Milovníci bílé stopy si užijí nejen na Šumavě. Vyrazit můžete i do Českého lesa, krásné trasy najdete pod Čerchovem. Letos jsou nově upravované rolbou.
Tzv. Čerchovský okruh pod nejvyšším vrcholem Českého lesa a také trasy v Caparticích mohou využít milovníci běžkování na Domažlicku. Trasy pod Čerchovem vedou až do Německa, kam se bohužel v současné době nesmí. I tak si tu ale užijete parádní běžkařský výlet.
V Caparticích jsou rolbou upraveny okruhy - 2,5 km na louce, dále 5 km, okruh směrem na Sádek a zpět mimo silnici a 10km okruh je upraven po silnici až na křižovatku na Jindřichovu horu.
Větším zážitkem je ale běžkování na tzv. Čerchovském okruhu, kde je všude kolem vás opravdu úžasná zimní příroda.
Také tento okruh upravuje rolba. Tu pořídilo město Domažlice za zhruba 4 miliony korun už v roce 2019, kvůli loňské špatné zimě nebyla ale využívána. Nasazena na okruhy byla až letos v lednu.
Rolba je umístěna v bývalém vojenském areálu nedaleko Čerchova. "Město investovalo 55 tisíc korun do pořízení nových vrat do objektu, který je pod stálým kamerovým dozorem. O provoz rolby se stará Správa sportovních zařízení města Domažlice," uvedl tiskový mluvčí Josef Babor.
foto: Domažlické městské lesy
Zajímá vás, jak se hraje mladému útočníkovi z HC Škoda Plzeň bez diváků, jak nyní probíhají jeho tréninky, nebo jak tráví svůj volný čas? Nejen na tyto otázky odpoví Petr Kodýtek v našem rozhovoru.
Jednadvacetiletý útočník indiánů je dalším z celé řady odchovanců plzeňské Akademie. Do A-týmu poprvé nakoukl v sezóně 2016/2017. Tento rok opět prodloužil smlouvu s HC Škoda Plzeň o další dva roky. „Měl jsem i jiné nabídky, ale nakonec jsem se rozhodl znovu pro Plzeň. Věřím, že je to dobrý krok a že se tady budu i nadále posouvat,“ říká útočník Petr Kodýtek.
Jak Vám pandemie koronaviru změnila sportovní plány?
Můj sportovní život se ani moc nezměnil. Na začátku sezóny jsme měli akorát omezený počet osob na tréninku, ale jinak se v podstatě nic nezměnilo.
Jak se Vám hraje bez podpory diváků? Nechybí vám ta atmosféra?
Ze začátku to bylo opravdu divné, ale časem si na to zvyknete a ani to uz nevnímáte.
Změnil se nějak Váš režim v době koronaviru, nebo dodržujete tréninky a stravu?
Jak říkám, režim se mi v podstatě nezměnil, tréninky běží jako za normálních okolností a stravu držim pořád stejně.
Jak momentálně probíhá Váš trénink?
Sraz máme někdy okolo 8:30 - 9:00 hod., potom máme 45-60 min trénink v posilovně, na led jdeme někdy okolo 10:00 hod., po tréninku na ledě se můžeme buď protáhnout, nebo vyjezdit na kole a nebo nám tam náš kondiční trenér připraví ještě nějaký crossfit, to už si můžeme vybrat.
Dokážete spočítat na kolika covidových testech jste už byl?
To opravdu netuším, ale málo jich nebylo.
Jak trávíte volný čas v koronavirové době?
Většinou jdeme s přítelkyní a s pejskem na procházku, popřípadě jedem třeba nakoupit, poslední dobou rád čtu knížky a koukám na Netflix.
V kolika letech jste začínal s hokejem?
Začínal jsem ve 4 letech.
Co berete za svůj největší hokejový úspěch?
Asi to, že jsem si vybudoval nějakou pozici v a-týmu, potom juniorský mistr republiky a určitě účast na MS U20, také si hodně vážím toho, že jsem si mohl zahrát za náš dospělý nároďák.
Jaké máte cíle v profesním a osobním životě?
Mým snem je se dostat do nějakého týmu v zahraničí. Mít šťastnou a spokojenou rodinu.
Co byste vzkázal mladým sportovcům v téhle době?
Nepřestávejte na sobě pracovat, je důležité, jak moc se teď posunete, protože potom, až přijde šance zase naskočit na led, toho můžete využít. Buďte pracovití a cílevědomí.
Foto: hcskoda.cz
MMR E-bike nezahálí ani v této době. Prodejna je sice uzavřená, nakupovat kola ale můžete v e-shopu. Navíc v tomto období s výraznou slevou. Kolo vám pak přivezou domů nebo vydají na prodejně.
"Máme nové modely kol, elektrokol i nové doplňky. Vše najdete na našem e-shopu. Možný je i v této době osobní odběr objednávek, a to v od pondělí do pátku mezi 9. a 18. hodinou a v sobotu od 9 do 12 hodin a nebo vám zakoupené kolo přivezeme zdarma domů," uvádí majitel firmy Martin Uhlíř.
ORANŽOVO-ŽLUTÁ (18,5") ČERNÁ (19,5",21,5",23,5")
Procaliber 9.5 je lehký karbonový hardtail s jedinečnými vlastnostmi tlumicího prvku IsoSpeed, který vyhlazuje nerovnosti povrchu. Jedná se o cenově nejdostupnější karbonový model v řadě horských kol Procaliber. Díky řazení Shimano Deore 1x12 s širokým rozsahem převodů, vidlici RockShox Judy SL a rychlým 29palcovým kolům budete singletracky projíždět svižně a bez zbytečné námahy.
Cena původní: 48 490 Kč Cena akční: 46 490 Kč
ČERNÁ-ŽLUTÁ (21,5", 23,5") ČERNÁ-ČERVENÁ (17,5")
Procaliber 9.6 je závodní hardtail na cross country. Pyšní se karbonovým rámem s tlumicím prvkem IsoSpeed vyhlazujícím nerovnosti, rychlými 29palcovými koly, odpruženou vidlicí RockShox Reba RL na bleskově hladké překonávání kořenů a kamenů v tom nejnáročnějším terénu.
Cena původní: 59 490 Kč Cena akční: 56 490 Kč
ORANŽOVO-ŠEDÁ (19,5“)
Procaliber 9.8 je to nejlepší kolo z téhle řady. Tenhle speciál na cross country je tu pro všechny bikery, kteří jezdí jen na vítězství. Vybavili jsme ho lehkou vidlicí FOX na rychlé průlety technických sjezdových pasáží, karbonovým rámem s prvkem IsoSpeed, který vyhladí terénní nerovnosti, ale nesníží účinnost šlapání, a taky přesným řazením Shimano XT.
Cena původní: 93 990 Kč Cena akční: 89 990 Kč
ČERNÁ (17,5“, 19,5“)
Powerfly 4 je naše cenově nejvýhodnější elektrické horské kolo. Vybavili jsme ho solidními díly, například řazením Shimano s hladkým chodem a výkonným motorem Bosch. Do rámu jsme zasadili praktickou vyjímatelnou integrovanou baterii (RIB), kterou lze vyndat bez nářadí. Rozšíříte si na něm obzory a dostanete se na místa, o kterých se vám ani nesnilo.
Cena: 80 990 Kč
Co se děje na velhartickém hradu přes zimu? Hrad Velhartice je v těchto dnech zasypán spoustou sněhu, pro návštěvníky je uzavřen. Za hradními zdmi ale panuje čilý pracovní ruch.
"Intenzivně připravujeme novou interaktivní expozici pro rodiny s dětmi v bývalém hradním pivovaru. Výstava má název Krajina míru, pole války a pojednává o 30leté válce v jihozápadních Čechách se speciálním zaměřením na život a působení Martina Huerty, který si nechal na Velharticích postavit renesanční zámek. Plánované otevření výstavy pro veřejnost je 1. 5. 2021. Výstava už začíná nabírat reálných obrysů. Údržba hradu zatím pilně vyklízí původní výstavy, abychom nejdéle v únoru mohli začít s instalací nové," informuje vedení hradu Velhratice.
V příštích měsících se pracovníci hradu dále chystají na úpravu a obnovu hradního lesoparku. V současné době proto probíhají základní projekční práce na tom, jak by měla vypadat zeleň v okolí hradu v příštích desetiletích.
"S tím souvisí i praktická práce přímo na místě. Letos se nám také po mnoha letech snažení podařilo získat od Lesů ČR celou východní stráň pod hradem až k řece. Máme z toho velikou radost, zároveň je ale celý pozemek ve velmi zanedbaném stavu, takže postupně pracujeme na jeho čištění od popadaných a suchých stromů," informuje dále vedení.
Velhartice také čeká celková rekonstrukce podpěrného systému příjezdového mostu do hradu. "Vzhledem ke konstrukci to bude poměrně náročná operace pravděpodobně včetně zapojení jeřábu a zvednutí hlavního padacího mostu do hradu. V prvních lednových týdnech jsme proto pokáceli několik našich „hradních“ modřínů, které jsou v současné chvíli na pile, aby se z nich nechaly nařezat jednotlivé nové komponenty," informují z hradu.
A hrad se chystá i na další návštěvnickou sezonu, na kterou se už teď připravují nové programy. Návštěvníky čekají ale i klasické akce například jarní a podzimní dny Šumavského trojhradí. Na jaře bude tematem těchto dnů obrana a dobývání hradu a na podzim odvívání a textil ve středověku. Ve Velharticích mají v plánu také uspořádat odložené Štíty stříbrného lva.
foto: Milan Janoch
Běžecká klasika na Železnorudsku, kterou zvládnete i s malými běžkaři. Taková je trasa z Gerlovy Huti na Hofmanky kolem bývalé sklárny. Nástupní místo je kousek od parkoviště.
Tento běžkařský výlet není náročný, je vhodný i pro rodiny s dětmi. Trasa měří zhruba 10 kilometrů, cesta zpět vede po stejné trase. Projíždět budete krásným údolím pod Pancířem, část trasy vede lesem. Velké stoupání vás čeká jen před Hofmankami. Není ale dlouhé...
Zaparkujete na parkovišti Gerlova Huť (placené - automat) před Železnou Rudou. Přes hlavní silnici se dostanete k nástupnímu místu. A pak už hurá do bílé stopy směrem na Hofmanky.
Projíždět budete údolím pod Pancířem. Zpočátku jedete většinou po rovince, dostanete se k místu Nový Brunst, kde je poslední zachovalé stavení v místě bývalé sklářské huti. Nový Brunst připomíná dřívější sklářskou slávu Šumavy. Ve zdejší sklářské huti vyráběli tabulová a zrcadlová skla, která se vyvážela až do italského Milána nebo Benátek. Osada ale zanikla postupně po odsunu německého obyvatelstva.
Za Novým Brunstem vás čeká táhlé stoupání, není ale náročné. Dostanete se k rozcestníku Nový Brunst hájovna a potom přes louku s krásnými výhledy do části, která vede lesem. Projedete kolem prameniště Řezné. Cesta poté mírně stoupá až téměř k cíli, před Hofmankami je pak jedno větší a náročnější stoupání.
Na Hofmankách je mezistanice lanové dráhy na Pancíř. Za pěkného počasí se vám z Hofmanek nabídnou krásné pohledy na Šumavu, a to i do Bavorska.
Zpáteční cesta je stejná, i když o něco příjemnější. To, co jste si vyšlapali, teď budete sjíždět.
Hezký výlet!
FOTO: QAP.cz
Toužíte mít doma opravdu kvalitní kuchyňskou desku z přírodního kamene? To a mnohem více vám doma dokáží vykouzlit specialisté z KV STONE. Svěřte se do jejich rukou a nebudete litovat.
Společnost KV STONE je nástupnickou firmou Haberzettl. KV STONE se již od roku 1997 věnuje zpracování kamene a jeho následné montáži. Působí na území Karlovarského, Středočeského, Ústeckého, Plzeňského kraje a Prahy.
A čemu se konkrétně tato společnost věnuje? Specializují se na realizaci kuchyňských desek, obkladů a dlažeb, barových pultů, schodů, parapetů, koupelen a krbů. Největší chloubou společnosti jsou především kuchyňské desky, které vyrábí z umělého nebo přírodního kamene a velkoformátových keramických desek. “Kuchyně je základní prvek každé domácnosti a zaslouží si maximální pozornost. Pořiďte si takovou, která Vám bude dělat radost,” říká David Andr.
Pokud byste chtěli jít cestou současného trendu, specialisté z KV STONE doporučují zvolit umělý kámen. Jaké jsou jeho výhody? Spojením směsí přírodního kamene, pigmentů a jiných surovin a díky nejmodernějším technologiím míchání a lisování vzniká jedinečný materiál, který svými technickými vlastnostmi předčí i přírodní kámen. Vyniká především svou nenasákavostí a odolností proti mechanickému i chemickému poškození. Snadno se udržuje a je také ideálním materiálem pro výrobu kuchyňských pracovních desek. Vybírat lze z mnoha elegantních dekorů materiálů Technistone, Quarella a Silestone.
Jestli chcete něco tradičního, rozhodně se vám vyplatí zvolit přírodní kámen. Vše, co pochází z přírody, je jedinečné, což platí i pro kámen. Každý kus je originál s osobitým vzorem a kresbou. Další materiál, který se zařadil do tohoto segmentu jsou velkoformátové keramické desky. Pokud by vás zajímalo, na kolik peněz vyjde kuchyňská linka od KV STONE, podívejte se na vzorovou kalkulaci nebo kontaktujte přímo specialistu pro Plzeňský kraj.
Pro Plzeňský kraj zajišťuje obchodní a technický servis:
David Andr
Tel.: 773 775 696
e-mail: praha@kvstone.cz
Sídlo společnosti:
KV Stone s.r.o., Hroznětínská 182, 362 32 Otovice u K. Varů
IČ: 26331772, DIČ:CZ26331772
e-mail: kamen@kvstone.cz • info@kvstone.cz
Pokud jste z Karlových Varů a blízkého okolí, napište na email jana.kubinova@kvstone.cz. Pokud jste z Prahy a okolí, pošlete svou poptávku na praha@kvstone.cz.
Foto: KV STONE
QAP.cz před Vánoci vyhlásil oblíbenou soutěž o instax, konkrétně o Instax mini Link. Soutěž měla tentokrát jiný koncept a odehrávala se pouze na instagramu QAPu. Výherci gratulujeme!
Soutěž QAPu o Instax byla úspěšně ukončena hned druhý den po zahájení soutěže, konkrétně v úterý 8. prosince 2020 a měla jiný průběh než obvykle. Tiskárna Instax se nehledala nikde venku jako obvykle, vše probíhalo na sociální síti Instagram.
Cílem bylo najít tajemné slovo v tajence. Po první nápovědě "Doplňte si do 10. řádku v tajence druh paliva" měla paní Maruška jasno a do komentářů pod fotky vložila komentář s názvem obce "Kunějovice". V tu chvíli ani nevěděla, že její odpověď je správná.
Marušce ještě jednou moc gratulujeme a všem ostatním děkujeme za účast.
Foto: QAP.cz
I když jsou momentálně vleky uzavřené, máme tu další vítěze skipasů na Špičák! Podívejte se, zda se na vás usmálo štěstí. V článku najdete informace k převzetí výhry.
Lyžovačku zadarmo s QAPem si užijete v největším lyžařském středisku v našem regionu, samozřejmě až budou lyžařské areály otevřené! Každý výherce získává jeden celodenní skipas na Špičák pro tuto sezonu. Pokyny k převzetí níže.
Chystáme ještě další soutěže o skipasy, až se rozjedou vleky! Tak sledujete QAP.CZ a naše sociální sítě. Všem výhercům gratulujeme!
V pondělí 21. prosince vyhráli:
Martina Votíková, Plzeň
Zdeněk Matouš, Ledce
Zdeněk Zeman, Nýřany
Karolína Hlinková, Plzeň
Vladimír Vojta, Plzeň
Výherci v pondělí 28. prosince
Monika Mrázková, Plzeň
Jan Tetour, Plzeň
Alena Kabátová, Nýřany
Jindřiška Vollerová, Vstiš
Libor Vondra, Plzeň
Výherci v pondělí 4. ledna
Petr Budek, Plzeň
Lenka Škrábková, Horní Bříza
Gabriela Lisacová, Plzeň
Dana Kocová, Plzeň
Jana Čmolíková, Kozolupy
Výherci 11. ledna.
Jan Simet, Chotíkov
Patrik Jung, Loučim u Kdyně
Jan Pelnář, Plzeň
Eva Faitová, Plzeň
Michal Malý, Plzeň.
Každý výherce získává 1 skipas na Špičák, skipas je platný na celodenní lyžování, a to do konce sezony 2020 / 2021. Skipas si vyzvedněte v redakci QAP.CZ, Zikmunda Wintra 21/vchod B, II. patro, Plzeň - Bory. Vyzvedávejte po předchozí telefonické dohodě (tel. číslo 721 660 705) ve všední dny, nejlépe v čase 8:00 - 15:00. Výhru lze vyzvednout do 31. ledna 2021. Výhru nelze zasílat poštou. Nevyzvednuté skipasy propadají a není na ně žádný právní nárok.
Přinášíme vám dnešní fotografie bílé Šumavy, tak jak ji zachytil náš fotograf Milan Janoch. Krásná panenská příroda bez lidí, jen klid s bílou peřinou.
Šumava poslední dobou zažívá velký nápor, náš fotograf ji ale zachytil zcela bez lidí. I přes velkou návštěvnost Šumavy najdete totiž liduprázdné oblasti. Místa, která nejsou tolik známá a skýtají nádherné scenérie.
Fotografie byly pořízeny v neděli 10. ledna.
foto: Milan Janoch
Naše čtenářka Tereza v sobotu absolvovala 14 km dlouhou trasu na Šumavě tzv. Hamerský okruh. Podělila se s námi o zážitky a fotografie z výletu.
Trasa okruh: Hamry – Bílý potok – Černé jezero – Stateček pod Ostrým – Hamry – 14 km. Parkoviště na začátku trasy v Hamrech.
"Stopa byla částečně upravená, sněhu dostatek, jen jedno místo jsme museli obejít. Potkali jsme pár lidí na sáňkách i v místě, kde je zákaz. Jinak ale nebylo moc lidí, protože se nejedná o tak známou trasu. A na jezero jsme dojeli až za soumraku, takže ani tam nebyli lidi. Měli jsme celkem pěkné počasí, v sobotu odpoledne byl jeden stupeň pod nulou a polojasno. Pak trochu sestoupila mlha, takže přituhlo. A když jsem dojížděli už za tmy, tak bylo -6 stupňů," sděluje své zážitky Tereza.
Chcete se také s čtenáři QAPu podělit o váš výlet po Plzeňském kraji (pěšky, na běžkách...jakkoliv)? Pošlete nám info a fotky. Rádi váš výlet zveřejníme jako inspiraci pro další čtenáře.
mailem: qap@qap.cz
na náš facebook
foto: Tereza Tománková
Co mají společného Natálka, Mateo, Kubík a Anetka? Jsou to děti, které se narodily čtyřem maminkám, kamarádkám. A to ve stejný den ve stodské nemocnici.
Někdo se schází v barech, restauracích, doma...Spousta aktivit je ale vzhledem k vládním opatřením omezena. A tak děti rozhodly za své maminky a rozhodly se přijít na svět ve stodské porodnici ve stejný den. "Jako na třídním srazu to vypadalo 2. ledna ve stodské porodnici. Sešly se tam postupně čtyři kamarádky, z nichž tři byly přímo dřívější spolužačky. A těmto ženám se ten samý den postupně narodili Anetka, Natálie, Mateo a Kubík. Aneta Šlesingerová (3740 g / 50 cm) se navíc v 5:48 stala prvním letošním novorozencem ve Stodě a první letos narozenou holčičkou v nemocnicích Plzeňského kraje," uvedl mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.
Do té doby se děti v ostatních krajských nemocnicích rodily, vždy to ale byli kluci. Ve Stodu se na Nový rok nikdo nenarodil a v Domažlicích a Klatovech se do té doby rodili jen kluci. Anetka tak byla nakonec první holčička narozená v krajských nemocnicích v roce 2021.
Foto: Nemocnice PK
Máme pro vás další tip na výlet. Tentokrát jsme se vydali na Šumavu, která nám připomněla zasněžené obrazy Josefa Lady. Konkrétně jsme navštívili Černé jezero a největší šumavský vodopád.
Nevíte kam o víkendu na výlet? Máme pro vás skvělý tip! Černé jezero - největší české přírodní jezero ledovcového původu a vodopád Bílá strž - nejvyšší vodopád v české části Šumavy.
K Černému jezeru se dostanete pohodlnou cestou buď po žluté trase ze Špičáckého sedla nebo cestou kolem Čertova jezera po červené ze Železné Rudy. Po této cestě jsme se tentokrát vydali my. Od Černého jezera dále pokračujte po červené. Pozor si dejte hned za jezerem, kde se z cesty stal spíše malý potůček. Kočárkem tudy rozhodně neprojedete. Také doporučujeme si vzít nepromokavou obuv.
Cesta od Černého jezera k vodopádu Bílá strž je dlouhá přibližně 4 km. V zimě kolem strže, kde se vodopád nachází vedou lyžařské běžecké trasy, které jsou připraveny pro vášnivé běžkaře.
Pokud Černé jezero už dobře znáte je možné ho na trase vynechat a vydat se ze železniční stanice Hamry - Hojsova Stráž po modré turistické trase procházející přes obec Hamry - po šesti kilometrech dojdete na rozcestí Pod Statečekem. Odtud se pak po žluté dostanete po 1,3 km k Bílé strži.
Foto: QAP.cz
Většina lidí si užívala Vánoce v kruhu rodinném, u stromečku, zpíváním koled, pojídáním dobrot a rozbalováním dárečků. Tři maminky měly ale úplně jiné starosti.
V období svátků se narodilo v nemocnicích Plzeňského kraje celkem osm dětí. Tři z nich si "naplánovaly" vykouknout na svět přesně na Štědrý den. "Jsou to dvě holčičky Laura a Zuzanka a chlapeček Kristián. Všem těmto krásným vánočním dárečkům i jejich rodičům přejeme hodně zdraví," uvedl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.
V Plzni se na svět zachtělo miminku tak rychle, že ho maminka musela porodit doma. Předpůlnoční výjezd plzeňských záchranářů směřoval k překotnému porodu v Plzni na Borech. Chlapeček se svým zrozením na příjezd do porodnice nečekal a tak maminka musela porodit ještě doma. Zdravotničtí záchranáři zajistili matku i zdravého novorozence a oba transportovali k dovyšetření do nemocnice,“ uvedl Vítězslav Sladký z krajské záchranky.
Foto: ilustrační
Na Štědrý den jste mohli vidět členy Klubu sportovních otužilců Plzeň na vánoční plavbě na plovárně v Hradišti v Plzni. Na Nový rok se chystají okusit vodu v Boleveckém rybníku.
První veřejné vystoupení uspořádali plzeňští otužilci už 9.12.1973 u Ostende. Vystoupení mělo početné publikum, které podobnou podívanou vidělo na vlastní oči většinou poprvé.
Chcete se také podívat na otužilce, kteří plavou ve studené vodě a nečiní jim to žádný problém? "Začala jsem s otužováním nedávno. Vícero lidí mi to chválilo, zlepšila jsem jim prý jejich imunita, mají lepší náladu, dokážou se víc soustředit a zaměřit se na dech. Při vstupu do vody se musím zaměřit opravdu na dech, soustředit se jen sama na sebe. Půjdu se podívat, jak zvládnou plavbu i otužilci na Boleváku," řekla nadšenkyně v otužování.
Pokud se i Vy zajímáte o otužování nebo u Vás převažuje zvědavost, můžete se přijít také podívat na další plavbu, která se bude tentokrát konat na Nový rok, 1. ledna 2021, do vody se otužilci chystají ve 14 hodin z pláže Ostende u Pointu.
Na fotografie z tradičního koupání otužilců na Štědrý den v řece Úhlavě v Hradišti se můžete podívat zde.
Foto: Qap.cz
Vůně smaženého kapra a bramborového salátu patří neodmyslitelně ke štědrovečerní večeři. Ovšem tradiční štědrovečerní večeře našich předků vypadala úplně jinak, než jak jí známe v současnosti.
Složení štědrovečerní večeře se v průběhu staletí měnilo. Staré recepty nahrazovaly ty nové, ovšem kapra bychom dlouho hledali marně. Ten se začal připravovat až na přelomu 19. a 20. století. Namísto kapra se tehdy připravovala hrachová nebo čočková polévka, popřípadě pučálka, což je pokrm z naklíčeného hrachu. Také byla velmi oblíbená a dnes zapomenutá muzika. Jednalo se o kaši, která se připravovala z tehdy dostupného ovoce a koření. Ovšem vařili se i jiné druhy kaší, např. prosné, kukuřičné nebo krupičné, které se oslazovaly medem nebo ovocem.
Základem štědrovečerní večeře byla polévka, kaše a luštěninová jídla, ke kterým bylo podáváno bílé pečivo a vánočka. Ovšem nejpopulárnějším jídlem našich předků o Vánocích byl bezesporu černý kuba. Vařil se z krup, hub a uzeného masa. Přízvisko černý získal díky hřibům modrákům, které pokrm obarvily do černa. K němu se podávaly nakládané švestky, jenž byly obdobně naložené jako tradiční okurky.
Na štědrovečerní tabuli také nechyběly oplatky, které sloužily jako předkrm. Podávali se buď v sladké nebo slané úpravě. Například s česnekem, kterému se tehdy dávala magická moc ochrany zdraví, a proto se hojně vyskytoval i na Vánoce. Ostatně celé Vánoce měly velkou symboliku pro naše předky a každému pokrmu přisuzovali nějaký atribut. Již zmiňovaný kuba měl zajistit štěstí do dalších Vánoc.
Velmi oblíbené byly také alkoholické nápoje. Podle finanční nákladnosti si rodina dopřávala pivo, víno nebo medovinu, zatímco šlechta a bohatší měšťané sahali také po lahvích šampaňského.
Foto: ilustrační Pixabay
Je tu 24. prosinec. Štědrý den je jedním ze svátků, který s sebou nese celou řadu nejrůznějších zvyků. Znáte je? Víte například, jak si zajistit blahobyt a štěstí, jakou historii má vánoční strom?
Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům roku. Konkrétně Štědrý den je pak hlavně z pohledu dětí nejočekávanějším dnem, od pradávna se ale právě tento svátek pojí také s řadou pověr a zvyků...
Jedním z nejrozšířenějších zvyků, které vydržely dodnes, je krájení jablka. Tím se určovalo hlavně zdraví. Pokud se po rozkrojení jablka objeví hvězdička, znamenalo to zdraví. Naopak křížek nevěstil nic dobrého.
Dodnes je poměrně hodně rozšířená pověra ohledně šupin z kapra. Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, neměl by mít potíže s penězi. Bohatství ale přivolávají podle tradic také pokrmy z čočky nebo jáhel. Peníze se drží také toho, kdo si pod talíř dá drobnou minci.
Házení střevícem si nenechala ujít na Štědrý den žádná svobodná dívka. Ta, která chtěla zjistit, jestli se do roka vdá, postavila se zády ke dveřím a přes rameno hodila střevíc. Pokud ukazovala špička ke dveřím, do roka se děvče vdalo. Pokud ne, zůstalo svobodné.
Pokud se chcete vyhnout smůle, rozhodně byste na Štědrý den neměli plést nebo šít a už vůbec ne prát. Kdysi se tradovalo i to, že na Štědrý den se nesmí čistit chlévy, jinak by dobytek kulhal. Na Štědrý den se zároveň nemá psát milostné psaní, to by totiž znamenalo rozchod.
Pokud si chcete zajistit štěstí, měli byste u večeře sníst kousek okoralého chleba. Česnek a med pak podle tradice měly dodávat sílu. Ovšem rozlije - li se při štědrovečerní večeři víno, znamená to do roka křtiny.
V době baroka ještě lidé v naší zemi nezdobili vánoční stromek. Začala ale jiná tradice. Jezuité k nám přinesli o Vánocích tradici jesliček. Jesličky byly vyřezávané a v době adventu byly umisťovány do každého kostela. Na Narození Páně se pak jesličkám přidával Jěžíšek.
Tradice zdobení stromků v dnešní podobě přišla z Německa. Původně se vánoční stromek zavěšoval od stropu špičkou dolů.
V naší zemi nemá vánoční strom dlouhou tradici. V bohatých měšťanských rodinách se začaly zdobit stromky až ve 40. letech 19. století a to pouze cukrovím, výrobky ze dřeva, perníku a pečiva. U chudších rodin se dlouho objevovala jen nazodebná větev.
Ani velké vánoční stromy na náměstích nemají tak dlouhou tradici. První strom se objevil v roce 1924 v Brně.
ilustrační foto Pixabay
QAP.cz opět vyhlásil oblíbenou soutěž o Instax. Tentokrát se soutěžilo o Instax SQUARE SQ1. Voucher na fotoaparát byl nalezen v pátek 18. prosince na Božkovském ostrově. Výherci gratulujeme!
Soutěž QAPu o Instax byla úspěšně ukončena v pátek 18. prosince, kdy jeden ze soutěžících nalezl voucher na instax. Ukrytý byl na Božkovském ostrově, konkrétně u expozice MRTVÉ DŘEVO.
Po celý týden byly na Instagramu QAP.cz publikovány nápovědy. Po zveřejnění poslední nápovědy mohli jít soutěžící hledat svůj nový fotoaparát. Voucher jako první nalezl Míra Fencl, který si také fotoaparát v úterý 22. prosince v redakci QAP.cz vyzvedl. "Voucher na instax jsem hledal přibližně 10 - 15 minut," sdělil redakci QAP.cz výherce. "Měl jsem dobrou taktiku, hledal jsem tam, kde jsem neviděl hledat ostatní účastníky soutěže a díky tomu jsem ho našel takto rychle," dodává Míra Fencl.
Mírovi ještě jednou moc gratulujeme a všem ostatním děkujeme za účast.
Foto: QAP.cz
Akce jsou sice zrušeny, i tak pro vás ale máme několik víkendových tipů. Vyrazit můžete na betlémy, na trhy, na procházku do přírody nebo lyžovat. Tady je naše inspirace...
V mázhausu plzeňské radnice úřaduje Ježíškova pošta, denně od 10:00 do 16:00 hodin až do 22. prosince! Vánoční pošťačka tady rozdává speciální ježíškovská razítka a prodává i vánoční pohledy. Kromě vánoční pošty v mázhausu najdete i Velký plzeňský betlém. Ten každoročně zdobí v době adventu mázhaus a vy ho můžete rozšířit o vlastní figurku. Dnes jich je tu vystaveno už na osm stovek. Psali jsme zde.
Na náměstí Republiky probíhají tradiční Adventní trhy. Září tu 15metrová jedle zdobená novými prvky s motivem sněhové vločky, vánočně ozdobeny jsou i ulice kolem centra města. Přímo na náměstí jsou stánky, dětský kolotoč a dřevěný betlém.
V Příchovicích na jižním Plzeňsku vystavuje betlém na své zahradě malířka a řezbářka Jiřina Andrlíková. Ta ho má každoročně venku u svého domku. Betlém sem láká v době adventu a vánočních svátků lidi ze širokého okolí. Kompletní fotogalerii najdete v našem článku.
V Plzeňském kraji najdete spoustu zajímavých míst. Také u Chudenic na Klatovsku je co objevovat. Je zde unikátní Americká zahrada se stromem, který patří k nejstarším v Evropě, rozhledna Bolfánek. Projít se tu můžete po naučné stezce Žďár.
Pohodová naučná stezka na Chudenicku se dá absolvovat v každém ročním období i s menšími dětmi. Její délka je zhruba 5 kilometrů, vede lesoparkem po upravených cestách.
Celý výlet i s fotkami najdete v naší rubrice cestování.
Řeka Vydra s obřími balvany patří rozhodně k nejatraktivnějším šumavským místům. Výlet je nenáročný, můžete ho abslovovat s dětmi nebo kočárkem. Podél Vydry v národním parku Šumava vede naučná stezka Povydří, měří 7,5 kilometrů a vede po červené turistické značce z Antýglu do Čeňkovy pily. I v tomto ročním období se vám bude líbit. Popis výletu a fotografie najdete zde.
Vyrazit můžete na Šumavu za rysy, jeleny a vlky. Na Šumavě jsou otevřená návštěvnická centra NP Šumava v Srní a na Kvildě.
Od pátku 18. prosince je v provozu lyžařský areál Špičák. Funguje lanová dráha, půjčovna, lyžařská škola a gastroprovozy v režimu výdejních okének. Více najdete zde.
Byli jste jedni z těch, co se těšili do hospody, vinárny nebo bufetu na setkání s přáteli a kamarády? Pokecat o životě, práci, rodině a uplynulém týdnu? Na takové okamžiky můžete zavzpomínat znovu.
Vzpomínáte na doby, kdy se lidé bavili z očí do očí a ne na dálku prostřednictvím telefonů, Facebooku, Skypu, Instagramu a dalších aplikací? Těšili se na společné posezení s kamarády u piva nebo vína, kde se povídalo o všem a vlastně o ničem a nejlepší nápady leckdy vzešly právě z těchto rozhovorů? Měli jste oblíbenou hospodu, vinárnu nebo bufet?
Právě pro Vás jsme měli výtisk knihy Kde výčep můj s vlastnoručním podpisem autora. Soutěžní otázka zněla: Jak se jmenuje pivovar v Dominikánské ulici založený v roce 2016 Josefem Krýslem?
Autor knihy Jaroslav Pomp je plzeňský rodák, novinář, sportovec, rockový hudebník a zpěvák. Milovník piva, vína, dobrého jídla, pohody a všech radostí života.
Při tvorbě knihy autor oslovil své přátele, kteří k fotkám doplnili vlastní vzpomínky a vyprávění. Některé stránky jsou obohaceny o krátké básničky a kreslené vtipy současného senátora starosty Slovan Lumíra Aschenbrennera, na dalších si zase můžete prohlédnout fotografie z dob před listopadem 1989. Společně s reprezentanty různých skupin Plzeňáků (rockeři, fotbalisti, vysokoškoláci, herci, škodováci...) můžete zavzpomínat právě na tuto dobu, připomenout si, že hospody, bufety nebo vinárny byly sociální centra, kde se lidé scházeli, kde si byli rovni.
Víte, proč se třeba rockeři scházeli v Besedě? Tento podnik byl vždy více pro intelektuály, kteří si chtěli v klidu vypít kafíčko nebo zahrát šachy. Důvod byl velmi jednoduchý. Beseda byla velká restaurace, kam se vešlo hodně kapel. Oblíbení zrovna v této restauraci nebyli, brali je jako nutné zlo. Věděli, že v sobotu nebo v neděli rockeři přijdou a že to budou muset přetrpět. V jiných hospodách je samozřejmě měli raději.
Jaroslav Pomp bere hospody jako komunikační nástroj. "Hospody a vinárny ale stále zůstávají místy, kde je svět ještě v pořádku. Přežijí všechno, tedy pokud se lidstvo díky vlastní blbosti nevyhubí nebo nevrátí do doby kamenné. Patří k životu a bez těchto opravdu reálných sociálních sítí, piva, vína a destilátů by nebyl život tak zábavný a pestrobarevný," dodal na závěr autor knihy.
A kde si můžete knihu ihned objednat? Na www.kdevycepmuj.cz.
Foto: www.kdevycepmuj.cz