ní se dostanete po podvalovém chodníku k dalšímu vyhlídkovému místu s posezením.
Od jezera Laka pokračujeme po modré k další zaniklé obci Hůrka. (Dostanete se sem i druhou cestou – po červené a následně žluté). Bývalou sklářskou obec Hůrku připomíná už jen kaple, chráněné stromořadí a informační cedule. Stávaly zde slavné sklárny, domy pro dělníky, hotel U jezera Laka, hostinec, pošta, dva mlýny, zámeček... Žili tu skláři a dělníci, jde o místo, které bylo před druhou světovou válkou vyhledáváno turisty.
Od Staré Hůrky už je to jen 2,5 kilometru do cíle výletu, na Novou Hůrku. Odtud se dostanete autobusem do Železné Rudy nebo Prášil. Pokud se budete chtít vrátit pěšky do Prášil, nechoďte až na Novou Hůrku, ale vydejte se pod Starou Hůrkou doprava. Po žluté dojdete na Vysoké lávky a odtud po zelené přes Formberg do Prášil.
QAP vám přeje krásné putování Šumavou!
foto: QAP.cz