Každý rok se v Holýšově na jižním Plzeňsku pořádá nadupaný rockový festival. Na Pekelný ostrov se sjíždí milovníci rockové hudby z celé České republiky.
Open air rockový festival Pekelný ostrov se odehrává na zelené louce, kolem které protéká řeka Radbuza. Tento přírodní ostrov U mlýna se nachází v blízkosti města Holýšov na jižním Plzeňsku. Festival se koná již devět let a získává stále více a více nových příznivců. Tento rok akce probíhá od čtvrtka 30. června do soboty 2. července.
Letošní ročník Pekelného ostrova začal ve čtvrtek 30. června zahajovací párty. Před vstupem do areálu se na pódiu vystřídalo několik rockových kapel. Párty rozjížděl MASH Tribute, poté je vystřídala kapela Zvlášný škola a na závěr večera to pořádně rozbalil oblíbený Kabát revival WEST.
Čtvrteční zahajovcí párty byla skvělou předzvěstí na následující dny festivalu. Fanoušci se mají opravdu na co těšit. Na dvou podiích se vystřídá mnoho oblíbených tuzemských rockových skupin. V pátek vystoupí například Debustrol, Walda Gang, Vypsaná fixa, Škwor, ale také Dymytry a E!E. V sobotu čeká na fanoušky parádní zážitek v podobě koncertu Jaroslava Uhlíře, který na rockových festivalech rád vystupuje a vždy předvede parádní show. Návštěvníci se také mohou těšit na Olympic, Alkehol, Harlej a nebo Rybičky 48.
foto Milan Janoch
Velmi emotivní zážitek si v noci domů odnášeli návštevníci z operní noci pro širým nebem z amfiteátru na Lochotíně. Samo nebe jim žehnalo, kolem lítaly blesky, ale déšť přišel přesně po závěrečném potlesku.
Silný zážitek si domů odnášeli návštěvníci opery Macbeth. Kromě jedinečné výpravy, pěveckých i tanečních vystoupení, scénu ozářila i pyrotechnická show. Když k tomu přičtete hřmění a skutečné přírodní blesky z východní a jižní strany, stalo se noční divadlo nezapomenutelným zážitkem, kdy se dokonce skutečně i na jednu minutu rozpršelo. Nebe ale bylo shovívavé, pravá průtrž mračen přišla jen několik minut po ukončení.
Napínavý dramatický příběh o středověkém vojevůdci, který v touze po moci využil temné síly, režijně zpracoval Tomáš Ondřej Pilař. Za ním se pak vydala řada diváků s poděkováním, mezi nimi i kladrubská Eva Pomyjová. „Velkolepé divadlo pod širým nebem mě naprosto nadchlo. Verdiho hudba, soulad tónů hudby a ladění hlasů bylo prostě famózní. Kostýmy, výprava, orchestr všechno do sebe zapadalo a počasí přálo. Děkuji za zážitek, vedení divadla, že pokračuje v těchto velkolepých projektech, velký dík panu režiséru Tomáši Pilařovi a hlavně všem zúčastněným,“ nešetřila chválou Eva Pomyjová z Kladrub.
Noc s Operou připravuje už šestým rokem DJKT.
Foto: Milan Svoboda, Martina Sihelská
Velkolepá show na plzeňském Lochotínském amfiteátru se blíží. Učinkující už mají za sebou prostorovou zkoušku opery Macbeth. Podívejte se na fotografie.
Lochotínský amfiteátr v Plzni bude hostit výjimečnou kulturní událost. Noc s operou Divadla J. K. Tyla uvede dvě představení. V pátek 24. června operu Macbeth, v neděli 26. června muzikál Elisabeth.
Prostorová zkouška opery Macbeth už proběhla. A byl u toho i fotograf Milan Svoboda.
Diváky čeká velkolepá show, středověké bitvy, jezdci na koních a v neposlední řadě strhující herecké i pěvecké výkony pod širým nebem. O opeře Macbeth jsme si povídali s režisérem této open-air akce Tomášem Ondřejem Pilařem. Čtěte zde.
A jaké bude představení Elisabeth? „Bude to mimořádný večer, který diváka vtáhne. Do Lochotína byste měli přijít, protože tam zažijete něco, co v divadle prostě nezažijete. Jestli jste už Elisabeth u nás v divadle viděli, tak vám zaručuji, že ji uvidíte úplně v jiném světle a bude to mimořádný zážitek. A ještě si o pauze můžete koupit pivo,“ zve na představení režisér muzikálu Lumír Olšovský, který bude Elisabeth s diváky sledovat z hlediště a zároveň asistovat při odpalování pyroefektů.
Celý rozhovor s režisérem čtěte zde.
foto: Milan Svoboda
Nezkrotná Sisi, stovky komparzistů, přes šest set kostýmů, živý orchestr, koně, pyro show, videoprojekce… to vše a mnohem více nabídne muzikálová Noc s operou!
V neděli 26. června se v Lochotínském amfiteátru v Plzni sejdou příznivci divadla. V rámci šestého ročníku Noci s operou totiž letos poprvé nabídne divákům Divadlo J. K. Tyla velmi oblíbené muzikálové představení Elisabeth. Režisér večera, Lumír Olšovský, QAPu přiblížil plánovaný večer a také prozradil, kde hledá inspiraci.
Letos poprvé je součástí Noci s operou muzikálové představení. „Elisabeth jsme vybrali, protože je to nejhonosnější a největší dílo, každý divák si v něm přijde na své,“ říká Olšovský a se smíchem upřesňuje, proč nebylo vybrané jiné z aktuálních představení: „Na Donaha! se na konci hry svlékne šest chlapů, a to by z té dálky bylo velice málo efektní, zvlášť kdyby byla večer zima.“
Režisér ujišťuje, že představení přinese návštěvníkům velké zážitky. „Nejhorší je, když diváci vyjdou z divadla a baví se o tom, co budou zítra vařit. Občas jsem šel po představení před divadlo a jen tak jsem se tam hrbil a nastražil uši, abych slyšel, o čem si lidé povídají. Vždy jsem měl velkou radost, když řešili hru, kterou právě viděli. A to nemuseli zrovna mluvit o mně," směje se Olšovský. „Je důležité odnést si z divadla nějaký zážitek a já vám zaručuji, že právě Elisabeth ty velké zážitky přinese!“
Inspiraci oblíbený herec a režisér plzeňského divadla hledá v Londýně. „Do Londýna jezdíme s Pavlem Bárem na muzikály rádi. Během pěti dnů stihneme i devět představení. Jezdíme tam alespoň jednou za rok, dělají to tam opravdu dobře a já tam zrelaxuji a načerpám inspiraci.“
Jeden z výrazných prvků muzikálu Elisabeth jsou honosné a překrásné dobové kostýmy. „Sisi má 18 kostýmů, dohromady s ostatními herci ze souboru je to přes 200 kostýmů, komparzisté mají dalších 450. V zákulisí bude u převlékání velký šrumec, ale jak já říkám, účinkovat v muzikálu je jen pro silné jedince,“ říká s úsměvem Lumír Olšovský.
Elisabeth je velkolepé dílo o životě císařovny Sisi. Tu ztvární Soňa Hanzlíčková, která za tuto roli získala Uměleckou cenu města Plzně a byla nominovaná na Cenu Thálie. Její herecký kolega Pavel Režný za roli Smrti v roce 2020 toto prestižní divadelní ocenění dokonce získal. Roli Luigiho Lucheniho, který provází celým dějstvím, ztvární brilantní Martin Holec.
„Bude to mimořádný večer, který diváka vtáhne. Do Lochotína byste měli přijít, protože tam zažijete něco, co v divadle prostě nezažijete. Jestli jste už Elisabeth u nás v divadle viděli, tak vám zaručuji, že ji uvidíte úplně v jiném světle a bude to mimořádný zážitek. A ještě si o pauze můžete koupit pivo,“ zve na představení režisér muzikálu Lumír Olšovský, který bude Elisabeth s diváky sledovat z hlediště a zároveň asistovat při odpalování pyroefektů.
Vstupenky a další informace k Noci s operou naleznete zde.
foto DJKT
Šestý ročník projektu Noc s operou se blíží. Nahlédněte s námi pod pokličku této jedinečné kulturní události s režisérem Tomášem Ondřejem Pilařem!
Lochotínský amfiteátr v Plzni bude hostit výjimečnou kulturní událost. Noc s operou Divadla J. K. Tyla uvede dvě představení. V pátek 24. června operu Macbeth, v neděli 26. června muzikál Elisabeth. Diváky čeká velkolepá show, středověké bitvy, jezdci na koních a v neposlední řadě strhující herecké i pěvecké výkony pod širým nebem. O opeře Macbeth jsme si povídali s režisérem této open-air akce Tomášem Ondřejem Pilařem.
Tomáš Ondřej Pilař patří ke generaci nejmladších českých režisérů. Od roku 2020 je šéfem opery Jihočeského divadla. Forbes ho dokonce zařadil do žebříčku 30 pod 30. "Když se bavím s vrstevníky, tak se často setkávám s předsudky, že opera je žánr, který je nudný, zdlouhavý, náročný a nesrozumitelný. Za svoji životní misi považuji tyto předsudky bourat, protože podle mě je opera strhující, vyprávěná filmovou rychlostí, nesmí nudit diváka, který na ni přijde poprvé. Ani minutu," říká s nadšením Pilař a dodává: "Rád bych pozval všechny, kteří mají vůči opeře předsudky a myslí si, že je to žánr, který patří do 19. století, aby se přišli přesvědčit na Lochotín, že je to přesně naopak. Ty nejsilnější zážitky v divadle zažijí právě v opeře."
Ideální příležitost zažít operu nevšedním způsobem nabízí kulturní událost Noc s operou. V pátek 24. června proběhne v Lochotínském amfiteátru v Plzni představení Macbeth. "Macbeth na Lochotíně bude premiéra zcela nového scénického díla v nové interpretaci, ve které se vracíme do 11. století našeho letopočtu do Skotska. Na jevišti rozvíjíme jedno téma, které je až mrazivě současné. Tím tématem je to, že někdy jediný způsob, jak porazit mocného nepřítele je prostě utéct. To je hlavním tématem Macbetha a také tématem roku 2022," říká Pilař, současný šéf opery Jihočeského divadla.
Macbeth je hra Williama Shakespeara, která se dotýká historických událostí, které se udály v období Macbethovy vlády v 11. století. Operu složil Giuseppe Verdi. "Verdiho záměrem bylo jednoznačně přimrazit diváka do sedačky. Opravdu ho skolit energií té hudby, která je neskutečně mohutná. Velké sborové scény diváky doslova vozí po horské dráze emocí. Jsou zde nádherné sólové árie, ve kterých umí Verdi propojit ty konkrétní situace s hudbou tak dramaticky, že zpěvákům věříte, i když to zpívají italsky," popisuje hru režisér Pilař. Představení bude v italštině s českými titulky.
V letošním roce probíhá poprvé Noc s operou ve dvou večerech. Kromě opery Macbeth budou moci diváci zhlédnout i muzikál Elisabeth. "Podílím se na organizaci obou inscenací. Během premiéry Macbetha budu stát za světelným pultem, je to moje tradice už deset let, při představení ovládám světla. Být součástí toho pulsujícího organismu je zážitek, který se nedá ničím napodobit," říká s úsměvem Tomáš Ondřej Pilař.
"Specifikum režie tohoto projektu je v tom, že musíte vytvořit perfektní zážitek jak pro ty, kteří to uvidí ze dvou metrů, tak pro ty, kteří sedí daleko. Operu si můžete užít neformálně a jinak, koupit si vstupenku třeba na deku, udělat si piknik, vzít si občerstvení a vychutnat si příjemný večer v naprosté pohodě,” říká Tomáš Pilař a dodává: “Zaručuji vám, že zažijete zážitek, po kterém se budete chtít do opery vrátit."
Vstupenky a další informace k Noci s operou naleznete zde.
foto ilustrační DJKT, Martina Root
V centru Plzně byla slavnostně odhalena socha s názvem Kulička. Autorem objektu je sochař Benedikt Tolar. Co vyjařuje koule, která má v průměru 330 centimetrů?
Ve čtvrtek 16. června proběhlo v rámci Kulturního léta Západočeské galerie s Pivotečkou slavnostní uvedení objektu Kulička. Socha je umístěna v prostoru U Zvonu v centru Plzně a bude zde do 31. března 2023. Projekt je realizován za finanční podpory města Plzně. Dílo by mělo podpořit tvorbu veřejného prostoru a dopomoct k zaměření pozornosti plzeňské veřejnosti na pozemek U Zvonu, který by měl být využitý ke stavbě nové galerie. Aktuální stav nové galerie naleznete zde.
Při čtvrteční vernisáži promluvil na desítky přítomných Vojtěch Aubrecht, děkan Fakulty designu a umění ZČU, který popsal spolupráci fakulty se Západočeskou galerií a zmínil, že je zde velký dluh vůči veřejnosti s ohledem na stále nezrealizovanou stavbu galerie. Kurátor Západočeské galerie Petr Jindra popsal samotné umělecké dílo a přítomný autor Benedikt Tolar poděkoval za příležitost dílo vystavit.
KULIČKA je socha z hliníku, oceli, polyuretanu o průměru 330 centimetrů. "Objekt Kulička je významově založen na vzájemném napětí mezi absolutní platónskou formou (koule) a jejím zvrásněným, zmačkaným povrchem. Tento nepravidelný abstraktní povrch povahu útvaru vtěluje do reálné, živé formy s její fyzickou nahodilostí, nedokonalostí a proměnlivostí. Stání před sochou je jiné, než stání před užitným předmětem: stimuluje zvláštní rozhovor mezi „já“ diváka a „ty“ sochy. Promyšlené proporce Kuličky staví před diváka útvar, který jej sice převyšuje, ale nemá nad ním převahu – odpovídá jeho pohledu a vede s ním dialog," uvedla Západočeská galerie.
Benedikt Tolar je známý plzeňský sochař, který působí jako vedoucí ateliéru Socha a prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Ve veřejném prostoru realizoval několik děl v ČR i v zahraničí. Jeho díla je možné spatřit ve sbírkách po celém světě.
foto ZČG
V půlce května se na náměstí Republiky v Plzni objevilo několik vzrostlých stromů. Lidé měli možnost v anketě uvést, zda stromy na náměstí chtějí nebo ne. V článku naleznete výsledky.
V pátek 27. května bylo podél náměstí Republiky umístěno 12 květníků, které byly osázené letničkami, trvalkami a hlavně stromy. Jednalo se o tucet habrů obecných. Tuto akci organizoval Nadační fond Plzeň sobě a chtěl tím znázornit, jak by mohlo vypadat náměstí v centru Plzně. Ve čtvrtek 16. června převzal primátor města Pavel Šindelář výsledky ankety. Stromy na náměstí chce 97% hlasujících.
„Anketa probíhala 20 dní, a to nejen při kontaktní kampani s občany, ale i na internetu. Zapojilo se 11 807 hlasujících, z toho 11 484 hlasovalo pro, tedy zhruba 97 procent. Necelá tři procenta lidí se vyjádřila proti,“ upřesnila Kristýna Nachtmann Švédová, která výsledky ankety za nadaci předala.
Podle primátora by trvalé umístění stromů na náměstí znamenalo větší rekonstrukci. „Trvalé řešení by vyžadovalo rekonstrukci. Proto nyní anketu bereme jako podnět k otevření tohoto tématu a k diskuzi, zda ano či ne. Chceme se bavit o tom, zda na gotické náměstí stromy patří. Já jsem jednoznačně pro,“ dodal primátor Šindelář.
foto Nadační fond Plzně
Kde se bavit na Tachovsku? Jaké akce probíhají? Přinášíme vám tipy... Vyrazit můžete na zajímavou výstavu na Dvůr Krasíkov, na Argemu do Černošína nebo na Zámecké slavnosti do Chodové Plané.
Mořské akvárium na dvoře Krasíkov
Neobyčejná výstava představující svět mořských hlubin ve fantazii dětí a žáků mateřských a základních škol na Stříbrsku a Konstantinolázeňsku je k vidění na Dvoře Krasíkov. Navštívit ji můžete vždy o víkendu, kdy je areál otevřený veřejnosti.
Argema v Černošíně
Fanoušci skupiny Argema se mohou těšit na pátek 17. června, Argema totiž zahraje v Černošíně ve farní zahradě od 21 hodin. Stane se tak v rámci oslav 30 let založení Spolku pro záchranu hradu Volfštejna.
Oslavy 30 let Spolku pro záchranu hradu Volfštejna
Velké oslavy chystají v Černošíně ve dnech 17. - 19. června. V pátek od 21 hodin vystoupí v muzejní zahradě Argema, v sobotu bude připraven zajímavý program - letové ukázky dravců, gotický turnaj pánů z Volfštejna, Šermdivadlo Clatonia, nebude chybět ani módní přehlídka historického spodního prádla, zbroje a přileb. V muzeu pak můžete navštívit výstavu, která zachycuje třicetiletou činnost spolku.
Kapela Sedmihorka v Boru
Kapela Sedmihorka zahraje 17. června od 18 hodin v zámeckém parku v Boru.
Svatoaloiská pouť v Sytně
Obec Sytno zve na Svatoaloiskou pouť v sobotu 18. června v areálu sportovního hřiště v Sytně. Pro děti budou připraveny pouťové atrakce a kolotoč, zahraje Amátovka, Bandatrampband, Agnes rock revival band.
Zámecké slavnosti v Chodové Plané
Zámecké slavnosti chystají v Chodové Plané na sobotu 18. června. Druhý ročník obohatí zajímavý program, který začíná v 15 hodin a vystoupí v něm děti z MŠ, chlapecká kapela Dobiboys ZUŠ Dobřichovice, Elvis Presley revival, hudební skupina Čágo, DM band.
Výstava Klubu výtvarníků Borska
Výtvarníci Borska se prezentují na výstavě v galerii U šviháka v Konstantinových Lázních. Na místě jsou obrazy, šperky a keramika, kterou do výstavy zapůjčili Hana Petrášková, Marie Vítková, Lenka Vokrojová, Jaroslav Juran, Pavel Rybecký, Roman Dufek a Keramická dílna Bor. Výstava skončí 23. června.
Bicyklem proti drogám
Řekni drogám NE a sedni na kolo, tak to je projekt občanského hnutí Řekni NE drogám –řekni ANO životu. Chcete vědět cokoliv o drogách? Získat více informací v brožurkách? Přijďte 23. června před tachovský městský úřad od 10.15 hodin. Cykloběh Za českou republiku bez drog startuje v 11.15 - směr Karlovy Vary.
Historie lokálky
Beseda o dráze a její historii, veselé historky z vlakového prostředí, tipy na výlety v okolí, to vše se bude probírat na plánované besedě 27. června od 19.30 hodin v restauraci Piano v Konstantinových Lázních. Přednášet bude regionální fotograf, kronikář a strojvůdce Jiří Bízek z Bezdružic.
Šermířské souboje, festival piva i dobrého jídla, dračí lodě, dobročinný jarmark...To vše a mnohem více se bude konat tento víkend v Plzeňském kraji!
PLZEŇ
TUTO JÍDLO na Náplavce na Radbuze
Food festival v sobotu 18. června láká návštěvníky na všeliaké dobroty. Akce bude v japonském duchu.
Industry Open
O víkendu 17. až 19. června se návštěvníci mohou podívat do industriálních prostor, do kterých se běžně nedostanou. Psali jsme zde.
Víno a jídlo na zámku Kozel
V neděli 19. června od 10 do 18 hodin se bude konat na zámku Kozel food festival, který nabídne 14 stánků s vínem a desítky stánků s jídlem. Pro děti jsou připravené dobové atrakce a tvořivé dílny.
WALLZ no.3
Třetí ročník street artového festivalu. 18. června se budou konat krátké přednášky, workshopy pro děti. V 19 hodin bude umělecký souboj v DEPO2015.
Pilsner Dragons Cup 2022
V neděli 19. června se rozezní bubny dračích lodí na Borské přehradě v Plzni.
Riegrovka hraje
V sobotu 18. června vystoupí na ulici hudebníci Jarda Božek a Luboš Kuchár. V Riegrově ulici v centru Plzně od 18 hodin.
Pohádková cesta v zoo Plzeň
V sobotu 18. června od 10 do 17 hodin proběhne tradiční pohádková cesta a módní přehlídka v plzeňské zoo. O události jsme psali zde.
Den otců a dědů ve Škodalandu
Oslavte den otců u přehrady na kraji Plzně. Bohatý program čeká na návštěvníky sportovního areálu v neděli 19. června od 13 hodin.
PLZEŇSKÝ KRAJ
Nefestík v Nepomuku
Malá, až rodinná, přehlídka nezávislé, nekomerční, alternativní a undergroundové umělecké tvorby. Akce se koná o víkendu 17. až 19. června.
Klatovský festival vína
V sobotu 18. června od 13 hodin v Mercandinových sadech. Víno, cimbálová muzika, dražba vína pro charitativní účely. To vše a mnohem víc na vás čeká v Klatovech.
Jarmark a dobročinný bazar pro Vilémka v Útušicích
Bazar dětského zboží, jarmark, výrvarný a tvořivý koutek. V sobotu 18. června od 10 hodin, Útušice 3. Celý výtěžek z bazaru a útrata za zboží na jarmarku půjde pro nemocného Vildu z Nebílovského Borku na rehabilitace.
Zahájení sezóny na koupališti v Letinech
Grilované prasátko, koupačka a mnohem víc je přichystáno na zahájení sezóny na koupališti v Letinech. Akce se koná v sobotu 18. června od 13 hodin.
Kašperské ŠARVÁTKY
V sobotu 18. června proběhne zábavná událost na královském hradě Kašperk. Návštěvníky čekají šermířská vystoupení, divadlo i tance. Akce se koná od 10 do 17 hodin.
Den s malými pivovary v Chotěšově
Již 3. ročník prezentace malých pivovarů čeká návštěvníky kláštera v Chotěšově. Bohaté občerstvení, muzika a soutěže. Kdy? V sobotu 18. června od 14 hodin. Psali jsme zde.
Zahrádkáři okresu Klatovy a jejich příznivci si dají dostaveníčko v sobotu 18. června od 13 do 17 hodin na zámku v Chudenicích.
Oslaví tak 65 let Českého zahrádkářského svazu. Během zajájení bude pokřtěno zámecké pivo Humprecht. Křtu se v Chudenicích ujme sám herec Roman Zach. "Připraveny jsou také soutěže, tvoření pro děti, malý farmářský trh a po celé odpoledne zde bude vyhrávat Pošumavskámuzika," informoval za organizační tým předseda Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Chudenicích Ludvík Pouza. Akce však není určena jen pro zahrádkáře. "Program na zámeckém nádvoří je přístupný pro všechny a to zdarma," dodal Pouza.
foto ilustrační Milan Svoboda
Dortovou věž, kontroverzní sochu s názvem Cake Tower, u havního vlakového nádraží v Plzni už nenajdete. Vystřídala ji nová socha, má název Myslitel a je od Michala Trpáka. Líbí se vám?
Vloni v červenci se u hlavního vlakového nádraží v Plzni na prostranství, které nese název paluba Hamburk, objevila tak trochu kýčovitá socha Cake Tower. Nyní ji nahradil Myslitel.
Cake Tower byla obří dortová věž, sedm metrů vysoká a 3,5 tuny těžká skulptura, od slovenského umělce Andreje Margoče. Socha byla zapůjčena na rok, jednalo se o pět větrníků se šlehačkou vyskládaných na sebe. Po instalaci vzbudila kontroverzní socha velké diskuse Plzeňanů.
V těchto dnech už je na místě nová socha, má název Myslitel a je z dílny Michala Trpáka. Myslitel na procházejí shlíží z obrovské židle. Socha zde byla isntalována v rámci streetartového festivalu WALLZ, který začal v Plzni v pondělí 13. června.
V rámci festivalu začali umělci tvořit svá street art díla i na jiných místech v Pzni.
Tadas Šimkus z Litvy se prezentuje v Korandově ulici, nizozemský umělec Rutger Termohlen v Božkovské ulici. V Plzni jsou k vidění i díla umělecké dvojice Julia Heinisch (AT) a Frederic Sontag (DE), která tvoří díla ve stylu připomínající secesní ornamenty spojené s bohatou přírodní scenérií. Tato dvojice oživí prostor školy v Tachovské ulici. Umělkyně Maja Hürst pocházející ze Švýcarska, tvořící střídavě v Berlíně a ve Švýcarsku, zkrášlila prostor podchodu pdo traté u Chlumu.
foto: FCB DEPO2015, město Plzeň
Pro milovníky vín a umění byla v Plzni Na Roudné uspořádaná zajímavá degustace. Večerem provázel věhlasný degustátor Miroslav Kovacs. Které víno zaujalo nejvíce?
Ve Vinotéce a Galerii Na Roudné 59 v Plzni se konala degustace nově stočených vín ročníku 2021. Jedinečnou příležitost, zhlédnout vystavené umění v galerii ve spojení s degustací vín oblíbeného Vinařství Jarmila s.r.o., si nenechalo ujít celá řada fanoušků dobrého vína.
Na uvítanou hosté dostali welcome drink Frizzante Hibernal, polosladké šumivé víno. Do doby, než se sešli všichni účastníci degustace, si hosté prohlédli v horní galerii emotivní výstavu kreslířky Elen Kudrové, o které jsme informovali zde. Řízenou degustaci vedl Miroslav Kovacs, který každé z prezentovaných vín podrobně představil.
Degustovalo se celkem 11 nových vín. Mezi vybranými víny bylo například suché Veltlínské zelené z oblasti U Božích muk, polosuché Chardonnay z odrůdy pěstované v oblasti Kraví hory a také polosladká Pálava ze stejné oblasti. S velkou oblibou se setkalo také suché Rulandské šedé z oblasti Stolové hory. Všechna nová vína si mohou zájemci ve vinotéce samozřemě zakoupit.
Foto Vinotéka a Galerie Na Roudné 59, Valerie Bučková
Výstavba Západočeské galerie v Plzni budí od počátku vášně. Stavba se řešila znovu jednání zastupitelstva Plzeňského kraje. Na sociálních sítích se rozjely velké diskuse ke stavbě.
Budova nové Západočeské galerie má stát v prostoru U Zvonu. Po změně vedení Krajského úřadu Plzeňského kraje se ale znovu otevřela otázka, zda je stavba smysluplná a zejména to, zda si ji kraj může dovolit realizovat.
Anketa - Stavba Západočeské galerie ANO či NE - hlasovat můžete zde.
Nové vedení Plzeňského kraje, které nastoupilo letos 14. února, se kvůli růstu cen stavebních materiálů totiž obává, že cena za stavbu budovy galerie v Plzni, se může vyšplhat několikanásobně výše. Nové galerii, která má stát v prostoru U Zvonu, tak ještě nedala zelenou.
A nestalo se tak ani po jednání posledního zastupitelstva v pondělí 13. června. Krajský náměstek Roman Zarzycký tak nechal přepočítat skutečné náklady. „Dostali jsme již dotaci 170 milionů. Požádal jsem o přepočítání projektu. Z původního předpokladu 950 milionů korun byla cena přehodnocena s ohledem na inflaci a nárůst cen. Pohybujeme se kolem 1,5 miliardy korun. Je to bez movitého zařízení,“ říká Zarzycký.
I když náměstek připouští, že umělecká díla je nutné ochránit, upozorňuje, že si kraj takovou investici nemůže dovolit. „Nemůžeme si to dovolit bez získání významných externích zdrojů cca 650 – 700 milionů korun,“ dodal.
Proti stavbě galerie se objevují i další argumenty. Někomu vadí místo, které je dnes již plné vzrostlých platanů, někomu zejména částka.
Sociální sítě zaplňují reakce občanů, kteří vymýšlejí, co by za tak velké peníze, šlo postavit. „Zajímalo by mě, kolik by se za těch peněz postavilo například házenkářských, víceúčelových hal, které by splňovaly kritéria pro hraní nejlepších evropských pohárů? Třeba 3-4?,“reaguje na facebooku Ondřej Šafránek.
„Momentálně bych finanční prostředky investoval jinam. Třeba rychle postavit podjezd pod železnici za mým domem na Sušické ulici ať nemusím venku chodit v respirátoru kvůli prachu a spát se sluchátky proti hluku. V příspěvcích výše je zmíněno plno dalších vhodných investic se kterými souhlasím. Ať žije Plzeň,“ vyjadřuje se Milan Spěšný.
Lidé poukazují na to, že opravit by se měl například objekt Městských lázní, který chátrá. V tomto případě je ale nutno upozornit na to, že město Plzeň ani Plzeňský kraj nemají pravomoce o tomto objektu rozhodovat, jelikož nejsou vlastníky budovy ani pozemků. Paradoxně ale před volbami v roce 2020 Josef Bernard (STAN) sliboval voličům, že budovu lázní opraví a bude z ní galerie. Z tohoto předvolebního slibu ale sešlo.
Projekt nové budovy Západočeské galerie v Plzni vznikl vzhledem k dlouhodobému působení galerie v provizorních podmínkách. Toto provizorium trvá podle vedení Západočeské galerie už bezmála 70 let, od samotného vzniku ZČG v roce 1954.
Do nové budovy by se měly umístit exponáty, které jsou nyní uloženy v nevyhovujících podmínkách. "Spravujeme více než 13 000 exponátů v hodnotě přesahující 1,5 miliardy Kč. Tyto sbírky jsou uloženy v naprosto nevyhovujícím depozitáři, kde podmínky naše jedinečná díla přímo ohrožují. Kapacitně je depozitář rovněž vyčerpán," informuje vedení Západočeské galerie.
Stavba budovy se táhne už několik let. Budova má od roku 2016 stavební povolení.
Vzhledem k tomu, že ke stavbě ještě nedošlo, na místě jsou již vzrostlé stromy. "K výsadbě stromů na pozemku U Zvonu došlo ještě před vyhlášením veřejné architektonické soutěže v roce 2009. Předpokládalo se, že v době zahájení stavby budou stromy ještě mladé a tudíž schopné přesazení," informuje dále vedení Západočeské galerie.
ilustrační foto
Přijďe se podívat - již tento čtvrtek. Natáčení se zúčastnily i plzeňské hvězdy v čele s Davidem Limberským. Podívejte se, jak vypadalo natáčení v klubu Pamela!
Kapela Anakonda Benda, kterou snad každý Plzeňan už někdy slyšel hrát, natáčela ve známém plzeňském strip klubu Pamela. Nový videoklip vznikl k autorské písni Když holky jsou. Na natáčení nechyběly známé plzeňské osobnosti. Nenechte si ujít premiéru, která se koná již tento čtvrtek 16. června!
„Na natáčení klipu jsme přizvali i známé sportovní osobnosti. V klubu se spolu s námi před kamerou ukázal David Limberský, Patrik Ježek, Pavel Vaigl, Tomáš Bokr, Honza Kalaš a moderátor Petr “Vejvoďák” Vejvoda," uvedla kapela Anakonda Benda.
Nový hudební videoklip spatří světlo světa ve čtvrtek 16. června. Anakonda Benda připravila pro veřejnost slavnostní promítání a akce začíná od 19 hodin na venkovní zahrádce v šenku Parkán. Pozváni jsou všichni, kteří se natáčení účastnili. Nenechte si tuto zábavnou hudební událost ujít a potkejte se na premiéře s kapelou!
foto archiv Anakonda Benda
V úterý 14. června Plzeň udělila prestižní cenu Hanuše Zápala za nejkvalitnější novostavbu na území Plzně. Podívejte se na vítěznou budovu!
5. ročník Ceny Hanuše Zápala vyhrál architekt Jiří Zábran za bytový dům Otýlie Beníškové na Roudné. „Ze všech nominovaných realizací se mimoplzeňští architekti shodli na udělení ceny bytovému domu Otýlie Beníškové 20, novostavbě, která v historické proluce na Roudné elegantně uzavírá blok domů a přirozeně se zapojuje do života města,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.
Porota architektů se na vítězi shodla jednohlasně. „Bytový dům, který se už na první pohled liší od současné developerské produkce, představuje zvlášť vytříbené městotvorné dílo umně pracující nejen s tradiční symbolikou či metaforami, kompozicí a materiály, ale i velkorysým obchodním parterem. Je to právě průčelí domu provedené z nabílených cihel, které této stavbě propůjčuje punc jedinečnosti odkazující k individuální architektuře meziválečného Československa,“ uvedl předseda poroty architekt Petr Burian.
Porota také ocenila dostavbu školní družiny v Plzni – Újezdě, jejíž estetické hodnoty umocňuje logicky provázaná dispozice s napojením jak na stávající školu, tak její zahradu. Pozornost poroty si rovněž získal návrh Paluby Hamburk, stavby, která iniciovala dočasnou proměnu zapomenutého místa u hlavního plzeňského nádraží. Obě uvedené stavby získaly mimořádné ocenění poroty.
O nominovaných stavbách a historii Ceny Hanuše Zápala jsme psali zde.
foto Magistrát města Plzně, stavbarokupk.cz
Již tuto sobotu nabídne zoologická zahrada v Plzni netradiční program. Pro děti je přichystaná pohádková stezka, pro starší návštěvníky módní přehlídka!
Zoologická a botanická zahrada města Plzně připravila na zahájení letní sezóny atraktivní program, ve kterém si každý přijde na své. V sobotu 18. června bude pro děti po celý den přichystaná tradiční pohádková cesta. Stezka začíná u hlavní pokladny v ulici Pod Vinicemi a provede děti až k Tropickému pavilonu. Tam na účastníky bude čekat zajímavá sladká odměna v podobě pohádkového perníčku, který si děti budou mít možnost sami ozdobit.
Starší návštěvníky zajisté zaujme nesoutěžní ročník oblíbené Květinové dívky. Slavnostní zahájení je od 11 hodin. Studentky z Integrované střední školy živnostenské Plzeň se představí na módní přehlídce a zájemcům poté nabídnou zdarma kadeřnické služby.
foto ilustrační QAP
Letošní moto Světového dne dárců krve zní: Darování krve je projevem solidarity. Připoj se a zachraňuj životy! Kolik je potřeba dárců na pokrytí potřeb?
Už od roku 2005 připadá Světový den dárců krve na 14. června. Datum bylo stanoveno na základě dne narození Karla Landsteinera, který objevil Rh faktor. Cílem tohoto dne je poděkovat dobrovolným dárcům a připomenout neustálou potřebu krve, která je nezbytná pro pomoc vážně nemocných nebo zraněných lidí.
Pod letošním mottem: Darování krve je projevem solidarity. Připoj se a zachraňuj životy! se Český červený kříž snaží nalákat další dobrovolné dárce. Krev ani plazmu totiž není možné vyrobit uměle. V České republice registrováno přibližně 250 tisíc pravidelných dárců krve. Každý rok přibude asi 30 tisíc nových dobrovolníků. Stávající počet je dostačující, ale pro případné mimořádné rezervy by bylo potřeba alespoň 300 tisíc pravidelných dárců.
Dárci krve mohou být pouze zdraví jedinci, ve věku 18 až 60 let s minimální váhou 50 kilogramů. Před darováním se odebere vzorek a posoudí se, zda je krev vhodná. Ženy mohou darovat třikrát a muži až čtyřikrát ročně. Interval mezi odběry je u žen 12 týdnů, u mužů 8. V případě kritické potřeby krve, je na základně výzvy transfuzního oddělení možné interval odběru snížit. Odebere se zhruba 450 ml krve, proces trvá 10 až 20 minut, celkově však na transfuzním oddělení strávíte alespoň hodinu a půl.
Krev je možné darovat například ve Fakultní nemocnici Plzeň. Více informací o procesu a registraci naleznete zde.
foto ilustrační QAP.CZ
O víkendu 17. až 19. června proběhne projekt Industry Open. Zájemcům umožní nahlédnout do industriálních prostor po celém Plzeňském kraji. Prozkoumejte pivovar, důl i vodárnu!
V rámci projektu Industry open proběhne odborná konference pro profesionály z cestovního ruchu. Pro veřejnost bude velmi lákavá doprovodná akce s názvem Stezka Industry Open, která nabídne zájemcům nahlédnout a prozkoumat průmyslovou historii regionu. O víkendu 17. až 19. června si některé provozy připravily speciální prohlídky a například do depa na Karlově, budou jezdit historické autobusy.
Hlavní myšlenkou Industry Open je zviditelnění industriálního dědictví Plzně a celého Plzeňského kraje. Návštěvníkům připomíná běžně dostupné průmyslové památky, jako například Kolomaznou pec nebo Pňovanský most. Projekt také poukazuje na doly, sklárny a muzea, teré jsou návštěvníkům běžně dostupné a mnohdy o tom lidé ani neví. V některých provozech si v rámci Industry Open připravili pro návštěvníky výjimečný program.
Kde se budou konat speciální akce?
Na prohlídky je nutná rezervace a vstupenka. Více o projektu najdete zde.
foto ilustrační QAP
Ve středu 15. června zahájí sezónu oblíbený Špičák na Šumavě. V areálu čekají na návštěvníky novinky i komentované výlety s průvodcem.
Špičák na Šumavě je vyhledávaným místem pro letní turistiku i sporty. Letos se areál otevře až 15. června z důvodu zahájení stavby nové víceúčelové budovy. Areál zpřístupní novou část bikeparku a nabídne komentované výlety na elektrokolech s průvodcem.
Na Špičáku se budují nové trasy bikeparku. Původní překážky a skoky byly opraveny. Letos se zpřístupní první část nové trasy, další dvě se budou otevírat postupně. „Již nyní otvíráme první kilometr nové trasy v bikeparku. Vede z horních partií s napojením na další trasy a celá bude mít charakter nízké, modré obtížnosti, takže je vhodná i pro začátečníky a rodiny s dětmi,“ řekl Jan Kasík, vedoucí střediska služeb Ski&Bike Špičák.
Lanovka na vrchol Špičáku vyjede hned první den. Odtud se můžete přes rozhlednu vydat na procházku ke krásným ledovcovým jezerům. Z rozhledny je za ideálního počasí možné vidět i Alpy. K Černému jezeru vede naučná Datlíkova stezka a k Čertovu jezeru dojdete po Zajícově stezce.
Lanovka, rozhledna, půjčovna a další služby střediska jsou každý den otevřeny od 9,00 do 17 hodin, v pátek a sobotu pak o hodinu déle. Středisko upozorňuje, že nebude možné vjet a parkovat v prostorách okolo tělocvičny, naproti hlavní kase a pod chatou Blaženka. „Parkovat je možná na našem areálovém parkovišti nebo nedalekých Kaskádách. Obě parkoviště jsou zdarma,“ dodal Jan Kasík.
foto Ski&Bike Špičák
Letní večery můžete prožít v malesickém kině. Užijte si filmový zážitek a přispějte na dobrou věc. Výtěžky z promítání budou totiž věnované na charitativní účely.
V polovině června začne promítání v letním kině v Malesicích. „Letní kino děláme počtvrté a už se z něj stala tradice, letos k nám kinematograf přijede hned dvakrát vždy na třídenní promítací sérii na začátku a na konci léta,“ řekl malesický starosta Aleš Tolar.
Promítá se v parčíku u malesického víceúčelového hřiště od 21:30. Vstupné dobrovolné a poputuje na Konto bariéry.
Na jaké filmy se můžete toto léto těšit?
Cesta domů - pátek 17. června
Kurz manželské touhy - sobota 18. června
Zátopek - neděle 19. června
Tajemství staré bambitky 2 - čtvrtek 25. srpna
Prvok, Šampon, Tečka a Karel - pátek 26. srpna
Zbožňovaný - sobota 27. srpna
foto ilustrační Pixabay
Víkend otevřených zahrad umožnil návštěvníkům vstup do mnohdy nepřístupných zahrad po celém Plzeňském kraji. Jak vypadá Luftova a Meditační zahrada? Podívejte se do galerie!
O víkendu 11. a 12. června proběhla celorepubliková akce Víkend otevřených zahrad. Počasí této události přálo a tak se mnoho zájemců podívalo do běžně nepřístupných míst. Na některých místech byl vstup zpoplatněn, většina však byla zdarma. QAP navštivil Luftovu a Meditační zahradu v Plzni.
Luftovu zahradu vybudovali už v letech 1886 – 1909 manželé Vilém a Juliana Burgerovi. Zásadní byl ale rok 1912, kdy vdova Bergerová odkázala zahradu svému synovci Vilému Luftovi. Ten začal zahradu velkolepě budovat, postavil zde altán a umístil sochy Otokara Waltra. V roce 1959 padla do vlastnictví státu, který se o zahradu nezajímal a i díky tomu zahrada zůstala v zachovalém stavu. Od roku 1991 je v majetku Plzně, která se snaží zahradu postupně obnovovat.
V zahradě můžete relaxovat na lavičce pod letitými exotickými dřevinami nebo se dívat na klidnou hladinu rybníků. Díky specifickému vlhkému prostředí zahrady zde můžete potkat žáby, ale i třeba ledňáčka a volavku.
Meditační zahrada byla původně ovocný sad, který přebudoval v roce 1960 Luboš Hruška na meditační areál. Jeho hlavní myšlenkou bylo vybudovat areál, který by vyjádřil trvalou připomínku utrpení lidí, kteří se postavili totalitním režimům. Jako nosnou ideu si vybral utrpení Ježíše Krista, který přijal své utrpení jako zástupnou oběť za lidstvo. Sochy Romana Podrázského tvoří křížovou cestu zahradou. Součástí areálu je kaple sv. Maxmiliána Kolbe. V roce 1995 předal Hruška areál do vlastnictví biskupství plzeňského a od té doby nese oficiální název Památník obětem zla.
foto QAP.CZ