Mnohým z nás chybí jen tak si večer vyjít do města, dát si skleničku něčeho dobrého, zajít si na večeři a pak do divadla. Přinášíme Vám tip na neděli 10. ledna. Nudit se určitě nebudete.
Chcete si užít divadelní večer? Zasmát se a pobavit? Co to zkusit už v neděli 10. ledna. Hezky se oblékněte, uvařte si něco dobrého na zub, nalijte si dobré pití a zapněte internet. Livestream Divadla Pluto začíná už tuto neděli v 17:00 hodin a společně s divadlem bude odvysílán i na sociálních sítích Plzeňského kraje, Plzeň 2015 nebo Městského obvodu Plzeň 4.
My Fair Lady, Každý má svého Leona, Kalba manželů šílených nebo Letem světem s kabaretem – to je stručný výčet her, ze kterých Divadlo Pluto na nedělní podvečer připravilo leporelo pro svůj historicky první internetový livestream. „Pustíme diváky do zákulisí divadla prostřednictvím předtočených videosekvencí. Ukážeme jim například, jak to vypadá, když jedeme na divadelní zájezd, nebo co se děje při natáčení našeho nového seriálu Padesát odstínů korony,“ upřesňuje Bláha.
Hlavní ale budou samozřejmě živě hrané scénky a písničky z divácky úspěšných a oblíbených her. „Když nemohou diváci do divadla, pustíme jim naše divadlo domů,“ podotýká Jindřiška Kikinčuková. „Bude to určitě zábava, protože účast na livestreamu přislíbili naši přední herci – Pavel Kikinčuk, Broňa Kotiš, Radek Zima, Kamila Kikinčuková nebo Klára Kovaříková,“ vyjmenovává principálka Divadla Pluto.
Foto: Divadlo Pluto
Všechno zavřeno a mají si děti kde hrát? Mládež se nudit nechtěla, sourozenci Karel a Kristián Hallovi z Přimdy se rozhodli složit píseň. A povedlo se, jejich autorské dílo se během pár dní rozlétlo po sociálních sítích.
Zavřené školy a distanční výuka, k tomu uzavřené kluby, sportoviště i zrušené kulturní akce přinesla řadě žáků a studentů volno a nudu. Kdo však chtěl, využil náhlou mezeru jiným způsobem, jako například studenti Karel a Kristián Hallovi z Přimdy.
Karel Halla (17 let, student Logistiky dopravy) a Kristián Halla (15 let, student Obchodní akademie) si po večerech brnkali na kytary, pořád zkoušeli různé melodie a najednou byla na světě píseň dua Divine Interventions project – Wavy blues.
Když si skladbu otec kluků, sám muzikant, poslechl, zvedl telefon a zavolal do studia známému, aby si dílo poslechl. "Věděl jsem, že něco tvoří, ale nečekal jsem takový úžasný ohlas. Oba jsou na svůj věk výborní muzikanti, což dokázali při své první studiové zkušenosti. Mě to opravdu potěšilo, když se po letech sportování, kdy se věnovali hlavně fotbalu a parkuru - různým skokům, přemetům, najednou zklidnili a sami od sebe se začali věnovat hudbě a to především metalu. Jak jsem tu píseň slyšel, prostě jsem chtěl, aby ji slyšeli i další lidé. Známý má nahrávací studio, a tak pak už to šlo pěkně rychle," uvedl otec dvou mladých muzikantů Karel Halla starší.
Pak už šlo všechno rychle. Vznikla autorská nahrávka, včetně videoklipu, která se stala hitem na sociálních sítích. Bylo to hlavně o souhře sourozenců, kteří se dokázali domluvit. Starší Karel složil hudbu, text a ke své kytaře se mu hodila i basová kytara mladšího bratra Kristiána. Maminka syny sledovala s úžasem a syny všemožně podporovala, táta uznal, že kluci něco mají v genech. "Oni kluci odmala měli rádi muziku a taky navštěvovali naše koncerty, když jsem jezdil s kapelami Sodanton, Coward, RAW. Mám radost," dodal otec.
Klip vznikal několik kilometrů za Přimdou a kluci si natáčení opravdu prý moc užili. "Videoklip vznikal v ruinách kostela v Nových Domcích nedaleko Rozvadova. Hodně jsme se při tom nasmáli, bylo to super. Připravil ho s námi Jan Nedoma a zpracování proběhlo díky studiu Mercury studios (Roman Masha Šandor). Zážitek to byl velký, ale my ani nečekali, že z toho vznikne dílo, které se bude líbit. Sdílení na sociálních sítích nás fakt překvapilo a potěšilo," řekli Karel a Kristián Hallovi z Přimdy.
Mladí muzikanti se zatím na hudební dráhu nechystají, chtějí vystudovat a pak se třeba uvidí.
Foto: Martina Sihelská
Skunina Quo Vadis tento rok podpoří tradiční Tříkrálovou sbírkou online. Koncert bude k vidění na YouTube od 26. prosince 2020 od 18:00 hodin. Přejeme všem příjemný poslech.
Tradiční vánoční koncert skupiny Quo Vadis na podporu Tříkrálové sbírky kvůli vládním opatřením letos nemůže proběhnout v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni. Proto vánoční koncert kapela předtočila na plzeňském biskupství.
Koncert bude k vidění online od 26. prosince 18.00 na YouTube. I letos můžete podpořit projekty Městské charity Plzeň - Domov pro seniory sv. Jiří, Domov pro lidi s demencí sv. Aloise, Domov pro matky s dětmi v tísni sv. Zdislavy a Domov sv. Františka pro lidi bez domova.
Odkaz na koncert naleznete zde.
Foto: Diecéze plzeňská
Západočeské galerii v Plzni byla udělena výjimka na výstavu Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh zůstává otevřena pro veřejnost ve výstavní síni Masné krámy i ve 4. stupni PES.
Výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh je zcela unikátním projektem evropského významu se zahraničními zápůjčkami ze Saska a Bavorska. Na jeho přípravě pracoval několik let kolektiv autorů z předních odborných pracovišť v ČR, včetně Katolické teologické fakulty, Ústavu dějin umění Akademie věd ČR či Ústavu pro dějiny umění FF UK. Výsledky uměleckého bádání jsou zpracovány v obsáhlé odborné publikaci, jež zachycuje řadu nových poznatků o vzniku a významu sochy Plzeňské madony v souvislostech náboženského kultu i historického a kulturního vývoje.
„Zpřístupnění výstavy považuji výjimečnou událost. Uděláme vše proto, aby byla dodržena přísná hygienická opatření. V případě, že by Západočeská galerie neměla dostatek osobních ochranných pomůcek, jsme připraveni je zapůjčit,“ uvedla Ilona Mauritzová, hejtmanka Plzeňského kraje.
Při zahájení výstavy 8. prosince promluvili významní představitelé kulturního a politického života, Martin Baxa, primátor města Plzně, a Marek Ženíšek, náměstek hejtmanky pro kulturu a památkovou péči. Otec biskup Tomáš Holub označil uskutečnění výstavy v takto náročné době jako zázrak a požehnal výstavě s přáním, aby byla inspirací pro návštěvníky, kteří hledají krásu.
Výstava je neopakovatelným kulturním a duchovním zážitkem, jelikož obsahuje mimo jiné natolik vzácná středověká umělecká díla, jakými jsou Svatovítská madona, sv. Petr ze Slivice či Svatovítský veraikon. Světový unikát má výstava v počtu madon na jednom místě, jejichž instalace v pravém křídle Masných krámů působí až mysteriózně. Vyvrcholením celého projektu bude zapůjčení originálu Plzeňské madony. Tím budou mít návštěvníci naprosto jedinečnou příležitost vidět Madonu zblízka, neboť po dokončení rekonstrukce chrámu sv. Bartoloměje se tato ikona vrátí na hlavní oltář a po několik desetiletí, možná generací, nebude znovu sejmuta.
Návštěvníci musí počítat s přísnějšími provozními a hygienickými podmínkami, které znamenají uzavření pokladny ve výstavní síni, možnost zakoupení vstupenek pouze online na www.plzenskavstupenka.cz a použití respirátoru FFP2, který obdrží každý návštěvník u vstupu do výstavní síně. Zachováno zůstává dodržování dezinfekce rukou, rozestupů a menší počet osob na výstavní síň.
Foto: ilustrační
Čtyři muzikanti z Plzeňského kraje využili koronavirové krize k novému projektu a založili deathmetalovou kapelu Psora. Zkušebnu mají na Tachovsku a už dokončují první hudební album.
Podzimní novinkou je nová deathmetalová kapela Psora, která se postupně připravuje na scénu v obci Malovice na Tachovsku. Projekt se zrodil v hlavách dvou bratrů Pavla a Martina Rybeckých, kteří se hudbě věnují řadu let. V regionu jsou také známí svou výtvarnou činností. Zatímco Martin vytváří sochy, Pavel se věnuje malbě. Výtvarnou zručnost mají mít po kom, jejich otec Jan Rybecký ze Stříbra je známým malíř a momentálně zahájil výstavu ve stříbrském muzeu.
Muzikanti nosili projekt v hlavě už pár týdnů, ale teprve v září jej začali realizovat. Žezlo převzal bubeník Pavel, který obvolával přátele muzikanty, protože potřeboval ještě kapelu doplnit. A tak do skupiny přišli ještě Zdeněk a Honza. "My tak nějak cítili trochu útlum v našich stávajících kapelách, tedy v Cowardu a také skupině Spheres. Hrajeme už třicet let, ale pořád máme pocit, že ještě můžeme zkoušet další nové věci a styly. Nemůžeme hrát živě, tak jsme si prostě sedli a rozhodli se prozatím připravit desku. Už máme hotových sedm skladeb a pokračujeme," říká Pavel Rybecký.
Psora chce dát dohromady deset skladeb a pokud to půjde, tak už brzy vyrazit na pódia.
Foto: Martina Sihelská
Adventní neděle se v minulých letech nesly v duchu oslav, kultury a vánočních trhů. Letos to nejde, přesto se sdružení STROM (Stříbrští občané městu) snaží lidem advent zpříjemnit.
Letošní Advent v lese ve Stříbře se nekoná, ale vycházku na Ronšperk vám nikdo nezakáže. A pokud tam nahoru půjdete Křížovou cestou třetí nebo čtvrtou neděli večer, zažijete milé překvapení. "Když už nemůžou být kulturní akce a setkání, tak jsme se rozhodli lidi potěšit jiným způsobem. Připravili jsme každou neděli v podvečer rozsvícení 14 kapliček, v každé je vánoční výzdoba a zapálené svíčky. Věřím, že to návštěvníky potěší," uvedla Monika Jansová ze Stříbra.
Advent v lese pravidelně připravuje sdružení STROM (Stříbrští občané městu).
Ilustrační foto: Martina Sihelská, Monika Jansová
V černošínském muzeu je k vidění vánoční výstava s názvem Kočičí Vánoce! Na místě uvidíte nejen stromeček plný kočičích ozdob, ale také další věci, které potěší nejen malé návštěvníky.
Černošínské muzeum se vrhlo na netradiční vánoční výstavu. Vánoční stromeček je ozdobený v kočičím tématu a celá jedna místnost je plná koček. A to nejde jen o vánoční dekorace, ale také o obrazy, sochy, šperky, pohlednice, tužky a mnoho dalších věcí.
A proč zrovna samé kočky? Muzeum vzniklo před šesti lety a každé Vánoce má jinak tématické. "Nikdy se neopakovaly, vždy byly ozdoby na stromečku jiné. Letos jsou tématem kočky, ale měli jsme také Vánoce zvonečkové, andělské, betlémové, historické či knoflíkové. A vždy k tomu náleží i dekorace okolo. Každé téma si najde své obdivovatele a kočky se asi budou nejvíce líbit dětem," uvedla místostarostka Černošína Hana Merglová.
Na výstavě se podílely tři autorky, ale protože se o výstavě dozvěděli až v hlavním městě České republiky, doputovala do černošínského muzea také zásilka z Prahy. "Dal mi to můj kolega z práce, když zjistil, co bude v Černošíně za výstavu, vzpomněl si, že má doma kočičí vykrajovátka a hned udělal perníčky, které zabalil a poslal do Černošína pro radost. Dala jsem je tam na stromeček," usmívala se černošínská Hana Bernhardtová, která zásilku od svého kolegy Karla Bartyzala dovezla.
Výstava potrvá do konce ledna, otevřená je od úterý do soboty od deseti do šestnácti hodin, více informací na tel: 606 370 225 (út+st+soboty sudý týden) nebo čtvrtky a pátky + liché soboty na tel: 736 417 706
Foto a video: Martina Sihelská
Ve výloze Galerie města Plzně je možné zhlédnout videoprojekci, která představuje sbírku výtvarného umění plzeňského regionu. Díky záznamu je možné sbírku vidět i na webu městské galerie.
Ve čtvrtek 3. prosince otevřou galerie, bude výstava spolu s výstavou Bilance 2020, kterou připravila Unie výtvarných umělců Plzeň ke svému 30. výročí, zpřístupněna zdarma veřejnosti.
„Naše město se už čtvrt století systematicky věnuje sbírání děl umělců spojených s plzeňským regionem. Původní záměr sice byl náležitě evidovat a uchovávat soubor uměleckých děl, které město tehdy vlastnilo, záhy si však Artotéka města Plzně dala další úkol – systematicky vyhledávat a nakupovat umělecká díla, jejichž tvůrci jsou spojeni s Plzní. Díky tomu tak vznikl unikátní soubor, jenž vlastně mapuje umělecký vývoj v plzeňském regionu. Artotéku pravidelně rozšiřujeme, například letos jsme zakoupili umělecká díla Heleny Vendové, Karla Syky, Jaroslava Šindeláře a Ladislava Fládra,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
Náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková, pod jejíž záštitou se výstava 25 let Artotéky města Plzně koná, připomněla, že v současné době artotéka zahrnuje 237 výtvarných děl v celkové hodnotě téměř 4,58 milionu korun. „Na výstavě, která je v Galerii města Plzně připravená, je k vidění jen část naší artotéky – představuje reprezentativní výběr, vždyť v městské kolekci jsou zastoupeni nejvýznamnější umělci plzeňské oblasti, jako například Jiří Patera, Miroslav Tázler, představitelé plzeňské malířské školy sedmdesátých a osmdesátých let minulého století neboli Paterův kroužek a další,“ upozornila Eliška Bartáková a dodala, že díla zastoupená v Artotéce města Plzně jsou často k vidění v magistrátních budovách.
„Nejen na dobu, kdy musejí být galerie zavřené, jsme připravili zhruba dvanáctiminutovou videoprojekci, která je k vidění za výlohou Galerie města Plzně na náměstí Republiky a také na jejím webu www.galerie-plzen.cz. Divák se tak dozví, jaká díla jsou v naší artotéce zastoupena a jména jejich autorů,“ informovala vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně Květuše Sokolová.
Ředitelka Galerie města Plzně Zuzana Motlová upozornila, že současně s výstavou
25 Artotéky města Plzně připravila Unie výtvarných umělců Plzeň (UVUP) výstavu, která má připomenout, že tato organizace vznikla před 30 lety. „Mázhauz i podzemí naší městské galerie společně se sousedním prostorem Galerie Jiřího Trnky, kterou spravuje UVUP, patří právě unijní členské výstavě s názvem Bilance 2020,“ podotkla Zuzana Motlová.
Výstavy 25 Artotéky města Plzně a Bilance 2020 původně měly v prostorech Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky trvat od listopadu letošního roku do konce ledna roku příštího. Organizátoři uvažují, že budou prodlouženy, aby si je lidé mohli po otevření galerií prohlédnout. Vstup na tyto výstavy bude pro veřejnost zdarma.
Foto: Magistrár města Plzně
Zbrusu nový projekt činohry DJKT Bílá nemoc budete mít možnost sledovat on-line už tuto sobotu 28. listopadu od 19 hodin na činoherním Youtube kanálu.
Kdo nestihne on-line přenos od 19 hodin, má možnost si následně přehrát záznam, který bude k dispozici pouze do nedělní půlnoci. "Těšit se můžete na Marka Mikuláška, Martina Stránského, Pavla Pavlovského, Michala Štěrbu, Zdeňka Hrušku, Janu Kubátovou, Janu Ondruškovou, Andreu Mohylovou, Apolenu Veldovou, Martina Zahálku ml, Vladimíra Pokorného, Libora Stacha a Zdeňka Janála," uvádí DJKT.
Karel Čapek byl a je znám jako suverenní vypravěč příběhů, dokonale dokázal vystihnout lidskou povahu. Člověka bral jako jedince, který byl vřazený do společnosti, tudíž byl pro něj součástí vyššího celku. Karlu Čapkovi záleželo na osudu světa a ještě více ho zajímal osud našeho národa ležícího uprostřed Evropy.
"Karel Čapek byl vizionář. Mohli jste si toho povšimnout již při návštěvách představení naší inscenace R.U.R. A vizionářsky dnes působí i jeho hra Bílá nemoc. Proto jsme se rozhodli Vám ji zprostředkovat alespoň on-line formou skrze konferenční aplikaci Zoom. Můžete se tak těšit na naše nové home-office čtení/inscenaci, kterou Vám díky našemu YouTube kanálu Činohra DJKT přineseme v sobotu 28. listopadu od 19 hodin," dodalo vedení DJKT.
Karel Čapek napsal hru Bílá nemoc už v roce 1937, hlavním důvodem k jejímu napsání byl stav celého tehdejšího světa, se kterým byl Čapek nespokojený.
Můžeme najít nějakou paralelu mezi dnešním stavem společnosti, zásahem nemoci covid-19 a hrou Bílá nemoc?
Foto: DJKT
Techmania se rozhodla v době koronavirové krize zpestřit dětem program. Připravila projekt KOLONIZUJ MARS, při kterém budou děti spolupracovat se zkušeným týmem edutainerů z Techmanie.
Projekt KOLONIZU MARS, který vznikl za podpory MŠMT a Nadace RSJ, začne Techmania realizovat v pondělí 30. 11. 2020 s dětmi ze ZŠ v Plasích.
„Pestrá škála neotřelých aktivit a úkolů určitě naplní očekávání dětí, které se stanou na 10 dní odvážnými dobrovolníky pro realizaci mise na planetě Mars. Projektem chceme dětem zpestřit jejich čas i v době nestandardní školní výuky“, říká Katka Chábová z Techmania Science Center.
Pro plnění úkolů dostanou děti speciální kufříky, kde najdou vše potřebné k tomu, aby mohly plnit úkoly mise. Kufříky jim tým Techmanie doveze osobně až domů. Soustředění pro vesmírnou misi bude probíhat on–line a bude rozděleno do pěti základních bloků: astronomie, biologie, chemie, matematika a globální výzvy.
"V rámci bloků získají děti vědomosti a zkušenosti, které jim pomohou přežít na Marsu. Zároveň si děti vyzkouší různé profese, které jim v jejich misi pomohou uspět“, říká Kristýna Nová, hlavní koordinátorka programového oddělení.
Více informací o projektu najdete na https://techmania.cz/cs/kolonizujmars/.
Foto: QAP
Vzhledem k pokračujícím opatřením Vlády ČR během prodlouženého nouzového stavu ruší Plzeňská filharmonie další dva své koncerty. O vrácení vstupného lze požádat v místě nákupu.
Neuskuteční se koncert "Pulcinella - Koncertantní", plánovaný na 3. 12. 2020, a "Štědrý den - MELODRAM Beethoven a Fibich", plánovaný na 17. 12. 2020. O zrušení tradičního Novoročního gala ještě nebylo definitivně rozhodnuto, stále tedy existuje malá naděje na jeho konání.
„Je nám moc líto, že se dlouhodobě připravované koncerty letošní sezóny opět nemohly uskutečnit. Podařilo se připravit opravdu lákavý program a některé z našich koncertů byly už dlouho dopředu vyprodány. I když nám současná situace přináší velké organizační problémy, musíme respektovat všechna omezení plynoucí z aktuální situace," říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.
O vrácení vstupného za neuskutečněné koncerty z letošní sezóny lze požádat v místě nákupu. V případě že místo je v souvislosti koronavirovými opatřeními uzavřeno, tak přímo v sídle Plzeňské filharmonie po předchozí telefonické domluvě. Stejně tak Plzeňská filharmonie umožňuje i vrácení poměrné části předplatného na letošní sezónu, opět po telefonické domluvě ve svém sídle. O vrácení vstupného lze žádat až do konce ledna 2021.
„Stejně jako při jarním nouzovém stavu umožňujeme i nyní majitelům vstupenek na neuskutečněné koncerty jejich výměnu za koncerty nové, které filharmonie chystá v příštím roce," sdělil PR manažer Plzeňské filharmonie Pavel Bouda.
O zrušení tradičního Novoročního gala ještě nebylo definitivně rozhodnuto, stále tedy existuje malá naděje na jeho konání. O změnách bude Plzeňská filharmonie veřejnost informovat na svých webových stránkách, sociálních sítích a prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků.
Foto: Plzeňská filharmonie
Pátý ročník plzeňské přehlídky designu Plzeň Design Week měl původně odstartovat v pondělí 30. 11. v DEPO2015. S ohledem na aktuální situaci se ale akce v plánovaném termínu neuskuteční.
Celý program složený z přednášek, workshopů a výstav, tak i připravovaná prodejní přehlídka, která se v čase adventu měla stát designovou alternativou plzeňských vánočních trhů, jsou přesunuty na jaro, konkrétně na 6.–11. dubna 2021. I tak se organizátoři rozhodli Plzeň Design Week v roce 2020 celý neodpískat!
#podpormeceskydesign:
Plzeň design online trh a vzdělávací kurzy pro designéry
Navzdory nepříznivé situaci dali pořadatelé Plzeň Design Weeku dohromady program, který má v současné nelehké době pomoci těm, o které jde především – tvůrcům a designérům. "Rok 2020 je ve znamení rušení trhů a dalších hromadných akcí, na nichž byli majitelé malých značek zvyklí potkávat své zákazníky. Plzeň Design Week je jednou z takových akcí, a proto vidíme zblízka obtížnou situaci, kterou majitelé značek aktuálně prožívají. Rozhodli jsme se tedy pomoci zviditelnit originální české značky a zkusit přilákat více zákazníků do jejich e-shopů prostřednictvím kampaně #podpormeceskydesign." říká Soňa Rychlíková, hlavní produkční akce Plzeň Design Week.
Kampaň má za úkol pomoci českým designérům se zviditelněním a prodejem jejich výrobků. Na stránkách www.plzendesign.cz proto vzniklo online tržiště, kde si zájemci mohou prohlédnout nabízené designové kousky a seznámit se s prací jednotlivých designérů. Všechny značky jsou zároveň formou příspěvků postupně představovány na nově založené facebookové stránce Plzeň Design online trh. Cílem tohoto projektu je vytvořit co největší nabídku zajímavých českých značek, které by se mohly veřejnosti prezentovat. Proto je na www.plzendesign.cz stále otevřen Open Call pro další zájemce z řad designérů, kteří by měli chuť své produkty na online trhu nabídnout. Přihlášení i zveřejnění značek probíhá bezplatně.
Národní cena za studentský design a výstava Nový (z)boží!
Dalším bodem, který zůstává na programu zimní části Plzeň Desig Weeku, je již tradiční vyhlášení vítězů Národní ceny za studentský design a s ním spojená výstava oceněných prací. Tato mezinárodní soutěž pro studenty designu, kterou každoročně vyhlašuje spolek Design Cabinet CZ ve spolupráci se Sutnar ̶ Nadací Radoslava a Elaine Sutnarových a DEPO2015, slaví letos už 30 let! Letošní ročník byl zaměřený na vizuální komunikaci a přihlásilo se do něj téměř 150 studentů uměleckých škol z Čech i ze zahraničí. Ceremoniál slavnostního vyhlášení proběhne v pátek 4. 12. od 15.00 a poprvé v historii bude přenášen online ze studia streampoint. z DEPO2015. Diváci ho budou moci sledovat na Vimeo a na facebookových stránkách Studentský design a Plzeň Design. Hned po zveřejnění vítězů bude otevřena také výstava všech oceněných prací s názvem Nový (z)boží!. I tu si zájemci budou moci projít z pohodlí svého domova. Výstava totiž bude díky novým technologiím nasnímána a převedena do virtuální prohlídky. S mladými nadějemi českého designu se tak diváci budou moci seznámit prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu na www.studentskydesign.cz. Výstava bude nainstalována i fyzicky a v případě rozvolnění vládních opatření ji bude možné od 30.11 do 6. 12. navštívit v DEPO2015.
Foto: DEPO2015
Divadla jsou zavřená, proto herci využívají vlny Českého rozhlasu Plzeň. Slyšet a dokonce i vidět je můžete každou neděli, a to až do konce měsíce listopadu. Nalaďte si stanici a poslouchejte!
Vládní opatření uzavřelo veškeré scény, a tak jsou divadla i kulturní domy osiřelé.
S výborným nápadem ale přišel Český rozhlas Plzeň, neb zvuk je jedinečnou spojkou mezi herci, zpěváky a posluchači. A tak vznikl projekt Divadlo živě. "Divadlo živě, to je vlastně název společného programu Českého rozhlasu Plzeň a plzeňských divadel. V době vládních opatření tento projekt zprostředkuje kontakt posluchačů s jejich oblíbenými herci. Známé i méně známé scénky, dialogy a kousky divadelních her uslyší posluchači každou neděli od 18 hodin. První vysílání máme za sebou, toho se ujalo domácí plzeňské divadlo Pluto. Pavel Kikinčuk, Pavla Bečková, Jiří Bláha a Michal Košan nám tu živě zahráli před mikrofony několik scének, ve kterých parodovali současnou koronavirovou situaci. Režie všech nedělních přenosů se ujal zkušený rozhlasový režisér Miroslav Buriánek," vysvětlila spolupráci herců s rozhlasem Kateřina Morová.
Rozhlasový pořad Divadlo živě je vysílán na vlnách Českého rozhlasu Plzeň každou neděli až do konce prosince, po zprávách v 18 hodin. Posluchači mohou tento pořad také sledovat i s obrazem prostřednictvím webové kamery na plzen.rozhlas.cz, YouTube nebo Facebooku. Záznam pořadu bude také v audioarchivu.
Foto: archiv ČRo Plzeň
Ve čtvrtek 19. 11. začal 15. ročník festivalu Animánie, letos výjimečně online formou. V duchu letošního tématu "Pozpátku" rozdal hned první den festivalové ceny Animáničky.
V mezinárodním klání audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let se letos utkalo 150 filmů v šesti kategoriích. Odborná porota ve složení Jaroslav Vančát, LouSanitráková a Miki Kirschner udělila celkem 20 čestných uznání a 11 festivalových cen.
„Letošní úroda cen i čestných uznání svědčí o tom, že porota neměla lehkou práci. Dlouho mě porotci přesvědčovali, až jsme nakonec svolili k tomu, že cen udělíme víc než obvykle. Nešlo to jinak, kvalita byla opravdu vysoká,“ vysvětlil ředitel festivalu Animánie Jan Příhoda.
Dvě z Animániček zůstávají v Plzni: v nejmladší kategorii MINI za pohádku „O Snožroutkovi“, kterou vytvořil kolektiv dětí ze soukromé ZUŠ Trnka, a v kategorii MAXI za klip „ZOO“ Marie Nováčkové, studentky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU.
Všechny soutěžní snímky budou do neděle odvysílány online, k dispozici je i festivalová videotéka, jejíž link obdrží registrovaní účastníci. Registrace je zdarma. Na stránkách www.festival-animanie.cz najdou zájemci také workshopy, animace nebo letošní novinku - počítačové hry. Připravena je i virtuální místnost, kde si účastníci mohou popovídat s porotci, a to v sobotu od 9:30 do 18:30. Chce to jen připojení k internetu, kameru a mikrofon.
Vítězné filmy budou ke zhlédnutí na festivalovém YouTube kanále ATV 1 v neděli 22. 11. Tento den pak Animánii ukončí „slavnostní zahájení".
Foto: Animánie
S významným datem 17. listopadu, který je v ČR státním svátkem, se pojí hned dvě významné události, které se v České republice odehrály! Zjistěte o tomto dnu více v článku...
17. listopad si spousta lidí spojí se 17. listopadem 1989, kdy desítky lidí vyšlo do ulic po celé České republice, aby vyjádřily svůj nesouhlas s komunistickým režimem. Ale málokdo ví, že tento svátek má i co dočinění se 17. listopadem roku 1939!
Vezmeme to od začátku...
Píše se 28. říjen, výročí založení samostatného československého státu roku 1939 a mnoho lidí vychází demonstrovat do ulic proti nacistickému Německu. Při této demonstraci je postřelen jeden ze studentů Univerzity Karlovy Jan Opletal. Opletal na následky zranění 11. listopadu podléhá zranění. Jeho pohřeb, konající se 15. listopadu 1939, následně přerostl v protinacistické demonstrace. V reakci na tyto demonstrace nacistické bezpečností složky pozavíraly vysoké školy v Praze, Brně a Příbrami a poté i ve zbytku protektorátu, 1200 studentů bylo pozatýkáno a následně převezeno do koncentračního tábora.
Mezinárodní rada studentstva roku 1941 prohlásila datum 17. listopadu jako Mezinárodní den studentstva. Jedná se tak o jediný mezinárodní den, který vznik na našem území. (Foto z roku 1969 k výročí úmrtí Jana Opletala - Miloň Novotný)
17. listopad roku 1989 si mnozí pamatují, neboť se samotných demonstrací proti komunistickému režimu sami zúčastnili. Vše začalo na Albertově v Praze jako klidná připomínka 50. výročí nacistických represí, které se zúčastnilo cca 600 studentů pražských vysokých škol. Akce následně přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu, která bylo kolem deváté hodiny večerní na Národní třídě v Praze brutálně rozehnána. Demonstranti byli biti obušky, přestože účastníci vedli klidnou demonstraci. Z této osudné události, která se zapsala do moderní historie československého národa, pochází heslo: "Máme holé ruce!" Demonstrace se konaly i ve zbytku republiky. Do ulic nevyšli pouze studenti, ale i ostatní, kteří chtěli dát najevo svůj nesouhlas s tehdejším režimem. Dalším symbolem této události jsou bez pochyby klíče, jejichž zvonění se rozléhalo celým bývalým Československem.
Právě události 17. listopadu 1989 se zapsaly do československé historie, jelikož zapříčinily následný kolaps komunistického režimu, který sužoval Československo od roku 1945.
(Foto z listopadu roku 1989 - Dana Kyndrová)
Od roku 2019 nese svátek oficiální název Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, aby byla vyzdvihnuta i událost z roku 1939.
FOTO: Jiří Všetečka, Dana Kyndrová, Miloň Novotný
Město Přeštice připravilo program k 17. listopadu. Kvůli aktuálním opatřením se bude vysílat online. Sledovat ho můžete na státní svátek od 17 hodin.
Město Přeštice uctí 31. výročí sametové revoluce speciálním internetovým pořadem Studio 17.
"Z důvodů vládních opatření ohledně koronaviru byla zvolena tato netradiční forma. V pořadu vystoupí několik významných osobností města Přeštice a podělí se o své vzpomínky i názory na současné dění. Tomuto vysílání bude předcházet vzpomínkový neveřejný akt u památníku T. G. Masaryka na Masarykově náměstí v Přešticích," sdělila k pořadu Martina Míšková, ředitelka KKC Přeštice.
Studio 17 můžete sledovat 17. listopadu v 17 hodin na stránkách:
foto: Milan Janoch ilustrační
Vyhlášení cen Thálie proběhlo v sobotu 14. listopadu prostřednictvím streamového přenosu. Jedna z cen míří do Plzně, vyhrál ji Pavel Režný za roli Smrti v inscenaci Elizabeth.
Pavel Režný byl oceněn v kategorii Muzikál, opereta a jiné hudebně-dramatické žánry. "Máme obrovskou radost a Pavlu Režnému moc gratulujeme! Těšíme se, až pro Vás Elisabeth opět uvedeme, a Vy se budeme moci sami přesvědčit, že si to za svůj mimořádný výkon opravdu zaslouží," uvedlo DJKT.
PAVEL REŽNÝ
Role: Smrt
Inscenace: Elisabeth
Hudba: Sylvester Levay
Libreto a písňové texty: Michael Kunze
Překlad: Michael Prostějovský
Hudební nastudování: Kryštof Marek
Choreografie: Pavel Strouhal, Denisa Komarov Kubášová
Režie: Lumír Olšovský
Premiéra: 30. listopadu 2019
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Pavel Režný je synonymem pro spojení „komplexní muzikálový výkon“, s každou další velkou rolí „roste“. Postava Smrti klade na své představitele vysoké nároky, Režný nezaváhal ani ve skutečně „smrtících“ výškách. Podmanivě uhrančivé pojetí učinilo z jeho role jednu z nejvýraznějších postav inscenace.
foto: FCB DJKT
Důvodem je nejistá doba. Divadla neví, kdy budou moci znovu otevřít a začít dělat radost lidem svým představením. Proto se DJKT rozhodlo, že vrátí vstupenky za neodehrané představení.
Diváci, kteří mají zakoupené vstupenky nebo platné abonentky, mohou vše vracet do 18. prosince 2020 v místě nákupu nebo nově využít možnosti vrátit vstupenky on-line, přestože byly zakoupené v divadelní pokladně. Postup a bližší informace zájemci naleznou na webových stránkách divadla.
Vedení divadla nepředpokládá, že by se do konce roku 2020 začala hrát představení v obvyklém režimu. „Je nám to velmi líto, ale už nechceme naše diváky napínat. Dá se tušit, že se platná opatření neuvolní do konce roku natolik, abychom obnovili náš provoz v obvyklém režimu. Pokud by se stal zázrak a my mohli ještě před novým rokem hrát, i za nějakých omezených podmínek, připravíme představení podle našich aktuálních možností,“ vysvětlil situaci v divadle jeho ředitel Martin Otava.
Protože divadlo nemohlo zaručit, že se všechna plánovaná představení odehrají, byl s podzimním uzavřením divadel zastaven i předprodej vstupenek na další měsíce. Pozastaven je taaké prodej předplatného na rok 2021. Divadlo také pracuje na nových hracích plánech s kratší dobou prodeje vstupenek, která umožní větší míru flexibility při případném opětovném omezení provozu.
Foto: Irena Štěrbová
Je divadlo součást vašeho života a v současné době vám chybí? Pak se můžete zapojit do výzvy, kterou vyhlásilo Divadlo J. K. Tyla. Jak na to? Čtěte v článku...
"Stýská se Vám po divadle? Chybí Vám „živá“ kultura? Je divadlo součástí Vašeho života? Zapojte se spolu s námi do kreativní výzvy Pomozte svému divadlu a dejte světu vědět, že divadlo je důležitou kulturní institucí, která má ve Vašem městě (okrese, kraji...) své místo," takto zní výzva plzeňského divadla.
Jak na to?
Natočte na Váš telefon krátké video na téma „Proč Vám divadlo chybí?" a pošlete ho do zprávy na facebooku divadla (@djktplzen) nebo pošlete mailem na adresu sona.sykorova@djkt.eu, a to do 14. listopadu 2020. Sestřih videí z různých českých divadel bude zveřejněn na sociálních sítích.
ilustrační foto Milan Svoboda