Římskokatolický kostel sv. Mořice na Klatovsku chystá na letošní prázdniny zajímavý program. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zažít noční prohlídky kostela jen za svitu svíček!
Kostel sv. Mořice se nachází na kopci Mouřenec nad vesnicí Annín na Klatovsku. Jedná se o druhý nejstarší kostel v jihozápadních Čechách. Jeho historie sahá až do dob, kdy se na Šumavě těžilo zlato a vedly kolem významné obchodní cesty. Jako každé léto si v kostele ze 13. století přijde každý na své. Na návštěvníky čekají zajímavé prohlídky, vzdělávací akce, ale i koncerty různých žánrů.
Oblíbené komentované prohlídky kostela a kostnice se o prázdninách budou konat každé pondělí, středu, pátek a neděli od 16:30 a v sobotu od 11 hodin. Návštěvníkům kostel nabídne i noční prohlídky při svíčkách, a to například v neděli 3. července od 22 hodin.
Hudební program tohoto léta bude v kostele u Annína opravdu bohatý. V úterý 5. července zde vystoupí Žihelský sbor. Annínskou pouť zahájí 22. července Bára Basiková s klavírním doprovodem. Na konci července zahraje i oblíbená skupina Nezmaři. Zajímavým hudebním vystoupením bude varhanní koncert Jany Havlíčkové 7. srpna.
„Jeden z mouřeneckých prázdninových večerů bude tak trochu odlišný. Hostem našich pořadů byl každý rok šumavský pamětník, učitel, sportovec a dokumentarista Emil Kintzl. Letos v březnu zemřel, a tak na něj budeme na Mouřenci s jeho blízkými a přáteli a známými vzpomínat. A to v neděli 24. července od 18 hodin, kdy písničkář Miroslav Paleček přednese písně Jaroslava Ježka. Na svého kamaráda a kolegu z projektu Zmizelá Šumava vzpomene také Jan Fischer,“ zve na komponovaný večer Lukáš Milota, ze spolku Přátelé Mouřence, který v posledních letech o kostel nad Annínem spolu s německým podpůrným spolkem pečuje a otevírá ho veřejnosti.
Emila Kintzla připomene na skále u mostu v Anníně také nová pamětní deska, a to u křížku, který před 3 lety obnovil. Odhalená bude ke konci července.
Kostel na Mouřenci je zapojený do soutěže Prázdninová štafeta, která láká na zajímavá místa v Plzeňském kraji. O této prázdninové soutěži jsme psali zde.
foto spolek Přátelé Mouřence
2. července se slaví Mezinárodní den UFO. Pro zajímavé události spojené s neidentifikovatelným létajícím předmětem nemusíme chodit daleko. I Plzeňský kraj má svoje příběhy.
Zkratka UFO vychází z anglického názvu Unidentified Flying Object. V překladu jako neidentifikovaný létající předmět. Jedná se o jev, který je pozorovaný na obloze a jeho podstata nemá racionální vysvětlení. V poslední době je hlášeno několik případů, kdy lidé pozorovali na obloze UFO. Mnoho skeptiků tento jev vysvětluje jako prostý omyl. Může se totiž jednat o létající hořící lampiony nebo horkovzdušné balóny. Věděli jste, že se v Plzeňském kraji nachází několik poboček Klubu psychotroniky a UFO, který se tímto tématem detailně zabývá?
Klub psychotroniky a UFO vznikl už v květnu roku 1991. V dnešní době má několik poboček v jednotlivých okresech. Klub se věnuje šetření abnormálních jevů a upozorňuje na zajímavá místa. Najdete ho například v Plzni, Domažlicích, Tachově, Klatovech, ale i v Rokycanech. "Ze zpráv, zachovaných v kronikách řady měst vyplývá, že úkazy, pro něž se dnes ustálil pojem UFO, se objevovaly již v dávné minulosti. Pomineme-li pády meteoritů, výskyt kulových blesků či dalších nám dnes známých přírodních úkazů, zůstane nám řada hlášení "božích" či "ďábelských znameních", "ohnivých dracích", "poletujících mlýnských kolech", "ohnivých spřeženích" a dalších létajících jevech, jejichž popisy se velmi podobají dnešním pozorováním UFO," uvádí na svém webu KPUFO Plzeň město.
O historických zmínkách o UFO v Plzeňském kraji KPUFO píše: "Množství zpráv se zachovalo třeba jen v řadě pověrečných vyprávění ze západočeského kraje. Na Šumavé se vyprávělo o úkazu, jemuž se v hovorové němčině říkalo "Pís Wurm", překládaný doslova jako "létající červ", a je popisován jako "dráček, mělo to perutě a šly z toho jiskry". O podobném jevu se zmiňuje i Josef Vorel, který posbíral různé zprávy a záznamy z Mladoticka. Z konce minulého století pochází toto vyprávění: "V tu ránu bylo celý stavení jako ve vohni. Vopravdu jsme mysleli, že hoří, a v tom von přiletěl. Byl celej vohnivej. Všichni jsme ho viděli, jak letěl vod Šebíkova jako vohnivý koště… Má to náramně dlouhý křídla a roztaženej vocas, a muší v tom mít ňáký svítivý brka jako svatojánský mušky. Von jenom tak přeletěl stavení a byl pryč…"
Pro UFO v Plzeňském kraji ale nemusíme chodit ani tak hluboko do historie. V roce 2009 bylo údajně spatřeno UFO nad Domažlicemi. Nejméně čtyři lidé viděli jasné žluté světlo proletět nízko nad městem a vyloučili, že by se jednalo o záměnu s horkovzdušným balónem nebo lampionem. V roce 2019 se na Rokycansku objevily tři neidentifikovatelné obrazce v poli. V roce 2020 bylo spatřeno UFO na jižním Plzeňsku. O této události jsme dokonce informovali. Článek naleznete zde.
foto ilustrační Pixabay
Brzy se v Plzni na Sylvánu odehraje zajímavá podívaná. Na místní louce předvedou zájemcům dva profesionální sekáči, jak správně pokosit květnatou louku.
Ve středu 6. července od 8 do 14 hodin na louce mezi ulicemi Božická, Pálavská a Mikulovská v Plzni proběhne akce, při které bude možné nejen vidět, ale i vyzkoušet si sekání kosou. Dva profesionální sekáči František Baloun a František Šmolík na Sylvánu předvedou svůj um.
Přijďte se podívat, jak se seká květnatá louka. Chcete si zkusit sekat kosou, ale doma ji nemáte? Nevadí! Na místě si totiž můžete pod odborným dohledem kosu vypůjčit a techniku sečení se naučit. Pokud svoji kosu máte, vezměte si ji s sebou, sekáči vás naučí, jak si kosu naklepat.
foto ÚMO Plzeň 1
Správa NP Šumava uzavře úsek turistické stezky, která vede k Paštím. Nahradí ji nově značená žlutá trasa. Odumírající smrky představují pro turisty velké riziko.
Odumírající smrky kolem zelené turistické stezky dosahují výšky přes 40 metrů. Tyto stromy jsou však ve fázi rozkladu a hrozí, že se v následujících letech začnou lámat. S tím je spojené riziko pro turisty, kteří by danou lokalitou procházeli. „V okolí zeleně značené turistické trasy od řeky Otavy vzhůru, která vede přírodní zónou národního parku, dochází k zásadní změně lesního porostu na ploše několika hektarů. Odumírají zde dospělé smrky, a pod nimi, doslova před očima rostou nové stromy,“ představuje dění na lokalitě u Paštěckého mostu náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel.
Správa NP Šumava odstraní cca 3000 suchých a nebezpečných stromů kolem turistických stezek ročně. Jsou však lokality, ve kterých by při pokácení nebezpečných stromů vzniklo mnoho velkých holin. Na řešeném úseku dlouhém 1,4 km je více než 700 suchých stromů. Proto vzniklou situaci Správa NP Šumava řeší uzavřením jednoho úseku původní turistické trasy. „Kácení tak velkého počtu vysokých souší v komplikovaném profilu turistické stezky, by znamenalo vytvořit holinu větší než tři hektary. Zásah by tak vedl k podstatné změně ekosystému a zničení přirozené obnovy. Trasu proto musíme pro veřejnost uzavřít,“ vysvětluje Jan Dvořák a dodává: „Po odeznění rizika bude cesta prořezána a opět zpřístupněna.“
Zákaz vstupu na část zelené turistické stezky bude vyznačen jak ze směru od Otavy, tak ze směru od Paští. Spolu se zákazem budou umístěny informace o nové trase, kterou již vyznačil Klub českých turistů.
„Nově k Paštím dojdete z města Rejštejn po modré turistické značce, takzvané Klostermannově cestě kolem Klášterského mlýna na Malý Radkov. Odtud pak dále po zelené turistické trase na Velký Babylon, kde navazuje nově proznačená žlutá turistická trasa až na Prostřední Paště a dále pak na Přední nebo Zadní Paště. Tyto lokality jsou přitom stále přístupné z Dobré Vody přes Malý Babylon a Stodůlky,“ dodal Jan Dvořák.
foto ilustrační, mapa Správa NP Šumava
Oblíbený kulturní přehled na blížící se víkend je tu! Nepropásněte zajímavé sportovní události, akce pro děti nebo třeba hudební festivaly! Kam se o víkendu podíváte vy?
PLZEŇ
Memoriál Jakuba Čady
V sobotu 2. července od 13 hodin pořádá SKH Meteor Plzeň a Krašovská Memoriál Jakuba Čady, který v týmu působil. Zúčastní se týmy SKV ComAp Team Praha, Tatran Střešovice, Vikings Most, SKH Meteor Plzeň.
Výstava ježků Plzeň 2022
V sobotu 2. července od 10 do 15 hodin v Kulturním domě JAS.
Žlutá popelnice
Náplavka v Plzni ožije v sobotu 2. července od 13 hodin letní DNB tancovačkou.
Mistrovství Plzeňské oblasti v jezdeckém sportu
V sobotu 2. července od 9 hodin proběhne v Českém údolí v Plzni Mistrovství Plzeňské oblasti.
LÁSKYPLNO 2022
Festival studentnského umění v Plzni. V sobotu 2. července proběhne párty v MōōVEMENT.
CZECH CUP Plzeň 2022
V sobotu 2. července od 13 hodin v Obchodní centrum Plzeň Plaza proběhne kvalifikační závod Mistrovství ČR v dřevorubeckých sportech STIHL TIMBERSPORTS.
PLZEŇSKÝ KRAJ
Hurá na prázdniny
V sobotu 2. července od 13 do 17 hodin. Zábavné putování za pokladem pod hradem Radyně. Na každého lovce pokladu čeká sladká odměna. Účast je ZDARMA.
Revival fest v Konstantinových Lázních
Hudební přehlídka revivalových skupin proběhne v sobotu 2. července od 14 hodin na open air scéně u KD.
Oživené obrazy na chudenickém zámku
První červencové dny můžete vyrazit na zámek do Chudenic. Noční prohlídky proběhnou 1. a 2. července. O legraci, šermíře, napětí a tanec nebude nouze! Více jsme informovali zde.
Rock Fest Křimice 2022
V sobotu 2. července od 15 hodin v přírodním areálu křimické pláže u řeky Mže. Kde bude večer zapálená vatra na místním ohništi. Od 15 hodin se představí žákovské a studentské kapely. Vstup dobrovolný na místě.
Setkání historických vozidel - Pivovar Chodovar Chodová Planá
V sobotu 2. července čeká zajímavé odpoledne zájemce o historická vozidla. Výstava před Starou Sladovnou a spanilá jízda do okolí pivovaru s cílem na kolonádě v Mariánských Lázních.
Graffiti pro dobrou věc v Přešticích
Přeštická loděnice v sobotu 2. července od 12 hodin ožije graffiti. Přijďte již tradičně podpořit umělce, ale hlavně těžce nemocné. Jako každý rok ja akce pořádaná pro Nadaci pro transplantace kostní dřeně. Nejenže budete moci sledovat "writery" při práci a jejich díla si poté zkusit vydražit, ale bude připravený i workshop o Graffiti pro děti.
Dětský den a pěnová párty na koupáku v Zálesí
V sobotu 2. června od 14 hodin proběhne zábavná akce i pro ty nejmenší. Bude to den plný písniček pro děti, velký bublifuk co bude dělat bubliny a pěna od hasičů. Zálesí - Koupák Příchovice.
Setkání harmonikářů v Čepicích u Rabí
Dobrovolní hasiči v Čepicích zvou milovníky harmonik na další Setkání harmonikářů po vynucené přestávce, které bude a areálu ve vodáckém tábořišti v sobotu dne 2. 7. 2022 od 14,00 hodin.
Ctibořská pouť
V sobotu 2. července od 13 hodin na fotbalovém hřišti.
Léto Babylon
V sobotu 2. června od 14 hodin. Sokolnické ukázky, možnost focení s dravci a bohatý hudební program.
foto ilustrační QAP.CZ
Gotická tvrz bývala důležitým strážným bodem v době bavorských vpádů. Hrad Opálka prochází potřebnou rekonstrukcí a láká návštěvníky na bohatý program připravený na letní prázdniny.
Hrad Opálka najdete nedaleko Strážova na Klatovsku. Mnozí znají toto místo spíše pod názvem tvrz u Strážova. Historie tohoto kouzelného místa sahá až do konce 14. století. Původně gotickou tvrz tvořila hranolová obytná věž, kterou obíhala hradba. Tvrz byla několikrát rekonstruovaná, ale postupem času místo začalo chátrat. Nyní v rukou Marcely Radlingerové starý hrad ožívá a získává nový kabát.
Marcela Radlingerová starou tvrz koupila a rozhodla se tomuto místu vrátit život. Historie místa ji uchvátila natolik, že šla studovat archeologii. Zajímavostí je, že v rámci výzkumu tvrze se zjistio, že toto místo bylo opěrným a strážným bodem, které chránilo hranici a že tvrz splňuje parametry hradu. Díky tomu Národní památkový ústav změnil status tvrze na hrad.
Momentálně je Opálka rekonstruovaná. Tři roky čerpá hrad dotace, které jsou využívané zejména na opravu střechy. S rekonstrukcí ale pomáhají i dobrovolníci. Dvakrát do roka zve hrad na dobrovolnou akci, kde může přiložit ruku k dílu úplně každý. Tato událost se vždy těší velkému zájmu. Areál má rozlohu 4 hektarů. Kromě hradu je zde Kaple sv Anny, zbytky opevnění, trojlodní pivovarské sklepy, hospodářský dvůr s lihovarem a pivovarem. O práci tedy není nouze.
Na hradě se často konají kulturní akce. V budoucnu by mohlo být možné na hradě přespat nebo by se zde mohly děti učit dějepis hravým způsobem. Přijďte na jednu ze zajímavých akcí, které se na hradě budou konat. Prozkoumejte okolí hradu, bavte se kulturním programem a podpořte tak obnovu tohoto nádherného místa.
Na co se můžete o prázdninách těšit?
Rytířský průvod na koních
V pátek 22. července při loučích ze Strážova na hrad Opálka.
Středověké slavnosti
V sobotu 23. července hrad ožije! Těšit se můžete na jezdecký turnaj na kolbišti, hudební vystoupení, kejklíře, šermíře, ukázky výcviku koní, ohnivé show, hry pro děti i ponožkovou bitvu.
Mše svaté Anny
V neděli 24. července.
V průběhu prázdnin čeká hrad několik koncertů, například Kabát revival WEST, Lenka Filipová, Dan Bárta illustratosphere, Ondřej Lukeš, Gnomus nebo ILL Fish.
foto ilustrační FB Hrad Opálka
Plánujete svatbu a chcete dokonale pohostit všechny účastníky? Místo na hostinu už máte, ale ještě si lámete hlavu, co přesně byste měli servírovat? Přinášíme vám čtyři tipy, které vám výběr usnadní.
Tradiční svatební menu má čtyři chody. Po přípitku následuje předkrm v podobě šunkové rolky s křenovou šlehačkou. Pokračuje se hovězím vývarem s játrovými knedlíčky a zeleninou (podle tradice by se měli novomanželé navzájem krmit). Další v pořadí je hlavní chod – svíčková na smetaně, knedlo-zelo-vepřo nebo pečená kachna. Na závěr se krájí svatební dort a zobou typické svatební koláčky.
Pokud nejste vyznavači tradičních pokrmů, můžete všechny chody nahradit něčím modernějším a lehčím na trávení. Například jako předkrm nechte servírovat salát Caprese, krémovou zeleninovou polévku, k hlavnímu chodu steak nebo rybu s grilovanou zeleninou a dort doladí Panna Cotta nebo osvěžující zmrzlina s čokoládovou pěnou.
TIP: Na svatební oznámení vložte kromě klasického zaškrtávacího plus jeden políčko s otázkou, zda host není náhodou vegetarián nebo vegan. Tím pádem budete mít dostatečné informace k přípravě menu, na kterém si pochutnají všichni zúčastnění strávníci.
Jestliže vám místo přesně naplánovaného programu vyhovuje spíš volná zábava – raut je pro vás ideálním řešením. V bufetu můžete nabízet teplé i studené pokrmy, masové i veganské, a každý si nabere sám podle chuti a hladu. Velmi dobře se konzumují zmenšeniny klasických jídel, jako třeba miniburgery, špízy, sendviče i minizákusky.
Takový raut vám zajistí například portál Caterings, který nabízí catering v Plzni i v dalších koutech naší republiky. Na webových stránkách najdete, jak postupovat při výběru ideálního dodavatele jídla, se kterým se domluvíte na všech podrobnostech a detailech.
Pamatujte, že dobré jídlo a pití je základ každé svatby, ale nemá cenu se kvůli výběru zbytečně stresovat. Přenechte své starosti profesionálům, kteří mají své osvědčené postupy a nezapomenou na žádnou maličkost. Odpadne z vás částečně stres z plánování vašeho nejdůležitějšího dne a vy i ostatní si ho užijete v klidu – o tom by svatba měla být.
foto ilustrační Pixabay
První červencové dny můžete vyrazit na zámek do Chudenic. Noční prohlídky proběhnou 1. a 2. července. O legraci, šermíře, napětí a tanec nebude nouze!
Starý czerninský zámek v Chudenicích si každý rok na začátek prázdnin přichystá zajímavou akci. Tentokrát se brány zámku otevřou v noci, a to v pátek 1. a v sobotu 2. července. Noční hrané prohlídky s názvem Oživené obrazy na chudenickém zámku lákají na nevšední zážitky.
"Letos budou téměř pohádkové a tak na ně zveme nejen dospěláky ale i děti. Z obrazů budou pomocí kouzelného zvonečku vystupovat osoby z historie Chudenic a chudenického zámku. Ale nebojte se. O legraci, napětí, tanec ale i šermířské souboje nebude ani tentokrát nouze," říká kastelán Starého czerninskeho zámku Chudenice Ludvík Pouza.
Prohlídky pro zámek připravila skupina historického šermu Morgana von Maxberg.
Upozorňujeme všechny zájemce, že rezervace vstupenek na noční oživené prohlídky v Chudenicích je nutná na tel. čísle 724 007 576. Bez rezervace se nejspíše na prohlídky nedostanete. Prohlídky se konají každých 30 minut od 18 hodin do 22 hodin.
ilustrační foto: Zámek Chudenice
Politička, právnička, feministka Milada Horáková se stala obětí justiční vraždy. Památku její i dalších obětí komunistického režimu si město připomnělo u pomníku v Plzni na Slovanech.
Památník Milady Horákové se nachází na Slovanech před budovou 21. základní školy. Památník vytvořili právě žáci této školy v roce 2015. Je tvořen úryvky posledních dopisů Milady Horákové z vězení. Právě tam si město Plzeň připomnělo datum 27. června 1950, kdy byla nyní světoznámá politička popravena v Praze.
Před 72 lety byla Milada Horáková spolu se třemi dalšími muži popravena v pankrácké věznici. Komunistická justice odsoudila právničku za údajnou velezradu a špionáž. O její omilostnění žádal například Albert Einstein nebo Winston Churchill. Byla jedinou ženou, která byla z politických důvodů v tomto procesu popravena.
"Jdu s hlavou vztyčenou – musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj," napsala Milada Horáková v jednom z dopisů z vězení.
Na den jejího úmrtí, tedy na 27. června, připadá Den památky obětí komunistického režimu.
foto: J. Švábková
O nadcházejících státních svátcích ožije zámek, který se nachází nedaleko Plzně. Návštěvníci se ocitnou v roce 1871, na oslavě narozenin zámeckého pána...
Hrabě Valdštejn se narodil v roce 1821, po skončení vojenské kariéry se věnoval výstavbě železnic. Založil strojírny v Plzni, které v roce 1869 prodal Emilu Škodovi. Na slavnosti se návštěvníci přenesou do roku 1871. "Hrabě Arnošt František z Valdštejna, majitel zámku Kozel nedaleko Šťáhlav má 50. narozeniny a to je třeba řádně oslavit! Blahopřát přijdou i vojáci slavného 35. pěšího pluku z Plzně, nebude chybět ani Emil Škoda se svými parními stroji, které uvidíte v činnosti," zve na akci jeden z pořadatelů Petr Merxbauer a dodává: "Plánovaná je také paroplavba lodních modelů v zámecké kašně a mnoho dalšího. Rozhodně si každý přijde na své!"
Akce se koná 5. a 6. července od 10 do 17:30 hodin. Těšit se můžete například na šermířskou skupinu Gotika, harmonikáře, jezdce na koních, parní stroje, kata i sokolníka. Pro děti je připravený dobový kolotoč, střelnice a parní lokomobila s flašinetem! Vstupné je možné zakoupit na místě. Dospělí 230 korun, děti 150 korun, do 6 let zdarma.
Foto ilustrační slavnostnakozlu.cz
Klíšťata jsou nevítaným bonusem, který si často doneseme z výletu. Jak je na tom s výskytem Plzeňský kraj? Jaká je první pomoc? Kolikrát může klíště zvětšit svůj objem?
Časté změny teplot a počasí nahrávají zvýšenému výskytu klíšťat. Nejlépe se jim daří v teplém a vlhkém prostředí, v listnatých a smíšených lesích, porostech křovin, na okraji vodních toků, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Hezké počasí láká k výletům a procházám a tak se s klíštětem potká snad každý z nás. Aktuálně v Plzeňském kraji platí vysoké riziko výskytu klíšťat.
Výskyt klíšťat se dá monitorovat. O aktivitě informuje pravidelně Český hydrometeorologický ústav. Ten na základě teploty, vlhkosti vzduchu a řadě matematických vztahů, právě mezi aktivitou klíšťat a počasím, dokáže výskyt předpovědět. Aktuálně, na téměř celém území Plzeňského kraje, platí 4. stupeň aktivity, tedy vysoké riziko. ČHMÚ uvádí doporučení: "Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat." Na Šumavě platí nejvyšší stupeň 5, mimořádné riziko.
Jak klíště vyndat? Na to existuje několik metod, babských rad. Obecně však platí, že je potřeba odstranit klíště celé. Prvním krokem by měla být desinfekce místa. Poté přichází na řadu pinzeta. Klíště je potřeba pomalým pohybem, vytočením, nebo vyvikláním vyndat. Ránu poté znovu vydesinfikovat. Místo si ještě pár dní kontrolujte.
Klíšťata jsou přenašeči mnoha nemocí a včasné vytažení snižuje riziko nákazy. První příznaky klíšťové encefalitidy se mohou objevit po 7 až 14 dnech. Zpočátku encefalitida připomíná lehké virové onemocnění, poté přijdou vysoké horečky a může dojít k poruchám nervového systému. Lymeská borelióza se vyznačuje velkou červenou skvrnou o průměru 3 až 5 centimetrů, někdy se též objeví zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Pokud se bude zarudnutí kolem rány zvětšovat, navštivte pro jistotu lékaře.
Podle dostupných informací bylo dle výzkumu jedné z laboratoří v letech 2006 - 2021 v Plzeňském kraji infikováno boreliózou až 10 %, encefalitidou kolem 2 %. Což je i celkový průměr na Českou republiku. Laboratoř dělala testy na více než 17 000 klíšťat, které lidé do laboratoře zasílali.
Jak se chránit před klíšťaty?
Zajímavosti na závěr:
foto ilustrační Pixabay
Tématu bobrů v krajině se dotýká jeden z dílu dokumentárního cyklu, který se natáčel za účasti Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.
Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni natáčel pro Českou televizi dokument s přírodovědcem a režisérem Prokopem Pithartem. Díl s názvem Zadržování bobra v krajině je součástí dokumentárního cyklu Nedej se. Část pořadu se točila na Kateřinském potoce na Tachovsku a v Janovském mokřadu u Nýřan.
Přírodní rezervace na Kateřinském potoce, kde bobr může hospodařit bez toho, aniž by někomu překážel, patří z větší části nadačnímu fondu EDEN, menší část pak patří DES OP – Záchranné stanici živočichů v Plzni. Cesta k zachování tohoto území a umožnění bobrům přirozeně se pohybovat, byla strastiplná. Na nákup pozemků se skládalo mnoho lidí i z řad příznivců a partnerů DES OP.
Dokument se dotýká nelehkého tématu. Výskyt bobrů totiž může pro zemědělce a vlastníky pozemků přinášet mnohá úskalí v podobě škod a ztrát. Toto téma mezi zemědělci a ochránci přírody výrazně rezonuje. „Je smutné, že nejsme schopni systematicky, koncepčně a efektivně nejenom realizovat to, co dělá bobr, ale ani to, co už je hotové a bobrem udělané, jinak ochránit,“ uvedl Makoň.
Dle Karla Makoně je ochrana přírody nedostatečná. „Co mi vadí moc, je skutečnost, že stát a státní orgány ochrany přírody místo toho, aby hájily zájmy ochrany přírody, stále dokola hájí a obhajují komerční neveřejné zájmy druhé strany.“
foto DES OP
Abyste mohli práci z domova vykonávat bez omezení, ve většině případů potřebujete kvalitní počítač a rychlé a stabilní připojení k internetu. Právě na to druhé se v dnešním článku zaměříme.
Máte doma letitý router a s rychlostí internetového připojení jste nikdy neměli problém? Při přechodu na práci z domova můžete najednou zjistit, že vybavení je sice dostatečné pro běžné domácí použití, na profesionální činnost už ale nestačí.
Často totiž využíváte například funkci vzdálené plochy, kdy jste přes internet připojení k jinému počítači. Do toho pořádáte videohovory, nahráváte a stahujete soubory z cloudu, k tomu si ještě pustíte streamovanou hudbu a podobně.
Rapidně se může zvýšit i počet připojených zařízení. Zatímco dříve jste wi-fi router využívali třeba jen pro jediný počítač v domácnosti, dnes k němu může být připojeno počítačů hned několik. K tomu ještě mobilní telefony, tablety, televize či prvky chytré domácnosti. A router najednou musí obsloužit třeba i několik desítek zařízení, která neustále komunikují – odesílají a přijímají data.
Starší routery obvykle nejsou pro takovou zátěž stavěné.
Technologie wi-fi se neustále vyvíjí. Současným standardem je wi-fi 6 (802.11ax). Při koupi nového routeru se vždy ujistěte, že podporuje nejnovější standard. Díky tomu při nižší spotřebě energie dosáhnete vyšších rychlostí či stabilnějšího signálu. A zpravidla také vyšší kapacity co do počtu současně připojených zařízení.
Pro ty nejnáročnější uživatele stále může dávat smysl také připojení kabelem pomocí ethernetu. I zde přitom lze narazit na různé technologie, které ovlivňují rychlost připojení. A tak si můžete platit moderní internetové připojení, které router nedokáže „poslat do počítače“. Ujistěte se tedy, že váš router má tzv. gigabitový ethernet.
Prakticky standardem by dnes již měl být tzv. dual-band router se signálem na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz.
Pokud jde o samotné internetové připojení, zapomeňte na to, které je šířeno bezdrátově přes anténu. Vždy platí, že nejstabilnějšího a nejrychlejšího internetu docílíte pomocí pevného připojení šířeného kabelem. V současné době je nejlepší volbou připojení prostřednictvím optického kabelu.
Ve větších domech a bytech může být v některých místnostech problém v kvalitě wi-fi signálu. V těchto případech je vhodným řešením tzv. extender. Díky němu můžete signál rozšířit, kamkoliv budete potřebovat. Zpravidla jde o malou krabičku zapojenou do zásuvky, která signál v určitém místě zachytí a pošle jej dál do těch částí bytu, kam již signál přímo z routeru nedosáhne. Jednoduché a přitom elegantní řešení.
foto Pixabay
"Pro velký zájem prodlužujeme výletní jízdy historickým autobusem Škoda 706 RTO i na letní prázdniny," informují Plzeňské dopravní podniky. Z Plzně můžete vyrazit na Hracholusky nebo Kozel!
Historický autobusem se můžete vydat o prázdninách na Hracholuskou přehradu, kde budete mít v rámci jízdenky zajištěnou také plavbu parníkem až na konec přehrady a zpět. Nebo lze vyrazit na zámek Kozel nedaleko Šťáhlav. Autobus vás odveze pod zámecký park a vy budete mít cca tři hodiny na návštěvu zámku a parku.
PMDP tyto jízdy historickým auobusem pro velký zájem rozšířila i na některé neděle o prázdninách. Podrobnosti o termínech, cenách a odjezdech najdete na stránkách dopravních podniků zde.
Prodej vstupenek je možný pouze v předprodeji přes portál Plzeňské vstupenky nebo na Zákaznických centrech PMDP. Nákup u řidiče není možný.
foto: ilustrační
Házenkáři v Liticích pořádali v sobotu 18. června turistický pochod „Litická 25“. Pochod měl kdysi v Liticích tradici, už v roce 1980 se konal první ročník. Letos se zúčastnil místostarosta a dorazil i zakladatel pochodu.
Pochod „Litická 25“ se stal pojmem a sjížděli se na něj turisté nejen z okolních vesnic, nedaleké Plzně, ale i ze vzdálenějších míst. Pochodu se mnohdy účastnilo přes 300 turistů. Poslední pochod se šel v roce 2007. Letos litičtí házenkáři tuto tradiční sportovní akci po 15 letech probudili.
"Start byl od 7.00 hodin u Lidového domu a přítomen byl i zakladatel pochodu, pan Stanislav Benda. Již před sedmou hodinou přicházeli první turisté a za krásného počasí vyráželi na připravené pěší trasy, které letos byly 4 km, 10 km, 15 km a 25 km," prozradil Marek Hnát z oddílu litické házené.
FOTO: Zakladatel pochodu pan Stanislav Benda s paní Ronešovou
Všechny trasy byly pořadateli skvěle značené. "To si účastníci pochodu pochvalovali. Trasa 25 km byla ta původní, která se kdysi chodila. Na všechny trasy bylo možné vyrazit i na kole. Pro cyklisty byly dále připravené i prodloužené cyklotrasy v délkách 30 km, 35 km a 40 km. Každý účastník obdržel na startu mapu tras, na kterou pak dostával na tradičních kontrolách původní razítka se stopou, aby bylo jasné, že danou trať absolvoval," vysvětlil dále Marek Hnát.
Obnoveného 29. ročníku pochodu „Litická 25“ se letos zúčastnilo 85 turistů. To je pro obnovený ročník pochodu velmi dobré číslo, v den pochodu navíc panovalo tropické počasí. Na kratších trasách byly na kontrolách pro děti připraveny soutěže, na delších trasách pro účastníky i malé občerstvení. V cíli pak každý účastník dostal tradiční odznak a mohl si i zakoupit původní historické odznaky.
Akci podpořil místostarosta Litic. Nejen, že jednu z tras osobně šel, ale házenkářům nechal vyrobit dort s číslem letošního ročníku 29. "Obnovit akci byl skvělý nápad. Když jsem se dozvěděl, že budou házenkáři po patnácti letech dělat Litickou 25, napadlo mi, že to chce ještě trochu něco navíc. Nechal jsem pro ně vyrobit dort s nápisem Litická 25 a číslem 29, které zobrazuje ročník této akce. Házenkáři jsou skvělá parta a chtěl bych jim za oživení pochodu Litická 25 poděkovat," uvedl místostarosta Litic Michal Hausner. který sám absolvoval trasu 10 kilometrů a už teď se těsí, že obnovená tradice bude pokračovat bez přestávky mnoho dalších let.
Litický oddíl házenkářů vychovává mládež a snaží se i pořádat kulturní a sportovní akce pro veřejnost. "Všem našim sportovcům přispíváme finančně každý rok prostřednictvím Tělovýchovné jednoty na provoz oddílů a v posledních letech se daří do našich sportovišť získávat i významné finanční prostředky z města," doplnil místostarosta Michal Hausner.
foto: Házenkáři Litice
Datum 21. června patří trpaslíkům. Přinášíme zajímavosti o trpaslících a jedné dobročinné akci s názvem Běh za trpaslíky, která se bude konat v Plzni!
Když se řekne trpaslík, každému přijde na mysl něco jiného. Někomu se vybaví sádrová postavička na zahrádce, někomu seriál, pohádky, planetky v sluneční soustavě. Zkrátka na trpaslíky můžeme narazit snad všude. S trpaslíky má také spojitost sportovní dobročinná událost Běh za trpaslíky, které se můžete zúčastnit na dálku, ale také vyrazit na trať osobně, a to i v Plzni.
Běh za trpaslíky je sportovní událost, které se může zúčastnit každý. Kdykoliv od 24. do 26. června můžete svým pohybem pomoct popáleným a těžce nemocným dětem. Stačí se zaregistrovat zde a urazit vzdálenost 5 kilometrů. V rámci této akce se konají i hromadné trpasličí běhy. V plzeňském Borském parku v pátek 24. června od 17 hodin proběhne registrace a prezentace běžců. Na zájemce čeká trasa v délce 3 kilometry s trpasličími úkoly. Startovné je dobrovolné, minimálně však 150 korun a celý výtěžek ze startovného putuje na pomoc popáleným a těžce nemocným dětem, preventivní program PÁLÍ a nábory do registru dárců dřeně.
Kde se vzal fenomén zahradních trpaslíků? Někdo má tyto sádrové postavičky rád, jiný v nich zase vidí symbol kýče. Trpaslíci mají původ v germánských a skandinávských příbězích. Jako příbuzní bohů Thora a Odina ochraňují zahrady a sady. Vyrábět sádrové postavičky začali v Německu v 19. století. Trpaslíci na sebe berou podobu zahradníků s lopatičkou, rybářů, zkrátka kreativitě se meze nekladou. Podle odborníků má však trpaslík měřit minimálně 68 centimetrů, úsmívat se a mít bílé vousy.
Trpasličí planety jsou objekty ve sluneční soustavě. Jsou podobné planetě a musí splňovat několik základních podmínek. Musí obíhat okolo Slunce, mít dostatečnou hmotnost a nebýt v dané zóně dominantní. Pod trpasličí planety patří plutoidy, což jsou trpasličí planety, které obíhají Slunce až za drahou Neptunu. Snad nejznámější trpasličí planetou, plutoidem je Pluto, které je takto označováno od roku 2006, kdy byla schválena nová definice planet.
Sněhurka a sedm trpaslíků. Každý z nás snad někdy slyšel nebo viděl tento příběh. Dokážete trpaslíky vyjmenovat? Šmudla, Prófa, Kejchal, Rejpal, Stydlín, Štístko a Dřímal. Zajímavostí je, že první celovečerní animovaný film studia Walta Disneyho byla právě Sněhurka a sedm trpaslíků. Natáčela se od roku 1934 do roku 1937. Snímek byl prvním animovaným filmem ve Spojených státech amerických a stal se nejúspěšnější filmem roku 1938.
foto ilustrační Pixabay
Máme pro vás tip na výlet, který je pro tropické dny v Plzni naprosto ideální. Krásná procházka lesem, koupačka a zábava pro děti! Vydejte se na výlet s námi!
Horké letní dny lákají k vodě. Kdo ale nechce celý den trávit na pláži plzeňských rybníků a trochu protáhnout nohy ve stínu lesa, ocení stezku Spejbla a Hurvínka v Plzni na Košutce. Pět a půl kilometrů dlouhý okruh nabízí pro děti i dospělé zajímavé zastávky, dřevěné sochy oblíbené pohádkové dvojice a zábavné úkoly. Cestou se můžete zchladit v nejednom rybníku a momentálně v lese rostou sladké borůvky a lesní jahody!
Okruh Spejbla a Hurvínka začíná na hrázi Šídlovského rybníka, kde se nachází i první stanoviště zábavné stezky. Na první tabuli se dozvíte, že okruh má pět a půl kilometru, kudy přesně vede a že každé stanoviště má QR kód, který po načtení chytrým telefonem spustí zábavné vyprávění Spejbla a Hurvínka. Na pláži Šídlováku je praktická převlékací kabinka a toaleta. Koupačka na začátku trasy je ideálním osvěžením.
Od Šídlovského rybníka trasa pokračuje ke Kamennému rybníku. Cestou se nachází Kolomazná pec, která je vzácnou industriální památkou. Je to nejlépe zachovalá stavba tohoto typu v České republice (více o Sigmondově stezce a peci ZDE). Poté stezka vede k Pískovcové skále Pupek a rybníčku v Arboretu Sofronka. Během cesty čeká na “člobrdíčky“ i “dospělčata“ několik zábavných pohybových úkolů v podobě dřepování nebo házení šišek. Když budete mít štěstí, uvidíte u Arboreta pobíhat i daňky!
Z arboreta vede cesta ke Kamennému rybníku, kde se dá občerstvit a vykoupat. Odtud pak stezka pokračuje k rybníku Nováček, na kterém se většinou prohánějí modely motorových člunů. Stezka se pak stáčí zpět k prvnímu stanovišti, kde končí.
O slavnostním otevření stezky v loňském roce jsme psali zde.
foto QAP.CZ
Poruchou štítné žlázy trpí 5 % naší populace, mnoho lidí o svém onemocnění ani neví. FN Plzeň pořádá seminář s názvem Onemocnění štítné žlázy, kde se od odborníků dozvíte vše!
FN Plzeň připravila pro veřejnost několik přednášek z cyklu Zdraví máme jenom jedno. První seminář s názvem Onemocnění štítné žlázy povedou odborníci z FN Plzeň. Přednášejícím bude náměstek pro vědu a výzkum prof. MuDr. Ondřej Topolčan, CSc. a MUDr. Michal Krčma, Ph.D., vedoucí lékař I. interní kliniky.
Přednáška se uskuteční v úterý 21. června od 17 hodin v pavilonu č. 63 v areálu bývalé Vojenské nemocnice na Borech. Vstup na seminář je zdarma.
Nejrozšířenějšími poruchami štítné žlázy jsou její snížená nebo naopak zvýšená činnost, což pacientům způsobuje zpomalený nebo zrychlený metabolismus. Extrémní zimomřivost nebo naopak zvýšené pocení, deprese, časté změny nálad, výkyvy tělesné hmotnosti, to vše může být způsobené poruchou štítné žlázy. Většina nemocných přichází do ordinace, až když je ohrožuje vážný problém, protože své onemocnění nerozpoznají. Léčba je nutná celoživotně, ale zaručuje vymizení jakýchkoli příznaků.
FN Plzeň, v rámci preventivních a vzdělávacích akcí, připravuje zajímavé přednášky na zdravotní témata i pro podzimní období. Dalšími tématy budou například Vitamin D a Movember.
foto ilustrační FN Plzeň, pixabay
V Plzni-Liticích se uskuteční v sobotu už 29. ročník turistického pochodu „Litická 25“. Určený je jak pro pěší, tak cyklisty. Na startu by měl být i zakladatel této tradiční akce, která se poprvé konala před více než 40 lety.
Tělovýchovná jednota Plzeň – Litice, oddíl národní házené, pořádá v sobotu 18. června turistický pochod s názvem „Litická 25“. Jde o tradiční akci, která se poprvé konala už před více než 40 lety.
"Obnovuje se akce, která má v Liticích počátky již v roce 1980. Tento pochod navštěvovalo mnoho turistů z Litic a okolních vesnic a „Litická 25“ se brzy stala pojmem. Jezdili jsem pak i turisté nejen z nedaleké Plzně, ale i vzdálenějších míst. Poslední pochod se šel v roce 2007 a nyní po 15 letech akci „Litická 25“ probouzíme," uvádí Marek Hnát z oddílu házené.
Letos jde už o 29. ročník. Připraveny jsou celkem čtyři pěší trasy – 4 km, 10 km, 15 km a 25 km. "Trasa 25 km je úplně ta původní, která se kdysi chodila. Je možnost jet i na horském kole. Nechají se jet všechny pěší trasy plus jsou ještě připraveny prodloužené cyklotrasy 30 km, 35 km a 40 km. Všechny pěší trasy budou značené. Na všech trasách budou jako tenkrát tradiční kontroly, na kterých se budou dávat na mapku tradiční razítka, aby bylo zřejmé, že účastníci prošli danou trasu," říká dále Marek Hnát.
Start této sportovní akce je u Lidového domu v Liticích. Začátek registrací je od 7.00 – 9.00 hodin pro trasy 15 a 25 km a od 7.00 – 10.00 pro trasy 4 km a 10 km + cyklisté. Startovné je pro dospělé 30,- Kč, členové TJ Plzeň – Litice, členové Klubu českých turistů 20,- Kč, děti do 15 let zdarma.
"Na startu každý obdrží mapku s popisem tras a v cíli odznak. Na startu by také měl být přítomen i zakladatel pochodu „Litická 25“, pan Stanislav Benda. Dále bude možnost si zakoupit odznaky z minulých ročníků pochodu. V cíli bude také možnost občerstvení v místní restauraci," doplnil Hnát.
ilustrační foto
Parádní večer a atmosféra, tak vypadal mejdan na zahradě Parkánu, kde kapela Anakonda Benda v premiéře představila nový videoklip k písni Když holky jsou. Učinkuje v něm i David Limberský! Podívejte se na něj!
Videoklip k písni Když holky jsou točila oblíbená plzeňská kapela Anakonda Benda v Pamele. "Byl to můj nápad," smál se Míra Polata, bubeník a zpěvák z Anakondy Bendy a dodal: "Ne písničku ´Když holky jsou´ vymysleli kluci a já jsem říkal, chtělo by to natočit videoklip v neobvyklém prostředí.
A to se nakonec povedlo, v Pamele vyšli klukům vstříc a vznikl vtipný videoklip. "Měli jsme padesát komparzistů, vypily se dva sudy piva, 10 lahví šampanského a 7 lahví Tulamorky," prozradil Miroslav Polata, jak probíhalo natáčení ve známém strip klubu v Plzni.
Ve videoklipu se představili i známí sportovci, mezi nimi byla i plzeňská fotbalová legenda David Limberský. Ani on nechyběl na oficiálním představení videoklipu ve čtvrtek 16. června na Parkánu. Dorazil i se svojí manželkou a dokonce si s kapelou znovu střihl písničku. "Já jsem hrál úplně poprvé, pro mě zajímavá zkušenost. Myslím, že jsem jim to snad nezkazil," řekl skromně David Limberský.
Před premiérovým představení videoklipu ještě promluvili jednotliví aktéři. Největším tematem bylo samozřejmě samotné prostředí, kde klip vznikal. "Byl jsem tam poprvé, úplně nové prostředí. Ale, co si pamatuji, za těch dvacet let se to vůbec nezměnilo," pobavil přítomné Limba.
Samotné natáčení videoklipu bylo veselé. "Klip jsme točili od půl desátý do sedmi do večera. Pamelu jsme měli pronajatou za korunu, sehnali jsme si i tu holku u tyče. Šel do toho Limba a přidali se další Tomáš Bokr, Honza Kalaš, Patrik Ježek apod. A když už to bylo takový pěkný, tak jsme chtěli klip i někde ukázat, v prostředí, které patří k Plzni a má jméno a proto jsme tady na Parkánu. Myslím, že se to lidem líbilo, bylo to spontánní. Vážíme si toho, že do toho David s námi šel, je to hodnej kluk. I jsme si s ním dnes zazpívali, paráda," rozplýval se Míra Polata.
Na večírku byla i většina "herců" z videoklipu. Uklízečky, dívky ze snů..."Jednou mi od Míry přišla zpráva, že hledají lidi do videoklipu, jestli bych nepřišla. Do závorky jen napsal, natáčí se to v Pamele, ale neboj slušný klip. Tak jsem šla, ale vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu," svěřila se Věra, dlouholetá kamarádka Míry Polaty. Nakonec si ztvárnění dívky ze snu užila "Povedlo se to, nelituju. A mejdan tady je parádní, oni jsou strašně bezprostřední, byla zábava."
Videoklip podpořila firma High Security, také její šéf byl na premiéře. "Chtěl jsem podpořit naše kamarády, Anakonda Benda je pecka, Plzeňáci je milují a tak jsem rád, že jsme u toho byli a mohli je podpořit. Byl jsem i u natáčení," svěřil se Martin Kotýk, majitel firmy.
Večírek se opravdu povedl a to včetně počasí. "Je to zvláštní, ale nám říkají pořád pořadatelé. Když přijede Anakonda Benda, tak víme, že bude hezky. No je to asi tím, že to děláme srdíčkem, děláme to pro lidi," uzavřel Míra.
Anakonda Benda má již druhý videoklip. Ten první s názvem Velkej Frajer pochází z roku 2017, tehdy v něm vystupoval známý plzeňský hokejista Dominik Kubalík.
foto: QAP.cz